آخرین عناوین علمی

12 جوزا 1397 / یک آزمایش جدید خون، نتایج امیدوار کنندۀ را نشان داده است که با آن می‌توان سرطان شش را در مراحل ابتدایی تشخیص کرد. انجمن امراض سرطانی ایالات متحده گزارش داده است که با این آزمایش دی ان ای حجرات سرطانی در آغازین روزهای شکل گیری سرطان در خون بیمار تثبیت شده می‌تواند. سرطان شش، کشنده ترین نوع سرطان بوده و سالانه سبب مرگ حدود ۱.۷ میلیون نفر در جهان می‌شود. دود کردن سگرت و استعمال مشتقات تنباکو عمده ترین عامل خطر برای ابتلا به سرطان شش خوانده شده است. در حال حاضر، تازمانیکه سرطان شش در مراحل پیشرفته نرسیده است، قابل تشخیص نیست، از اینرو مرگ و میر ناشی از این سرطان بیش هر بیماری دیگر سرطانی است. آزمایش جدید خون که قادر به تشخیص سرطان شش در مراحل مقدماتی است، در نتیجۀ مطالعۀ ۲۰ نوع مختلف سرطان در نزد ۱۵ هزار بیمار حاصل شده است. شرکت خصوصی "گریل" که در بخش امراض سرطانی تحقیق می‌کند، این آزمایش جدید خون را اختراع کرده است. داکتر جفری آکسنارد، پژوهشگر در انستیتیوت سرطان دانا-فاربر که این تحقیق را رهبری کرده است، یافته های جدید را "نتایج مقدماتی امیدوارکننده" عنوان کرده است، اما به گفتۀ وی، به آزمایشات بیشتر از این قبیل بالای شمار بیشتر افراد باید صورت گیرد.

4 جوزا 1397 / در یک پژوهش جدید، سپری کردن زمان بیش از حد برای دیدن صفحه‌های نمایش با بیماری قلبی و سرطان مرتبط دانسته شده است. محققان دانشگاه گلاسگو اطلاعات مرتبط به سلامتی و مقدار وقتی را که ۳۹۰ هزار نفر صرف دیدن صفحه نمایش‌ کامپیوتر و تلویزیون در اوقات فراغت کرده‌اند، بررسی کرده‌اند. آنها دریافتند در کسانی که وقت زیادی را جلوی صفحه نمایش می‌گذرانند و در عین حال آمادگی جسمانی کمی دارند خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان دو برابر بیشتر است. گفته می‌شود دیدن صفحه‌های نمایش در اوقات فراغت باعث "کم‌تحرکی" در افراد می‌شود که این به نوبه خود با خطر بالایی از مرگ و میر و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است. پروفسور گیل، یکی از پژوهشگران اصلی این تحقیق می‌گوید نتیجه این پژوهش نشان داد که تاثیر دیدن بیش از حد صفحه‌های نمایش در میان افراد با توانایی بدنی متفاوت، ممکن است یکسان نباشد. او می‌گوید که تحرک بیشتر، ممکن است خطر را کاهش دهد. در این تحقیق اما مواردی مثل فعالیت‌های بدنی، سیگار کشیدن، رژیم غذایی، شاخص توده بدنی (بی‌ام‌آی) و دیگر عوامل موثر در نظر گرفته نشده است. نتیجه این پژوهش در نشریه پژشکی بی‌ام‌سی منتشر شده است.

1 جوزا 1397 / یک پژوهش جدید نشان می‌دهد برای جلوگیری از سخت شدن سرخرگ‌های قلب (تصلب شرائین)، چهار تا پنج بار ورزش در هفته ضروری است. مطالعه درباره صد نفر که در سنین ۶۰ تا ۷۰ قرار داشتند نشان داد اگر ورزش به دو یا سه بار در هفته کاهش پیدا کند فقط برخی شریان‌ها سالم می‌مانند. پژوهشگران می‌گویند هر نوع ورزش خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد اما ورزش به اندازه مناسب و در زمان درست در زندگی می‌تواند از پیر و فرسوده شدن قلب و عروق آن جلوگیری کند. در پژوهش جدید که نتیجه آن در نشریه فیزیولوژی منتشر شده است، روال و پیشینه برنامه ورزشی شرکت‌کنندگان در طول زندگی‌شان بررسی و سفتی عروق قلب آنها اندازه گرفته شد. شریان‌ها، عروق خونی است که خون را از قلب به تمام اعضای بدن می‌رساند. هر کدام از این شریان‌ها شکل لوله را دارد و با بالا رفتن سن احتمال سفت شدن آنها بیشتر می‌شود. زندگی ناسالم هم باعث می‌شود که چربی رگ‌های قلب را مسدود کند. محققان آمریکایی دریافته‌اند که ورزش کردن دو تا سه بار (۳۰ دقیقه هر بار) در هفته در تمام طول زندگی موجب می‌شود که شریان‌های متوسط که به گردن و سر خون می‌رسانند، جوان‌تر باقی بمانند. اما چهار تا پنج بار در هفته ورزش، هم شریان‌های متوسط هم شریان‌های بزرگشان را سالم‌ نگه می‌دارد. این تحقیق اما عواملی مثل رژیم غذایی، جایگاه اجتماعی و تحصیلات را که ممکن است تاثیری در سلامت قلب داشته باشد، در نظر نگرفته است. دکتر بنجامین لویین، نویسنده اصلی این پژوهش از موسسه ورزش و پزشکی محیط در دالاس آمریکا می‌گوید: "این تحقیق واقعا هیجان‌انگیز است زیرا ما را قادر می‌کند برای جوان نگهداشتن قلب و حتا جوان کردن قلب‌های نسبتا پیر برنامه‌های ورزشی درست کنیم." او گفت تحقیقات قبلی نشان داده که تلاش برگرداندن قلب به وضع سالم‌تر و جوانتر در هفتاد سالگی دیر است چون تغییر دادن ساختار قلب و عروق در این سن خیلی مشکل است.

28 ثور 1397 / سازمان ناسا کمبود آب شیرین در جهان را یکی از مهم‌ترین چالش‌های قرن حاضر دانسته و هشدار داده‌اند مناطق خشک جهان با خطر خشکی حتی بیشتری مواجه هستند. پژوهشگران اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) محل دقیق مناطقی از جهان را که اوضاع آب شیرین به خاطر برداشت بی‌رویه به خطر افتاده مشخص کرده‌اند. به گفته آنان در سال‌های اخیر، شماری از تالاب‌های جهان پرآب‌تر شده‌اند و در مقابل برخی مناطق خشک به خاطر برداشت آب‌های زیرزمینی با وضعیتی نامناسب‌تر از قبل مواجه هستند. اطلاعات جدید ناسا و آزمایشگاه پیش‌رانش جت ( جی‌پی‌ال) نشان می‌دهد ذخایر آب شیرین دنیا از سال ۲۰۰۲ به این سو تغییرات شدیدی داشته‌ است. کاهش دسترسی به آب در مناطقی مانند شمال و شرق هند، شمال شرقی چین، کالیفرنیا، جنوب روسیه، استرالیا، و خاورمیانه عمدتا به برداشت آب‌های زیرزمینی و نحوه کشت آبی بر می‌گردد. این مناطق به گفته ناسا به دلیل برداشت بی‌رویه منابع با کاهش جدی آب مواجه هستند و بدون اقدام دولت‌ها به احتمال قوی شرایط آنها به سرعت وخیم‌تر خواهد شد. تحقیق ناسا در باره مناطقی بوده که ذخیره آب آنها به طرز قابل چشمگیری کاهش یا افزایش داشته است. تحقیق ناسا اشاره می‌کند که در ۱۴ منطقه در چنین تغییرات مربوط به کمبود آب ناشی از فعالیت انسانی بوده و در هشت مورد این تغییرات به خاطر دلایل آب و هوایی روی داده است. این گزارش به کاهش ذخایر آب شیرین در حاشیه دریای خزر هم اشاره می‌کند و می‌گوید چنین کاهشی از چند سال پیش شروع شده و تا کنون دانشمندان این کاهش را به دلایل طبیعی نسبت داده‌‌اند اما تحقیق ناسا خاطرنشان می‌کند که این وضعیت ناشی از برداشت بیش از اندازه آب برای مصارف کشاورزی و صنعتی بوده است. این گزارش به خشک شدن دریاچه آرال که زمانی چهارمین دریاچه بزرگ دنیا بود اشاره می‌کند و می‌گوید هزار سال طول می‌کشد تا دریای خزر که بسیار بزرگ‌تر ازدریاچه آرال است خشک شود اما آلودگی این دریاچه و تغییرات در خطوط ساحلی را از جمله بزرگ‌ترین مشکلات آن در سال‌های آینده می‌داند. نویسندگان گزارش می‌گویند هر منطقه‌ای در دنیا ممکن است تحت تاثیر خشکسالی قرار بگیرد اما در مناطقی که مردم به منابع متعدد آب دسترسی ندارند، وضعیت شکننده‌تر است. گزارش ناسا در نشریه نیچر منتشر شده و این اولین باری است که از اطلاعات ماهواره‌های گرانشی برای تهیه نقشه وضعیت آب شیرین در یک دوره ۱۴ ساله استفاده شده است. ماهواره‌های گرانشی عکس نمی‌گیرند بلکه آنها تغییرات جاذبه گرانشی زمین را اندازه می‌گیرند، که ممکن است تحت تاثیر وجود آب قرار گیرند.

28 ثور 1397 / سازمان بهداشت جهانی برای بررسی شیوع بیماری ایبولا در جمهوری دموکراتیک کنگو تشکیل جلسه اضطراری داده است. بر اساس گزارش های منتشر شده، دست کم ۴۴ نفر مشکوک به ابتلا به ایبولا هستند و مرگ ۲۳ نفر نیز مشکوک گزارش شده است. تاکنون ابتلای سه نفر به این بیماری تایید شده است. بیشتر موارد مشکوک در مناطق روستایی گزارش شده اند. یک مورد بیماری در شهر مبانداکا که یک میلیون نفر جمعیت دارد، گزارش شده است. کارشناسان بهداشتی نگران سرایت این بیماری به کینشاسا، پایتخت هستند. پیتر سلامه، معاون سازمان بهداشت جهانی گفته است که این نگرانی وجود دارد که این بیماری به جمهوری آفریقای مرکزی نیز سرایت کند. ایبولا یک بیماری عفونی کشنده است که باعث خونریزی داخلی می شود و از طریق تماس با مایعات ترشح شده از بدن بیماران منتقل می شود. غرب آفریقا در فاصله سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ شاهد همه گیری ایبولا بود که تلفات زیادی را در کشورهای گینه، سیئرا لئون و لیبریا بر جای گذاشت.

27 ثور 1397 / دانشمندان پوهنتون کیس ویستیرن ریزرف در امریکا رشته های طویل غیرمعمولی RNK کشف نموده که به تکثیر بی کنترول حجرات سرطانی مساعدت مینمایند. در این باره در اطلاعیه مطبوعاتی EurekAlert! خبر داده شده است. این مالیکول ها که قاعده تاً، حاوی تقریباً 20 نوکلیوتیدها می باشد، معلومات راجع به تسلسل امینواسیدی البومین را منتقل نمی سازند و بنام RNK طولانی غیرکدشونده (lncRNA) یاد میشوند. معلوم است که lncRNA در تنظیم چنین پروسه ها، مانند اعمار RNK، پخش آن، تفکیک حجرات، تبارز برازنده احساس ژئین ها و تکثیر حجرات شرکت می ورزد. بیولوجستان مقطع های ژئین ها که RNK طویل را کدسازی میکنند و حجرات سالم روده ضخیم و حجرات دانه های خبیثه را باهم مقایسه کرده اند. معلوم شد که در انساج دانه های سرطانی به مقدار بیش از 200 «lncRNA» وجود دارند که از نورم فرق میشوند. به این ترتیب مقدار اضافی مالیکول های lincDUSP به اندازه 91% تمام نمونه های تحت تحقیق انساج سرطانی تثبیت شده است. دانشمندان تحقیق تنوع حجرات خبیثه را، با متوقف ساختن سنتز lincDUSP، انجام دادند. در این صورت حجرات تکثر با سرعت نورمال را آغاز کردند. علت این امر آنست که در دانه های سرطانی میکانیزم های از بین رفتن حجرات برهم خورد، اما سطح پائین lncRNA به احیای آنها مساعدت میکند. حجرات از بین رفتن خود را، به مجرد آنکه DNK آنها صدمه می بینند، آغاز میکنند.

24 ثور 1397 / بیجنگ بزرگترین هواپیمای آبی‌ - خاکی ای‌جی ۶۰۰ را که ساخت این کشور است، تا پنج‌سال دیگر به بازار عرضه می‎کند. چین، از آماده‌گی این کشور برای تحویل بزرگترین هواپیمای دوزیست (آبی - خاکی) جهان، تا سال ۲۰۲۲میلادی خبر داد. این هواپیمای بومی‌که از گونۀ ای‌جی ۶۰۰ است، در راستای به‌روزرسانی تجهیزات نظامی چین ساخته می‌شود و نخستین پرواز آزمایشی خود را در دسامبر ۲۰۱۷میلادی انجام داد. صنایع هواپیماسازی چین حدود هشت‌سال زمان برای ساخت این هواپیما صرف کرد که ابعاد آن قابل مقایسه با «بوئینگ‌۷۳۷» است و برای عملیات‌های آتش‌نشانی و امداد دریایی ساخته شده‌است. برد پرواز این هواپیما، ۴۵۰۰ کیلومتر است.

30 حمل 1397 / ماهواره تازه سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به نام "تس" که عصر تازه ای را در یافتن سیارات نوید می دهد از مرکز فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شده است. هدف این ماموریت زیر نظر گرفتن بخش های وسیعی از آسمان به امید کشف سیارات هنگام عبور آنها از برابر ستاره مرکزی خواهد بود. وجود سیاره از افت نور ستاره هنگام این عبور از برابر آن استنباط می شود. هدف تس فراهم کردن کاتالوگی است که سایر تلسکوپ های قدرتمند می توانند آنها را برای درک بهتر رصد کنند. جورج ریکر محقق اصلی این ماموریت در موسسه فناوری ماساچوست، ام آی تی، گفت که تس به چهار دوربین خیلی حساس مجهز است که تقریبا کل آسمان را زیر نظر می گیرند. او گفت: "سیاراتی که تس ردیابی خواهد کرد در فرآیند موسوم به گذار کشف خواهند شد. در واقع ما سایه سیاره هنگام عبور از برابر ستاره مرکزی را می بینیم." این ماهواره با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس اکس در ساعت ۱۸:۵۱ به وقت محلی پرتاب شد. تس قرار بود دوشنبه پرتاب شود اما اسپیس اکس گفت می خواهد وقت بیشتری را صرف یک مشکل مربوط به هدایت، ناوبری و کنترل موشک کند. دانشمندان ماموریت هم خواهان انجام بررسی های اضافی بر ماهواره بودند. تس ستارگان نورانی و نزدیک و سیارات آنها را شناسایی خواهد کرد تا بعد سایر تلسکوپ‌ها بتوانند آنها را دنبال کنند. یکی از مهمترین تلسکوپ‌هایی که کار تس را دنبال خواهد کرد رصدخانه فضایی جیمز وب است که قرار است در سال ٢٠٢٠ در مدار قرار بگیرد و جانشین تلسکوپ معروف هابل شود. جیمز وب توانایی تشخیص ترکیب شیمیایی جو سیاراتی را که تس شناسایی خواهد کرد دارد بنابراین به دنبال گازهایی مثل متان، دی اکسید کربن، بخار آب و اکسیژن خواهد گشت که می‌توانند نشان از وجود حیات داشته باشند. بیشتر سیاراتی که تس شناسایی خواهد کرد نسبتا به زمین نزدیک خواهند بود؛ در فاصله ده دوازده سال نوری. هر چند این فاصله برای سفر انسان بسیار طولانی است اما دانشمندان اطمینان دارند که زمانی چنین سفری میسر خواهد شد. تس خود دنبال کار تلسکوپ فضایی کپلر را می‌گیرد که برای شناسایی برون سیارات در سال ٢٠٠٩ به فضا پرتاب شد. کپلر با اینکه از روش افت نور استفاده و بیش از دو هزار برون سیاره را شناسایی کرد، اما چون محدوده کوچکی از آسمان را رصد می کرد، بیشتر سیاراتی را که یافت یا بیش از اندازه از ما دور بودند یا نورشان آنقدر کم بود که تلسکوپ های دیگر نمی‌توانستند آن را دنبال کنند. تس توانایی‌های متنوعی دارد، از همه مهمتر اینکه به گستره وسیعی از آسمان نگاه می کند. چهار دوربین آن آسمان را بخش بخش نگاه کرده، هر بخش را ٢٧ روز بررسی می‌کنند و بعد به سراغ بخش بعدی می‌روند. در ٢٤ ماه آینده، تس ٨٥ درصد آسمان و پانصد هزار ستاره را بررسی خواهد کرد که برخی از آنها از نزدیک‌نرین و نورانی‌ترین ستارگان هستند. جنیفر برت دانشمند موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می‌گوید: "ما انتظار داریم که دو تا سه هزار سیاره پیدا کنیم که قطعا اندازه‌شان کوچکتر از بهرام (مشتری) است و بیشترشان از نپتون بزرگترند یعنی آنها کمه احتمال دارند مثل زمین سیارات خاکی (سنگی) باشند." نکته مهم این است که آیا این سیارات آن قدر از ستاره خود فاصله دارند که آب مایع - اصلی‌ترین پیش‌نیاز حیات- بتواند در آنها وجود داشته باشد. بیشتر ستارگانی را که تس رصد خواهد کرد این فاصله کوتاه خواهد بود چراکه اکثر ستارگان، ستارگانی هستند که به آنها کوتوله قرمز می‌گویند و کوچکتر و سردتر از خورشید ما هستند و برای اینکه آب بصورت مایع در آنها وجود داشته باشد سیاره باید به آنها نزدیک باشد. برای تس مدار جدیدی در نظر گرفته شده تا بتواند از گرانش ماه استفاده کند، بنابراین نیاز تس به سوخت بسیار کاهش یافته و به آن امکان می‌دهد یکی دو دهه به فعالیتش ادامه دهد.

13 حمل 1397 / در ایالات متحده امریکا، هکرها اطلاعات بیش از پنج میلیون کارت بانکی را به سرقت برده اند. شرکت متخصص در امنیت کامپیوتری Gemini Advisory می گوید یک گروه از هکرهای امریکایی، اطلاعات بیش از پنج میلیون کارت کریدت و نقدی مشتری های مغازه های امریکایی را به سرقت برده و برخی ازاین اطلاعات را به فروش رسانیده اند.  به گفته کارشناسان، این سرقت توسط گروه هکری به نام JokerStash که اخیرا از هک کردن و فروش اطلاعات مربوط به 125 هزار کارت اعلام نمودند، صورت گرفته است. این شرکت امنیت اینترنتی اعلام کرد: «ما از طریق همکاری با چندین سازمان مالی با حد بالایی از اطمینان اعلام می کنیم که اطلاعات سرقت شده متعلق به مشتریان فروشگاه های لورد اند تیلور (Lord & Taylor) و سَکس فیفث اَوِنیو (Saks Fifth Avenue) بوده که از ماه می2017 تا کنون صورت گرفته است». بیشتر مشتریان این فروشگاه ها که اطلاعات آنها هک شده است در ایالت های نیویورک و نیوجرسی زندگی می کنند. این فروشگاه ها متعلق به شرکت هادسونز بِی کانادا است. کارشناسان امنیت سایبری نیز اعلام کردند حمله سایبری اخیر در میان بزرگترین و مخرب ترین حملات سایبری قرار دارد که شرکت های خرده فروشی را هدف قرار می دهد. براساس این گزارش، این گروه هکری پیش‌تر اطلاعات مربوط به مشتریان برخی دیگر از فروشگاه های زنجیره ای و نیز مجموعه هتل های زنجیره ای ترامپ را که متعلق به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکاست، هک کرده بود. کارشناسان می گویند که: "حمله هکری کنونی یکی از بزرگترین و مخرب ترین حملات هکری است که شرکت های پرچون فروشی تا امروز با آن روبرو شده اند.

13 حمل 1397 / تنها ۶۱ سال پیش بود که انسان برای اولین بار موفق شد یک موشک را به مدار زمین بفرستد. ولی در همین مدت مدار زمین به یک آشغال‌دانی فضایی تبدیل شده؛ جایی که بیش از هفت هزار تن زباله در آن سرگردان است. حالا تیمی از پژوهشگران اروپایی ماهواره‌ای ساخته‌اند تا مدار زمین را خانه تکانی کند.

12 حمل 1397 / انتظار می‌رود ایستگاه فضایی چین که از کار افتاده و در فضا سرگردان است فردا ( دوشنبه ۲ آوریل) به زمین سقوط کند. سازمان فضایی چین گفته که این ایستگاه در ۲۴ ساعت آینده وارد جو زمین خواهد شد. ایستگاه فضایی تیانگونگ -۱ بخشی از برنامه فضایی بلندپروازانه چین و نمونه اولیه‌ای از طرح ساخت ایستگاه فضایی سرنشین دار در سال ۲۰۲۲ است. در حالی که محل برخورد این ایستگاه به زمین معلوم نیست کارشناسان فضایی می‌گویند احتمال صدمه خوردن به انسانها در این برخورد فوق العاده کم است. این ایستگاه فضایی پنج سال پیش در سال ۲۰۱۱ میلادی، ماموریتش به پایان رسید و پس از آن پیش‌بینی شد که به زمین برگردد. احتمال می‌رود زمانی که این ایستگاه وارد جو زمین شود، بخش زیادی از آتش گرفته و بسوزد، اما گفته شده درعین حال بخش‌هایی از آن سالم مانده و وارد جو زمین می‌شود. دفتر مهندس فضایی چین گفته که سقوط این ایستگاه فضایی در زمین شبیه فیلم‌های علمی تخیلی نیست، اما پس از ورود به جو زمین شبیه بارشی از شهابسنگ‌ها خواهد بود. چین دو سال پیش در سال ۲۰۱۶ تایید کرد که ارتباطش با ایستگاه فضایی تیانگونگ-۱ قطع شده و دیگر نمی‌تواند کنترلی بر عملکرد این ایستگاه داشته باشد. در آن زمان چین اعلام کرد که دقیقا نمی داند که عاقبت این ایستگاه چه خواهد بود. سازمان فضایی اروپا پیش بینی کرده که این ایستگاه می ‌تواند در هر نقطه‌ای از نیوزیلند تا بخش های غربی آمریکا سقوط کند. ایستگاه فضایی بتدریج به زمین نزدیک می‌شود. دکتر الیاس ابوتانیوس، معاون مرکز تحقیقات فضایی استرالیا به بی بی سی گفته که "سرعت فرود ایستگاه با نزدیک شدن به جو زمین و با توجه به غلظت اتمسفر بیشتر می‌شود و سرانجام وقتی به ۱۰۰ کیلومتری زمین برسد شروع به گرم شدن می‌کند که این مسئله منجر به سوختن آن می شود." به گفته این محقق از آن جایی که چین ساختار این ایستگاه فضایی را افشا نکرده، در نتیجه دشوار است که دقیقا بگوییم که کدام بخش‌های آن سالم باقی می ماند. این ایستگاه فضایی به هنگام ورود به جو زمین سرعتش به حدود ۲۶ هزار کیلومتر در ساعت می رسد. بخش اعظمی از این ایستگاه ۸.۵ تنی به هنگام عبور از جو زمین متلاشی خواهد شد. تنها بخش‌های خیلی فشرده‌ای از آن مثل مخزن سوخت و یا موتورهای راکت احتمالا کاملا نمی سوزند. اما حتی اگر بخش‌هایی از آن سالم وارد به سطح زمین برسد، احتمال این که به فردی برخورد کند بسیار کم است. هولگر کراگ، از مقامات ایستگاه فضایی اروپا اخیرا اعلام کرد که احتمال مجروح شدن با یکی از تکه‌های این ایستگاه فضایی بسیار کم است. چین فعالیت در زمین تحقیقات فضایی را دیر شروع کرد. در سال ۲۰۰۱ این کشور حیواناتی را بصورت آزمایشی به فضا فرستاد. چین در سال ۲۰۰۳ با فرستادن فضانورد به فضا پس از شوروی و آمریکا سومین کشوری بود که در این زمینه وارد فعالیت شد. در سال ۲۰۱۱ ایستگاه فضایی تیانگونگ-۱ راه اندازی شد. این ایستگاه نمونه اولیه کوچکی از ایستگاهی بود که توانایی میزبانی از فضانوردان را تنها برای دوره ای کوتاه در چندین روز داشت. لیو یانگ، اولین فضانورد زن چین در سال ۲۰۱۲ از این ایستگاه دیدار کرد. فعالیت این ایستگاه در مارس ۲۰۱۶ یعنی دو سال بعد از برنامه ریزی های انجام شده، پایان یافت. در حال حاضر کار بر روی تیانگونگ-۲ تا سال ۲۰۲۲ درجریان است. چین همچنین برنامه‌هایی برای ساخت تیانگونگ -۳ به عنوان یک ایستگاه عملیاتی کامل حامل سرنشین دارد.

25 حوت 1396 / یک شرکت استارت‌آپ ادعا کرده در آینده به جایی می‌رسد که به مردم امکان بدهد اطلاعات مغزشان را جایی جز مغزشان نگه دارند - اما به بهای گزاف مرگ. شرکت نتکام (Netcome) می‌گوید یک روز قادر خواهد بود مغز انسان را اسکن و اطلاعات آن را ذخیره کند، احتمالاً از این طریق که ذهن شخص را شبیه‌سازی کامپیوتری می‌کند. اما در حال حاضر این فرایند به مغز انسان زنده نیاز دارد. محققان این پروژه به مجله تکنولوژی دانشگاه ام‌آی‌تی گفته‌اند محصول مورد بحث "۱۰۰ درصد کشنده خواهد بود". سازمان "وای کامبینیتر" (Y Combinator) هم از استارت‌آپ نتکام حمایت مالی کرده. این سازمان هر سال چند شرکت نوپا را انتخاب و حمایت می‌‌کند تا رشد کنند. آن‌طور که شرکت نتکام در وبسایت خود مدعی شده، این امکان وجود خواهد داشت که کانکتومِ مغز - یعنی مجموعه اتصالات نورونیِ داخل مغز - را با چنان دقت و جزئیاتی رصد شود که بتوان خاطرات شخص را حتی پس از مرگ بازسازی کرد. در وبسایت نتکام آمده: "جهانی را تصور کنید که در آن می‌توانید خاطره‌ای خاص را از درون مغزتان به دست آورید. تحقیقات عصب‌شناسیِ امروز پیش‌بینی می‌کند که با ذخیره کانکتومِ مغز، چنین جهانی تحقق‌یافتنی است". هفته آینده، شرکت وای کامبینیتر استارت‌آپ‌های جدید خود را به مخاطبان، خبرنگاران، و سرمایه‌گذاران معرفی می‌کند. از جمله شرکت‌هایی که پیش از این از حمایت وای کامبینیتر برخوردار شده‌اند می‌توان به دراپ‌باکس (Dropbox) و ایر‌بی‌اند‌بی (AirBnB) اشاره کرد. مؤسسه ملی سلامت روانی آمریکا نیز ۹۶۰ هزار دلار (معادل ۶۸۷ هزار پوند) به نتکام کمک کرده، با این استدلال که پروژه ذخیره مغز می‌تواند "فرصتی تجاری" باشد. به گزارش مجله تکنولوژی دانشگاه ام‌آی‌تی، تیم تحقیقاتی این پروژه با وکلایی مشورت کرده که با قوانینِ نسبتاً جدیدِ کالیفرنیا در مورد شاخصه‌های مرگِ با عزت و کرامت آشنایی دارند. نتکام می‌خواهد در مرحله آزمایشی با کسانی که بیماری‌های لاعلاج دارند کار کند. طرح نتکام شبیه مومیایی‌ کردن است و جزئیاتِ بسیار دقیقِ مغز را ذخیره می‌کند. نتکام این روش را در ابتدا روی خرگوش به کار بست و به خاطر پیشرفت‌هایی که در حوزه ذخیره مغز داشت، جایزه‌ گرفت. در ادامه، همین روش را برای زنی در پرتلندِ آمریکا به کار برد که چند ساعتی بیشتر از مرگش نگذشته بود. ولی حتی همین چند ساعت نیز باعث شده بود که مغز آسیب جدی ببیند. مرحله بعدی پیدا کردن کسی است که می‌خواهد با نظارت و همکاری پزشک، خودکشی کند. تا این لحظه هنوز مدرکی در دست نیست که نشان دهد که می‌توان از بافت مغز فرد مرده خاطرات را بازیافت. با این حال، تیم تحقیقاتی نتکام به دنبال روش‌هایی است که شاید بتواند این فرایند را روی کسی که در آخرین لحظات زندگی است بیازماید. البته بعضی کارشناسان معتقدند که بازسازی و بازیافت خاطرات وعده‌ای است که این شرکت از عهده‌اش بر نمی‌آید و این وعده بخشی از وسواس فزاینده شخصیت‌ها و مدیران شرکت‌های پیشروی سیلیکون‌ولی برای عمر جاودان است. این را هم نباید از یاد برد که "سرمازیستی"، روشی برای "انجماد" بدن و برگرداندنِ تدریجیِ زندگی به آن، هرگز تحقق عملی نیافته است. درباره امکان تحقق پروژه نتکام نیز تردید‌هایی جدی وجود دارد. با این حال، این شرکت از حالا برای تأمین هزینه‌های پروژه خود، لیست انتظاری تهیه کرده که مردم می‌توانند با پرداخت ۱۰ هزار دلار که هر زمان قابل بازپرداخت است در آن ثبت نام کنند. به گزارش مجله تکنولوژی دانشگاه ام‌آی‌تی، تا به حال ۲۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. یک تفاوت اساسی میان پروژه نتکام و روش‌های معمولِ سرمازیستی این است که نتکام در صددِ بازگرداندنِ زندگی به مغز نیست، بلکه می‌خواهد تا جای ممکن، خاطرات آن را ذخیره کند. رابرت مک‌اینتایر، یکی از بنیانگذاران نتکام، می‌گوید: "در حال حاضر، وقتی نسلی می‌میرد، تمام حافظه و تجربه جمعی‌اش را از دست می‌دهیم. می‌توانید دانش و شناخت خود را به نسل بعد منتقل کنید ولی انتقال تجربه دشوارتر است. تجربه یادگرفتنی است. فرزندان شما باید از همان اشتباهات درس بگیرند."