آخرین عناوین علمی

23 دلو 1396 / شواهد ژنتیکی نشان می دهد که ریشه همه درختان مرکبات به دامنه های جنوب شرقی هیمالایا می رسد. گروهی بین المللی از دانشمندان می گوید که اولین مرکبات حدود ۸ میلیون سال قبل، پیش از انتشار در سایر جهان، در این ناحیه ظاهر شدند. همین درختان بودند که به تدریج تنوع پیدا کردند و میوه هایی مثل پرتقال و لیمو از آنها سر در آورد. مرکبات بخش های وسیعی از باغ های میوه جهان را تشکیل می دهند اما تاریخ آنها تاکنون روشن نبود. دانشمندان در آمریکا و اسپانیا برای درک سرمنشا مرکبات ژن های بیش از ۵۰ نوع مختلف از میوه های آنها از پرتقال ماندارین چینی گرفته تا پرتقال سویل را تحلیل کردند. این مطالعه که نتایج آن در نشریه "نیچر" چاپ شده دریافت که درختان مدرن مرکبات از چندین گونه طبیعی می آیند که در منطقه ای شامل بخش شرقی آسام، شمال میانمار، و غرب استان یونان چین وجود داشت. وقتی میلیون ها سال قبل آب و هوا تغییر کرد، بادهای موسمی (مانسون) ضعیف تر و هوا خشک تر شد، این گیاهان توانستند از هیمالایا در سراسر جنوب شرقی آسیا پراکنده شوند. این گیاهان سپس در حدود ۴ میلیون سال قبل از آنجا در باقی جهان از جمله استرلیا پراکنده شدند. تحلیل ها نشان می دهد که مرکبات امروزی نتیجه میلیون ها سال تکامل و سپس هزاران سال اصلاح نباتات به دست انسان هستند. نقشه های ژنتیکی انواع مختلف مرکبات که امروز یافت می شود ممکن است به دانشمندان کمک کند دریابند کدام میوه ها توانایی مقاومت در برابر آفات را دارند و احتمالا امکان تولید انواع تازه آنها را فراهم می کند. گوهانگ آلبرت وو، سرپرست تحقیقات از موسسه ژنوم مشترک وزارت انرژی آمریکا، گفت: "درک تنوع گونه ها و ارتباط ژنتیکی اولین قدم در اصلاح و تولید انواع تازه مرکبات است که هم در برابر بیماری ها مقاومند و هم طعم مطلوبی دارند." دکتر لیا لیچ از آزمایشگاه جوردل در باغ های گیاهشناسی رویال، کیو، در بریتانیا گفت که این تحقیقات می تواند به میوه های خوش طعم تری منجر شود. او گفت: "این مطالعه نشان می دهد که میوه هایی که امروز بدیهی فرض می کنیم تاریخ پیچیده ای از مهاجرت، اختلاط میان گونه ها، و مبادله دی ان ای میان جمعیت های مختلف داشته اند." رکوردهای فسیلی قابل توجهی از مرکبات وجود ندارد اما فسیل یک برگ که در جنوب شرقی چین به قدمت حدودا ۸ میلیون سال پیدا شده به مطالعه تازه کمک کرد.

17 دلو 1396 / هیچ سطح امن برای دود کردن سگرت وجود ندارد و فقط دود کردن یک سگرت در روز نیز می‌تواند نصف خطر ابتلا به بیماری‌های قلب و رگ‌ها و سکته‌های قلبی و دماغی را که از مصرف یک بسته سگرت ناشی می‌شود، متوجه صحت سازد. پژوهش جدید طبی پس از مقایسۀ افرادی که روزانه یک، پنج یا ۲۰ سگرت دود می‌کردند، نشان داده است که مردانی که فقط روز یک سگرت دود ‌می‌کنند در مقایسه با مردانی که هرگز سگرت دود نکرده اند، ۷۴ درصد بیشتر با خطر امراض قلبی و ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر سکته روبرو اند. همچنان، زنانیکه روز یک سگرت دود می‌کردند در مقایسه با زنانیکه هرگز سگرت دود نکرده بودند، دو مرتبه بیشستر معروض با خطر امراض قلبی و ۴۶ درصد بیشتر معروض به سکته بودند. الن هکشاو، محقق این مطالعه و پژوهشگر در انستیتیوت سرطان پوهنتون لندن به خبرگزاری رویترز گفت "حتا کسانیکه بسیار کم سگرت دود می‌کنند، بیش از آنچه انتظار می برند، معروض به خطر بلند ابتلا به بیماری‌های قلب و رگ‌ها اند". داکتر هکشاو می‌گوید که کسانیکه بسیار زیاد سگرت دود می‌کنند، با کاهش شمار سگرت‌هایی که در یک روز دود می‌کنند، می‌توانند از مزایای صحی مستفید شوند، اما وی تاکید می‌کند دود کردن سگرت را باید به کلی متوقف کرد تا از زیان‌های ناشی از آن در امان ماند. محدودیت این مطالعه این است که سایر عوامل مثل چاقی و بیماری شکر که مستقلانه سبب ایجاد امراض قلب و رگ‌ها شده یا هم منجر به سکته‌های قلبی و مغز می‌شود، در آن ارزیابی نشده است. داکتر کنیت جانسن، پژوهشگر صحت عامه در پوهنتون اوتاوا در کانادا که در این پژوهش شامل نیست با اشاره به یافته های این تحقیق می‌گوید که هیچ مقدار استعمال سگرت مصوون نیست و حتا دود کردن یک سگرت در روز نیز می‌تواند پیامدهای ناگوار صحی داشته باشد. آقای جانسن استدلال می کندکه "شمار سگرت که در یک روز دود می‌شود، درست شباهت به پلتۀ گوگرد دارد که با آن سگرت روشن می‌شود، به این مفهوم که قوطی گوگرد با وصف داشتن پلته های فراوان، فقط با یک پلته می‌تواند آتش بزرگی بی‌افروزد".

17 دلو 1396 / دانشمندان جیولوجی امریکا وقوع یک فاجعه بزرگ در روی زمین را در رابطه به گرم شدن اقلیم جهان، پیشگویی نموده اند. دانشمندان مطالعات زمین شناسی ایالات متحده دریافتند که در نتیجه سردی هوا در نیمکره شمالی زمین به میزان 793 میلیون کیلوگرام سیماب انباشته شده است. ذوب شدن یخ ها در نتیجه گرم شدن اقلیم جهانی میتواند منجر به انتشار این فلز سمی در محیط زیست و فاجعه بزرگ برای محیط زیست جهانی شود. یخبندان های دایمی حاوی سیمابی است که از مواد عضوی زمین در خاک متصل می شود. در نتیجه، ذرات خاک به یخ فرو می ریزند. محققان 13 نمونه یخ را از سال 2004 تا 2012 در آلاسکا جمع آوری کردند. داده های به دست آمده با نتایج حاصله از تجزیه و تحلیل 11 هزار نمونه خاک های "تاندرا — قطب شمال "در سراسر جهان مقایسه شد. معلوم شد که در مناطق یخبندان های دایمی 10 برابر بیشتر سیماب طبیعی در مقایسه با مناطقی که این ماده نتیجه فعالیت های انسان شناسی در 30 سال گذشته به محیط زیست منتقل شده است ، بیشتر می باشد. مقدار زیادی از فلز که هنگام ذوب یخ آزاد می شود به متیل کاربن تبدیل میشود. ماده مذکوریک ترکیب سمی است که در بدن ارگانیزم های زنده تجمع نموده وباعث اختلالات شدید، از جمله آسیب به سیستم مرکزی اعصاب می شود.

2 دلو 1396 / آمازون امروز اولین فروشگاه بدون فروشنده خود را در شهر سیاتل آمریکا به روی عموم باز کرد. در این فروشگاه خریداران از انتخاب تا پرداخت پول کالا را خودشان انجام می‌دهند. دوربین‌های نصب شده در سقف فروشگاه و حسگرهای الکترونیک، هر خریدار را تشخیص داده و متوجه می‌شوند که چه کالاهایی را انتخاب کرده و هنگام خروج نیز پول کالا از کارت اعتباری خریدار برداشته می‌شود. خریدار پیش از ورود به فروشگاه باید اپلیکیشن "آمازون گو" را در موبایل خود نصب کند و وقتی که خریدار کالایی را از قفسه بر می‌دارد حسگرها کالا را وارد لیست خرید می‌کنند. آمازون در یک سال گذشته به کارکنان خود اجازه داد که از این فروشگاه خرید و به این ترتیب آن را آزمایش کنند. انتظار می‌رفت آمازون مدتی قبل این فروشگاه را به روی عموم باز کند اما به گفته یکی از کارکنان، دوربین‌ها در تشخیص افرادی که شکل بدنشان شبیه هم بوده دچار مشکل می‌شدند یا زمانی که کودکان کالایی را از قفسه بر می‌داشتند و آن را در قفسه اشتباه می‌گذاشتند. جانا پوئرینی، مدیر آمازون گو، گفت عملکرد فروشگاه در دوران آزمایشی خوب بوده است. او گفت این فناوری پیش از این وجود نداشته و در واقع گامی است به جلو از نظر دید کامپیوتری و همچنین یادگیری ماشین. آمازون اعلام نکرده که آیا این کار را در فروشگاههای دیگرش هم انجام خواهد داد یا نه. علاوه بر این آمازون فعلا قصد ندارد این فناوری را در صدها فروشگاه زنجیره‌ای مواد غذایی خود بکار گیرد. با این حال آمازون می‌داند که هر چه مشتریان سریعتر خرید خود را بکنند و از فروشگاه بیرون بروند احتمال آنکه باز هم برای خرید مراجعه کنند بیشتر می‌شود بنابراین اگر مشتریان بتوانند بدون ایستادن در صف خرید و پرداخت پول را انجام دهند باعث برتری بر رقبا می‌شود. آمازون اولین بار در سال ۲۰۱۵ به خرده فروشی روی آورد و اولین کتاب فروشی خود را در همین شهر سیاتل که مقر خود آمازون هم هست راه اندازی کرد و اکنون سیزده کتاب فروشی مشابه در آمریکا دارد.

29 جدی 1396 / پژوهشگران روش جدیدی را برای تشخیص سرطان تنها با یک آزمایش ابداع کرده‌اند که اقدام سریع برای درمان و جلوگیری از پیش‌روی بیماری را امکانپذیر می‌کند. پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا با اعلام این دستاورد گفته‌اند که با رایج شدن این روش، که آن را "بافت‌برداری مایع" نام داده‌اند، می‌توان افراد را هر سال آزمایش کرد و در صورت وجود خطر ابتلاء به یکیاز هشت نوع سرطان رایج، در صدد درمان آنان برآمد. این گروه پیش‌بینی کرده است که این روش ظرف چند سال آینده در سطح وسیع در دسترس خواهد بود. تاکنون این روش روی بیش از یکهزار نفر در مراحل اولیه ابتلای به سرطان آزمایش شده و نشان داده است که در مقایسه با روش‌های کنونی آزمایش می‌تواند حدود ٧٠ در صد از موارد وجود بافت‌های سرطانی را تشخیص دهد. این تشخیص در مرحله‌ای صورت می‌گیرد که هنوز سرطان گسترش نیافته و به این ترتیب، امکان درمان سریع آن بیشتر است. شیوه کار در این روش شامل جستجو برای یافتن دی‌ان‌ای جهش یافته و پروئتین‌هایی که به داخل جریان خون ریخته می‌شود. این روش می‌تواند وجود سرطان روده بزرگ، پستان، کبد، ریه، مری، تخمدان، پانکراس و معده را تشخیص دهد. در برخی از این موارد، مانند سر طان پانکراس، تا کنون تشخیص بیماری تنها زمانی میسر بود که عوارض ابتلای به آن بروز می‌کرد. پیتر گیبس، پژوهشگر کانادایی که این آزمایش را به کار گرفته و به آن "سرطان-یاب" نام داده، گفته است که به نظر او، رواج این روش می‌تواند جان هزاران نفر را به سرعت و بدون هزینه زیاد نجات دهد. او گفته است که این روش به معنی آن است که "برای اولین بار می‌توانیم با یک آزمایش خون، وجود انواعی از سرطان را به سرعت تشخیص دهیم در حالیکه با روش‌های کنوی، برای تشخیص آنها می‌بایست صبر کنیم تا عوارض بیماری ظاهر شود." با توجه به افزایش احتمال ابتلای به سرطان در سنین بالاتر عمر، روش جدید را می‌توان به طور وسیع و مرتب، مثلا سالانه، برای این گروه سنی به کار برد. همچنین آزمایش افرادی که به دلایل مختلف ممکن است با خطر بیشتر ابتلای به این بیماری مواجه باشند قادر به تشخیص به موقع و موفقیت در درمان است. در حال حاضر، آزمایش این روش روی ده هزار نفر آغاز شده و در صورت مثبت بودن نتیجه، می‌تواند به زودی به عنوان یک شیوه متداول به کار گرفته شود. پروفسور ریچارد مارایس پژوهشگر مرز تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید حداقل پنج یا شش سال طول می کشد تا ثابت شود که این آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان را ممکن می‌کند: "این مطالعه روی افراد سالم انجام شده اما اگر کسی سرماخوردگی یا آنفلوآنزا یا بیماری زمینه‌ای داشته باشد، این چه تاثیری بر جواب آزمایش دارد؟" پل فاروآ پرفسور همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژی) سرطان در دانشگاه کیمبریج می گوید برای اینکه روشن شود آیا این آزمایش می‌تواند سرطان‌های غیرپیشرفته را تشخیص دهد باید کار بیشتری انجام شود: "نشان دادن اینکه با این آزمایش می‌توان سرطانهای پیشرفته را تشخیص داد به این معنا نیست که این آزمایش برای تشخیص سرطان‌های علامت‌داری هم که در مراحل اولیه هستند، مفید است چه برسد به سرطان‌هایی که هنوز علامت ندارند. حساسیت این تست در مراحل اول سرطان چهل درصد بوده است." قیمت این آزمایش برای هر نفر پانصد دلار آمریکا است.

26 جدی 1396 / یک تلسکوپ ناسا که در یک هواپیمای بزرگ تعبیه شده شناخت مهمی در مورد چگونگی تولد ستارگان در اثر ریزش گاز و غبار به دست داده است. اندازه گیری های رصدخانه "سوفیا" (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) موید اهمیت میدان های مغناطیسی در تشکیل ستارگان است. اخترشناسان از ابزارهای سوفیا برای مطالعه یکی از نزدیک ترین نقاط محل تولد ستارگان به ما به نام "رو آفیوشی ای" در کهکشان راه شیری استفاده کردند. آنها جزییات این کشف را اخیرا در ۲۳۱ مین نشست انجمن نجوم آمریکا اعلام کردند. فابیو سانتوس، از دانشگاه نورت وسترن در ایلینوی، گفت: "درک چگونگی شکل گیری ستارگان و سیارات یکی از بزرگترین چالش های علم نجوم در دوران معاصر است." "ما می دانیم که ستارگان و سیارات در سحابی های عظیم گاز و غبار که در صفحه کهشکان راه شیری وجود دارد تشکیل می شوند." تصور دانشمندان این است این سحابی ها زیر فشار جاذبه خود جمع و بیش از پیش فشرده می شوند، بعد به صورت توده های جداگانه در می آیند که اینها در نهایت هسته منظومه های خورشیدی را تشکیل می دهد. در داخل همین هسته های فشرده گاز و غبار است که ستاره ها متولد می شوند. اما دکتر سانتوس گفت درک جزییات این فرآیند مشکل است چون بسیار پیچیده است. تلسکوپ سوفیا بر نقطه ای متمرکز شده که صدها ستاره تازه در آن شکل می گیرد. بسیاری از اینها احتمالا تبدیل به ستاره هایی مثل خورشید با منظومه ای از سیارات خواهند شد. برای این رصد از ابزار "اچ ای دبلیو سی +" استفاده شده که در برابر طیف شدیدا فروسرخ حساس است. داده های تلسکوپ به محققان امکان داد دریابند که ذرات غبار در این سحابی شکل میدان های مغناطیسی را به خود می گیرند. به علاوه آنها متوجه شدند که تغییرات در نحوه حالت گیری غبار در طول خطوط مغناطیسی ارتباط نزدیکی به تغییرات در چگالی سحابی دارد. این اولین اندازه گیری از این نوع است و سوفیا با تجهیزات ویژه در موقعیت منحصر به فردی برای این نوع رصد قرار دارد. به گفته محققان این کشف موید نظریه ای به نام "آر ای تی" (Radiative Alignment Torque) است که از قبل پیشنهاد شده بود. به گفته دکتر سانتوس انتظار می رود که ذرات غبار در حاشیه سحابی پرتو بیشتری دریافت کنند و بهتر در طول خطوط مغناسی ردیف شوند درحالی که در نقاط متراکم تر داخل سحابی پرتروها کمتر است برای همین ذرات هم خیلی خوب ردیف نمی شوند.  تر سانتوس توضیح داد که قوه گرانش سحابی به خودی خود برای تشکیل آنها کافی نیست و اینجاست که میدان مغناطیسی نقش نیرویی را بازی می کند که مواد سحابی را کنار هم نگه می دارد. تلسکوپ سوفیا که پروژه مشترک آمریکا و آلمان است در یک بوئینگ ۷۴۷ اس پی مستقر است. وقتی هواپیما در ارتفاع ۱۲ کیلومتری پرواز می کند دریچه ای باز می شود و تلسکوپ که قطر آن دو متر و نیم است به آسمان خیره می شود. به این ترتیب تلسکوپ بالاتر از بخش اعظم بخار آب موجود در جو زمین قرار می گیرد؛ رطوبتی که می تواند امواج فروسرخ را جذب کند و مانع رسیدن آن به زمین شود.

25 جدی 1396 / شرکت هواپیماسازی بوئینگ، از یک هواپیمای هوشمند و خودران تحت عنوان Stingray MQ-25 را رونمایی کرده است که توانایی سوخت رسانی به سایر هواپیماها در حین پرواز را دارد. نسخه آزمایشی هواپیمای خودران و هوشمندی به تازگی توسط شرکت هواپیماسازی بوئینگ با انتشار ویدیو و تصاویری مرتبط با این محصول جدید، رونمایی شده است. این هواپیمای جدید قادر به حمل و سوخت رسانی 680 کیلوگرم سوخت مورد نیاز هواپیماهای در حال پرواز است. این غول هواپیماسازی آمریکایی با رونمایی از این محصول جدید قصد دارد در مسابقه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا شرکت کند که هواپیمای بدون سرنشین و خودران مذکور بدین ترتیب می تواند به هواپیماهای جنگنده دیگر در حین پرواز، خدمات سوخت رسانی ارائه کند.  طبق گزارشهای منتشر شده، نتایج مسابقه مذکور در ماه سپتامبر سال 2018 اعلام خواهد شد و بوئینگ مصمم است که با رونمایی از این محصول، رقبای قدرتمند خود همچون لاکهید مارتین و جنرال اتومیکز را شکست دهد.

هند صدمین ماهواره خود را در مدار زمین قرار داد. سازمان تحقیقات فضایی هند روز جمعه مجموعاً ۳۱ ماهواره کوچک را به فضا پرتاب کرد که از این جمله بیش از ۱۵ ماهواره برای استفاده ایالات متحده می باشد و از ماهواره های متباقی هند، کانادا، فنلند، فرانسه، کوریای جنوبی و بریتانیا استفاده خواهند کرد.

23 جدی 1396 / هند صدمین ماهواره خود را در مدار زمین قرار داد. سازمان تحقیقات فضایی هند روز جمعه مجموعاً ۳۱ ماهواره کوچک را به فضا پرتاب کرد که از این جمله بیش از ۱۵ ماهواره برای استفاده ایالات متحده می باشد و از ماهواره های متباقی هند، کانادا، فنلند، فرانسه، کوریای جنوبی و بریتانیا استفاده خواهند کرد. هند از صدمین ماهواره خود برای نظارت بهتر از مرزهای آن کشور، بدست آوردن تصاویر دارای کیفیت بلند از زمین و همچنین بررسی پیشرفت کار پروژه های زیربنایی استفاده خواهد کرد. دو دانشمند هندی که در سازمان تحقیقات فضایی هند کار می کنند، گفته اند نهادهای امنیتی آن کشور از تصاویر که از این ماهواره بدست میاید برای نظارت از فعالیت جنگجویان در پاکستان، چین، بنگله دیش، سریلانکا و نیپال نیز استفاده خواهند کرد. نارندا مودی، صدر اعظم هند در نظر دارد تا کشورش را به یکی از فراهم کنندگان خدمات کم هزینه فضایی در جهان مبدل کند. آقای مودی روز جمعه در حساب تویتر خود نوشت: "پرتاب صدمین ماهواره توسط سازمان تحقیقات فضایی هند، نشان دهنده دستاوردهای شکوهمند این سازمان بوده و همچنین بیانگر آینده درخشان برای برنامه فضایی هند می باشد." برنامه فضایی هند در حال حاضر حدود چهار میلیارد دالر بودجه دارد و حکومت نارندا مودی امیدوار است که تازه ترین مورد پرتاب ماهواره ها توسط هند زمینه بدست آوردن قرارداد های بیشتر جهانی را در بخش فضایی به دهلی جدید مساعد کند. حکومت مودی در حال ترویج یک برنامه فضایی در داخل هند بوده تا مشتریان بیشتر را در عرصه فناوری فضایی با هزینه های نازل تر جلب کند. هند در ماه فبروری سال گذشته ۱۰۴ ماهواره کوچک را توسط پرتاب یک راکت فضایی در مدار زمین قرار داد. بسیاری این ماهواره ها برای مشتریان خارجی تهیه شده بود. هند سال گذشته یک ماهواره مخابراتی را به کشورهای آسیای جنوبی به شمول افغانستان هدیه داد.

از آن زمان که پرتگال در سال 2001 با تمام جنایات مربوط با مواد مخدر مبارزه آغاز کرد، در کشور تعداد موارد استفاده بیش از حد از مواد مخدر، مبتلایان به مرض ایدز و همچنان جنایات، مربوط به مواد مخدر شدیداً کاهش یافته است. سیوزان فیریرا (Susana Ferreira) در مطلب منتشره در روزنامه «The Guardian» انگلستان می نویسد، وقتیکه مواد مخدره سرازیر شدند، آنها بر هیچکس رحم نکرد.

22 جدی 1396 / از آن زمان که پرتگال در سال 2001 با تمام جنایات مربوط با مواد مخدر مبارزه آغاز کرد، در کشور تعداد موارد استفاده بیش از حد از مواد مخدر، مبتلایان به مرض ایدز و همچنان جنایات، مربوط به مواد مخدر شدیداً کاهش یافته است. سیوزان فیریرا (Susana Ferreira) در مطلب منتشره در روزنامه «The Guardian» انگلستان می نویسد، وقتیکه مواد مخدره سرازیر شدند، آنها بر هیچکس رحم نکرد. این سال های 80 قرن گذشته بود، وقتیکه هر شخص دهم —بانکداران، محصلان پوهنتون ها، مردم متمدن یا معدنچیان — به پرتگاه هیروئین لغزیدند و پرتگال در وضع وحشتناک قرار داشت. الوارو پیریرا (Álvaro Pereira) در اولیان در جنوب پرتگال به صفت دوکتور خانوادگی کار میکرد. او به من چنین معلومات داد:« مردم در کوچه ها، در وسط میدان ها و پارک های شهر مواد مخدر استعمال میکردند. حتی یک روز هم بدون آن سپری نمی شد که کدام کسی از دکانداران یا عابرین را غارت نمی کردند». بحران در جنوب پرتگال آغاز شد. در آن زمان اولیان، شهرک ماهیگیران در 31 میلی غرب سرحد با اسپانیا، دوران شگوفانی خود را سپری میکرد. آبهای ساحلی از خلیج قادیس تا مراکش از ماهی غنی بودند، توریزم در حال ترقی بود و بر تمام منطقه جنوبی الگاروی اسعار سرازیر میشدند. ولی در اواخر دهه به سواحل اولیان هیروئین وارد شد. در آن واحد قسمت از خاک دوست داشتنی پیریرا به یکی از نقاط عمده قاچاقچیان مواد مخدر در اروپا مبدل گشت: در آن وقت هر پرتگالی صدم با اعتیاد هیروئین مبارزه میکرد و در عین حال در جنوب این رقم از این هم بیشتر بود. رسانه های محلی به ارتباط مرگ و میر نسبت استعمال بیش از حد مواد مخدر و افزایش جنایات زنگ خطر به صدا درآوردند. شاخص های مرض ایدز در پرتگال به بلندترین حد در اتحادیه اروپایی رسیده بودند. دوکتور الوارو پیریرا مریضان ناامیدشده و خانواده های آنها و مردم را که وحشت زده بودند و راه خود را گم کرده بودند و به خاطر کمک استدعا میکردند، به خاطر می آورد.  او میگوید:« من در این کار، فقط به خاطر جهالت خود درگیر شدم». اگر راست گفته شود، در آن وقت در جامعه جهالت حکمفرما بود. طی 40 سال موجودیت خود، رژیم استبدای که انتونیو سالازار در سال 1933 برقرار نموده بود، معارف را نابود ساخته بود، موسسات دولتی را تضعیف نموده بود و سن فراغت از مکتب را، با پیروی از استراتیژی فرمانبرداری مردم، پائین آورده بود. کشور بروی جهان خارج بسته بود. وقتیکه در سال 1974 کودتای نظامی به رژیم خاتمه بخشید، پرتگال بصورت ناگهانی بروی بازارهای خارجی گشوده شد و تحت نفوذ عوامل نو قرار گرفت. در رژیم گذشته در کشور نوشابه کوکاکولا ممنوع بود و برای اینکه سگرت لایتر داشت، اجازه نامه خاص ضروری بود. وقتیکه که به پرتگال چرس و بعداً هیروئین سرازیر شدند، کشور برای این کار آماده نبود. دوکتور پیریرا میگوید، در سال 2001، بعد از دو دهه تخصص بی سابقه من در عرصه اعتیاد به مواد مخدر، پرتگال به اولین کشور در جهان مبدل گشت که نگهداری و استعمال تمام مواد مخدر را غیرجنایی ساخت. به جای آن که آنهایی را بازداشت کنند که به اتهام توزیع مواد مخدر دستگیر میکردند، به آنها هشدار میدادند، جریمه میکردند و یا اصلاً از آنها میخواستند که نزد کمیسیون محلی که از دوکتوران، وکلای مدافع و کارمند اجتماعی متشکل بود، حضور یابد، تا راجع به معالجه، کاهش اضرار و خدمات کمکی معلومات حاصل نماید که برای آنها قابل دسترسی بودند. بحران تریاک بزودی ثبات یافت و در سال های بعد شاخص های مشکل آفرین، مربوط به استعمال مواد مخدر، مرض ایدز و مرض جگر، مرگ و میر نسبت استعمال بیش از حد مواد مخدر، جنایات که بنابر اعتیاد به مواد مخدر رخ میداد و تعداد زندانیان به شدت کاهش یافت.
در پرتگال به جای اقدامات جزایی کار تربیتی با معتادین را در پیش گرفتند و قوانین جزایی مربوط به استعمال مواد مخدره را تغییر دادند.
سطح ابتلا به مرض ایدز در سال 2000 — 2،104 مورد نو در هر میلیون نفر — تا 2،4 مورد در هر میلیون نفر در سال 2015 کاهش یافت.باوجود نتائیج محسوس که پرتگال در عرصه مبارزه با مواد مخدر بر آن دست یافته، کشورهای دیگر به خاطر پیروی از مثال آن از عجله کار نمی گیرند. مردم پرتگال در سال 1988 در مورد غیرجنایی ساختن مشکل اعتیاد به مواد مخدر، بلافاصله بعد از اولین اجلاس خاص اسامبله عمومی سازمان ملل متحد در مورد پرابلم جهانی مواد مخدر (UNgass)، اقدامات را روی دست گرفتند. اجلاس (UNgass) به سطح عالی هر ده سال یکبار به منظور طرح سیاست واحد برای همه کشورهای عضو در مورد مواد مخدر با درنظرداشت تمایلات موجود در عرصه اعتیاد به مواد مخدر، امراض ناشی از آن، شست و شوی پول، تجارت مواد مخدر و زورگویی های اتحادیه های قاچاقبران مواد مخدر، برگزار میگردد. در اولین اجلاس که شعار آن «جهان بدون مواد مخدر: ما این کار را انجام داده میتوانیم» بود، کشورهای امریکای لاتین بر تجدید نظر بنیادی بر جنگ با مواد مخدر تاکید میکردند. در سال گذشته اجلاس غیرنوبتی (UNgass) برگزار شد، ولی انتظارات را که امید آن میرفت، برآورده نه ساخت — در سند نهایی هیچ یاداوری راجع به «کاهش اضرار» وجود نداشت. ولف می نویسد، دوکتور پیریرا به من گفت:« برخورد دوکتوران در اینجا نسبت به معتادین نسبت به همکاران ما در شمال (پرتگال) تفاوت دارد. من مریضان را معالجه نمی کنیم. آنها خود را معالجه میکنند. وظیفه من — تلقین نمودن تغییرات لازم به آنها می باشد».

فسیل‌هایی که به تازگی یافت شده‌اند نشان می‌دهند قدمت بید‌ها و پروانه‌ها در زمین به حداقل ۲۰۰ میلیون سال می‌رسد. پژوهشگران فسیل سنگی پولک‌های بال پروانه‌ای به اندازه یک ذره غبار را در آلمان کشف کردند. پروانه‌ها و بید‌ها موجواتی شکننده هستند بنابر این یافتن فسیل آنها تقریبا بی‌سابقه است.

21 جدی 1396 / فسیل‌هایی که به تازگی یافت شده‌اند نشان می‌دهند قدمت بید‌ها و پروانه‌ها در زمین به حداقل ۲۰۰ میلیون سال می‌رسد. پژوهشگران فسیل سنگی پولک‌های بال پروانه‌ای به اندازه یک ذره غبار را در آلمان کشف کردند. پروانه‌ها و بید‌ها موجواتی شکننده هستند بنابر این یافتن فسیل آنها تقریبا بی‌سابقه است. کشفیات جدید مشخص می‌کند قدمت پروانه‌سانان، بیشتر از آن چیزی است که تا کنون تصور می‌شد. محققان گفته‌اند اکنون می‌توانند با مطالعه در مورد تکامل اولیه بیدها و پروانه‌ها، آگاهی بیشتری در مورد این گونه پیدا کنند. آنها با اسید، سنگی را که این فسیل در آن بود شکافتند و توانستند به فسیل سنگی بال پروانه و بیدهایی دست یابند. دکتر باس فان شوتبروگ از دانشگاه اوترخت هلند گفته است: "ما توانستیم به بقایای بسیار کوچک این حشرات دست بیابیم." یافته‌ها نشان می‌دهند که برخی گونه‌های بید و پروانه به گروهی از پروانه‌سانان تعلق دارند که هنوز وجود دارند و زبان درازی برای مکیدن شهد دارند. یافته‌های گروه تحقیق در نشریه ساینس ادونسس منتشر شده و نشان می‌دهد پروانه‌ها و بیدها چگونه در سراسر جهان به جز قطب جهان پخش شده‌اند. پروانه‌سانان اولیه در پایان دوره تریاس (تریاسه) که بسیاری از موجوات زنده از میان رفتند جان سالم به در بردند. دوره تریاس نخستین دوره از دوران میانه‌زیستی است. دکتر تیمو فان الدیک، سرپرست تیم تحقیق دانشگاه اوترخت گفته است اطلاعات به دست آمده به تلاش‌های معاصر برای حفظ و بقای این موجودات کمک خواهد کرد. او گفته است این اطلاعات کمک بزرگی برای ما است تا بدانیم تغیرات اقلیمی ساخته دست بشر چگونه بر حشرات و تکامل‌شان در آینده اثر می‌گذارد.

در سال 2021 موتر پرنده ساخت روسیه تولید خواهد شد. نوع جدید موتر پرنده ساخت فدراسیون روسیه در سال 2021 تولید خواهد شد.

18 جدی 1396 / در سال 2021 موتر پرنده ساخت روسیه تولید خواهد شد.  نوع جدید موتر پرنده ساخت فدراسیون روسیه در سال 2021 تولید خواهد شد. این موتر پرنده برای پروازهای کوتاه حمل و نقل کالا و مسافران در شرایط مشکل استفاده خواهد شد. این موتر پرنده به سادگی هدایت خواهد شد و می تواند در باند میدان هوایی ها نشست کند. یوری باژنوف مدیر شرکت توسعه دهنده "Promservis" گفت: می توان انتظار داشت که تمام کارهای موتر پرنده تا سال 2020-2021 تکمیل شود. او افزود: وزن این موتر پرنده نزدیک به 500 کیلو گرم خواهد بود و این دستگاه قابلیت پرواز با قابلیت کنترل دستی و بدون سرنشین از زمین را خواهد داشت. 

شرکت اپل گفته است کلیه آی‌فون‌ها، آی‌پدها و کامپیوترهای مک این شرکت تحت تاثیر دو اشکال عمده امنیتی در تراشه‌ها قرار گرفته‌اند.

15 جدی 1396 / شرکت اپل گفته است کلیه آی‌فون‌ها، آی‌پدها و کامپیوترهای مک این شرکت تحت تاثیر دو اشکال عمده امنیتی در تراشه‌ها قرار گرفته‌اند. شرکت‌های کامپیوتری تلاش می‌کنند دو باگ (اشکال) در تراشه‌های کامپیوتری را برطرف کنند که به هکرها این امکان را می‌دهد تا اطلاعات محرمانه را به سرقت ببرند. میلیاردها کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند و تبلت در سراسر جهان اکنون با این مشکل رو‌به‌رو هستند و شرکت اپل هم تائید کرده که محصولات این شرکت هم چنین مشکلی دارند. این شرکت برای رفع مشکل باگ "ذوب" بسته نرم‌افزاری منتشر کرده و قرار است طی روزهای آینده بسته نرم‌افزاری دیگری ارائه کند. تنها آی‌فون‌ها و مک‌هایی که با تازه‌ترین سیستم عامل کار می‌کنند تحت تاثیر باگ ذوب قرار نمی‌گیرند. اپل گفته است هیچ مدرکی وجود ندارد که از این باگ، استفاده سوء شده باشد اما این شرکت به کاربران خود گفته است که بسته نرم‌افزاری را تنها از منابع مورد وثوق دانلود کنند. کاربران مک اغلب بر این باورند که دستگاه‌ها و سیستم‌های عامل آنها به نسبت سایر دستگاه‌ها مانند تلفن‌های اندروید یا کامپیوترها با سیستم عامل مایکروسافت کمتر در معرض آسیب‌های امنیتی بوده است. محققان گوگل می‌گویند اشکال‌های امنیتی در تراشه‌هایی یافت شده که توسط شرکت‌های اینتل، ای‌ام‌دی و آرم ساخته می‌شوند. این شرکت‌ها تقریبا کل تراشه‌های دنیا را می‌سازند.