آخرین عناوین خارجی

20 عقرب 1398 / ثروتمندترین شرکت های دنیا در چه صنعتی فعالیت می کند، با ده شرکت ثروتمند آشنا شوید. شرکت های آمریکایی بیشترین پول را در حساب های خود دارند، این کار باعث شده است که سرمایه گذاران تعجب کنند که چگونه می توانند آنان این مبلغ را خرج کنند. این شرکت ها می توانند پول به طور سنتی خرج کنند، اما این شرکت ها از طریق سود سهام دوباره پول خود را بدست می‌آورند. شماری از کارشناسان ادعا می کنند که این روشها تنها اقدامی كوتا مدت برای جلب توجه سرمایه گذاران است كه در طولانی مدت به شركت و اقتصاد كلان آسیب می زند.

با فهرست بروز‌شده‌ی بزرگترین شرکت‌های دنیا از نظر سرمایه آشنا شوید:

1-      مایکروسافت با سرمایه 136.6 میلیارد دالر

2-      برکشایر هاتاوی با سرمایه 128.2 میلیارد دالر

3-      آلفابت با سرمایه 121.2 میلیارد دالر

4-      آپل با سرمایه 100.6 میلیارد دالر

5-      فیس‌بوک با سرمایه 52.3 میلیارد دالر

6-      امازون با سرمایه 43.7 میلیارد دالر

7-      فورد با سرمایه 37.3 میلیارد دالر

8-      ابرشرکت اوراکل با سرمایه 35.7 میلیارد دالر

9-      سیسکو سیستمز با سرمایه 33.4 میلیارد دالر

10-   بریستول-مایرز اسکوئیب با سرمایه 32.5 میلیارد دالر

این 10 شرکت ثروتمند جهان است که در سال 2019 رده بندی شده است.

14 عقرب 1398 / مقام‌ها در ساحۀ کاماراتا در شهر سیسیلی ایتالیا برای احیای این شهر تاریخی، به کسانی که علاقمند سکونت در این شهر باشند، خانه‌های رایگان می‌دهند. وینچنزو جامبرونه، شاروال کاماراتا به شبکه خبری سی ان ان گفته است که دیدن خانه‌های زیبا و قدیمی این شهر که خالی از سکنه اند، وی را آزار می‌دهد. شاروال کاماراتا گفته است که در سه سال گذشته با صاحبان خانه‌ها در این شهر زیبا و قدیمی به شدت کار کرده است تا خانه‌های شان را ترک نکنند. آقای جامبرونه می گوید که اکثر صاحبخانه‌ها در کاماراتا از این که ترک خانه‌های شان چه آسیب‌هایی را در پی دارد، بی خبر استند و نمی دانند چگونه بر چهره این شهر زیبا زخم به یادگار می گذارند. او زمانی را به خاطر می آورد که این شهر پویا و زنده بود، اما ساکنانش آن را رها کردند و حالا تقریبا متروک شده است. این شهر که بر کوه های کاماراتا واقع شده است به خاطر چشم انداز خیره کننده و معماری زیبایش شهرت دارد. ساکنان جدید این خانه‌های رایگان باید تعهد کنند که خانه را طی سه سال نوسازی می‌کنند. آنان باید هنگام گرفتن خانه ۵۰۰۰ یورو پیش‌پرداخت بدهند، اما این پول با اتمام کار نوسازی دوباره به آنها پرداخت خواهد شد. کاماراتا بیشتر مشتاق دادن خانۀ رایگان به زوج های جوان دارای فرزند است و در حال حاضر به آنان اولویت داده می‌شود.

13 عقرب 1398 / رئیس جمهور ایران نخستین نامه خود به عربستان سعودی و بحرین را از طریق کویت ارسال کرده است. علی ربیعی سخنگوی دولت ایران اعلام نمود که رئیس‌جمهور نامه‌‌ای برای پادشاه عربستان ارسال کرده است که اساس نامه‌ موضوع صلح و ثبات منطقه بوده است. علی ربیعی در مورد نامه روحانی به پادشاه عربستان گفت:« بله، رئیس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند. اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است. ما معتقدیم دو جانبه‌های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای امریکا نباید باعث دوری همسایگان شود. خود برتربینی مستکبرانه امروز هم مشکل امریکا است و شکل دیگری از کاپیتولاسیون را شاهد هستیم، زیر پا گذاشتن حقوق ملت‌ها و خروج از برجام هم ناشی از همین احساس است. در مورد نامه روحانی به پادشاه عربستان باید بگویم رئیس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کردند که اساس آن‌ها را صلح و ثبات منطقه تشکیل می دهد». در همین راستا، روزنامه «الجریده» کویت نوشت: ایران در اقدامی بی‌سابقه، نخستین نامه مکتوب خود به عربستان سعودی و بحرین را از طریق کویت ارسال کرد که در آن، طرح ابتکاری خود را برای تأمین امنیت ناوبری در تنگه هرمز و طرحش برای برقراری صلح با تمامی همسایگانش در منطقه را پیشنهاد داده است. این روزنامه به‌نقل از منبعی در وزارت امور خارجه ایران، نوشت: ایران دو نامه‌ را به دستیار وزیر خارجه کویت تحویل داده که توسط حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران امضا شده که در خطاب به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی و «حمد بن عیسی آل‌خلیفه» پادشاه بحرین است. حسن روحانی طی نامه‌ای به سران کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و همچنین عراق درخواست همکاری آنها در طرح صلح پیشنهادی ایران برای تأمین صلح و ثبات در منطقه را مطرح کرده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطر نشان ساخت که پس از ارائه «پویش صلح هرمز» توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایشان متن کامل آن را برای سران کشورهای یاد شده ارسال کرد و در آن خواستار تشریک مساعی همه آنها در پردازش و اجرای آن شدند.

8 عقرب 1398 / ری دالیو میلیاردر امریکایی می گوید، اقتصاد جهان در ده سال آینده وضعیت فوق العاده بحرانی را تجربه خواهد کرد. به نقل  از Bloomberg  ری دالیو میلیاردر مشهور امریکایی که مدیریت یک صندوق پوشش ریسک سرمایه‌گذاری بزرگ Bridgewater Associates در امریکا را بر عهده دارد هشدار داده است که  اقتصاد جهانی در ده سال آینده به دلیل ترکیبی غلط از سیاست های ناکارآمد پولی ، شکاف گسترده در بهزیستی انسان و تغییر اوضاع ، با شرایط بحرانی روبرو خواهد شد.  به گفته وی، در دهه آینده، اقتصاد جهانی به احتمال زیاد از رکود اقتصادی جان سالم به در خواهد برد، که این امر با توجه به وضعیت بحرانی برای رفاه مردم خطرناک است. وی گفت این وضعیت همچنین به دلیل توسعه فناوری ای جدید، مثلا هوش مصنوعی در ارتباط است. به گفته میلیاردر امریکایی، از یک سو چنین فناوری هایی باعث افزایش بهره‌وری در اقتصاد جهانی می شوند، اما از سوی دیگر منجر به شکاف گسترده در میزان دستمزدها و کمبود شغل می شوند.  دالیو همچنین خاطرنشان کرد: "وقوع جنگ طبقاتی" در جامعه و تفاوت رویکردهای ایدئولوژیک اکنون منجر به درگیری بین سرمایه داری و سوسیالیسم می شود." به گفته میلیاردر ، این امر باعث تغییر نظم جهانی در سالهای آینده خواهد شد. دالیو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش شکاف طبقاتی در جامعه گفت: یا باید همه دست به دست هم دهیم یا با یکدیگر بجنگیم. فکر می‌کنم اگر شرایط تغییر نکند یک جنگ بزرگ بین طبقه ثروتمند و فقیر راه می‌افتد. مردم در امریکا دارای شرایط زندگی بسیار متفاوتی هستند و این سطح از اختلاف، ناعادلانه است. دالیو که ثروت وی توسط فوربس بیش از 19 میلیارد دالر برآورد شده پیش‌ازاین گفته بود، اگر رئیس‌جمهور بودم به خاطر نابرابری بالا در امریکا اعلام وضعیت اضطراری می‌کرد و کاستن از شکاف طبقاتی را یکی از اولویت‌های کشور اعلام می‌کرد.

5 عقرب 1398 / او از البغدادی به‌عنوان یک آدم خونخوار یاد کرد و گفت که نظامیان امریکا اورا تا اخرین دقایق مرگش دنبال کردند.  ترامپ، رییس‌جمهور امریکا شام امروز در یک نشست خبری، اعلام کرد که ابوبکر البغدادی، رهبر گروۀ داعش در عملیات نیروهای ویژۀ امریکا در روستای «بریشا» در ولایت ادلب در شمال غرب سوریه کشته شده‌است.  ترامپ در این باره گفت: «ابوبکر البغدادی کشته شده‌است. او بنیانگذار و رهبر داعش بود که وحشی‌ترین و خشونت‌بارترین سازمان هراس‌افگن در جهان است. ایالات متحده، سال‌ها در جستجوی بغدادی بود.» ترامپ، افزود که یازده کودک البغدادی از جایی که او در آن کشته شد نجات داده شده‌اند؛ اما سه کودکش، در انفجار واسکت انتحاری که به جان البغدادی بود کشته شدند: «او پس از رفتن به یک تونل کشته شد. در تمام راه، ناله و گریه می‌کرد و فریاد می‌زد. پایگاه او پاک‌سازی شد، مردمانی که آنجا بودند تسلیم شدند و یا هم کشته شدند. یازده کودک از آن خانه انتقال داده شده‌اند و آسیب ندیده‌اند. تنها کسی که باقی مانده بود، بغدادی بود که سه کودکش را نیز با خود به آن تونل برده بود. او به اخیر تونل رسید و سگ‌های ما او را تعقیب می‌کردند. او واسکت انتحاری‌اش را منفجر ساخت و خودش و سه کودکش را کشت.» ابوبکر البغدادی که نام اصلی‌اش، ابراهیم عواد ابراهیم البدری است، در علوم اسلامی از دانشگاۀ بغداد سند دارد و در مسجد امام حنبل در شهر سامرای عراق امامت می‌کرد. او در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۷و ۲۰۱۲میلادی از سوی نیروهای امریکایی و عراقی بازداشت شده بود؛ اما آنقدر شناخته شده نبود و به علت نبودن شواهد رها شده بود. بغدادی در سال ۲۰۰۵، با ابو مصعب الزرقاوی، رهبر القاعده در عراق بیعت کرد و پس از کشته شدن زرقاوی و دو رهبر دیگر این گروه، در سال ۲۰۱۰ البغدادی رهبری آن را به عهده گرفت. این گروه در سال ۲۰۱۳میلادی به سوریه نفوذ کرد و پس از هشت ماه، در سال ۲۰۱۴جدایی‌اش را از القاعده اعلام کرد. در بیست و نهم ماه جون سال ۲۰۱۴میلادی، البغدادی از ایجاد خلافت خودخوانده‌اش خبر داد. او در دو سال اخیر، بخش‌های بزرگ زیر اداره‌اش را از دست داد و به گفتۀ ایالات متحده، خلافت فیزیکی داعش در عراق و سوریه از میان رفته‌است.

2 عقرب 1398 / شهادت ویلیام تایلر، سفیر موقت آمریکا در اوکراین بسیاری از دموکرات‌ها را در کنگره متقاعد کرده است که استیضاح دونالد ترامپ دیگر اجتناب‌ناپذیر است و حالا بحث بر سر زمان آن و چگونگی برخورد مجلس سنا با نحوه اجرای قانون استیضاح است. شاید هم به همین دلیل روز چهارشنبه (۲۳ اکتبر) نمایندگان جمهوری‌خواه با یورش به جلسه استماع یک مقام وزارت دفاع، مانع از ادامه تحقیقات استیضاح، دست کم برای امروز شدند. برخی از رسانه‌ها حتی زمان استیضاح را هم حوالی کریسمس امسال گزارش کرده‌اند؛ یعنی تنها حدود دو ماه دیگر. نوآ میلمن در مجله ویک نوشته با ارایه شواهد جدید دیگر برای همگان مشخص شده که قضایا از چه قرار بوده است. "در حقیقت ماجرا همانی بوده که از روز اول هم مشخص بود؛ این که دونالد ترامپ با استفاده از قدرت دستگاه دیپلماسی آمریکا و معطل گذاشتن کمک نظامی مصوب کنگره به اوکراین، تلاش کرده دولت این کشور را وادار کند که علیه رقیب انتخاباتی او وارد کار شود." "اگر چه حامیان آقای ترامپ در ظاهر به دفاع از او ادامه خواهند داد و دلایل مختلفی از جمله این که هنوز همه حقایق مشخص نشده و این که هیچ گروکشی صریحی روی نداده و یا این که آقای ترامپ مستقیما در این قضیه نقش نداشته را وسط بکشند، اما خود آنها هم در خلوت خود می‌دانند که ماجرا از چه قرار بوده است. حالا سوال اصلی این است که این عمل دونالد ترامپ چه قدر بد بوده... به قدری بد بوده که برای برکناری او کافی بوده باشد؟" شواهد جدیدی که آقای میلمن به آنها اشاره می‌کند ناظر بر جلسه استماعی است که روز گذشته، سه‌شنبه ۲۲ اکتبر، به مدت ۱۰ ساعت در داخل کنگره آمریکا برگزار شد و طی آن ویلیام تایلر، سفیر موقت آمریکا در اوکراین به سوالات نمایندگان درگیر تحقیقات استیضاح پاسخ داد. طی این اظهارات که دموکرات‌ها آن را مهم‌ترین جلسه استماع طی چهار هفته گذشته و از زمان آغاز تحقیقات استیضاح ارزیابی کرده‌اند، ویلیام تایلر گفته برای او مسجل شده بوده که هم کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین و هم درخواست دیدار ولودیمیر زلنسکی با دونالد ترامپ در کاخ‌سفید به اعلام علنی تحقیقات علیه پسر جوبایدن و ادعای (تاییدنشده) کمک کی‌یف به دموکرات‌ها در خلال انتخابات سال ۲۰۱۶، مشروط شده بوده است. سخنان دیپلمات کهنه‌کاری چون ویلیام تایلر که در دوران ریاست‌جمهوری جورج دبلیو بوش هم سفیر آمریکا در اوکراین بوده کاملا بر خلاف ادعای آقای ترامپ و موضع دفاعی کاخ‌سفید است که می‌گویند هیچ تلاشی برای گروکشی سیاسی با هدف نفع انتخاباتی آقای ترامپ صورت نگرفته است. همزمان روز چهارشنبه، جان راتکلیف، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس موضع جدیدی علیه تحقیقات استیضاح گرفت که خیلی زود با استقبال آقای ترامپ روبرو شد و رئیس‌جمهور آمریکا آن را در توییتر برای دهها میلیون فالور خود همرسانی کرد. آقای رتکلیف در گفتگو با شبکه فاکس نیوز ضمن انتقاد شدید از دموکرات‌ها به علت برگزاری جلسات استماع شاهدان در پشت درهای بسته گفت: "من بیانیه ۱۵ صفحه‌ای ویلیام تایلر را خواندم و در جلسه هم حضور داشتم. اگرچه او جزئیات بیشتری را ارایه کرد اما نتوانست ثابت کند که آیا در زمان مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه (میان دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی او) مقام‌های اوکراین از متوقف ماندن پرداخت کمک نظامی مطلع بودند یا خیر؟" سوالی که آقای رتکلیف در گفتگو با فاکس‌نیوز طرح کرد به این موضوع اشاره دارد که چنانچه رئیس جمهور اوکراین از ماجرای متوقف کردن پرداخت کمک نظامی خبر نداشته، عملا در خلال گفتگوی تلفنی ۲۵ ژوئیه در برابر درخواست آقای ترامپ برای تحقیق از بایدن‌ها احساس فشار نمی‌کرده و به این لحاظ اتهام گروکشی سیاسی و سوء استفاده از قدرت برای تخریب رقیب انتخاباتی علیه آقای ترامپ وجاهت قانونی نخواهد داشت. موضعی که در کمتر از ۲۴ ساعت روزنامه نیویورک‌تایمز که یکی از خطوط مقدم انتقادها از آقای ترامپ در میان رسانه‌های آمریکایی است تلاش کرد با انتشار گزارشی از سوی خبرنگاران خود در اوکراین به آن پاسخ دهد. اندرو ای. کرامر و کنث پی. وگل، از دفتر اوکراین نیویورک‌تایمز در گزارشی خبر داده‌اند که بنابر شواهدی که آنها به دست آورده‌اند مقام‌های اوکراین در اوایل ماه اوت خبردار شده‌ بودند که پرداخت کمک نظامی آمریکا به کی‌یف ملعق مانده است آن هم نه به دلایل بوروکراتیک. نیویورک‌تایمز نوشته در حقیقت به مقام‌های دولت اوکراین رسانده شده بوده که برای حل مشکل باید با مایک مولوینی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور آمریکا تماس بگیرند. نیویورک تایمز مدعی است که از طریق مصاحبه با مقام‌های اوکراین و دسترسی به اسناد مطلع شده که دولت اوکراین در حقیقت از ماه اوت متوجه شده بوده که پرداخت کمک نظامی واشنگتن معطل مانده و این دقیقا در همان ایامی است که رودی جولیانی، وکیل شخصی آقای ترامپ و دو دیپلمات منتخب رئیس جمهور آمریکا یعنی کورت ولکر و گوردون ساندلند در حال فشار به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بودند که او را متقاعد کنند علنا از شکل‌گیری تحقیقات علیه فساد ادعایی پسر جوبایدن سخن بگوید. بر این اساس، گزارش‌گران مقیم اوکراین نیویورک‌تایمز می‌گویند حتی اگر در خلال تماس تلفنی ۲۵ ژوئیه میان رهبران آمریکا و اوکراین هنوز ولودیمیر زلنسکی از دستور توقف کمک نظامی اطلاع نداشته، اما بلافاصله در روزهای بعدی و در حالی که حالا از زبان خود آقای ترامپ درخواست او برای این تحقیقات و همکاری با رودی جولیانی را شنیده، به او رسانده شده که کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری که برای کی‌یف حیاتی است معطل مانده است. روز چهارشنبه، مگنا چاکرباردی، تهیه کننده و مجری برنامه رادیویی "آن پوینت" از شبکه ملی رادیوهای آمریکا "ان‌پی‌آر" حتی گفت که بنابر گزارش‌ها کاخ‌سفید به دنبال این بوده که رئیس جمهور اوکراین را مجاب کند اعلان شکل‌گیری این تحقیقات را از شبکه خبری سی‌ان‌ان طرح کند. ویلیام تایلر، سفیر موقت آمریکا در اوکراین هم که متن پیامک‌های رد و بدل شده میان او و گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا و کورت ولکر، نماینده ویژه آمریکا در اوکراین علنی شده و از اسناد مهم تحقیقات استیضاح است روز گذشته به کنگره گفت که وقتی از آقای ساندلند پرسیده که آیا قرار است دیدار ولودیمیر زلنسکی با آقای ترامپ مشروط شود پاسخ شنیده که "نه فقط این دیدار بلکه همه چیز به این قضیه (تحقیقات علیه بایدن‌ها) ربط دارد". روز چهارشنبه (۲۳ اکتبر) دیوید گراهام در نشریه آتلانیک یادداشت خود را با این جمله شروع کرد: "اظهارات ویلیام تایلر در کنگره به همه سوالات مربوط به تحقیقات استیضاح پاسخ نداد اما بزرگترین پرسش را بی‌پاسخ نگذاشت؛ این که آیا دونالد ترامپ استیضاح خواهد شد؟" آقای گراهام در ادامه نوشته: "اکنون استیضاح آقای ترامپ اجتناب‌ناپذیر شده است. شهادت ویلیام تایلر مشخص کرد که؛ چه روی داده؟ گروکشی در قبال روابط با اوکراین - که روی داده - چه چیزی این وسط گرو گرفته شده - کمک نظامی - و آقای ترامپ دنبال چه بوده؟ - تحقیق علیه جو بایدن و انتخابات ۲۰۱۶." "حالا کنگره هم از یک دیپلمات کهنه‌کار و هم از زبان منصوبان خود آقای ترامپ شنیده که ماجرا از چه قرار بوده و در حقیقت شهادت آقای تایلر آخرین شبهه‌ را هم زدوده و به این ترتیب بسیار دشوار خواهد بود که تصور کنیم دموکرات‌ها درخواست رسمی استیضاح را به رای نگذارند... حالا سوال باقی مانده این است که ادامه تحقیقات چه جزئیات و ابعاد دیگری از این ماجرا برملا خواهد کرد و این که چه تعداد از جمهوری‌خواهان به اردوی موافقان استیضاح خواهند پیوست (شاید هیچ‌کدام) و مهمتر این که آیا مجلس سنا (که در کنترل جمهوری‌خواهان است) به برکناری رئیس‌جمهور رای خواهد داد؟" روز چهارشنبه در حالی که آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات کنگره که به نوعی رهبری تحقیقات استیضاح را در دست گرفته به همراه دیگر اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه این کمیته پشت درهای بسته مشغول شنیدن اظهارات لورا کوپر، دستیار ارشد معاون امور روسیه، اوکراین و یوراشیا در وزارت دفاع آمریکا بودند که ده‌ها نماینده جمهوری‌خواه در اقدامی اعتراضی وارد محل برگزاری این جلسه شدند به طوری که آقای شیف با نیمه کاره گذاشتن جلسه آن را ترک کرد و به این ترتیب این مقام کنگره نتوانست به سوالات جواب دهد. نمایندگان جمهوری‌خواه می‌گویند این جلسات نباید از آنها پنهان بماند چرا که به گفته آنها دموکرات‌ها که کنترل مجلس نمایندگان را برعهده دارند با نگه‌داشتن این جلسات پشت درهای بسته بر جریان اطلاعات مربوط به استیضاح چمبره زده‌اند و به نفع خود از آن سود می‌برند. اما دموکرات‌ها می‌گویند نمایندگان هر دو حزب که عضو کمیته‌های اطلاعات، روابط خارجی و قضایی کنگره هستند در این جلسات حضور دارند و هر دو جناح فرصت سوال از شاهدان را به طور مساوری در دست دارند. علت محرمانه برگزار شدن این جلسات هم این است که برخی از اطلاعات ممکن است طبقه بندی شده باشد و همزمان ورود دوربین ممکن است به تصنعی‌شدن رفتار نمایندگان و اکراه شاهدان از علنی کردن جزئیات منجر شود. مانو راجو، خبرنگار حوزه کنگره شبکه سی‌ان‌ان که در هنگام این یورش اعتراضی آنجا بوده از مو بروکز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آلاباما پرسید که آیا اظهارات ویلیام تایلر از قصد دونالد ترامپ برای استفاده از قدرت سیاسی ریاست‌جمهوری به نفع کارزار انتخاباتی‌اش خبر نمی‌دهد؟ آقای بروکز که به ظاهر عصبانی هم بود در پاسخ به سی‌ان‌ان گفت: "آنچه شما با اشاره به بیانیه ابتدایی ویلیام تایلر می‌گویید مهم نیست چون مگر قاضی در یک دادگاه بر اساس بیانیه ابتدایی دادستان یا وکیل مدافع حکم صادر می‌کند؟ خیر دادگاه شروع به بررسی شواهد و قرائن و صحت و سقم ادعای شاهدان می‌پردازد... بنابر این اظهارات ویلیام تایلر که در بیانیه او آمده مهم نیست چرا که صحت و سقم آنها هنوز بررسی و اثبات نشده". روزنامه راست‌گرای نیویورک پست در گزارشی به قلم جان لوین و به نقل از استیو بنن، مشاور ارشد سابق دونالد ترامپ هشدار داده که کاخ‌سفید باید جدی‌تر به تحقیقات استیضاح توجه کند و برای مقابله با آن آماده شود. آن طور که نیویورک پست نوشته استیو بنن به این نشریه گفته: "قضیه جدی و واقعی است. واقعی به همان اندازه که چرخش کره زمین حقیقت دارد. نانسی پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان) ظرف شش هفته آینده او (دونالدن ترامپ) را استیضاح خواهد کرد... پلوسی روی این قضیه به شدت متمرکز شده است." استیو بنن که پیش‌تر به عنوان مشاور ارشد آقای ترامپ در کاخ‌سفید حضور داشت در این گفتگو هشدار داده که از نظر او تیم فعلی کاخ‌سفید توانایی دفاع جانانه از رئیس‌جمهوری را ندارند. او گفته: "وقتی میک مولوینی را می‌بینم احساس خوبی بهم دست نمی‌دهد." اشاره آقای بنن به رئیس دفتر موقت آقای ترامپ در کاخ‌سفید است که چند روز پیش اظهارات او درباره اوکراین به جنجال دیگری در رسانه‌های آمریکا بدل شد. آقای مولوینی که گفته شده آقای ترامپ چند بار در مقابل جمع حرف از پیدا کردن جانشین برای او به میان آورده، در کنفرانسی خبری گفت که گروکشی سیاسی امری معمول در روابط دیپلماتیک است و در رابطه با اوکراین هم آقای ترامپ موضوع تحقیقات فساد ادعایی علیه بایدن‌ها و انتخابات سال ۲۰۱۶ را در کنار موضوعات دیگری مد نظر داشته است. اظهاراتی که او چند ساعت بعد با صدور بیانیه‌ای سعی کرد آنها را پس بگیرد و رسانه‌ها را متهم کرد که از سخنانش به نفع موضع خود استفاده کرده‌اند. در کنار همه این جنجال‌ها روز چهارشنبه یک فرضیه دیگر هم متولد شد؛ فرضیه‌ای که در صورت قوت گرفتن، پیامدهای تحقیقات استیضاح را از راهروهای کنگره و باغچه‌های کاخ‌سفید به خانه تک‌تک آمریکایی‌ها خواهد کشاند. جاناتان الن از ان‌بی‌سی، در گزارشی این پرسش را طرح کرده که آیا با توجه به نزاع کاخ‌سفید و دموکرات‌ها بر سر تحقیقات استیضاح امکان دارد که دستور رسیدگی به بودجه دولت که قرار است اواخر ماه نوامبر در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها مطرح شود به نبردی دیگر میان کنگره و کاخ‌سفید تبدیل شود و در نتیجه آن دولت یک بار دیگر به علت مصوب نشدن بودجه تعطیل شود؟ آن هم در آستانه روزهای آخر سال میلادی؟

1 عقرب 1398 / ابراهیم العساف، وزیر امور خارجه عربستان سعودی از مقامش برکنار شد. ابراهیم العساف بر اساس فرمان شاه عربستان از مقامش برکنار شد. براساس این فرمان، ابراهیم العساف از مقام وزارت امور خارجه عربستان برکنار و به عنوان وزیر دولت و عضو شورای وزرا مقرر شده است. طبق یک گزارش دیگر، شهزاده فیصل بن فرحان آل سعود به عنوان وزیر جدید امور خارجه عربستان سعودی مقرر شده است.

1 عقرب 1398 / حدود 60 درصد بانک ها ممکن است در نتیجه بحران مالی جهانی ورشکست و نابود شوند. مطالعاتی که توسط شرکت مکینزی، صورت گرفت نشان میدهد که بانک ها برای مقابله با شرایط بحران مالی، مجبور خواهند بود تا مدل خود را تغییر بدهند. به گفته تحلیلگران شرکت مکینزی که معتبرترین شرکت مشاور جهانی است می گوید که بانک ها برای مقابله با شرایط بحران مالی، مجبور خواهند تا مدل خود تغییر بدهند. اکثر بانک های که مشکل دارند در اروپا و آسیا قرار دارند. به گفته این شرکت بانکها  بدتر از دیگران آماده پاسخگویی به چالش های مدرن هستند. در عین حال، تجربه موفق در عبور از بحران های قبلی که موسسات مالی معتبر داشتند، نمی توانند پاسخگوی وضعیت فعلی باشد. کارشناسان از بانکها می خواهند که از روش شرکتهای فناوری مانند آمازون آمریکایی و پینگ چینی پیروی کنند. آنها مشتریان را با پیشنهادهای جدید در سودآورترین عرصه ها به دام می اندازند. به عنوان مثال، آنها توجه ویژه ای به کسب های دیگر جلب می کنند ، که به طور سنتی درآمد خوبی بدست می آورند.  به گفته تحلیلگران، فاصله میان فناوری و بانک داری در آینده گسترش خواهد یافت. شرکت های Fintech به طور متوسط بیش از 70 درصد برای توسعه فناوری هزینه می کنند، در حالی که نوآوری های دیگر حدود 35 درصد بودجه را برای بانک ها تشکیل می دهد. مکینزی همچنین روند ادغام بانکی را مهم داند و به این باور است که در غیر این صورت پیروزی در مسابقه فناوری غیرممکن است. با این حال، با توجه به مطالعات این شرکت، ناگزیر بودن بحران مالی هنوز سوال برانگیز  است. در هر صورت، اکنون بانکها زمان کمی برای تجدید نظر در مدلهای خود و انطباق آن با شرایط فعلی در اختیار دارند. پیش از این در ماه سپتامبر، دویچه بانک اعلام کرد که سیاست کاهش نرخ سود منفی در سپرده های بانک مرکزی اروپا داشته که در ماه سپتامبر به 0.5 درصد رسیده است و در نتیجه می تواند به سقوط کل سیستم مالی اروپا منجر گردد.

1 عقرب 1398 / ترکیه روز چهارشنبه با پایان مهلت آتش‌بس در شمال سوریه گفته که "نیازی نیست" عملیات ارتش این کشور علیه نیروهای کرد در خارج از ناحیه فعلی از سر گرفته شود. آنکارا گفت آمریکا به این کشور اطلاع داده که عقب نشینی نیروهای کرد از نواحی نزدیک مرز این کشور در شمال سوریه اکنون "کامل شده است." به گزارش خبرگزاری فرانسه وزارت دفاع ترکیه در بیانیه ای گفت: "در این مرحله، نیازی به انجام عملیات تازه ای نیست." آتش‌بس پنج روزه میان نیروی دموکراتیک سوریه (که اکثر از شبه‌نظامیان کرد این کشور تشکیل شده) و ترکیه سه شنبه شب به پایان رسید. این آتش‌بس پس از سفر مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به آنکارا و گفتگو با رجب طیب اردوغان شکل گرفته بود. با این حال ترکیه مکررا تهدید می کرد که این عملیات را از سر خواهد گرفت و آقای اردوغان قول داده بود نیروهای کرد را در صورت عدم خروج از ناحیه "در هم بکوبد". وزارت دفاع ترکیه گفت: "در پایان این دوره ۱۲۰ ساعته (آتش بس)، ایالات متحده اعلام کرد که عقب نشینی پ ک ک/ی پ گ از ناحیه کامل شده است." این خبر ساعاتی پس از آن اعلام شد که ترکیه و روسیه اعلام کردند طی یک توافق "تاریخی" نیروهای کرد را از مرز سوریه با ترکیه دور نگاه خواهند داشت. روسیه و ترکیه اکنون گشت های مشترکی در طول مرز خواهند داشت. براساس این توافق ترکیه کنترل نواحی ای که در شمال سوریه گرفته را حفظ می کند، درحالی که روسیه در همکاری با نیروی دولتی سوریه بر سایر نواحی نظارت خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در تحولی دیگر فرستاده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه سه شنبه گفته است که چشم انداز پایان عملیات ترکیه علیه شبه نظامیان کرد بهتر از یک هفته پیش است. جیمز جفری در کمیته روابط خارجی مجلس سنا - جایی که دمکرات ها و حتی جمهوری خواهان از سیاست آقای ترامپ در قبال سوریه انتقاد کردند - گفت: "ما نسبت به یک هفته قبل در موقعیت بهتری هستیم. با نگاه به این آتش بس، فکر می کنم در متوقف کردن این مناقشه خیلی خوب عمل کرده ایم." او گفت که ارتش ترکیه با "وقفه" دایمی تری در نبردها موافقت کرده است، به شرطی که جنگجویان کرد از ناحیه تصریح شده در توافق آتش‌بس خارج شوند. او گفت در صورتی که آنکارا دست از این عملیات بکشد تحریم های آمریکا علیه ترکیه تخفیف خواهد یافت. تصمیم دو هفته پیش آقای ترامپ برای خارج کردن نیروها از شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه با انتقاد شدید حتی هم حزبی های او مواجه شد. به فاصله کوتاهی بعد از آن بود که ترکیه عملیاتی تهاجمی علیه نیروهای کرد، متحدان سابق آمریکا علیه داعش، را شروع کرد. رئیس جمهور آمریکا که متهم شده به نیروهای تحت هدایت کردها که شریک مهمی در مقابله با گروه "دولت اسلامی" (داعش) بودند خیانت کرده، از تصمیم خود برای عقب نشینی دفاع کرده است. کردهای سوریه در نوار مرزی ۴۴۴ کیلومتری با ترکیه همسایه‌اند. نیروهای دموکراتیک سوریه که ترکیبی از شبه‌نظامیان عرب و کرد با رهبری کردها هستند پس از شکست دادن داعش کنترل مناطق شما و شرق سوریه را به دست گرفتند. "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) یکی از گروه‌های اصلی کرد در بین نیروهای دموکراتیک سوریه هستند و ترکیه آنها را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (PKK) می‌داند و خواستار پاکسازی شمال شرقی سوریه از این نیروهای مسلح است. یگان‌های مدافع خلق وابستگی خود به پ‌ک‌ک را تکذیب می‌کنند و آمریکا هم موضع ترکیه در این باره یگان‌ها قبول ندارد. اعلام رسمی خروج نظامیان آمریکا -که شمارشان هزار تن برآورد می‌شد- و سپس عملیات نظامی ترکیه، سبب شده تا نیروهای دموکراتیک سوریه با دولت این کشور به توافق برسند و ارتش سوریه به مناطق کردنشین وارد شود. در این میان، کرمیلن در تلاش برای جلوگیری از رویارویی نظامی ارتش سوریه و ترکیه بوده است. از سوی دیگر ترکیه و روسیه روز سه شنبه در جریان دیدار رهبران توافق کردند نیرویی مرکب از ارتش سوریه و نظامیان روسی در مناطق مرزی شمال‌شرق سوریه مستقر شوند و همزمان کردها تا فاصله ۳۰ کیلومتری از مرز عقب‌نشینی کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در شهر سوچی روسیه با هم دیدار کردند که حدود ۵ ساعت ادامه داشت. سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه، پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که مسکو با ادامه علمیات ترکیه تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه موافقت کرده و در عوض قرار است نیروی متشکل از نظامیان دولت سوریه و پلیس ارتش روسیه کنترل مرزهای شرقی سوریه را از فردا در دست بگیرند. وزیرخارجه روسیه همچنین گفت که شبه‌نظامیان کرد سوریه (وای‌پی‌جی) قرار است از شهرهای منبج و تل رفعت هم عقب‌نشینی کنند. شبه نظامیان کرد هنوز نگفته اند که آیا با این درخواست موافقت خواهند کرد یا نه. به گفته او رهبران ترکیه و روسیه موافقت کرده‌اند که از روز چهارشنبه ۲۳ اکتبر نیرویی مرکب از پلیس ارتش روسیه و نظامیان دولت سوریه در مناطقی مرزی و خارج از محدوده مورد نظر عملیات ترکیه مستقر شوند. آقای اردوغان پیش از دیدار با آقای پوتین گفته بود که در خلال این آتش‌بس حدود ۸۰۰ نیروی کرد خط مقدم درگیری را ترک کرده‌اند و هشدار داده بود که در صورت تخلیه نشدن مناطق مورد نظر ترکیه ممکن است حملات علیه مواضع کردها از سر گرفته شود. آنکارا می‌گوید هدفش از این حملات تخلیه مناطق مرزی خود با سوریه از گروه های افراط‌گرا و "تروریست" است و همزمان در نظر دارد با ایجاد یک منطقه امن به طول ۴۰۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر، حدود دو میلیون جنگ زده سوری را به آنجا منتقل کند. ترکیه نیروهای مدافع خلق سوریه (وای‌پی‌جی) را شاخه موازی پ‌ک‌ک ترکیه می داند و آن را یک "گروه تروریستی" می‌خواند. در مقابل کردها می گویند ترکیه قصد دارد بافت قومی منطقه را به نفع خود تغییر دهد. کردها متحد اصلی آمریکا در نبرد برابر داعش در داخل سوریه بودند و نقش محوری در شکست این گروه در مناطقی چون شهر رقه داشتند. توافق میان ترکیه و روسیه که "تاریخی" خوانده شده خیلی زود مورد توجه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفت. نیویورک تایمز خبر این توافق را با اشاره به این نکته منتشر کرده است که "مسکو قرار است کنترل مناطقی را در دست بگیرد که سربازان آمریکایی از چند هفته پیش شروع به ترک آن کردند." فراخواندن سربازان آمریکایی از این مناطق به دستور دونالد ترامپ واکنش‌های فراوانی به دنبال داشت به طوری که حتی رهبران جمهوری خواه در کنگره اقدام آقای ترامپ را "خیانت به کردها به عنوان متحد اصلی واشنگتن" خواندند.

30 میزان 1398 / بانک 'کردیت سوئیس ' در گزارشی که اخیرا منتشر کرده به بررسی توزیع ثروت و تعداد میلیونرها در جهان پرداخته است. گزارش سالانه موسسه تحقیقاتی وابسته به این بانک، حدود ده سال است که منتشر می‌شود و مرجع ارزیابی رشد و توزیع ثروت در کشورهای مختلف جهان است. در گزارش امسال آمریکا با بیش از ۱۸ میلیون نفر، کماکان بالاترین تعداد میلیونرها (بر حسب دلار) را در دنیا دارد؛ حدود چهل درصد کل میلیونرهای جهان و چهل درصد کسانی که از ۹۹ درصد مردم دنیا پولدارترند آمریکایی هستند. طبق این گزارش، دارایی‌ها و تعداد ثروتمندان چین در سال‌های اخیر افزایش یافته؛ تعداد میلیونرهای چینی در سال ۲۰۱۰ میلادی فقط ۳۸ هزار نفر بود که حالا به نزدیک چهار و نیم میلیون نفر رسیده است. چین همچنین امسال از نظر تعداد افرادی که از سال گذشته به جمع میلیونرها پیوسته‌اند، از آمریکا پیشی گرفته است. تعداد شهروندان چینی که در ده درصد ثروتمندترین‌های جهان قرار می‌گیرند اکنون به حدود صد میلیون نفر رسیده؛ این رقم برای آمریکا ۹۹ میلیون نفر است. جف بزوس، موسس و مدیر عامل شرکت آمازون کماکان لقب ثروتمندترین فرد جهان را یدک می‌کشد؛ مجله فوربز ثروت او را نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. بیل گیتس، مدیر عامل شرکت مایکروسافت با ۱۰۳ و نیم میلیارد دلار دارایی در رتبه دوم است. در گزارش کردیت سوئیس آمده تعداد کسانی در دنیا که امسال به جمع میلیونرها پیوسته‌اند در مقایسه با پارسال حدود یک میلیون و صد هزار نفر افزایش داشته است. هم اکنون ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در دنیا بالای یک میلیون دلار ثروت دارند. در حالیکه آمریکا، چین و ژاپن از سال گذشته بر تعداد اعضای باشگاه "میلیون دلاری" خود افزوده‌اند؛ استرالیا از پارسال ۱۲۴ هزار نفر از میلیونرهای خود را از دست داده است. بریتانیا نیز امسال ۲۷ هزار میلیونر از دست داده که علت آن کاهش ارزش پوند و "عدم قطعیت" اقتصادی به دلیل برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) بوده است. از جمله ارقام قابل توجه در این گزارش، افزایش شکاف طبقاتی در دنیاست؛ ده درصد ثروتمندترین‌های دنیا، ۸۲ درصد و یک درصد ثروتمندترین‌ها ۴۵ درصد کل ثروت جهان را در اختیار دارند. علاوه بر این، حدود ۵۶ هزار نفر در جهان ثروتی بالای حداقل ۱۰۰ میلیون دلار دارند و دارایی نزدیک به پنج هزار نفر به بیش پانصد میلیون دلار می‌رسد. کردیت سوئیس گفته کل ثروت در جهان، امسال با ۹۱۰۰ میلیارد دلار افزایش نسبت به پارسال، به رقمی معادل ۳۶۰ هزار و ششصد میلیارد دلار رسیده است.

29 میزان 1398 / سعد حریری، نخست وزیر لبنان در واکنش به تظاهرات ضددولتی در بیروت با بسته ای از اصلاحات اقتصادی موافقت کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های دولتی در لبنان گزارش کرده است که آقای حریری اصلاحات پیشنهادی را امروز دوشنبه به هیات وزیران ارائه می دهد. همزمان، ده هاهزار تظاهرکننده برای چهارمین روز متوالی در خیابان های بیروت تجمع کردند تا به سیاست های اقتصادی دولت اعتراض کنند. آقای حریری که در راس دولتی ائتلافی قرار دارد، دو روز پیش به هیات وزیران ۷۲ ساعت فرصت داد تا طرحی را برای اجرای اصلاحات ارائه کند. آقای حریری رقیبان سیاسی خود را به سد کردن تلاش هایش برای اصلاح اقتصادی متهم کرده است. بر اساس گزارش رویترز، طرح اصلاحات پیشنهادی آقای حریری شامل کاهش پنجاه درصدی حقوق رییس جمهوری، نخست وزیر، وزرا و نمایندگان مجلس است. این کاهش همچنین شامل حقوق روسای جمهوری و دیگر مقام های ارشد پیشین هم می شود. از دیگر اصلاحات مورد نظر آقای حریری، کاهش قابل ملاحظه کسری بودجه از طریق دریافت سه میلیارد و سیصد میلیون دلار از بانک مرکزی و دیگر بانک های لبنان، خصوصی سازی بخش مخابرات و بازسازی صنعت تولید و توزیع برق است. پیش از این سمیر جعجع، از رهبران لبنان در استعفای چهار وزیر مارونی از دولت در همبستگی با تظاهرکنندگان خبرداده بود. تظاهرات ضددولتی در لبنان از پنجشنبه آغاز شده و در سراسر این کشور گسترده شده است. معترضان به طرح دولت برای افزایش مالیات و همین طور گستردگی فساد در دولت اعتراض دارند. صندوق بین المللی پول هشدار داده است دولت لبنان باید برای مقابله با مشکلات مالی این کشور باید به سیاست ریاضت اقتصادی متوسل شود و مالیات ها را افزایش دهد.

28 میزان 1398 / هواپیمایی کانتاس استرالیا، طولانی‌ترین پرواز بدون توقف از نیویورک به سیدنی را با موفقیت آزمایش کرده است. این پرواز مستقیم ۱۹ ساعت و شانزده دقیقه طول کشید. این پرواز در چارچوب تحقیقی صورت گرفت که هدف آن تاثیر چنین پروازی بر خلبانان، خدمه هواپیما و مسافران بود. هواپیمای بوئینگ ۷۸۷-۹ با ۴۹ مسافر مسیر ۱۶۲۰۰ کیلومتری نیویورک به سیدنی را در مدت ۱۹ ساعت و ۱۶ دقیقه طی کرد. قرار است کانتاس ماه آینده پرواز مستقیم لندن به سیدنی را امتحان کند. این شرکت هواپیمایی تا پایان امسال در مورد راه‌اندازی چنین پروازهایی تصمیم خواهد گرفت. خبرگزاری رویترز می‌گوید هنوز هیچ هواپیمای تجاری پروازی برای چنین مسیری طولانی با بار و مسافر ندارد. مسافران این هواپیما پس از آن که سوار شدند، ساعت خود را به وقت سیدنی تغیر دادند و تا وقت شب شرق استرالیا بیدار نگه داشته شدند تا از جت لگ (پرواز زدگی) آنها کاسته شود. شش ساعت بعد به آنها غذای پر از کربوهیدرات داده شد و سپس با کم کردن نور از آنها خواسته شد بخوابند. در داخل هواپیما، آزمایش‌هایی مانند کنترل امواج خلبان مغز، میزان ملاتونین و سطح هوشیاری انجام شد. همچنین برای مسافران کلاس‌های ورزشی برپا بود و برای آنها تأثیر عبور از مناطق زمانی متعدد بر بدن افراد تجزیه و تحلیل شد. رقابت در مسیرهای هوایی فوق‌العاده طولانی در سال‌های اخیر شدت گرفته و خطوط هوایی مختلف در تلاش برای ورود به این بازار هستند. هواپیمایی سنگاپور سال پیش پرواز ۱۹ ساعته از این کشور به نیویورک را راه‌اندازی کرد. این پرواز در حال حاضر طولانی‌ترین پرواز بدون توقف هواپیماهای تجاری است. تا پیش از این دو شرکت هواپیمایی استرالیا با پرواز بدون توقف ۱۷ ساعته از پرث استرالیا به لندن، و شرکت هواپیمایی قطر با پرواز بدون توقف ۱۷ ساعت و نیم در مسیر دوحه، پایتخت قطر و آکلند در نیوزیلند رکوردار بودند.