آخرین عناوین علمی

شرکت تسلا موتر نوع “لاری” جدید الکتریکی که چهار موتور دارد و مسافتی بالغ بر۸۰۰ کیلومتر را با یک‎بار سوخت‎گیری طی می‎کنند، را به بازار عرضه کرد.

16 قوس 1396 / شرکت تسلا موتر نوع “لاری” جدید الکتریکی که چهار موتور دارد و مسافتی بالغ بر۸۰۰ کیلومتر را با یک‎بار سوخت‎گیری طی می‎کنند، را به بازار عرضه کرد. این موتر که پیش از تولید انبوه، در بسیاری از کشورهای جهان پیش‌فروش شده است به نسبت قیمت ارائه شده دارای امکاناتی منحصربه‌فرد است. همچنان، بخشی از ویژگی‌های فنی این لاری‌ها رسیدن از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۵ ثانیه‌ و شعاع حرکتی ۸۰۰ کیلومتری آن است. قابلیت‌های این موتر الکتریکی نسبت به موترهای دیزلی بیش‌تر است اما این کمپنی تلاش دارد ضمن پایین نگه‌داشتن قیمت این موتر در سال‌های آینده از کمپنی‌های دیزلی بسیار فاصله بگیرد و پیشتاز این صنعت شود. قابل ذکر است، لاری‌های الکتریکی تسلا که به قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار به فروش خواهد رسید، هفته گذشته از آن رونمایی شد و به نظر بسیاری از کارشناسان صنعت موترسازی، انقلابی در این صنعت محسوب می‌شود.

شرکت اپل گفته است در تلاش برای برطرف کردن یک حفره امنیتی جدی در سیستم عامل جدید مک است. این اشکال در سیستم عامل جدید مک به نام های سی‌یرا دیده شده و امکان دسترسی به کامپیوتر را بدون داشتن پسورد (رمز) مهیا می‌کند.

8 قوس 1396 / شرکت اپل گفته است در تلاش برای برطرف کردن یک حفره امنیتی جدی در سیستم عامل جدید مک است. این اشکال در سیستم عامل جدید مک به نام های سی‌یرا دیده شده و امکان دسترسی به کامپیوتر را بدون داشتن پسورد (رمز) مهیا می‌کند. این اشکال امنیتی همچنین اجازه دسترسی به اختیاراتی می‌دهد که می‌تواند در نهایت به سیستم آسیب وارد کند.  اپل در بیانیه‌ای گفته است که در حال رسیدگی به این موضوع است. لمی ارگین، یک توسعه‌دهنده وب از ترکیه این حفره امنیتی را کشف کرده است. او دریافت که با وارد کردن نام روت (root) و خالی گذاشتن جای رمز عبور و پس از آن که چندین بار روی کلید ورود کلیک کرد توانست دسترسی نامحدودی به کامپیوتر داشته باشد. آقای ارگین به این خاطر مورد انتقادهایی قرار گرفته است. دلیل انتقادها این بوده که او رویه معمول نیروهای متخصص در یافتن اشکال‌های امنیتی را رعایت نکرده است. طبق دستورالعمل‌های موجود، او می‌بایست اپل را در جریان این اشکال قرار می‌داد و به این شرکت وقت کافی برای برطرف کردن آن می‌داد و سپس آن را علنی می‌کرد. آقای ارگین به انتقادها پاسخی نداده و بی‌بی‌سی نتوانسته است با او تماس بگیرد. اپل هم نگفته که آیا پیشتر از این اشکال امنیتی خبر داشت یا نه. متخصصان امنیت سایبری این اشکال امنیتی را به خاطر سادگی آن بیشتر مایه شرم خوانده‌اند. افرادی که از طریق این حفره امنیتی به کامپیوتر دسترسی پیدا می‌کنند، اختیارات و دسترسی بیشتری نسبت به کاربران عادی دارند و می‌توانند به حساب‌های کاربری کسانی که از یک کامپیوتر استفاده می‌کنند، دسترسی داشته باشند. آنها همچنین می‌توانند فایل‌های کامپیوتر را حذف کنند و آن را به کل از کار بیندازند و یا بدافزارهایی روی آن نصب کنند. معمولا نمی‌توان از راه دور از حفره‌های امنیتی استفاده سوء کرد. این به معنای آن است که برای بیشتر کاربران، چنین تهدیدی زمانی جدی است که کسی به کامپیوتر آنها واقعا دسترسی داشته باشد. البته اگر کاربری به فردی اجازه دسترسی از راه دور داده باشد، موضوع فرق می‌کند. اپل پیش از برطرف کردن مشکل، برای کاربرانی که نگران هستند، راه حل موقتی داده و آن انتخاب رمز عبور برای روت است. انتخاب پسورد مانع از دسترسی بدون مجوز به کامپیوتر می‌شود.

دانشمندان با تکیه بر تحلیل های ژنتیکی متوجه شده اند که عوامل بیماری زایی که مگس حامل آن است بیش از حد تصور است. براساس تحلیل دی ان ای مگس خانگی و مگس لاشه در مجموع با هم میزبان بیش از ۶۰۰ باکتری مختلف هستند.

6 قوس 1396 / دانشمندان با تکیه بر تحلیل های ژنتیکی متوجه شده اند که عوامل بیماری زایی که مگس حامل آن است بیش از حد تصور است. براساس تحلیل دی ان ای مگس خانگی و مگس لاشه در مجموع با هم میزبان بیش از ۶۰۰ باکتری مختلف هستند. بسیاری از این باکتری ها باعث عفونت در انسان می شوند از جمله در دستگاه گوارش، خون و ریه. آزمایش ها نشان می دهد که مگس ها می توانند باکتری را روی قسمت های مختلف پا و بال هایشان حمل کنند. در واقع هر یک قدمی که مگس برمی دارد می تواند باکتری های زنده را منتقل کند. پرفسور دونالد برایانت از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا که در این مطالعه شرکت داشت به بی بی سی گفت: "مردم تصوراتی درباره عوامل بیماری‌زایی که مگس ها حمل می کنند داشتند اما از ابعاد و میزان انتقال این عوامل اصلا خبر نداشتند." برای مطالعه مجموعه میکروب‌هایی که در داخل و روی بدن مگس های خانگی و مگس لاشه پیدا شد از تعیین توالی (sequencing) دی ان ای استفاده شد. معلوم شد مگس خانگی که در همه جای جهان فراوان است حامل ۳۵۱ نوع باکتری است. مگس لاشه که در آب و هوای گرمتر پیدا می شود حامل ۳۱۶ گونه باکتری بود. شمار بزرگی از این میکروب‌ها را هر دو نوع مگس حمل می‌کردند. این محققان که مطالعه خود را در نشریه "تحقیقات علمی" منتشر کرده‌اند می گویند در بخش بهداشت عمومی به اندازه کافی به خطر مگس به عنوان منبع شیوع بیماری اهمیت داده نشده است. پروفسور برایانت گفت: "ما بر این باوریم که این ممکن است نشان دهنده مکانیزمی برای انتقال عوامل بیماری زا باشد که مقام های بهداشت عمومی آن را نادیده گرفته اند و مگس ها ممکن است به انتقال سریع این عوامل در زمان شیوع بیماری ها دامن زنند." "این باعث می شود دفعه بعد که پیک نیک رفتید پیش از خوردن سالاد سیب زمینی که مدتی در هوای آزاد بوده بیشتر دقت کنید." مگس های خانگی به کثیفی شهره هستند چون عادت دارند روی زباله بنشینند و از انواع غذاهای درحال گندیدن، لاشه حیوانات و فضولات تغذیه کنند. مگس لاشه یکی از فراوان ترین حشرات در اطراف لاشه حیوانات است. اینها در نواحی شهری زیادند و اغلب در اطراف کارخانه های فرآوری محصولات گوشتی، مراکز دفع زباله و کشتارگاه ها مشاهده می شوند.

پژوهشگران در مورد افزایش شدت و دامنه "آلودگی نوری" و تاثیر منفی آن بر انسان و حیوانات هشدار داده‌اند. اداره ملی اقیانوس و فضاشناسی آمریکا گفته است که مقایسه تصاویرگرفته شده از زمین توسط ماهواره‌های هواشناسی طی سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١٦ نشان می‌دهد که بر شدت نور مصنوعی و مساحت مناطقی که تحت تاثیر "آلودگی" نوری قرار دارند به سرعت افزوده می‌شود.

2 قوس 1396 / پژوهشگران در مورد افزایش شدت و دامنه "آلودگی نوری" و تاثیر منفی آن بر انسان و حیوانات هشدار داده‌اند. اداره ملی اقیانوس و فضاشناسی آمریکا گفته است که مقایسه تصاویرگرفته شده از زمین توسط ماهواره‌های هواشناسی طی سال‌های ٢٠١٢ تا ٢٠١٦ نشان می‌دهد که بر شدت نور مصنوعی و مساحت مناطقی که تحت تاثیر "آلودگی" نوری قرار دارند به سرعت افزوده می‌شود. آنان در مورد تاثیر این روند بر شرایط زیست محیطی ابراز نگرانی کرده‌اند. پژوهشگران در این اداره گفته اند که نرخ افزایش شدت و رشد مناطق تحت تاثیر نور مصنوعی در کشورهای در حال توسعه به مراتب بیش از کشورهای پیشرفته جهان است. به گفته آنان، نتایج به دست آمده از این تصاویر هم گویای دامنه این مشکل نیست زیرا دوربین ماهواره‌های هواشناسی قادر به تشخیص نور لامپ های ال‌ئی‌دی به خصوص نور آبی آنها نیست. یکی از پژوهشگران گفته است که "زمین نورانی تر می شود" و افزوده که انتظار نمی رفت که این روند به شکلی چنین همسو تقریبا در تمامی کشورها روی داده باشد ولو اینکه افزایش آن در برخی از کشورها بیش از سایرین بوده است. افزایش قابل توجه شدت و گسترش مناطق تحت تاثیر نور مصووعی در تمام کشورهای جهان به خصوص آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا دیده شده و تنها در چند کشور ثابت و مانده و در معدودی هم کاهش یافته است. این کشورهاعبارتند از ایتالیا، هلند، اسپانیا و ایالات متحده که به هرحال از "نورانی ترین" کشورهای جهان هستند. در این چند مورد نیز احتمال "مشاهده نشدن" نور ال‌ئی‌دی وجود داشته است. در استرالیا، مناطق نورانی به دلیل وقوع آتش سوزی های گسترده و از میان رفتن محل های مسکونی در آنها کمتر شده است و در یمن و سوریه نیز نور شبانه، قطعا به خاطر وقوع جنگ در این دو کشور کاهش یافته است. فرانتس هولکر، از اعضای موسسه پژوهش زیست شناسی اب های شیرین لایبنیتس پژوهش در آلمان گفته است که الودگی نوری دارای عواقب زیست محیطی نامطلوبی است زیرا وجود نور مصنوعی در شب باعث اختلال در چرخه نور طبیعی می شود. به گفته او، نورانی شدن آسمان به واسطه نور شبانه در شهرها بر خواب انسان اثر می گذارد. علاوه بر آن، حدود ٣٠ درصد از مهره داران و ٦٠ درصد از بی مهرگان در شب فعال هستند و تغییر در چرخه نور بر تاثیر نامطلوب دارد. این تاثیر شامل تغذیه، تولید مثل و مهاجرت شمار قابل توجهی از حشرات، دوزیستان، ماهی ها، پرندگان، خفاش ها و سایر جانوران می شود. آلودگی نوری همچنین مانع از دیدن ستارگانی می شود که انسان و حیوانات برای هزاران سال آنها را می دیدند و زندگی و تلاش خود را با آنها تنظیم می کردند. پژوهشگران امیدوارند که افزایش استفاده از لامپ های ال‌ئی‌دی باعث کاهش استفاده از انرژی در جهان شود اما به نظر می رسد که کاهش مصرف برق از این طریق را افزایش وسعت مناطق نورانی در زمین به سرعت خنثی می کند.

نتیجه یک پژوهش در دانشکده فنی جورجیای آمریکا نشان داده که سرگردانی ذهنی در حین انجام کار لزوما بد نیست و حتی ممکن است نشانه‌ای از هوش بالا و خلاق بودن باشد. اگر چه ممکن است پرش ذهن بطور مستقیم بر انجام کارهای دستی تاثیر منفی بگذارد، اما فواید دراز مدتی دارد، از جمله تقویت مهارت برنامه‌ریزی برای آینده و توانایی حل مسئله.

22 عقرب 1396 / نتیجه یک پژوهش در دانشکده فنی جورجیای آمریکا نشان داده که سرگردانی ذهنی در حین انجام کار لزوما بد نیست و حتی ممکن است نشانه‌ای از هوش بالا و خلاق بودن باشد. اگر چه ممکن است پرش ذهن بطور مستقیم بر انجام کارهای دستی تاثیر منفی بگذارد، اما فواید دراز مدتی دارد، از جمله تقویت مهارت برنامه‌ریزی برای آینده و توانایی حل مسئله. کریستین گدوین، یکی از پژوهشگران این تحقیق گفت که برخی از تحقیقات تازه نمایانگر اثرات مثبت سرگردانی ذهنی بر خلاقیت هستند: "یافته‌های پژوهش ما نشان می‌دهد که رابطه مثبت معنادار میان پرش ذهن و خلاقیت، هوش و عملکرد وجود دارد." اریک شوماخر، استاد روانشناسی و از محققان دیگر این مطالعه توضیح داد: "ممکن است افرادی با ذهن سرگردان، ظرفیت مغزی بالایی داشته و قادر نباشند جلوی سرگردانی ذهنشان را بگیرند." در این تحقیق عملکرد مغز ۱۰۰ نفر با ام‌آر‌آی بررسی شده است. در حالی که اسکن مغزی انجام می‌شد، شرکت کننده برای مدت ۵ دقیقه بر یک نقطه ثابت تمرکز کرده بودند. سپس این داده‌ها با میزان خلاقیت و نتایج پرسشنامه‌ای درباره میزان سردرگمی روزانه شرکت‌کنندگان مقایسه شده است. پژوهشگران دریافتند کسانی ‌که که سرگردانی ذهنی بیشتری را گزارش داده بودند، خلاقترند و سیستم مغزی کارآمدتری از آنها در دستگاه‌ ام‌آر‌آی ثبت شده بود. آقای شوماخر با آوردن مثال از یافته‌های پژوهشگران گفت: "نتایج این تحقیق، من را به یاد پروفسوری می‌اندازد که نبوغ زیادی دارد اما در دنیای خودش غرق است و بعضی اوقات به محیط اطرافش بی‌توجه است. یا دانش آموزان مدرسه‌ای که از همکلاسی‌های خود به مراتب جلوتر هستند و در حالی‌که ممکن است همکلاسی‌هایشان چیزی را در ۵ دقیقه یاد بگیرند، آنها کارشان را در یک دقیقه تمام کرده و ذهن‌شان شروع به پرش می‌کند." اما، تحقیقات دیگر که رابطه میان کارکرد دانش آموزان و سرگردانی ذهنی را بررسی می‌کنند، نشان می‌دهند دانش آموزانی که با پرش ذهنی دست و پنجه نرم می‌کنند، در آزمون ورود به دانشگاه (اس‌ای‌تی) چندان موفق به نظر نمی‌رسند. همچنین، نتیجه یک تحقیق دیگر نشان می‌دهد که یک ارتباط منفی معنی‌دار میان درک مطلب و پریشانی ذهنی در نوجوانان و بالغان وجود دارد. یکی از دلایل آن عدم تمرکز ذهن عنوان شده است. هرچند در یافته‌های پژوهش دانشکده فنی جورجیا تفاوتی میان پرش ذهن زن و مرد دیده نشده، اما پیشتر مطالعه‌ای درباره میزان رضایت از زندگی و خیالبافی انجام شده بود که نشان داد تعداد دفعاتی که مردان خیالبافی می‌کنند با میزان رضایتشان از زندگی رابطه منفی دارد ولی در مورد زن‌ها آنچه با میزان رضایت از زندگی رابطه منفی دارد کیفیت خیالبافی آنهاست.

8 عقرب 1396 / سازمان هواشناسی جهانی می گوید که غلظت دی اکسید کربن در جو زمین در سال ۲۰۱۶ به حدی بی‌سابقه رسید. این سازمان می‌گوید که افزایشی که سال گذشته اتفاق افتاده، پنجاه درصد بیش از متوسط افزایشی است که در ده سال اخیر رخ داده است. محققان معتقدند که فعالیت‌های بشری و پدیده ال نینیو باعث شده شتاب افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو زمین به حدی برسد که در ۸۰۰ هزار سال گذشته بی‌سابقه است، در نتیجه مقدار دی اکسید کربنی که اکنون در جو زمین تجمع پیدا کرده در سه تا پنج میلیون سال اخیر سابقه نداشته است. به این ترتیب دانشمندان می‌گویند که بعید است بتوان به هدف اصلی پیمان پاریس رسید. هدف این بود که تا سال ۲۰۳۰ میانگین حرارت زمین از دو درجه سانتیگراد نسبت به شروع انقلاب صنعتی بالاتر نرود. برآورد امسال سازمان هواشناسی جهانی بر اساس ایستگاه‌های اندازه گیری است که در ۵۱ کشور دنیا پراکنده‌اند و غلظت گازهای گرم کننده کره زمین مثل دی اکسید کربن، متان و مونوکسید دی نیتروژن را اندازه می‌گیرند. آنچه در گزارش سازمان هواشناسی جهانی آمده آن مقدار از گازهای گرم کننده است که در جو زمین باقی مانده وگرنه بخشی عظیمی از این گازها را اقیانوس ها و بیوسفر (بخش زنده کره زمین) جذب کرده اند. به این ترتیب در جو زمین در سال گذشته غلظت دی اکسید کربن به بیش از ۴۰۳ قسمت در میلیون رسید در حالی که سال پیش از آن چهارصد قسمت در میلیون بود. دکتر اکسانا تاراسووا رئیس برنامه پایش جو سازمان هواشناسی جهانی گفت آنچه در سال ۲۰۱۶ مشاهده شده بزرگترین میزان افزایش در سی سالی است که شبکه پایش جو کار خود را آغاز کرده است: "پیش از این بزرگترین میزان افزایش دی اکسید کربن در جو در ال نینیوی قبلی بود، در سال ۸-۱۹۹۷ که ۲.۷ قسمت در میلیون افزایش یافت، اما اکنون ۳.۳ قسمت در میلیون است که پنجاه درصد بیش از متوسط ده سال اخیر است." پدیده ال نینیو باعث کاهش جذب دی اکسید کربن می‌شود چرا که خشکسالی به همراه می آورد و به این ترتیب توان گیاهان و درختان را برای جذب دی اکسید کربن کم می‌کند. گزارش سازمان هواشناسی جهانی نشان می‌دهد که میزان دی اکسید کربنی که فعالیت بشر آزاد می‌کند کاهش یافته است، اما به گفته دکتر تاراسووا آنچه اهمیت دارد مجموع دی اکسید کربنی است که در جو تجمع پیدا کرده و چرا که این گاز قرن‌ها در جو می‌ماند. گزارش سازمان هواشناسی جهانی همچنین حاکی است که در هفتاد سال گذشته افزایش دی اکسید کربن در جو صد برابر مقداری است که در پایان عصر یخبندان بوده است. افزایش سریع دی اکسید کربن در جو زمین، بنا به گزارش سازمان هواشناسی جهانی، به "تغییرات غیر قابل پیش بینی در سیستم آب و هوا" و "اختلالات اقتصادی و اکولوژیک" منجر می‌شود. در این گزارش همچنین آمده که از سال ۱۹۹۰، قوه تابش (radiative forcing) چهل درصد افزایش یافته و این هم بر گرم شدن آب و هوای زمین اثر دارد. دکتر تاراسووا می گوید: "این مثل این است که مقدار زیادی حرارت به سیستم آب و هوایی تزریق شود." قوه تابش تفاوت بین انرژی‌ای است که زمین از نور خورشید دریافت می‌کند با انرژی‌ای که از خود به بیرون ساطع می‌کند. اما مسئله این است که "این تغییرات مثل قبل ده هزار سال طول نمی‌کشد و بسرعت اتفاق می‌افتد. ما در باره وضعیت فعلی این سیستم چیزی نمی‌دانیم و این کمی نگران کننده است." زمانی که چنین میزانی از دی اکسید کربن در جو تجمع پیدا کرده بود سه تا پنج میلیون سال پیش در میانه عصر پلیوسن بود که هوای کره زمین از الان دو تا سه درجه گرمتر بود و به دلیل آب شدن یخهای گرین‌لند و غرب قطب جنوب، سطح آب دریاها ده تا بیست متر بالاتر بود. کارشناسان معتقدند که گزارش امسال سازمان هواشناسی جهانی مایه نگرانی است. پروفسور یوآن نیسبت از دانشگاه رویال هالووی لندن به بی‌بی‌سی گفت: "افزایش سه قسمت در میلیون در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بسیار بیش از حد است، دو برابر مقداری است که در دهه ۲۰۰۰-۱۹۹۰ بود." "این خیلی مهم است که توافق پاریس را دنبال کنیم و بسرعت از سوخت‌های فسیلی فاصله بگیریم، نشانه‌هایی وجود دارد که این اتفاقی دارد می‌افتد اما تاثیر آن هنوز دیده نشده است." یکی از نگرانی‌هایی که گزارش سازمان هواشناسی جهانی به آن اشاره کرده، افزایش اسرار آمیز متان در جو کره زمین است که مثل دی اکسید کربن از متوسط ده سال گذشته بیشتر است. به گفته پروفسور نیسبت این نگرانی وجود دارد که یک چرخه معیوب شکل بگیرد و افزایش متان در جو باعث افزایش آزاد شدن متان از منابع طبیعی شود. "افزایش متان از سال ۲۰۰۷ بخصوص در سالهای ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ چیزی است که توافق پاریس پیش بینی نکرده بود. افزایش متان در مناطق حاره و تحت حاره شدیدتر است. ایزوتوپ کربن در متان نشان می‌دهد که این افزایش به علت سوخت‌های فسیلی نیست. ما نمی‌فهمیم چرا متان در حال افزایش است. این ممکن است بازخورد تغییرات آب و هوای زمین باشد. خیلی نگران کننده است." به عقیده ناظران، این اندازه گیری‌های جدید خوش‌بینی به تحقق اهداف توافق اقلیمی پاریس را کم کرده است. اریک سولهایم مدیر محیط زیست سازمان ملل می‌گوید: "اعداد دروغ نمی گویند، ما هنوز خیلی خیلی زیاد گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و این روند باید معکوس شود." "ما همین حالا هم بسیاری از راه حل‌ها را می‌دانیم. اکنون به ارده سیاسی جهانی و احساس عجله نیاز داریم." این گزارش یک هفته پیش از گفتگوهای اقلیمی بعدی سازمان ملل منتشر شده که در بن آلمان برگزار می شود. با اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که قصد دارد آمریکا را از توافق پاریس خارج کند، هدف از نشست آلمان پیشبرد و شفاف سازی مقررات توافق پاریس است.

8 عقرب 1396 / متخصصان ژاپنی می‌گویند که با استفاده از هوش مصنوعی توانسته‌اند پولیپ‌های بدخیم روده بزرگ را با دقتی بالا در عرض یک ثانیه تشخیص دهند. در روده بزرگ و راست روده توده‌هایی رشد می‌کنند به نام پولیپ که ممکن است خوش خیم باشند یا بدخیم. متخصصان تصاویر ۳۰۶ پولیپ روده را در ۲۵۰ زن و مرد به این سیستم هوش مصنوعی دادند. کولونوسکوپی به این معناست که متخصص، لوله‌ای حاوی دوربین و ابزار را از مقعد وارد روده می کند و به این ترتیب می تواند مستقیما داخل روده را ببیند و از آن نمونه برداری کند. این سیستم برای بررسی تصاویر بزرگنمایی شده و مقایسه آن با سی هزار تصویری که برای آموزش به آن داده شده بود فقط یک ثانیه وقت نیاز داشت تا با دقت ۹۴ درصد پولیپ خوش خیم را از بدخیم تشخیص دهد. این تحقیق در هفته بیماری های دستگاه گوارش اروپای متحد که در بارسلون برگزار می‌شود ارئه شده است. سرپرست آن دکتر یوییچی موری استاد دانشگاه شووا در یوکوهامای ژاپن می‌گوید که اهمیت این سیستم در این است که نمونه برداری را همزمان با کولونوسکوپی و در لحظه، ممکن می‌کند. این باعث می‌شود که برداشتن کامل پولیپ‌های سرطانی مقدور باشد و از برداشتن غیر لازم پولیپ‌های خوش خیم هم جلوگیری می‌کند. دکتر موری گفت: "ما فکر می کنیم این نتایج برای اینکه این سیستم بکار گرفته شود قابل قبول است و هدف عاجل ما این است که برای این سیستم تشخیصی، مجوز قانونی بگیریم." این تحقیق نشانه‌ای از پزشکی آینده است، زمانی که هوش مصنوعی و روبات جای پزشک را می‌گیرد. آنها می‌توانند با دقت و سرعتی بسیار فراتر از انسان اطلاعات را جمع آوری کنند، آن را با اطلاعات موجود مقایسه کنند و به نتیجه برسند. روباتها می توانند آزمایش‌ها و مداخله‌های طبی را هم با دقتی بمراتب بالاتر از انسان انجام دهند.

6 میزان 1396 / دانشمندان علوم کامپیوتری می‌گویند هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند سیستم امنیتی کپچا را فریب دهد. کپچا سیستمی است که برای جلوگیری از حمله‌های خرابکارانه ربات‌های اینترنتی استفاده می‌شود. بعضی سایت‌ها برای دسترسی به خدماتشان از سوال‌ها و معماهای تصویری استفاده می‌کنند تا کاربران واقعی از ربات‌ها متمایز شوند. این سیستم از کاربران می‌خواهد برای این که اثبات کنند که انسان هستند ترکیبی از اعداد و حروف را وارد کنند، کاری که برای ربات‌های مجازیدشوار است. محققان موفق شده‌اند الگوریتمی ارائه کنند که می‌تواند نحوه واکنش و پاسخ فردواقعی به این سرنخ‌ها را تقلید کند. هوش مصنوعی قادر خواهد بود اعداد و حروف را بر اساس شکل و قیافه آنها تشخیص دهد. این تحقیق را شرکتویکاریوس )Vicarious (انجام داده که در ایالت کالیفرنیا آمریکا در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. این شرکت توسط جف بزوس، موسس آمازون و مارک زاکربرگ، مدیر فیسبوک پایه‌گذاری شده است. کامپیوترها معمولا قادر به عبور از کپچا نیستند و گوگل می‌گوید سیستم این شرکت آنقدر پیچیده است که افراد تنها در ۸۷ درصد مواقع قادر به حل آنها هستند. اما محققان ویکاریوس ادعا می‌کنند الگوریتم کامپیوتری ابداعی این شرکت می‌تواند این معماها را حل کند. دانشمندان علوم کامپیوتری برای این که کامپیوترها را قادر به شناسایی تصاویر کنند اغلب از شبکه‌های عصبی استفاده می‌کنند. شبکه‌های عصبی، شبکه‌های بزرگ کامپیوتری هستند که برای حل مشکلات پیچیده ایجاد شده‌اند. شبکه‌های عصبی صدها لایه دارند و الهام گرفته از مغز انسان هستند. هر لایه، یک راه حل برای حل معما را بررسی می‌کند و در نهایت ترکیب پاسخ‌هایی که از تمامی لایه‌ها دریافت می‌شود، برای تهیه نتیجه نهایی استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۳ شرکت ویکاریوس اعلام کرد با دقت ۹۰ درصد، قادر به شکستن قفل کلید معماهای کپجایی شده که در سایت‌های گوگل، یاهو، پی‌پل استفاده شده است. از آن زمان، طراحان کپچا، معماهای خود را دشوارتر کرده‌اند اما محققان ویکاریوس در گزارش جدید خود گفته اند که سیستم ابداعی آنها اکنون در ۶۶.۶ درصد مواقع می‌تواند معماهای گوگل را حل کند. سیمون ادواردز، متخصص امنیت سایبری شرکت ترند مایکرو به بی‌بی‌سی گفته است که فعلا شاهد حمله به سیستم کپچا نیستیم اما با فراگیر شدن آنچه محققان ابداع کرده‌اند می‌توان گفت کار سیستم کپچا رو به پایان است.

5 میزان 1396 / پژوهشگران فرانسوی می‌گویند خطر عوارض جراحی قلب باز بعدازظهرها کمتر است. این محققان که پژوهش خود را در نشریه لنست منتشر کرده‌اند، متوجه شدند که عوارض بالقوه مرگبار جراحی قلب باز -مثل سکته قلبی، نارسایی قلبی و مرگ- وقتی این جراحی بعداز ظهر انجام شود نصف مواردی است که جراحی صبح صورت بگیرد. در جراحی قلب باز مثلا برای تعویض دریچه یا عروق قلب باید قلب را موقتا از کار انداخت و این باعث فشار بر قلب -و اعضای دیگر- می شود چرا که اکسیژن رسانی به آن کاهش پیدا می کند. این پژوهشگران بر این باورند که قلب با توجه به ساعت درونی و چرخه زیستی بدن، بعدازظهرها قدرت بیشتری دارد و به همین دلیل عوارض جراحی بعدازظهرها کمتر می‌شود. پروفسور بارت استالس، پژوهشگر انستیتو پاستور شهر لیل در فرانسه که در این تحقیق مشارکت داشته به بی‌بی‌سی گفت: "ما نمی‌خواهیم مردم را از این جراحی بترسانیم، این جراحی جان آنها را نجات می‌دهد." به گفته پروفسور استالس برای بیمارستانها غیر ممکن است که تمام جراحی‌ها را بعد از ناهار انجام دهند، اما این کاری "منطقی" است که جراحی قلب باز را برای بیمارانی که بیشتر در معرض خطر هستند بعدازظهر انجام دهیم. ساعت بدن یا ریتم زیستی، چرخه ۲۴ ساعته‌ای است که هماهنگ با چرخش کره زمین به دور خود و گذر روز به شب و بر عکس، فعالیت اعضا و اندام‌های بدن و رفتار ما را تنظیم می‌کند، از جمله تنظیم دمای بدن، ترشح هورمون‌ها و سوخت و ساز. همین ساعت درونی بدن است که باعث می‌شود شب‌ها بخوابیم و صبح با روشن شدن هوا از خواب برخیزیم. به همین ترتیب قوت و عملکرد قلب هم بر حسب تغییرات ساعت بدن تغییر می کند و خطر سکته قلبی یا سکته مغزی در اوایل صبح بیشتر است و عملکرد قلب و ریه بعداظهرها به حداکثر می‌رسد. دکتر جان انیل از شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا می‌گوید: "این از نظر علمی خیلی تعجب برانگیز نیست، زیرا سلول‌های قلب هم مثل دیگر سلول های بدن چرخه زیستی دارند." "دستگاه قلب و عروق در اواسط/اواخر بعداظهر بالاترین عملکرد دارد و به همین دلیل است که ورزشکاران حرفه‌ای در این ساعات روز معمولا بهترین رکورد را به جا می‌گذارند." یکی از دلایلی که می‌تواند تفاوت در عوارض جراحی صبح و بعدازظهر را توضیح دهد، ساعت بدن خود جراحان است؛ شاید جراح صبح‌ها به دلیل ساعت بدن خود خسته باشند و مهارت های جراحی شان کاهش پیدا کند بخصوص اگر "آدم صبح" نباشند، اما گروه تحقیق می‌گوید که تمام تلاشش را کرده تا مطمئن شود نتیجه این تحقیق فقط وابسته به خستگی جراح نیست. این محققان همچنین نمونه بافت قلب بیماران را هم بررسی کردند و دریافتند که این بافت بعدازظهر راحت تر می‌تپد. آنها سپس دی‌ان‌ای این بافت‌ها را را بررسی کردند و ۲۸۷ ژن پیدا کردند که بر حسب چرخه زیستی کار می‌کردند و در طول روز عملکردشان کم و زیاد می‌شد. بعد محققان به سراغ موشها رفتند و با دارو سعی کردند فعالیت یکی از این ژنها را تغییر دهند و به نظر رسید که این کار خطر مرگ موشها را بعد از عمل کاهش داد. پروسور استلس می گوید: "ما عقیده داریم برای این مشاهده نارحت کننده که جراحی در صبح عوارض بیشتری دارد راه حل بالقوه‌ای را نشان داده‌ایم." با این حال این محققان تاکید کردند که به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. دکتر مارک نپتون از بنیاد قلب بریتانیا می گوید: "در حال حاضر برای هزاران نفر در بریتانیا جراحی قبل باز انجام می‌شود. اگر این یافته در دیگر بیمارستانها هم مشاهده شود، به جراحان کمک می کند که برای عمل‌های غیر اورژانس چگونه برنامه‌ریزی کنند." در مرحله بعد این محققان می‌خواهند بررسی کنند که آیا این موضوع در مورد دیگر انواع جراحی هم صدق می کند یا نه.

2 عقرب 1396 / نتیجه یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که همه موجودات ساکن اقیانوس ها دستخوش پدیده اسیدی شدن آب ها قرار خواهند گرفت که ناشی از افزایش تولید دی اکسید کربن توسط جامعه مدرن است. این مطالعه که هشت سال طول کشیده و ۲۵۰ دانشمند در آن شرکت داشته اند دریافته است که به خصوص نوزادان دریایی آسیب پذیر خواهند بود. این بدان معنی است که شمار ماهی های "روغن" (Cod) که به بزرگسالی خواهند رسید می تواند به یک چهارم کاهش یا کمتر کاهش یابد. این ارزیابی محصول پروژه "بیواسید" است که توسط موسسات آلمانی هدایت می شود. قرار است خلاصه ای از یافته های اصلی این ارزیابی در ماه نوامبر در نشست سالانه مذاکره کنندگان آب و هوایی سازمان ملل که امسال در شهر بن برگزار خواهد شد عرضه شود. نویسندگان گزارش "تاثیر بیولوژیکی اسیدی شدن اقیانوس ها" می گویند که بعضی از جانوران ممکن است "مستقیما" از گرمایش بهره ببرند اما حتی این گروه هم احتمالا در اثر تغییرات در شبکه غذایی به دلیل گرمایش به طور غیرمستقیم آسیب خواهند دید. به علاوه تحقیقات نشان می دهد که تغییرات ناشی از اسیدی شدن در اثر تغییرات اقلیمی، آلودگی، توسعه سواحل، ماهیگیری بی رویه و کودهای کشاورزی بدتر خواهد شد. اسیدی شدن اقیانوس ها به این دلیل اتفاق می افتد که دی اکسید کربن آزاد شده در اثر سوزاندن سوخت های فسیلی، در آب در حل می شود و به تولید اسید کربنیک منجر می شود که پ هاش (خاصیت بازی) آب را افزایش می دهد. از زمان شروع انقلاب صنعتی میانگین پ هاش آب های سطحی اقیانوس ها از ۸.۲ به ۸.۱ کاهش یافته است: یعنی میزان اسیدی بودن آب ۲۶ درصد بالا رفته. دانشمندان از سال ۲۰۰۹ در این برنامه مشغول مطالعه تاثیر اسیدی شدن بر آبزیان در جریان دوره های مختلف حیات؛ چگونگی تاثیر آن بر شبکه غذایی؛ و امکان تخفیف این آثار از طریق انطباق تکاملی بوده اند. بعضی از مطالعات در آزمایشگاه بود اما سایر مطالعات در دریای شمال، بالتیک، اقیانوس منجمد شمالی و پاپوآ گینه نو انجام شد. ترکیبی از بیش از ۳۵۰ مقاله علمی در مورد تاثیر اسیدی شدن اقیانوس ها آشکار می کند که تقریبا نیمی از گونه های جانوری که آزمایش شدند واکنشی منفی به افزایش متوسط تراکم دی اکسید کربن در آب داشتند. دکتر کارول ترلی متخصص اسیدی شدن اقیانوس از آزمایشگاه دریایی پلی موت این تحقیقات را فوق العاده مهم می داند. او گفت: "این مطالعه باعث شناخت گسترده ای درباره تاثیر اسیدی شدن بر طیف وسیعی از ارگانیسم های دریایی از میکروب ها گرفته تا ماهی ها داشته است." "با نزدیک شدن مذاکرات تغییرات اقلیمی سازمان ملل در ماه نوامبر امسال در بن، حالا خوب می دانیم که اقیانوس ها و اکوسیستم های آن را نباید نادیده گرفت."

1 عقرب 1396 / یک گزارش تازه می گوید که سال گذشته رکورد تازه ای در زمینه ضبط محموله های قاچاق عاج در جهان ثبت شد و کشتار فیل ها در آفریقا برای پنجمین سال پیاپی کاهش یافت. گزارش کنوانسیون بین المللی تجارت گونه های در معرض خطر (سایتس) می گوید که حدود ۴۰ تن عاجل قاچاق جمع آوری شده است. این گزارش می گوید هرچند شکار غیرقانونی در یک دهه گذشته به مرگ ۱۱۱ هزار راس فیل در آفریقا منجر شده اما در بیشتر مناطق آمار کشتار فیل ها دیگر درحال افزایش نیست. "سایتس" از این تحول استقبال کرده اما خواستار احتیاط شده است. جان اسکنلون دبیرکل این سازمان گفت: "تلاش جاری جهانی که به صورت جمعی انجام می شود به تدریج به نتایج مثبت منجر شده است، اما مسلما هنوز به هدف خود نرسیده ایم." این گزارش می گوید که موفقیت در ضبط مقدار بی سابقه ای عاج قاچاق شده می تواند ناشی از آگاهی بیشتر و اجرای بهتر قوانین باشد. آقای اسکنلون گفت که به ویژه اخبار شرق آفریقا مثبت است، که در یک دهه گذشته به شدت از شکار غیرقانونی آسیب دیده است. او گفت: "از زمان به اوج رسیدن میزان شکار غیرقانونی در سال ۲۰۱۱ این روند به تدریج در حال کاهش بوده است و تحلیل اطلاعات سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که روند کلی شکار غیرقانونی اکنون به حدی کاهش یافته که قبل از ۲۰۰۸ قرار داشت." براساس این گزارش درحالی که انتظار می رود آینده بهتری در انتظار جمعیت فیل ها در بوتسوانا، آفریقای جنوبی و نامیبیا باشد، در یک دهه اخیر جمعیت آنها در آفریقای مرکزی دچار "تلفات چشمگیر" شده است و آمار کشتار غیرقانونی آنها همچنان خیلی زیاد است.

27 ميزان 1396 / همزمان با کم شدن جمعیت برخی حشرات در نقاط مختلف جهان، جمعیت حشرات بالدار در آلمان به حد نگران کننده‌ای کاهش یافته است. پژوهشگران در آلمان گفته‌اند که شواهدی که گردآوری شده حاکی از آن است که در مقایسه با حدود سه دهه پیش، شمار حشرات بالدار در این کشور به شدت کم شده و در برخی از مناطق این موجودات به ندرت دیده می‌شوند. تحقیقات قبلی نشان داده بود که جمعیت بعضی از حشرات به خصوص پروانه‌ها و زنبور عسل وحشی در مناطقی از جهان به خصوص اروپا و آمریکای شمالی در سال‌های اخیر تنزل قابل توجهی داشته اما این نخستین گزارش از نابودی بیش از سه چهارم کل جمعیت اکثر حشرات بالدار در آلمان در مقایسه با سال ١٩٨٩ میلادی است. دلیل احتمالی که مطرح شده استفاده گسترده از سموم دفع آفات و از میان رفتن زیستگاه‌های مناسب حشرات بوده است. این تحول از آن جهت باعث نگرانی پژوهشگران شده که حشرات نقشی اساسی در گرده‌افشانی گیاهان دارند و بخشی مهم از زنجیره غذایی انسان محسوب می‌شوند. حشرات همچنین خوراک بسیاری از پرندگان و حیوانات کوچک هستند. در تحقیقات اخیر، پژوهشگران با نصب نوارهای چسب در مناطق مورد نظر و شمارش تعداد حشراتی که به دام افتاده بودند، این آمار را با اطلاعاتی که از گذشته در دست داشتند مقایسه کردند. این مقایسه نشان داد که طی ٢٧ سال گذشته، جمعیت حشرات بالدار در ٦٣ زیستگاه حفاظت شده در آلمان به طور متوسط ٧٦ درصد کاهش یافته و بیشترین کاهش در فصل تابستان (٨٢ درصد) مشاهده می‌شود. موضوع نگران‌کننده این است که مناطق مورد مطالعه شامل مناطق طبیعی حفاظت شده بوده و به احتمال زیاد، وضعیت در نقاط دیگر به مراتب بدتر از این است. در این گزارش دلیل مشخصی برای کاهش در جمعیت حشرات ذکر نشده اما با توجه به اینکه مناطق حفاظت شده مورد نظر در کنار اراضی کشاورزی واقع شده است، احتمال تاثیر سموم دفع آفات در این زمینه وجود دارد. یکی از دست‌اندرکاران این تحقیقات گفته است که تمامی اکوسیتسم به وجود حشرات به عنوان خوراک سایر موجودات و عاملان اصلی گرده‌افشانی گیاهان وابسته است و کاهش جمعیت حشرات می‌تواند نتایج وخیمی برای طبعیت و انسان داشته باشد. به گفته او، اگرچه ممکن است عوامل متعددی در زمینه کاهش جمعیت حشرات دخیل باشد، اما می‌دانیم که استفاده از سموم گیاهی یکی از آنهاست و باید تلاش شود کاربرد آنها حتی الامکان کاهش یابد.

آخرین اخبار بخش ها