آخرین عناوین خارجی

29 دلو 1396 / هند و ایران یک قرارداد ۸۵ میلیون دالری را به روز شنبه امضا کردند و نیز ادارۀ بخشی‌ از بندر چابهار را برای ۱۸ماه به دهلی نو سپرد شد. بر بنیاد این توافق که میان ایران و هند صورت گرفت، تهران ادارۀ بخشی از بندر چابهار را برای ۱۸ ماه به دهلی نو سپرد. نارندرا مودی، نخست وزیر هند در جریان امضای این توافق گفته است که کشورش در تلاش گُسترش روابط به ویژه در بخش اقتصادی، با ایران است. آقای مودی، بندر چابهار را دروازۀ طلایی خوانده و گفته که کشورش می‌تواند از طریق آن به افغانستان و آسیای میانه متصل شود. او افزوده که هند مصمم به توسعه بندر چابهار است و دو کشور از سال‎ها پیش، توافقی در این زمینه دارند و هند برای گسترش این بندر در ایران سرمایه گذاری کرده است. این در حالی است که حسن روحانی، رییس جمهور ایران در یک سفر سه روزه، روز شنبه به هند رفت و با نخست وزیر و مقام های دیگر این کشور دیدار و گفت وگو کرد. بربنیاد توافق‌نامه ای که میان ایارن و هند در ماه می سال ۲۰۱۶میلادی امضا شده‌است، هند باید دو لنگرگاه در فاز اول بندر چابهار را با سرمایه‌گذاری ۸۵.۲۱ میلیون دالر و درآمد سالانه ۹۵.۲۲ میلیون دالر در اجارۀ ده‌ساله، ایجاد کند. در ماه می سال ۲۰۱۶میلادی، افغانستان، ایران و هند توافق‌نامه ای را به منظور ایجاد دهلیز حمل‌ و نقل میان سه‌ کشور با استفاده از بندر چابهار به ‌عنوان یکی ‌از مراکز منطقه ای برای حمل ‌و نقل دریایی در ایران، امضا کردند. همزمان با توافق نامه بندر چابهار، حسن روحانی، چهارده موافقت نامه و یادداشت تفاهم همکاری دیگر را نیز با نارندرا مودی امضا کرد. آقای روحانی در این باره گفته است که سرمایه گذاری هند باعث تسریع در ساخت خط آهن چابهار به زاهدان و توسعه بندر چابهار می‌شود. امضای موافقت نامه‌ها در زمینۀ استرداد مجرمان٬ توسعۀ همکاری ‌های پُستی٬ تفاهم در حوزۀ مبادلات علمی در طب سنتی ایران و هند و لغو روادید (ویزا) سیاسی بخشی دیگری از کارهایی بودند که میان دو طرف انجام شدند. آقای روحانی در نشست خبری، پس از امضای این موافقت نامه‌ها گفت که در جریان مذاکراتش در دهلی نو، ایران و هند حتی در یک مورد هم اختلاف نداشتند. رهبران این دو کشور می‌گویند که روابط بازرگانی و فرهنگی میان کشورهای منطقه، مهم است. آقای مودی صلح و ثبات را بنیاد روابط منطقه ای می‌داند و نیز بر همکاری با ایران برای صلح در افغانستان، تأکید می‌ورزد: «ما هم‌نظر هستیم که روابط میان هند و ایران بر بنیاد صلح، رفاه و ثبات در منطقه استوار است. ما دو کشور برای صلح، ثبات، رفاه و ایجاد سیستم کثرت‌گرایی در کشور همسایۀ‌مان افغانستان، نیز کار خواهیم کرد. ما می‌خواهیم ببینیم که منطقۀ ما و جهان، آزاد و عاری‌از هراس‌افگنی باشد.» این در حالی ا‌ست که هند به‌گونۀ هماهنگ با افغانستان و ایران، کارها را برای ایجاد راه‌های جایگزین و قابل اعتماد بازرگانی ادامه داده‌است.

27 دلو 1396 / رابرت مولر، څارنوال ویژه وزارت عدلیه ایالات متحده که در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا تحقیق می کند، روز جمعه ۱۳ شهروند روسیه و سه نهاد آن کشور را به مداخله در این انتخابات متهم کرد. مولر گفته است که «اداره تحقیقات انترنتی» که یک شرکت روسی مستقر در سینت پیترزبرگ است و با کرملین رابطه دارد، همراه با ۱۲ کارمند آن در "عملیات های مداخله در انتخابات و پروسه های سیاسی" از سال ۲۰۱۴ تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در امریکا دست داشتند. این در حالیست که از مدت ها پیش گمان می رفت که این شرکت نقش اساسی را در تلاش های مسکو به هدف مداخله در انتخابات امریکا بازی کرده باشد. گمان می رود این شرکت روسی با استفاده از حساب های جعلی در رسانه های اجتماعی، پرداخت پول به کاربران انترنت و سایر راه ها تلاش کرده تا نتایج انتخابات را به نفع دونالد ترمپ، رئیس جمهور کنونی امریکا تغییر بدهد. رابرت مولر، څارنوال ویژه دوسیه دخالت روسیه در انتخابات امریکا همچنین «یوجینی پریگوژین» یک تاجر روسی و دو شرکت مربوط وی را به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا متهم کرده است. در اتهام نامه آمده که این تاجر روسی پول هنگفت را برای تمویل عملیات های اداره تحقیقات انترنتی به خاطر مداخله در انتخابات امریکا به دسترس آن اداره قرار داده بود. سخنگوی رابرت مولر روز جمعه گفت که هیچ یک از این متهمین در بازداشت مقام های امریکایی نمی باشد. پس از اینکه څارنوال ویژه دوسیه دخالت روسیه در انتخابات امریکا اتهامات علیه ۱۳ شهروند و سه نهاد روسیه را اعلام کرد، دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا یک بار دیگر گفت که ستاد انتخاباتی او با روس ها همکاری نداشته است. او در حساب تویتر خود نگاشته که مداخله روس ها تاثیری بر نتایج انتخابات نداشت و ستاد انتخاباتی او هیچ تبانی با روس ها نداشته است. از جانب دیگر، ماریا زخرووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه متهم شدن ۱۳ شهروند کشورش را به مداخله در انتخابات امریکا "مضحک" خواند.

27 دلو 1396 / اخیراً ایالات متحده و متحدین اروپایی این کشور تقاضا کردند تا پاکستان در "فهرست خاکستری" قرار بگیرد، یعنی در زمرۀ کشور های به شمار آید که در برابر تطهیر پول و تمویل مالی دهشت افگنی اقدام ناچیز کرده اند. با قرار گرفتن پاکستان در چنین فهرست، ارتباط بانک این کشور با جهان با خطر مواجه خواهد شد. این تقاضا در حالی صورت گرفته است که قرار است هفتۀ آینده اعضای دول عضو " نیروی کاری عملیات مالی"در پاریس، پایتخت فرانسه، با هم دیدار کنند. این اقدام بخشی از استراتیژی ایالات متحده مبنی بر افزایش فشار بر پاکستان است تا آن کشور روابط خود را با گروه های تندرو قطع کند، تندروان که به گفتۀ مقامات امریکایی، در افغانستان حملات شان را راه اندازی می کنند. عاید نا خالص پاکستان سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد دالر امریکایی است و در یک دهۀ گذشته رشد اقتصادی بیش از پنج در صدی داشته است. اما حال که پاکستان در زمره کشور های تمویل کنندۀ مالی دهشت افگنان قرار می گیرد، به گفتۀ مقامات بانکی و حکومت پاکستان، چنین وضعیت ضرر واقعی را متوجه بانک های آن کشور می سازد. اسلام آباد اتهامات وارده علیه خود را تکذیب می کند و رئیس جمهور پاکستان هفتۀ گذشته، قانون ضد دهشت افگنی آن کشور را تعدیل کرد. تحلیلگران به این باور اند که کاهش معاملات خارجی و کاهش جریان اسعار خارجی به داخل قلمرو پاکستان، کسر بودجۀ آن کشور را بیشتر خواهد ساخت. علاوه بر آن، بانک های بین المللی مثل سیتی بانک، دویچه بانک و استندرد چارترد که ۱۱۶ نمایندگی در پاکستان دارد، ممکن فعالیت شان را در آن کشور متوقف و از پاکستان خارج شوند. اما تا حال نشانۀ وجود ندارد که آیا چند بانک محدود بین المللی که در پاکستان فعالیت دارند، خروج از آن کشور را مورد بررسی قرار می دهند یا خیر. مقامات سیتی بانک با نشر یک اعلامیه گفته اند که آن بانک همه قوانین و مقررات ایالات متحده و قوانین بین المللی را در قسمت تطهیر پول، رعایت می کند. مقامات این بانک گفته اند که آنان اوضاع را از نزدیک مورد نظارت دارند. اما مقامات دویچه بانک تا حال در مورد تبصره نکرده اند. قبل بر این، در سپتمبر ۲۰۱۷، حبیب بانک که بزرگترین بانک قرضه دهی در پاکستان است، به دلیل عدم رعایت کامل مقررات تطهیر پول و تمویل دهشت افگنی ۲۲۵ میلیون دالر امریکایی جریمه شد و مجبور گردید تا فعالیت خود را در امریکا متوقف و از این کشور خارج شود. در همین حال، رنا افضل، وزیر مالیه پاکستان، ااقدام ایالات متحده و متحدین اروپایی آنرا غیر منصفانه خوانده تاکید دارد که چنین اقدام "اعتبار ما را در سطح جهان تقلیل می دهد و این اقدام، منصفانه نیست."

23 دلو 1396 / نخستین شهر پوشیده با گیاهان در جهان، در نزدیکی شهر لیوجو در جنوب کشور چین ساخته خواهد شد. به گزارش Metro این شهر با هدف پاک بودن محیط آن از آلودگی‌های محیطی برای زندگی سی هزار تن ساخته خواهد شد. این شهر جنگلی از فضای سبز پوشیده خواهد شد به طوری که حدود یک میلیون گیاه از بیش از 100 گونه گیاه مختلف و 40 هزار درخت خواهد داشت که در مجموع حدود 10 هزار تن دی اکسید کربن و 57 تن ذرات آلاینده را در هوا جذب و سالانه حدود 900 تن اکسیژن تولید می کند. در نتیجه این شهر جنگلی به کاهش متوسط دمای هوا کمک خواهد کرد و کیفیت هوا را بهبود می بخشد، همچنین موانع صوتی ایجاد کرده و تنوع زیستی محلی را در منطقه تقویت می کند. هنوز زمان پایان ساخت این شهر اعلام نشده است.

21 دلو 1396 / کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، رئیس‌جمهوری کره جنوبی را به پیونگ‌یانگ دعوت کرده است. مقام‌های دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی این خبر را تائید کرده و گفته‌اند دعوت‌نامه توسط کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کره شمالی به مون جه-این تحویل داده شده است. در این دعوت‌نامه که با خط رهبر کره شمالی بوده، گفته شده که کیم جونگ اون آماده دیدار "در اسرع وقت" با رئیس‌جمهوری کره جنوبی است. رئیس‌جمهوری کره جنوبی با هیات بلندپایه کره شمالی که برای مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سفر کرده بودند، در سئول دیدار کرده است. آقای مون با کیم یو-جونگ، خواهر پرنفوذ رهبر کره شمالی دست داد. دیدار این دو سه ساعت طول کشید. این دیدار به رغم تمایل دولت آمریکا صورت گرفت. دولت دونالد ترامپ نسبت به تعامل با کره شمالی در حالی که این کشور همچنان برنامه هسته‌ای و موشکی خود را دنبال می‌کند، هشدار داده است.

17 دلو 1396 / در پی سقوط شاخص بهای سهام در بورس نیویورک، ارزش سهام در بازارهای عمده آسیایی به شدت کاهش یافته و این روند دراکثر بازارهای سهام اروپایی تکرار شده است. با آغاز معاملات در بورس‌های آسیا و اقیانوسیه در روز سه‌شنبه، فشار سهامداران برای فروش سهام باعث کاهش سریع شاخص بهای سهام در این بازارها شد. در ژاپن، شاخص بهای سهام در بورس توکیو - نیکی - با بیشترین کاهش یک روزه از سال ۱۹۹۰ مواجه شد هر چند در ساعات بعد، این شاخص اندکی بهبود یافت و کاهش آن به ۴.۷ درصد محدود شد. در هنگ کنگ، شاخص هنگ‌سنگ ۴.۵ درصد و در کره جنوبی شاخص کوسپی ۲.۶ درصد تنزل کرد و شاخص ارزش سهام در استرالیا نیز با کاهشی معادل ۳.۲ درصد مواجه شد. دراروپا نیز، با آغاز معاملات در روز سه شنبه، روند نزولی شاخص بهای سهام آغاز شد هر چند در مجموع، میزان کاهش به شدت بازارهای آسیایی نبوده است. تنزل سریع شاخص بهای سهام در بازارهای منطقه به نگرانی ناشی از تنزل سریع بهای سهام در بازار نیویورک نسبت داده شده است. در معادلات روز گذشته بورس نیویورک، شاخص داو‌جونز ۴.۶ درصد تنزل کرد در حالیکه در ماه‌های اخیر، این شاخص از رشد مناسبی برخوردار بود. تنزل شاخص سهام عملا منافع ناشی از افزایش بهای سهام از ابتدای سال جاری را یک روزه از میان برد. با توجه به موج فروش سهام در بازارهای عمده جهانی، انتظار می‌رود با آغاز معاملات در بورس‌های اروپایی، این بازارها هم شاهد کاهش شاخص سهام باشند. سقوط بازار سهام نیویورک در پی ماه‌ها رونق معاملات و افزایش بهای سهام در بازارهای آمریکا روی داد. شاخص داو‌جونز که در ماه مارس سال گذشته حدود ۲۰ هزار واحد بود، در هفته گذشته تا بالای ۲۶ هزار و ۵۰۰ نیز افزایش یافت، اما در معاملات روز گذشته، در نهایت حدود یکهزار واحد را یک روزه از دست داد. در مورد علل تحول روز گذشته در بازار نیویورک، دلایل گوناگونی عنوان شده است. به گفته کارشناسان مالی، مهمترین عاملی که این روند را به جریان انداخت، احتمال افزایش نرخ بهره در شماری از کشورهای جهان بوده است. از زمان بحران مالی سال ۸-۲۰۰۷ ، اکثر کشورهای جهان از رشد اقتصادی مطلوب برخوردار نبودند، اما سطح قیمت‌ها در این کشورها ثبات داشت و در مواردی حتی خطر تورم منفی، یعنی کاهش سطح قیمت‌ها منتفی نبود. در چند ماه اخیر، نشانه‌هایی از افزایش سطح قیمت ها و آغاز روند تورمی در شماری از کشورهای پیشرفته جهان دیده شده و این نگرانی را به وجود آورده که ممکن است بروز تورم در شرایط کنونی به تکرار وضعیت رکود تورمی چند دهه پیش منجر شود. با توجه به این وضعیت، این احتمال وجود داشته که ممکن است مقامات پولی برخی از این کشورها به منظور جلوگیری از بروز تورم به افزایش نرخ بهره مبادرت ورزند که ابزار متعارف مقابله با تورم در چارچوب سیاست‌های پولی است. افزایش نرخ بهره به معنی جاذبه بیشتر سپرده‌گذاری در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بازار سهام است به خصوص اینکه سپرده‌گذاری معمولا ثبات و امنیت بیشتری نسبت به خرید و فروش سهام دارد. بر این اساس، گفته شده است که چشم‌انداز افزایش نرخ بهره باعث روی آوردن سهامداران به فروش سهام و کسب نقدینگی و آمادگی برای سپرده گذاری به محض افزایش نرخ بهره شد و سقوط بهای سهام را در پی آورد. در عین حال، برخی از اقتصاددانان معتقدند که ممکن است احتمال افزایش نرخ بهره روند کاهش بهای سهام را به جریان انداخته باشد اما زمینه اولیه را نگرانی از وضعیت اقتصادی جهانی ایجاد کرده است. به گفته آنان، ده سال پس از بحران مالی، هنوز اقتصاد جهانی در حالت رکود نسبی قرار دارد و سیاست‌های اجرا شده توسط کشورهای پیشرفته نتوانسته است باعث رونق اقتصادی شود. چنین وضعیتی می‌تواند حاکی از نامناسب بودن اقدامات صورت گرفته برای مقابله با رکود یا مشکلات بنیادی‌تر اقتصادی باشد. در همان حال، از زمان آغاز به کار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بازارهای سهام در آن کشور از رونق فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده‌اند و آقای ترامپ این وضعیت را نشانه موفقیت رویکرد اقتصادی خود می‌دانسته است. رویکرد اقتصادی آقای ترامپ در این مدت شامل تاکید بر لزوم افزایش هزینه‌های دولتی به خصوص در صنایع زیربنایی همراه با کاهش مالیات‌ها بوده است که برخی کارشناسان آن را آمیخته‌ای غیرعادی توصیف کرده‌اند. اگرچه اجرای این سیاست که به معنی افزایش تقاضا و کاهش هزینه‌هاست تا کنون توانسته باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به بهبود وضعیت آینده و رونق بازار سهام شود، اما به استثنای کاهش مالیات‌ها، که قانون آن به تازگی امضا شده، تحولات ملموس دیگری در زمینه اقتصادی بروز نکرده است تا این خوش‌بینی را توجیه کند. در پی سقوط بهای سهام در بورس نیویورک، کاخ سفید از سهامداران خواسته است تا از اقدامات شتابزده خودداری ورزند به آنان اطمینان داده که به زودی نتایج ملموس سیاست‌های دولت در بهبود شرایط اقتصادی را مشاهده خواهند کرد. به گفته اقتصاددانان، طبیعتا تحولات بعدی بازار سهام میزان اعتماد دست‌اندرکاران اقتصادی آمریکا به سیاست‌های دولت را مشخص خواهد کرد. همزمان با کاهش شاخص بهای سهام در بازارهای عمده جهانی، نرخ برابری دلار آمریکا رو به افزایش گذاشته است. به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران به دلیل احساس ناامنی از اوضاع اقتصادی جهان ترجیح داده‌اند در کوتاه مدت سرمایه خود را به دلار، که ارزی امن محسوب می‌شود تبدیل کنند. قاعدتا باید انتظار داشت که خرید طلا و سایر فلزات قیمتی هم رونق بگیرد.

16 دلو 1396 / سقوط ارزش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال نظیر ریپل و اتر کماکان ادامه دارد و در معاملات امروز قیمت بیت‌کوین به کمتر از هشت هزار دلار رسیده است. این ارز دیجیتال هفته پیش یکی از بدترین روزهای خود را سپری کرد و سی درصد از ارزش خود را از دست داد. حدود دو ماه پیش (دسامبر) ارزش بیت کوین به بیست هزار دلار نزدیک شده بود.  سقوط مداوم ارزش ارزهای دیجیتال باعث نگرانی بعضی از بانک‌ها و موسسات مالی شده که از طریق کارت‌های اعتباری به مشتریان وام می‌دهند. چندین بانک در بریتانیا از جمله بانک لویدز، هالیفکس و بانک اسکاتلند خرید بیت‌کوین با کارت‌های اعتباری را ممنوع کرده‌اند که این ممنوعیت از امروز اجرایی شده است. در ماه‌های اخیر و در تب و تاب صعود قیمت ارزهای دیجیتال بخصوص بیت‌کوین، بسیاری از مشتریان این بانک‌‌ها، با کارت‌های اعتباری اقدام به خرید کردند ولی هم اکنون که بازار در حال افول است این بانک‌ها نگرانند مشتریان نتوانند بدهی کارت‌های اعتباری خود را پرداخت کنند. بعضی از موسسات مالی آمریکایی نظیر سیتی گروپ و جی پی مورگان هم دست به ممنوعیت مشابهی زده‌اند. این قانون البته شامل حساب‌های جاری نمی‌شود. بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود. بیت‌کوین ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود. اعضای این شبکه می‌توانند با حل مسائل ریاضی بیت‌کوین‌های جدید استخراج کنند. هر بیت‌کوین زنجیره‌ای دیجیتال از سوابق تراکنش دارد (blockchain) که به صورت توزیع‌شده روی شبکه ذخیره‌سازی و به روزرسانی می‌شود. زنجیره بیت‌کوین ظرفیت اضافه شدن یک مگابایت اطلاعات در هر ۱۰ دقیقه را دارد. شرکت فیس‌بوک هم اخیرا اعلام کرده اجازه تبلیغات درباره ارزهای دیجیتال را نخواهد داد. جهش قیمت بیت کوین از اواخر ماه نوامبر (۲۰۱۷) اتفاق افتاد که ارزش هر بیت‌کوین از ۸ هزار دلار تا نزدیکی ۲۰ هزار دلار در شانزدهم دسامبر پیش رفت و این در حالی بود که در ژانویه پارسال (۲۰۱۷) این ارز دیجیتال حدود هزار دلار معامله می‌شد. این هجوم بین‌المللی باعث افزایش تقاضا شد و قیمت این ارز دیجیتالی بشدت بالا رفت. در همان زمان بعضی از فعالان بازار و کارشناسان این افزایش بی‌سابقه قیمت را به "حباب" تشبیه کردند. این پول مجازی تحت نظارت نهادهای مالی و بانکی خاصی نیست از همین رو می‌تواند بسیاری از نهادهای ناظر را دور بزند که همین مایه نگرانی آنها شده است. ژاپن از معدود کشورهایی است که پرداخت با بیت‌کوین را به رسمیت می‌شناسد.

15 دلو 1396 / دولت استرالیا قصد دارد، در ماه مارچ سال روان در جنوب این کشور شبکه ای از 50 هزار صفحه ی خورشیدی برای تولید برق خانگی ایجاد کند.  دولت استرالیا قصد دارد که با نصب صفحه های خورشیدی بر روی پشت بام خانه ها، بزرگترین شبکه ی تولید برق را که به وسیله ی باتری های لیتیومی Tesla Powerwall کار می کند احداث کند. براساس این گزارش مراحل اولیه ی این ‍پروژه با نصب 1100 صفحه ی خورشیدی بر روی «مسکن های عمومی'» آغاز خواهد شد. سیستم صفحه های خورشیدی ۵ کیلوواتی و باتری های لیتیومی Tesla Powerwall 2 با قدرت 13.5 کیلووات بر ساعت بدون اخذ هیچ گونه هزینه ای برای خانوارهای علاقمند نصب شده و منابع مالی آن به وسیله ی ترکیبی از پول به دست آمده از فروش برق معمولی، مالیات و وام تامین خواهد شد. همچنین، در اولین روز ماه دسامبر سال 2017 دولت استرالیا موفق شد که بزرگترین «باتری لیتیوم-یون» دنیا را را با هدف تقویت سیستم برق رسانی این کشور در تابستان راه اندازی کند. حامیان تولید این باتری معتقدند که این اختراع توانسته است تا حد زیادی سیستم برق رسانی استرالیا را تقویت کند. باید به این نکته اشاره گردد که 40 درصد تولید برق در کشور استرالیا به وسیله ی توربین های بادی تامین می گردد و اخیرا سیستم برق رسانی این کشور به طور مکرر شاهد قطعی و اختلال بوده و قیمت منابع مختلف انرژی را به شدت بالا برده است. از سویی دیگر، مخالفان احداث سیستم صفحه های خورشیدی خانگی این ‍پروژه را یک «بی پروایی» در حوزه ی انرژی دانسته و معتقدند که باعث خواهد شد قیمت برق افزایش یابد. یادآوری می کنیم، که استرالیا در رتبه ی اول تولید انرژی به وسیله ی منابع تجدید پذیر در دنیا قرار دارد.

10 دلو 1396 / رئیس جمهور امریکا می‌گوید، به دنبال حملات اخیر در افغانستان، ایالات متحده نمی‌خواهد با طالبان وارد مذاکره شود. دونالد ترمپ روز دوشنبه در واشنگتن هم‌چنان گفت که ایالات متحدۀ امریکا برای مأموریتی که به افغانستان آمده، آن را به پایان خواهد رساند. دونالد ترمپ در دیدار با نماینده‌های شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در واشنگتن در اشاره به طالبان و وضعیت افغانستان گفت، فکر نمی‌کند که ایالات متحده در حال حاضر برای انجام گفت‌وگوها آماده باشد و این پروسه به زمان خیلی زیاد نیاز دارد. وی افزود: "چیزی را که ما می‌بینیم آن‌ها با بی‌رحمی انجام می‌دهند، مردم خود را به‌شمول زنان و کودکان می‌کشند، زنان و کودکانی که کاملاً بی‌گناه استند، این فاجعه است. بناءً گفت‌وگوی با طالبان نخواهد بود. نمی‌خواهیم با آن‌ها گفت‌وگو کنیم. چیزی را که باید تمام کنیم، تمام خواهیم کرد. اگر کسی دیگری نتوانسته این وضعیت را پایان دهد، ما این توانایی را داریم که تمامش کنیم." اظهارات رئیس جمهور امریکا به دنبال چند روز مرگبار در افغانستان که بیشترین تلفات را در کابل داشت، صورت می‌گیرد. حمله گروهی بر هوتل انترکانتیننتال، رویداد خونین در نزدیک شفاخانه جمهوریت و حمله بر یک جزوتام فرقه ۱۱۱ کابل، در مجموع بیش از ۱۳۰ کشته و صد‌ها زخمی برجا گذاشته اند.

7 دلو 1396 / یکی از بزرگترین صرافی های دیجیتالی ژاپن خبر داده که پس از هک شدن، ۵۳۴ میلیون دلار پول مجازی آن به سرقت رفته است. صرافی ژاپنی که "کوین‌چک" نام دارد، می گوید بعد از این واقعه، نقل و انتقال تمام پول های دیجیتالی خود به جز "بیت کوین" را متوقف کرده است. هکر یا هکرها، دیروز با نفوذ به شبکه کوین‌چک، موفق به سرقت مبلغ هنگفتی "نِم" شده اند که یک پول دیجیتالی کمترشناخته شده است. این صرافی مجازی می گوید آدرس دیجیتالی مکانی که پول های دزدیده شده به آنجا فرستاده شده اند را به دست آورده است. در عین حال، یکی از سخنگویان کوین‌چک گفته که این صرافی ممکن است قادر به جبران ضرر مال‌باختگانی که سرمایه دیجیتالی خود را از دست داده اند نباشد. در صورتی که میزان این سرقت تایید شود، بزرگترین دزدی پول دیجیتالی از زمان به بازار آمدن این نوع پول است. در سال ۲۰۱۴، یک صرافی دیگر پول دیجیتالی در ژاپن به نام "ام‌تی‌گاکس"، بعد از تایید سرقت حدود ۴۰۰ میلیون دلار از شبکه آن، ورشکست شد.

2 دلو 1396 / موسسه آکسفام در گزارشی ادعا کرده است که شکاف میان ابرثروتمندان و باقی جهان سال گذشته افزایش یافت و اقلیتی کوچک همچنان صاحب بخش اعظم ثروت جهان است. به گفته این گروه خیریه حدود ۸۲ درصد ثروتی که سال گذشته تولید شد در اختیار یک درصد از متمول ترین افراد جهان قرار گرفت درحالی که درآمد ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان اصلا بالا نرفت. آکسفام گفت که این ارقام - که منتقدان آن را زیر سوال برده اند - نشانگر ناکامی سیستماتیک است. گروه این فرار مالیاتی، نفوذ شرکت ها در سیاستگذاری، فرسایش حقوق کارگران و کاهش مخارج دولت ها را علت این شکاف فزاینده دانسته است. آکسفام در پنج سال گذشته گزارش های مشابهی تولید کرده است. این گروه در سال ۲۰۱۷ حساب کرده بود که ثروت هشت نفری که از نظر دارایی در صدر قرار می گیرند معادل ثروت ۵۰ درصد جمعیت فقیرتر جهان است. آکسفام گفت که امسال دارایی های ۴۲ نفر اول در فهرست ثروتمندترین به اندازه نیم فقیرتر جمعیت جهان است. این گروه همچنین ارقام سال پیش را اصلاح کرد و گفت دارایی ۶۱ نفر از ثروتمندترین ها برابر نیم فقیرتر جهان است. این گروه می گوید که روند "نابرابری فزاینده" همچنان ادامه دارد. مارک گلدرینگ رئیس آکسفام گفت که اصلاح دایمی ارقام، منعکس کننده این واقعیت است که گزارش متکی بر "بهترین اطلاعات موجود در زمان تهیه است." او گفت: "با این حال اگر به آن نگاه کنید، می بینید که این میزان نابرابری غیرقابل قبول است." گزارش آکسفام همزمان با شروع مجمع اقتصاد جهانی در مرکز سیاحتی داووس در سوئیس منتشر می شود. این کنفرانس سالانه بسیاری از سیاستمداران و رهبران بخش مالی را جذب می کند. موضوع نابرابری معمولا در صدر دستور کار مباحثات داووس قرار دارد اما آقای گلدرینگ گفت که موضع گیری های سرسختانه در مورد مقابله با فقر به سرعت "زایل می شود." این موسسه خواستار بازنگری در مدل های کسب و کار است و استدلال می کند که اشتباه است که شرکت ها به حداکثر رساندن سود سهامدار را به جای اثرگذاری وسیع تر اجتماعی در اولویت قرار می دهند. آکسفام می گوید نظر ۷۰ هزار نفر در ده کشور را بررسی کرده و بخش خیلی بزرگی از آنها (۷۲ درصد) می گویند خواهان "رسیدگی فوری دولت هایشان به شکاف درآمد میان فقیر و غنی" هستند. اما مارک لیتلوود، مدیر کل یک اندیشکده بازار آزاد به نام "موسسه امور اقتصادی"، گفت که آکسفام "به جای فقرا به ثروتمندان اشتغال خاطر دارد." او افزود: "مالیات بیشتر و توزیع ثروت کمکی به فقرا نمی کند. افراد ثروتمندتر همچنین مالیات سنگینی می پردازند - کاهش ثروت آنها باعث توزیع ثروت نخواهد شد، آن را نابود خواهد کرد که به نفع هیچ کس نیست." سم دومیتریو رئیس بخش تحقیقات در یک اندیشکده دیگر بازار آزاد - موسسه آدام اسمیت - هم نظر مشابهی دارد. او گفت که آمارهای نابرابری آکسفام "همیشه تصویر غلطی ترسیم می کند." او می گوید: "در عالم واقع، نابرابری در سطح جهان طی چند دهه اخیر به شدت افت کرده." "درحالی که چین، هند و ویتنام اصلاحات نئولیبرال را برای اعمال حق مالکیت به اجرا گذاشته اند، مقررات را کاهش و رقابت را افزایش داده اند، فقیرترین های جهان شاهد افزایش شدید حقوق بوده اند که به توزیع عادلانه تر درآمد در جهان منجر شده." گزارش آکسفام بر داده های فوربز و "داده های ثروت جهانی کردیت سوئیس" استوار است که توزیع ثروت جهانی را از سال ۲۰۰۰ به این طرف ارائه می کنند.

25 جدی 1396 / رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، هشدار داده است که نیروی نظامی‌ای که آمریکا قصد دارد در مرز سوریه با این کشور تشکیل دهد را منهدم می‌کند. رییس جمهور ترکیه امروز در اظهاراتی گفت ترکیه تلاش برای آموزش نیروهای دمکراتیک سوریه و تشکیل این نیروی مرزبانی را "در نطفه خفه خواهد کرد." وی امروز این نیرو را "ارتش ترور" خواند. ترکیه یگان‌های مدافع خلق -نیروی شبه نظامی کرد در سوریه- را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه -پ‌ک‌ک- می‌داند که سالها است با دولت مرکزی در تنش و درگیری‌اند و خواهان خودمختاری هستند. دولت ترکیه یگان‌های مدافع خلق را تروریست می‌داند اما آمریکا این نظر را قبول ندارد و این یگان‌ها را در نبرد با گروه داعش حیاتی می‌داند. دو روز پیش سرهنگ تامس ویل، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، که آمریکا رهبری آن را به عهده دارد از تشکیل یک "نیروی مرزبانی" جدید خبر داد. او گفت که در حال حاضر ۲۳۰ نفر در کلاسهای اولیه آموزشی حضور دارند و هدف این است که این نیرو به سی هزار نفر برسد. نیمی از این نیرو را رزمندگان کرد و عرب نیروی دمکراتیک سوریه تشکیل خواهند داد که دیگر درگیر جنگ با داعش نیستند و گفته شده است که عضوگیری برای نیم دیگر نفرات این نیروی نظامی نیز در جریان است. "نیروی مرزبانی سوریه" در مرز شمالی این کشور با ترکیه و در کرانه شرقی فرات هم مستقر خواهند شد، جایی که در عمل مرز بین نیروهای دمکراتیک سوریه و نیروهای دولت مرکزی بشار اسد است که با یکدیگر در نبردند. نیروی مرزبانی سوریه زیر نظر نیروی دمکراتیک سوریه فعالیت خواهد کرد. بجز ترکیه، دولت سوریه و روسیه هم این طرح آمریکا را محکوم کرده‌اند. دولت سوریه این اقدام را در راستای سیاست‌های "مخرب" آمریکا در منطقه و حمله آشکار به "یکپارچگی و حاکمیت ملی و نقض قوانین بین‌المللی" خوانده است. سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هم گفته است که تشکیل این نیروی نظامی به تجزیه سوریه منجر خواهد شد. نیروهای دمکراتیک سوریه در نبرد با داعش در خاک روسیه نقش مهمی داشتند و بخش بزرگی از نیروی زمینی را تشکیل دادند که با حمایت آمریکا دهها هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه را از داعش پس گرفتند. در ماه اکتبر این نیروها رقه، پایتخت بالفعل داعش را تصرف کردند، شهری که از سال ۲۰۱۴ که این گروه اعلام تشکیل خلافت اسلامی کرد یکی از مهمترین پایگاه‌های آنها بود. از آن زمان تاکنون نیروهای دمکراتیک سوریه در بخش شرقی دره رود فرات به سمت جنوب در حال پیشروی و مشغول پاکسازی این منطقه بیابانی از جنگجویان داعش هستند. رجب طیب اردوغان همچنین گفت که ارتش ترکیه برای عملیات در شهر عفرین در شمال غربی سوریه که در کنترل کردها است آمادگی کامل دارد و این عملیات هر لحظه ممکن است شروع شود.