آخرین عناوین خارجی

2 حوت 1397 / در پی تنش ناشی از حمله بر نیروهای شبه نظامی هند در کشمیر، دهلی جدید می‌خواهد سهم آب خود را به روی پاکستان قطع کند. در عین زمان نخست وزیر پاکستان به اردوی خود هدایت داده که به هر «تعرض» هند، «قاطعانه پاسخ» بدهد. نیتین گادکاری، وزیر امور زیرساخت‌های هند روز پنج شنبه از طریق تویتر اعلام کرد که کشورش «تصمیم گرفته است تا سهم ما از آبی را که به پاکستان سرازیر می‌شود، متوقف کند.» او افزوده است که حکومت هند آب رودخانه‌های شرقی را تغییر مسیر داده و آن را به مردم در جامو و کشمیر و همچنین ایالت پنجاب می‌رساند. این اقدام زمانی اعلام می‌شود که تنش میان دو همسایه مسلح با سلاح اتومی در پی حمله مرگبار پنج شنبه گذشته شدت گرفته است. در آن حمله در بخش هندوستانی کشمیر حدود ۴۰ تن از نیروهای شبه نظامی هند کشته شدند. حکومت هند پاکستان را به دست داشتن در این حمله متهم کرده است، اما حکومت پاکستان این اتهام را رد کرده است. گروه تروریستی «جیش محمد» مستقر در پاکستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. استفاده از آب این منطقه در پیمان آب سند منعقده سال ۱۹۶۰ تنظیم شده است که براساس آن آب رودخانه‌های شرقی سلتج، بیاس و راوی را  هندوستان کنترول می‌کند و آب‌های غرب سند، جهلم و چناب زیر کنترول پاکستان قرار می‌گیرد. گادکاری که بخش‌های ترانسپورت و منابع آبی نیز شامل عرصه‌های کاری وزارت‌اش می‌باشد، همچنین اعلام کرد که هندوستان کار ساخت یک بند را در رودخانه راوی شروع کرده است که یک شاخه بزرگ رود سند است. بخش زیادی از کشمیر که در هیمالیا موقعیت دارد، میان هند و پاکستان تقسیم شده است و هر دو کشور ادعای حق مالکیت بر بخش ‌دیگر آن را دارند. نخستین خیزش تمام عیار در این منطقه در سال ۱۹۸۹ صورت گرفت و شورشیان خواستار استقلال کشمیر یا ملحق شدن آن به پاکستان شدند. هر دو مساله آب و مرزها در گذشته دلیل جنگ میان دو کشور همسایه بوده است. پاکستان و هندوستان دو بار بر سر کشمیر باهم جنگیده اند و دهه‌ها در مورد حق آب باهم مذاکره کرده اند. عمران خان، نخست وزیر پاکستان با توجه به تهدید هند به تلافی حمله هفته گذشته، روز پنج شنبه به اردوی پاکستان هدایت داد که «به هر گونه تعرض یا رویداد ناگور پاسخ قاطعانه و فراگیر بدهد.» پیش از این هندوستان گفته بود که انتقام این حمله را می‌گیرد. پاکستان به این باور است که ناآرامی کشمیر ناشی از «اشغال نظامی» منطقه توسط هند است. این کشور به هندوستان پیشنهاد کرده است که در تحقیقات این حمله کمک می‌کند تا عاملان آن پیدا شده و مجازات گردند.

1 حوت 1397 / ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که اگر ایالات متحدۀ امریکا میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط را در اروپا جابجا کند، روسیه نه تنها کشورهای اروپایی میزبان این میزایل‌ها را هدف قرار خواهد داد، بلکه به امریکا نیز حمله خواهد کرد. ولادیمیر پوتین با این حال، در خطابۀ سالانه‌اش به مردم روسیه گفت که مسکو در پی تقابل با واشنگتن نبوده و خواستار روابط دوستانه با امریکا است. این تندترین واکنش رئیس جمهور پوتین در مورد آغاز احتمالی رقابت تسلیحاتی میان روسیه و ایالات متحدۀ امریکا پنداشته می‌شود. ایالات متحده اوایل ماه روان اعلام کرد که از پیمان منع گسترش میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط با روسیه بیرون می‌شود. مسکو نیز در واکنش به این تصمیم واشنگتن، خروج اش را از این پیمان اعلام کرد. رئیس جمهور روسیه گفت که کشورش قدم نخست را برای استقرار میزایل‌ها در واکنش به خروج امریکا از این پیمان نخواهد برداشت، اما هشدار داد که واکنش مسکو در برابر استقرار هر گونه میزایل توسط امریکا "قاطعانه" خواهد بود. پوتین همچنین به سیاستمداران امریکایی هشدار داد که پیش از تصمیم‌گیری در مورد استقرار میزایل‌ها در اروپا، باید خطرات ناشی از این تصمیم شان را محاسبه کنند. پیمان منع گسترش میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط که در سال ۱۹۸۷ امضا شد، تولید، آزمایش و استقرار میزایل‌های بالستیکی را که بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر برد داشته باشد، منع کرده است.

25 دلو 1397 / شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن‌پیکر A۳۸۰، بزرگترین هواپیمای جهان را بعد از حدود ۱۴ سال متوقف کند. شرکت ایرباس در بیانیه‌ای تایید کرده که آخرین هواپیمای A۳۸۰ را در سال ۲۰۲۱ تحویل خواهد داد. فروش کمتر از انتظار این هواپیمای غول‌پیکر باعث این تصمیم ایرباس شده که قصد داشت این هواپیما را به یکی از پرفروش‌ترین هواپیمای مسافربری قرن ۲۱ تبدیل کند. بزرگترین هواپیمای جهان با دو طبقه و ظرفیت حمل ۵۴۴ نفر در حالت چینش استاندارد، برای رقابت با بوئینگ ۷۴۷ به میدان آمد اما نتوانست موفقیت چندانی کسب کند، چون اکثر خطوط هوایی سفارش‌های خود را روی هواپیماهای کوچکتر متمرکز کردند. ایرباس گفته است که در هفته‌های آینده با اتحادیه‌های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از سه‌هزار شغلی که به دلیل تصمیم به توقف تولید A۳۸۰ به خطر می‌افتد تصمیم‌گیری کنند. تا زمان توقف کامل ساخت این هواپیمای پهن‌پیکر، ایرباس ۱۷ فروند هواپیمای A۳۸۰دیگر تولید خواهد کرد که از این تعداد ۱۴ هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات خواهد بود. امارات که پیشتر تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است که سفارش تازه‌ای شامل ۴۰ هواپیمای A۳۳۰ و ۳۰ فروند هواپیمای A۳۸۰ را جایگزین قبلی کند. خطوط هوایی امارات ناوگان هوایی خود را در عرصه جهانی با هواپیماهای ایرباس A۳۸۰ و بوئینگ ۷۷۷ شکل داده است و حدود صد فروند از بزرگترین هواپیمای پهن‌پیکر جهان را در اختیار دارد. بعد از اعلام تصمیم ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس خطوط هوایی امارات گفت که این شرکت از همان ابتدای تولد A۳۸۰ از طرفداران پروپاقرص این هواپیما بوده است. او از تصمیم ایرباس برای توقف تولید آن ابراز ناامیدی کرد اما گفت که امارات "واقعیت موجود را می‌پذیرد." بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هوایپماهای A۳۸۰ تا دهه ۲۰۳۰ میلادی همچنان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

19 دلو 1397 / در حالیکه ارتش ونزوئلا از ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور جلوگیری کرده و گروه تماس برای حل بحران ونزوئلا خواستار برگزاری انتخابات آزاد در این کشور شده، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، از مردم خواسته برای دولت آمریکا نامه سرگشاده بفرستند. رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که مردم این کشور باید نشان دهند که از "مداخله آمریکا" در امور داخلی خود راضی نیستند و از آنان خواسته است با امضای یک نامه سرگشاده خطاب به دولت ایالات متحده، از رهبران آن کشور بخواهند "به حق حاکمیت ونزوئلا احترام بگذارند." آقای مادورو ابراز امیدواری کرده است که ده میلیون نفر این نامه را امضا کنند. نیکلاس مادورو که در جمع هواداران دولت سخنرانی می‌کرد، گفت که ایالات متحده و کشورهای دیگر در نظر دارند با تسلط بر ونزوئلا، ثروت ملی این کشور را به غارت ببرند. آقای مادورو همچنین ایالات متحده و کشورهای دیگر را به خاطر تلاش برای ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم ونزوئلا محکوم کرد و گفت که هدف آنان، وخیم جلوه دادن شرایط اقتصادی مردم و بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی به نفع مخالفان است. آقای مادورو گفت که مردم ونزوئلا به کمک غذایی و دارویی نیاز ندارند. پیشتر، گزارش شده بود که کامیون‌های حاوی کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده برای مردم ونزوئلا در یک شهر مرزی کلمبیا متوقف شده و ارتش ونزوئلا با بستن پل ارتباطی بین دو کشور، از ورود این محموله به داخل ونزوئلا جلوگیری می‌کند. محموله کمک ایالات متحده به درخواست خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا به این کشور ارسال شده است. آقای گوایدو با غیرقانونی خواندن انتخابات ریاست جمهوری اخیر که به پیروزی آقای مادورو با اکثریت بزرگ آرا منجر شد، خود را رئیس جمهوری انتقالی اعلام کرده و خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو شده است. وی گفته است که هدف از این اقدام، فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و منصفانه با مشارکت تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی است. آقای مادورو، که تاکنون از حمایت اکثر افسران عالیرتبه ارتش برخوردار بوده، گفته است که به شرطی به کمک خارجی اجازه ورود می‌دهد که محموله‌های ارسالی در اختیار ارتش قرار گیرد و دولت آن‌ها را توزیع کند.

13 دلو 1397 / دانشمندان در طی یک تحقیق جدید، معلوم نمودند که ثروتمندترین فرد تاریخ یک مسلمان آفریقایی بود. در گزارشی از مجله علمی Live Science دانشمندان در طی تحقیقات جدید شان نتیجه گیری نمودند که، منسا موسی، پادشاه آفریقای غربی، ثروتمندترین مرد زمین بود که حدود 30 سال، در دوران حکومت قرون وسطی در مالی فرمانروایی کرد. تصویر مانسا موسی با تکه‌ای زر در دست بر روی اطلس کاتالان که در گالری دانشگاه شمال غرب امریکا ایالت (ایلینوی) به نمایش گذاشته شده است، جزیره مالورکا سال 1375 میلادی را نشان می دهد که در حال حاضر بخشی از اسپانیا.  به گفته تنظیم کنندگان این نمایشگاه، موسا به طور کامل معادن طلای منطقه را کنترل می کرد و طلای این معدن پاک ترین و محبوب ترین طلای بازار شمرده می شد.  ماناسا موسی، پادشاه مالی اغلب به عنوان ثروتمند ترین شخص تاریخ شناخته می شود. طبق گفته ریچارد اسمیت، استاد ریاست دانشکده Ferrum، پادشاهی غرب آفریقا، احتمالا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان بود، در زمانی که تقاضای طلا به شدت بالا بود. هیچ راهی برای اینکه تعیین شود، مانسا کانکان موسیٰ چقدر ثروتمند بود، وجود ندارد. در شرایط آنزمان واقعا هیچ راهی برای قرار دادن شماره دقیق در ثروت او وجود ندارد. مانسا موسی به احتمال میان سال‌های 1270 تا 1280 میلادی زاده شده‌ است. وی امپراتوری مالی را که در باختر آفریقا جای دارد به دارا ترین و بزرگترین سرزمین این قاره تبدیل نمود. در دوران حکومت او امپراتوری مالی بزرگترین تولید کننده طلا بود. در این زمان تقاضا برای طلا در جهان به شکل خارق‌العاده‌ای افزایش یافته بود. به نوشته مجله تایم مانسا موسی ثروتمندترین انسان در تمام تاریخ است. او در چهاردهمین سال پادشاهیش به مکه رفت، و با این سفر ثروت مالی را به رخ جهان کشاند. او این سفر را از پایتختش نیانی آغاز نمود.  گشاده دستی موسی در سفر حج ناخواسته موجب ویرانی اقتصادی مناطقی شد، که کاروان وی از آنها عبور میکرد. در شهرهای قاهره، مکه، و مدینه سرازیر شدن ناگهانی مقادیر زیاد طلا باعث تنزل ارزش این فلز برای چند دهه بعدی شد، و قیمت اجناس و ابزار دچار تورم شدیدی گشت. موسی از خود تعداد بیشماری مسجد، کتابخانه، مدرسه، دانشگاه و ساختمان‌های مجلل به جا گذاشت که برخی همچنان تا امروز پابرجا هستند.

7 دلو 1397 / قرار است شبکه اجتماعی فیسبوک، برعکس آنچه در ابتداء اعلام شده بود، روی ادغام "واتساپ" و "مسنجر" کار کند. بحث روی ایجاد یک پیام رسان جدید به نام "واتس‌تابوک" متشکل از شبکه های "واتساپ"، "فیسبوک و "اینستاگرام" جریان دارد. شرکت فیسبوک تأیید کرده است که دست کم در این راستا بحث جریان دارد. یک سخنگوی این شبکه انترنتی به "نیویارک تایمز" و "فایننشیل تایمز" گفته است: «ما روی رمزگذاری بهتر (end-to-end-encryption) کار می‌کنیم، که با آن پیام ها از مبداء تا مقصد رمزگذاری شوند و حتی شرکت خدمات دهنده نیز قادر به شنود و رویت اطلاعات نشوند. ما راه هایی را ارزیابی می‌کنیم که با آن دوستان و خانواده ها به گونه سهل تری با هم تماس گرفته بتوانند.» به قول روزنامه های نام برده، درنظر است که "اپ" های مختلفی برای کاربران ارائه شوند که استفاده از آنها بر مبنای یک ساختار مشترک فنی صورت بگیرد. یعنی هر کاربر می‌تواند از پیام‌رسان‌های مختلف و گزینه مطلوب خود استفاده کند، و زیرساخت مشترک امکان تبادل پیام های هر یک از این شبکه ها را فراهم می‌سازد. تاکنون این سیستم ها به گونه گسترده جدا از هم قرار دارند. گزارش ها حاکی از آن اند که در پهلوی "واتساپ" و فیسبوک مسینجر"، همچنان عملکرد شبکه ارتباطات تصویری "اینستاگرام" نیز به این سیستم مدغم ساخته شود. مسئول شبکه جدید به نام "واتس‌تابوک"، مارک زاکربرگ، رئیس شرکت بزرگ فیسبوک خواهد بود. ادغام "واتساپ"، اینستاگرام" و "فیسبوک"، به قول یکی از مدیران سابق فیسبوک، "کمک می‌کند تا کاربران در ارتباطات شان در شبکه های مجازی‌ تنها به پیام رسان های که عضو آن هستند، محدود نمانند". همچنان گفته شده است که رمزگذاری های سراسری موجب حفاظت بهتر از داده ها شده و میزان جذب کاربران جدید و تبادل اطلاعات بلند خواهد رفت. بنیانگذاران "واتساپ" و "اینستاگرام" در نتیجه یک کشیدگی با مارک زاکربرگ، در سال ۲۰۱۸ "فیسبوک" را ترک کردند. رسانه ها دلیل این کشیدگی را دخالت بیشتر زاکربرگ در این اپلیکشین ها عنوان کرده اند. هر یک از این شبکه های اجتماعی بیشتر از یک میلیارد کاربر دارند. فیسبوک به عنوان یک شبکه انترنتی بیشتر از ۲،۲ میلیارد عضو فعال دارد، اما رشد شمار این اعضای فعال، به خاطر گسترده تر شدن خدمات چت و "فیسبوک مسنجر"، به وضاحت بطی گردیده است. شیوه رمزگذاری (end-to-end encryption)، که در چت سرویس‌های دیگر مانند سیگنال، وایر و یا "آی مسیج" اپل نیز به کار برده می‌شود، با مقاومت و اعتراض مقامات امنیتی ایالات متحده امریکا از جمله "اف. بی. آی" یا پولیس فدرال این کشور روبروست. این شیوه، دسترسی آنها را به پیام‌های افراد مشکوک دشوار می‌سازد. "واتساپ" در سال ۲۰۱۴ وعده داده بود که داده‌های کاربران همیشه جدا از سایر پیام‌رسان‌ها می‌ماند. چند سال بعد اما فیسبوک اعلام کرد که می‌خواهد شماره تلفن‌های "واتساپ" و کاربران این شبکه با هم منطبق باشند تا امکان ارتباط بین مشترکان دو پیام‌رسان فراهم شود. این مفکوره فرصت می‌داد تا به طور مثال، بتوان از طریق "فیسبوک"، یک کاربر "واتساپ" را جستجو و پیدا کرد. این مفکوره با مقررات اروپا در زمینه حفاظت معلومات شهروندان مغایرت داشت و رد شد.

4 دلو 1397 / روسیه ضمن انتقاد شدید از آن چه که "دخالت مخرب دولت‌های خارجی" در ونزوئلا خوانده، گفته که چنین روندی به بی قانونی و خونریزی منجر خواهد شد. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای آمریکا را به نادیده گرفتن قوانین بین المللی متهم کرده و هشدار داده که دخالت نظامی خارجی در این کشور می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد. روسیه همچنین باردیگر حمایت خود را از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرده است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم نسبت به احتمال بروز خشونت‌های بیشتر در ونزوئلا به شدت ابراز نگرانی کرده است. او گفت که تنها گفتگوهای جامع بین دو جناح می‌تواند مانع از بروز تشنج بیشتر در کشور شود و باید مذاکراتی جدی درباره آینده کشور انجام شود. آقای گوترش به این مسئله که آیا سازمان ملل از تصمیم آمریکا در مورد به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس دولت انتقالی در ونزوئلا حمایت می‌کند، اشاره‌ای نکرد. او گفت که این مسئله به شورای امنیت سازمان ملل مربوط می‌شود. در پی بروز بحران داخلی در کشور ونزوئلا، بریتانیا از حمایت خود از خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا خبر داده و در همین رابطه یک سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آن کشور منصفانه و عادلانه نبوده است. دولت آلمان هم گفته که مجلس ملی ونزوئلا نقشی ویژه در تضمین آینده‌ای آزاد برای این کشور ایفا می‌کند. در همین حال بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که کشورش از دولت و ملت ونزوئلا در مقابل هر گونه دخالت خارجی حمایت می‌کند. کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا هم از این که به صراحت خوان گوایدو را به عنوان رهبر دولت موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسد خودداری کرده است. سخنگوی این کمیسیون تنها به گفتن این جمله که "ما در کنار نیروهای دموکراتیک در این کشور ایستاده ایم" بسنده کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم در توییتی حمایت خود را از آقای مادورو اعلام کرده است. خوان گوایدو روز چهارشنبه (۲۳ ژانویه) در جمع مخالفان خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد. دونالد ترامپ هم رسما اعلام کرد خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی را رهبر ونزوئلا می‌داند. علاوه بر آمریکا کشورهای کانادا، برزیل، آرژانتین، کلمبیا و پرو هم آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. به دنبال این اقدام آمریکا، آقای مادورو روز گذشته به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. اما آمریکا در پاسخ گفته که دولت آقای مادورو مشروعیت ندارد و نمی تواند روابط با آمریکا را قطع کند. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای گفت: "آمریکا روابط دیپلماتیک با ونزوئلا را حفظ خواهد کرد و روابط خود را از طریق رئیس جمهور موقت خوان گایدو انجام خواهد شد. آقای گوایدو از ما خواسته در ونزوئلا بمانیم." خوان گوایدو تا قبل از این که در ماه جاری میلادی به ریاست مجلس ملی ونزوئلا انتخاب شود، چهره نسبتا ناشناخته‌ای در عرصه سیاسی این کشور بود. مخالفان پس از انتخابات ۲۰۱۵ در این کشور قدرت را بدست گرفتند، اما در سال ۲۰۱۷ نیکلاس مادورو، رئیس جمهور، اقدام به تشکیل مجلسی مجزا تحت عنوان "مجلس موسسان" کرد که متشکل از حامیان او بود. هر دو مجلس یعنی مجلس ملی و مجلس موسسان نشست‌هایی را برگزار و قوانینی را تصویب می‌کنند، اما تنها این قوانین مجلس موسسان است که به تصویب دولت می‌رسد. از لئوپولدو لوپز، محبوب ترین رهبر مخالفان در ونزوئلا به عنوان کسی که باعث اوج گرفتن آقای گوایدو در صحنه سیاسی این کشور شده، نام برده می‌شود. آقای لوپز در حال حاضر در بازداشت خانگی است و حامیانش او را زندانی سیاسی می‌دانند. خوان گوایدو به عنوان یک دانشجو اعتراضاتی را علیه هوگو چاوز رهبری کرد. آقای چاوز نیکلاس مادورو را به عنوان جانشینش انتخاب کرد.

2 دلو 1397 / اقتصاددانان هشدار داده اند که بحرانات سیاسی و تنش های تجارتی ممکن به رشد اقتصاد جهانی آسیب برساند. گروه های حقوق بشری از خطرات نابرابری رشد اقتصادی هشدار می دهد. حدود سه هزار تن از سران اقتصادی و سیاسی در تفریحگاه شهرک داووس، سوییس، گردهم جمع شده اند تا سیر تجارت جهانی و مشاغل را در کنفرانس سالانه اقتصادی بحث کنند. صندوق بین المللی پول روز دوشنبه هشدار داد که اقتصاد جهانی امسال بطی تر خواهد بود. این نهاد بین المللی به مناقشات تجارتی چین که در ضعیف ترین حرکت خود در ۳۰ سال گذشته بوده و همچنین تاثیر بلند رفتن نرخ بهره ایالات متحده اشاره کرده است. صندوق بین الملی پول پیشبینی خود را در خصوص رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ از ۳،۷ فیصد که در ماه اکتبر پیشبینی کرده بود به ۳،۵ درصد کاهش نشان داده است. به گزارش سیلوییا الویسی، خبرنگار آژانس خبری رویترز، "سال گذشته کنفرانس داووس درمورد خوشبینی بود. هر کسی درمورد چشم انداز سال پیش رو واقعا متعجب بود. امسال دقیقا برعکس است. یک نوع حس ناامیدی است، مردم نگران بطی شدن رشد اقتصاد استند که برخی مردم فکر می کنند ممکن وارد رکود شوند." گیتا گوپینات، اقتصاددان این نهاد بین المللی با اشاره به تنش های تجارتی جهانی شامل مناقشه جاری بین امریکا و چین گفت که بی ثباتی بلند تجارت سرمایه گذاری را بیشتر کاهش می دهد و سلسله تامین جهانی را اخلال می کند. گیتا گوپینات می گوید "در سایر خطرات احتمالی، کاهش رشد چین ممکن سریع تر از انتظار باشد به ویژه اگر مناقشه تجارتی ادامه یابد، و این ممکن در کاهش قیمت در بازارهای امتعه و مالی طوری که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بود اخلال کند." کریستین لگارد، مدیر صندوق بین المللی پول حین ارائه پیشبینی های جدید در کنفرانس اقتصاد جهانی در داووس، سوییس گفت بعد از دو سال توسعه محکم، اقتصادی جهانی بیشتر از آنچه انتظار می رفت بطی تر در حال رشد است و خطرات احتمالی روبه افزایش است. لگارد افزود که این به آن معنی نیست که رکود جهانی نزدیک است اما او حکومت ها را ترغیب کرد که به آسیب پذیری های اقتصادی رسیدگی کنند تا اگر رکود جدی تری رخ بدهد آنها آماده باشند.

28 جدی 1397 / دو اتومبیل از شرکت خودروسازی هیوندای و یک اتومبیل از برند «رم» برندگان جوایز بهترین خودروهای سال در نمایشگاه اتومبیل ۲۰۱۹ دیترویت شدند. به گزارش آسوشیتدپرس «هیوندای جنسیز جی ۷۰»، «هیوندای کونا» و «رم تراکس» به ترتیب جوایز سالانه بهترین خودرو، بهترین خودروی شاسی بلند و بهترین وانت آمریکای شمالی را دریافت کردند. حدود ۵۵ خبرنگار حوزه خودرو اعضای هیئت داوران امسال را تشکیل می دادند. دیترویت در ایالت میشیگان قطب خودرو سازی آمریکا است و ابتدای هر سال، تازه های صنعت خودرو در قالب نمایشگاهی در آن عرضه می شود.

25 جدی 1397 / آمار منتشر شده توسط مرکز آمار فدرال در آلمان نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) به یک و نیم درصد رسیده است. این نرخ، کندترین رشد اقتصادی قویترین اقتصاد اروپا از سال ۲۰۱۳ میلادی بوده است. براساس این آمار منتشر شده، رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم سال گذشته میلادی (ژوئیه-اوت) ۲ دهم درصد کاهش داشت که یکی از دلایل اصلی آن "جنگ تجاری" آمریکا و چین بوده است. در ابتدای سال گذشته میلادی انتظار می‌رفت اقتصاد آلمان ۱.۸ درصد رشد داشته باشد؛ این رشد در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲.۲ درصد بود. داده‌هایی که مرکز آمار آلمان درباره رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده، تا سه ماهه سوم سال را دربر می‌گیرد و این مرکز گفته داده‌های کافی برای انتشار در اختیار ندارد. عده‌ای نگرانند که رشد اقتصادی آلمان در سه ماهه آخر سال پیش (که هنوز منتشر نشده) روند مایوس کننده مشابهی مانند سه ماهه سوم سال را تعقیب کند؛ روندی که ممکن است خطر رکورد را در این کشور در بر داشته باشد. این در حالی است که محاسبات مقدماتی بعضی نهادهای مستقل اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد آلمان در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ به رشدی معادل ۰.۲ درصد رسیده است. از دیگر دلایلی که عده‌ای برای کند شدن نرخ رشد اقتصادی ارائه کرده‌اند می‌توان به تضعیف روند کلی اقتصاد جهانی در سال پیش و مشکلات صنعت خودروسازی آلمان اشاره کرد. استانداردهای جدید تعریف شده برای آلایندگی خودروها باعث سردرگمی شده و به تبع آن اشتیاق برای خرید خودرو کاهش یافته است. عده دیگری هم به کاهش سطح آبهای آلمان بخصوص در رودخانه راین اشاره کرده‌اند که انتقال بعضی از کالاها را تحت تاثیر قرار داده است. بعضی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند وضعیت فعلی و کند شدن رشد اقتصادی آلمان موقتی است. در یک نظرسنجی که موسسه فورسا برای شبکه آرتی‌ال آلمان سال پیش انجام داد، ۸۱ درصد از شرکت‌کنندگان در مورد وضعیت مالی شخصی خودشان خوشحال یا بسیار خوشحال بوده‌اند؛ اما وقتی از آنها درباره وضعیت کشور به طور کلی پرسیده شده این آمار ۱۰درصد کاهش داشت. بر اساس بعضی نظرسنجی‌ها، احساس بدبینی درباره اقتصاد این کشور افزایش یافته است.

24 جدی 1397 / در پی تظاهرات گسترده و دوامدار "واسکت زردها" در فرانسه، امانوئل ماکرون خواهان یک گفتگوی ملی درباره اصلاحات در این کشور شده است. ماکرون گفته که در این بحث هیچ "پرسش ممنوعه ای" وجود ندارد. در واکنش به چندین هفته اعتراض "واسکت زردها" در فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور از مردم خواسته است تا در یک "دیالوگ ملی" اشتراک کنند. ماکرون بیگاه روز یکشنبه نامه سرگشاده ای را با عنوان "نامه ای به فرانسوی ها" نوشت که در آن گفته است که این "دیالوگ" به ۳۵ نکته می پردازد و موضوعاتی را از مالیات، دموکراسی، حفاظت از محیط زیست تا مهاجرت در بر می گیرد.  ماکرون به عنوان رئیس دولت فرانسه می خواهد تا "بروز خشم برای حل مسائل" را از بین ببرد. رئیس جمهور فرانسه در نامه خود گفته است که این بحث سراسری ملی کمک می کند تا "قرارداد [اجتماعی] جدید برای کشور" به وجود آید و کار حکومت و پارلمان و همچنان وضعیت فرانسه در اروپا و جهان [دوباره] "ساختار بیابد". ماکرون از طرح ایده های جدید استقبال می کند اما همزمان می خواهد تا برنامه اصلاحات خود را پیش ببرد. ماکرون در نامه اش نوشته است: «برای من هیچ تابو (موضوع ممنوعه) وجود ندارد». با این حال، خطوط سرخی وجود دارد؛ به عنوان مثال راستگرایان نمی توانند سیاست مهاجرت او را زیر سوال ببرند. علاوه بر این لغو قسمی مالیات سرمایه، برگشت پذیر نیست. همین مسئله سبب شده است که ماکرون به عنوان "رئیس جمهور سرمایه" مشهور شود. نه تنها در پاریس، بلکه در شهرهای دیگر نیز بسیاری از مردم از حکومت ماکرون ناراضی هستند. ماکرون در نامه سرگشاده اش گفته است که یک ماه پس از "گفتگوی ملی"، در میانه ماه مارچ نتیجه آن اعلام خواهد شد. به گفته منابع معلوماتی، ماکرون قصد دارد تا سفر دوره ای به سراسر فرانسه داشته باشد و با شمار زیادی از سیاستمداران محلی دیدار کند. معترضان موسوم به "واسکت زردها" از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون، ماکرون را زیر فشار قرار داده اند. این افراد در آغاز به خاطر افزایش قیمت مواد سوختی و طرح افزایش مالیات بر سوخت دیزل، دست به اعتراض زدند. اندکی بعد معترضان دیگری که از وضعیت ناراضی بودند به "واسکت زردها" پیوستند. روز شنبه نیز در سراسر فرانسه بار دیگر ده ها هزار معترض به جاده ها برآمدند. روز یکشنبه، مارین لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی "جبهه ملی" و رقیب ماکرون، او را متهم کرد که در برخورد با ناآرامی ها، «نابینا» و «سختگیر» است. لوپن در کارزار خود که برای انتخابات پارلمان اروپا برگزار شده بود، به هوادارانش گفت: «لحظه تغییر بزرگ سیاسی به زودی فرا می رسد». او از حدود ۲۰۰۰ هوادارش که در محل جمع شده بودند، خواست تا در انتخابات ماه می ماکرون را "شکست بدهند".

18 جدی 1397 / بانک جهانی می‌گوید روند رشد اقتصاد جهانی در دو سال آینده آهسته خواهد شد. بخشی از این پیش‌بینی به کمرنگ‌شدن تاثیر بخشودگی‌های مالیاتی منتج از لایحه دونالد ترامپ نسبت داده شده که رشد اقتصادی آمریکا را هم به طور چشم‌گیری کاهش خواهد داد. بانک جهانی در گزارش سالانه جدید خود رکود در رشد اقتصادی جهان طی سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را پیش‌بینی کرده و گفته ابرهای خاکستری افق آینده اقتصاد را فرا خواهند گرفت. بنابر این گزارش رشد اقتصادی طی سال جاری و سال آینده (۲۰۲۰) رقمی حدود ۲.۸ یا ۲.۹ خواهد بود. البته در این گزارش اخبار خوبی هم مورد اشاره گرفته است از جمله "رکورد آرام" که از نظر اقتصاددانان از میانه‌های سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) آغاز شده و با روندی منظم و تدریجی ادامه داشته است. این پیش‌بینی‌ها اکثرا متوجه کشورهای متمول به ویژه آمریکاست که همچنان اقتصاد آن با سرعت در حال گسترش است و از این نظر شتابی سریع‌تر از اقتصاد حوزه یورو و یا ژاپن دارد. بانک جهانی پیش‌بینی کرده است اقتصاد آمریکا با افول اثرات کاهش مالیات‌ها که دونالد ترامپ آن را دستاورد بزرگ سال اول ریاست‌جمهوری خود می‌نامد، کم‌کم شاهد کاهش رشد اقتصادی خواهد بود به طوری که در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی این کشور به 1.6 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. این در حالی است که سال گذشته (۲۰۱۸) آمریکا شاهد رشد اقتصادی ۲.۹ درصدی بود. با وجود این، بانک جهانی "رکود اقتصادی" نظیر آنچه در سال ۲۰۰۸ روی داد را برای آمریکا و یا سایر اقتصادهای بزرگ جهان پیش‌بینی نکرده است اما برخی از اقتصاددانان در داخل آمریکا از احتمال وقوع یک بحران و رکود عمیق اقتصادی دیگر در سال ۲۰۲۰ سخن می‌گویند. موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم در گزارش جدید بانک جهانی مورد توجه قرار گرفته است. در گزارش پیش‌بینی شده چنانچه فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق میان طرفین و به یک باره صورت گیرد، تبعات آن به طور مستقیم بروی اقتصاد بریتانیا و محدوده یورو اثر منفی خواهد گذاشت و پیامدهای آن دامن‌گیر اروپای شرقی و آمریکای شمالی که شرکای اصلی این دو غول اقتصادی هستند هم خواهد شد.