آخرین عناوین خارجی

5 ثور 1398 / کیم‌جونگ اون، پس از آن‌که در سال ۲۰۱۱ میلادی به رهبری کوریای شمالی رسید، تاکنون شش‌بار با رهبران کشورهای خارجی دیدار کرده‌است. کیم‌جونگ اون، رهبر کوریای شمالی برای نخستین‌بار با ولادیمیرپوتین، رییس‌جمهور روسیه دیدار کرد. این دیدار امروز (پنج‌شنبه، ۵ثور) در شهر «ولادی وستوک» روسیه انجام شد. رهبر کوریای شمالی، روز گذشته با قطار زرهی ویژۀ خودش به شهر ولادی وستوک روسیه رسید. برنامۀ هسته‌یی کوریای شمالی یکی از بخش‌های مهمی است که در این دایدار روی آن گفت‌وگو خواهد شد. رهبران کوریای شمالی و روسیه، پس از دیدار گفتند که گفت‌وگوهای شان امیدوار کننده بوده‌است. کیم‌جونگ اون، از ولادیمیرپوتین برای این‌که به این دیدار وقت گذاشته‌است، سپاسگزاری کرده‌است که و گفته‌است که دیدار مفیدی داشته‌است. از سویی هم، پوتین نیز از اقدامات کیم‌جوگ اون برای حل تنش‌ها میان ایالات متحده و کوریای شمالی ستایش کرده‌است و ابراز امیدواری کرده که روابط اقتصادی میان روسیه و کوریای شمال گشترش یابد. کیم‌جونگ اون، پس از آن‌که در سال ۲۰۱۱ میلادی به رهبری کوریای شمالی رسید، تاکنون شش‌بار با رهبران کشورهای خارجی دیدار کرده‌است. او پیش از این، با رییسان جمهور چین، کوریای جنوبی و امریکا چند بار دیدار داشته است.

13 حمل 1398 / سازمان تجارت جهانی امروز سه‌شنبه در تازه‌ترین پیش‌بینی سالانه خود در سال ۲۰۱۹ ، از کند شدن رشد تجارت جهان در سال جاری میلادی خبر داده است. این سازمان پیشتر رشد تجارت جهانی امسال را ۳.۷ درصد تخمین زده بود ولی در پیش‌بینی تازه خود این رقم را بازنگری کرده و آن را ۲.۶ درصد اعلام کرده است. بنابر اعلام این نهاد بین‌المللی، تجارت جهانی در سه ماهه آخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) سه دهم درصد کاهش داشته است. از جمله دلایلی که سازمان تجارت جهانی برای کند شدن رشد تجارت در سال جاری برشمرده می‌توان به جنگ تجاری آمریکا و چین، رشد کند اقتصادی جهان، نوسانات بازارهای سهام بین‌المللی و سخت شدن شرایط مالی در کشورهای در حال توسعه اشاره کرد. روبرتو آزه‌ ودو، دبیر کل این سازمان در کنفرانسی خبری به خبرنگاران گفته است کاهش رشد تجارت بین‌الملل به دلیل "تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین" در سال جاری عجیب نیست. او همچنین هشدار داده ممکن است در صورت اقدامات احتمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره وضع تعرفه‌های سنگین تر خودرویی وضعیت از این هم بدتر شود. سازمان تجارت جهانی حجم تجارت کالا در کشورهای در حال توسعه در سال جاری را "قوی" ارزیابی کرده است. روبرتو آزه‌ ودو گفته است: "حجم تجارت آمریکا و چین سه درصد کل حجم مبادلات تجاری در جهان است. مبادلات تجاری از طریق خودرو هشت درصد کل تجارت جهانی را شامل می‌شود. بنابراین می‌توان تصور کرد که تبعات وضع تعرفه‌های خودرویی بیش از تنش‌های تجاری میان چین و آمریکاست." در یک سال گذشته چین و آمریکا میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر اعمال کرده‌اند. روسای جمهور دو کشور اوایل ماه دسامبر در حاشیه دیدار سران گروه ۲۰ در آرژانتین با هم دیدار و آتش‌بس تجاری موقتی را اعلام کردند. آمریکا تابستان سال گذشته تعرفه‌های تازه‌ای را بر تقریبا ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی اعمال کرد؛ چین نیز متقابلا بر حدود ۱۱۰ میلیارد دلار کالا آمریکایی تعرفه‌ بست. جنگ تجاری این دو غول اقتصادی جهان یکی از عوامل بی‌ثباتی اخیر در بازارهای بورس آمریکا و کند شدن اقتصاد جهان قلمداد شده است. سازمان تجارت جهانی در پیش بینی تازه خود به طور مشخص به تبعات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که حالا به بن بست رسیده، اشاره نکرده است. رئیس سازمان تجارت جهانی گفته است: "بر اساس تحلیل‌های خود بریتانیا، اگر این کشور بدون حصول توافق از اتحادیه اروپا جدا شود، تولید ناخالص ملی این کشور ۷.۶ درصد کاهش خواهد یافت؛ این رقم بزرگی است و ما را مجبور خواهد کرد ارقام خود (درباره تجارت جهانی) را کاهش دهیم." میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا امروز گفته است اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای خروج بدون توافق بریتانیا از این اتحادیه است. نمایندگان پارلمان بریتانیا شب گذشته بار دیگر از توافق بر سر پیشنهادها در مورد گام‌های بعدی برگزیت بازمانده‌اند. در این رای‌گیری پارلمانی چهار طرح برای خروج از اتحادیه اروپا به رای گذاشته شد که از جمله شامل طرح اتحاد گمرکی و آرایشی شبیه به رابطه نروژ با اتحادیه اروپا بود - حفظ بریتانیا در بازار یکپارچه اروپا - که هیچکدام رای نیاورد.

12 حمل 1398 / در آخرین روز ماه آوریل تنو آکیهیتو، امپراتور ۸۳ ژاپن کنار می‌رود و جای او را فرزندش، شاهزاده ناروهیتو می‌گیرد. دولت اعلام کرده که با آغاز امپراتوری ناروهیتو نام عصر جدید به "ریوا" تغییر خواهد کرد. این اسم ترکیبی، ترجمه‌ای معادل "صلح فرخنده" یا "توازن منظم" دارد. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن معنی این اسم را تشریح را کرد. او گفت برای نخستین بار برای نامگذاری دوره امپراتوری بجای تاریخ ادبیات چینی از اشعار ژاپنی استفاده شده است. ریوا از ترکیب دو واژه "ری" به معنی نظم و یا فرمان و "وا" به معنی صلح و یا توازن تشکیل شده است. نامگذاری دوره‌های امپراتوری در ژاپن مدرن از سال ۱۸۶۸ آغاز شده و تاکنون چهار دوره داشته است. دوره‌های امپراتوری "گنگو" نام دارد که ریشه‌ آن چینی است. آغاز دوره امپراتوری در ژاپن یک مبدا تاریخی حساب و در کنار تقویم میلادی استفاده می‌شود. برای مثال اول ماه مه که دوره امپراتور بعدی آغاز می‌شود، مبدا جدید تقویم ژاپنی است و امسال "ریوا ۱" نام خواهد گرفت. دوره فعلی که با آغاز امپراتوری آکیهیتو از سال ۱۹۸۹ آغاز شده، "هیسه‌ای" نام دارد که معنی‌اش "به دست آوردن صلح" است. سال ۲۰۱۸، "هیسه‌ای ۳۰" نام داشت که نشان‌دهنده سی‌امین سال سلطنت امپراتور آکیهیتو است. این نخستین بار در بیش از ۲۰۰ سال گذشته است که یک امپراتور ژاپنی کناره‎گیری می‌کند. امپراتور در ژاپن هیچ قدرت سیاسی ندارد و سمتی کاملا تشریفاتی است. تحلیف رئیس دولت، اعلام رسمی قوانین جدید، و استقبال از مقامات حکومتی خارجی از جمله وظایف امپراتور است. مقام پادشاه ژاپن با مذهب شینتو پیوند دارد و امپراطور هنوز مراسم مذهبی را انجام می دهد. حدود سه سال پیش طبق یک نظرسنجی اکثریت مردم ژاپن از تمایل امپراتور برای کناره گیری حمایت کرده و گفته‌ بودند باید کناره‌گیری امپراتور در کشور قانونی شود. در پی افزایش تمایل مردم برای کناره‌گیری امپراتور، دولت ژاپن اقدام به تصویب طرحی کرد که به امپراتور آکیهیتو اجازه کناره‌گیری داد. اما این طرح صرفا همین دفعه اجازه داده است تا امپراتور کناره‌گیری کند و به پسر او یا جانشینان بعدی اجازه کناره‌گیری نمی‌دهد. امپراتور آکیهیتو پس از مرگ پدرش، هیروشیو، در سال ۱۹۸۹ به تخت سلطنت نشست.

20 حوت 1397 / دفتر آمار ترکیه می‌گوید که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ رشد اقصادی ترکیه دو و چهار دهم درصد در مقایسه با سه ماهه قبل از آن کاهش داشته است. با در نظرگرفتن دو دوره متوالی کاهش رشد اقتصادی می‌توان گفت که ترکیه وارد رکود اقتصادی شده است. جنگ تجاری ترکیه با آمریکا به سقوط ارزش پول ملی و درنتیجه آن بالارفتن هزینه واردات ترکیه منجر شد. آمریکا و ترکیه بر سر بسیاری مسائل اختلاف نظر دارند از جمله جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) درسوریه، تصمیم ترکیه به خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه و هم چنین نحوه برخورد ترکیه با متهمان کودتای سال ۲۰۱۶ که به گفته این کشورقصد سرنگونی رجب طیب اردوغان را داشتند. سال گذشته میلادی ارزش لیر ترکیه در برابر دلار ۳۰ درصد کاهش یافت که منجر به بالارفتن هزینه واردات شد. این امر بانک مرکزی ترکیه را مجبور به افزایش نرخ بهره کرد که این تصمیم بالارفتن هزینه دریافت وام را در پی داشت. هم چنین فروش مسکن و تولیدات صنعتی نیز تحت تاثیراین عوامل کاهش پیدا کرد. درمجموع کاهش رشد اقتصادی به میزان ۲.۶ درصد در سال ۲۰۱۸ پائین‌ترین میزان کاهش از سال ۲۰۰۹ تاکنون بوده و تفاوت فاحشی با رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی سال ۲۰۱۷ دارد. خبر رکود اقتصادی در حالی منتشر می‌شود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سعی دارد کنترل حزب خود در شهرهای مهم آنکارا و استانبول را درانتخابات محلی ترکیه حفظ کند. از جمله مهمترین مسائل مهم این انتخابات بالارفتن قیمت مواد غذایی و نرخ بالای بیکاری است. برات آلبا یراک، وزیر اقتصاد ترکیه، می‌گوید که بدترین دوره پایان یافته است و انتظار دارد که در پایان سال جاری شاهد بازگشت رشد اقتصادی باشد. اما به گفته کارشناسان شرکت کاپیتال اکونومیکس اگر چه ممکن است که بدترین دوره اقتصادی پایان یافته باشد اما انتظار می‌رود که به دلیل عملکرد بد اقتصادی تولید ناخالص سال جاری ترکیه ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند. هر چند که این شرکت می‌افزاید که این پیش‌بینی بدبینانه‌تری از سایر تحلیل‌ها است.

2 حوت 1397 / در پی تنش ناشی از حمله بر نیروهای شبه نظامی هند در کشمیر، دهلی جدید می‌خواهد سهم آب خود را به روی پاکستان قطع کند. در عین زمان نخست وزیر پاکستان به اردوی خود هدایت داده که به هر «تعرض» هند، «قاطعانه پاسخ» بدهد. نیتین گادکاری، وزیر امور زیرساخت‌های هند روز پنج شنبه از طریق تویتر اعلام کرد که کشورش «تصمیم گرفته است تا سهم ما از آبی را که به پاکستان سرازیر می‌شود، متوقف کند.» او افزوده است که حکومت هند آب رودخانه‌های شرقی را تغییر مسیر داده و آن را به مردم در جامو و کشمیر و همچنین ایالت پنجاب می‌رساند. این اقدام زمانی اعلام می‌شود که تنش میان دو همسایه مسلح با سلاح اتومی در پی حمله مرگبار پنج شنبه گذشته شدت گرفته است. در آن حمله در بخش هندوستانی کشمیر حدود ۴۰ تن از نیروهای شبه نظامی هند کشته شدند. حکومت هند پاکستان را به دست داشتن در این حمله متهم کرده است، اما حکومت پاکستان این اتهام را رد کرده است. گروه تروریستی «جیش محمد» مستقر در پاکستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. استفاده از آب این منطقه در پیمان آب سند منعقده سال ۱۹۶۰ تنظیم شده است که براساس آن آب رودخانه‌های شرقی سلتج، بیاس و راوی را  هندوستان کنترول می‌کند و آب‌های غرب سند، جهلم و چناب زیر کنترول پاکستان قرار می‌گیرد. گادکاری که بخش‌های ترانسپورت و منابع آبی نیز شامل عرصه‌های کاری وزارت‌اش می‌باشد، همچنین اعلام کرد که هندوستان کار ساخت یک بند را در رودخانه راوی شروع کرده است که یک شاخه بزرگ رود سند است. بخش زیادی از کشمیر که در هیمالیا موقعیت دارد، میان هند و پاکستان تقسیم شده است و هر دو کشور ادعای حق مالکیت بر بخش ‌دیگر آن را دارند. نخستین خیزش تمام عیار در این منطقه در سال ۱۹۸۹ صورت گرفت و شورشیان خواستار استقلال کشمیر یا ملحق شدن آن به پاکستان شدند. هر دو مساله آب و مرزها در گذشته دلیل جنگ میان دو کشور همسایه بوده است. پاکستان و هندوستان دو بار بر سر کشمیر باهم جنگیده اند و دهه‌ها در مورد حق آب باهم مذاکره کرده اند. عمران خان، نخست وزیر پاکستان با توجه به تهدید هند به تلافی حمله هفته گذشته، روز پنج شنبه به اردوی پاکستان هدایت داد که «به هر گونه تعرض یا رویداد ناگور پاسخ قاطعانه و فراگیر بدهد.» پیش از این هندوستان گفته بود که انتقام این حمله را می‌گیرد. پاکستان به این باور است که ناآرامی کشمیر ناشی از «اشغال نظامی» منطقه توسط هند است. این کشور به هندوستان پیشنهاد کرده است که در تحقیقات این حمله کمک می‌کند تا عاملان آن پیدا شده و مجازات گردند.

1 حوت 1397 / ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که اگر ایالات متحدۀ امریکا میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط را در اروپا جابجا کند، روسیه نه تنها کشورهای اروپایی میزبان این میزایل‌ها را هدف قرار خواهد داد، بلکه به امریکا نیز حمله خواهد کرد. ولادیمیر پوتین با این حال، در خطابۀ سالانه‌اش به مردم روسیه گفت که مسکو در پی تقابل با واشنگتن نبوده و خواستار روابط دوستانه با امریکا است. این تندترین واکنش رئیس جمهور پوتین در مورد آغاز احتمالی رقابت تسلیحاتی میان روسیه و ایالات متحدۀ امریکا پنداشته می‌شود. ایالات متحده اوایل ماه روان اعلام کرد که از پیمان منع گسترش میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط با روسیه بیرون می‌شود. مسکو نیز در واکنش به این تصمیم واشنگتن، خروج اش را از این پیمان اعلام کرد. رئیس جمهور روسیه گفت که کشورش قدم نخست را برای استقرار میزایل‌ها در واکنش به خروج امریکا از این پیمان نخواهد برداشت، اما هشدار داد که واکنش مسکو در برابر استقرار هر گونه میزایل توسط امریکا "قاطعانه" خواهد بود. پوتین همچنین به سیاستمداران امریکایی هشدار داد که پیش از تصمیم‌گیری در مورد استقرار میزایل‌ها در اروپا، باید خطرات ناشی از این تصمیم شان را محاسبه کنند. پیمان منع گسترش میزایل‌های هسته‌ای دارای برد کوتاه و متوسط که در سال ۱۹۸۷ امضا شد، تولید، آزمایش و استقرار میزایل‌های بالستیکی را که بین ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر برد داشته باشد، منع کرده است.

25 دلو 1397 / شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن‌پیکر A۳۸۰، بزرگترین هواپیمای جهان را بعد از حدود ۱۴ سال متوقف کند. شرکت ایرباس در بیانیه‌ای تایید کرده که آخرین هواپیمای A۳۸۰ را در سال ۲۰۲۱ تحویل خواهد داد. فروش کمتر از انتظار این هواپیمای غول‌پیکر باعث این تصمیم ایرباس شده که قصد داشت این هواپیما را به یکی از پرفروش‌ترین هواپیمای مسافربری قرن ۲۱ تبدیل کند. بزرگترین هواپیمای جهان با دو طبقه و ظرفیت حمل ۵۴۴ نفر در حالت چینش استاندارد، برای رقابت با بوئینگ ۷۴۷ به میدان آمد اما نتوانست موفقیت چندانی کسب کند، چون اکثر خطوط هوایی سفارش‌های خود را روی هواپیماهای کوچکتر متمرکز کردند. ایرباس گفته است که در هفته‌های آینده با اتحادیه‌های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از سه‌هزار شغلی که به دلیل تصمیم به توقف تولید A۳۸۰ به خطر می‌افتد تصمیم‌گیری کنند. تا زمان توقف کامل ساخت این هواپیمای پهن‌پیکر، ایرباس ۱۷ فروند هواپیمای A۳۸۰دیگر تولید خواهد کرد که از این تعداد ۱۴ هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات خواهد بود. امارات که پیشتر تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است که سفارش تازه‌ای شامل ۴۰ هواپیمای A۳۳۰ و ۳۰ فروند هواپیمای A۳۸۰ را جایگزین قبلی کند. خطوط هوایی امارات ناوگان هوایی خود را در عرصه جهانی با هواپیماهای ایرباس A۳۸۰ و بوئینگ ۷۷۷ شکل داده است و حدود صد فروند از بزرگترین هواپیمای پهن‌پیکر جهان را در اختیار دارد. بعد از اعلام تصمیم ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس خطوط هوایی امارات گفت که این شرکت از همان ابتدای تولد A۳۸۰ از طرفداران پروپاقرص این هواپیما بوده است. او از تصمیم ایرباس برای توقف تولید آن ابراز ناامیدی کرد اما گفت که امارات "واقعیت موجود را می‌پذیرد." بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هوایپماهای A۳۸۰ تا دهه ۲۰۳۰ میلادی همچنان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

19 دلو 1397 / در حالیکه ارتش ونزوئلا از ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور جلوگیری کرده و گروه تماس برای حل بحران ونزوئلا خواستار برگزاری انتخابات آزاد در این کشور شده، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری، از مردم خواسته برای دولت آمریکا نامه سرگشاده بفرستند. رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که مردم این کشور باید نشان دهند که از "مداخله آمریکا" در امور داخلی خود راضی نیستند و از آنان خواسته است با امضای یک نامه سرگشاده خطاب به دولت ایالات متحده، از رهبران آن کشور بخواهند "به حق حاکمیت ونزوئلا احترام بگذارند." آقای مادورو ابراز امیدواری کرده است که ده میلیون نفر این نامه را امضا کنند. نیکلاس مادورو که در جمع هواداران دولت سخنرانی می‌کرد، گفت که ایالات متحده و کشورهای دیگر در نظر دارند با تسلط بر ونزوئلا، ثروت ملی این کشور را به غارت ببرند. آقای مادورو همچنین ایالات متحده و کشورهای دیگر را به خاطر تلاش برای ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم ونزوئلا محکوم کرد و گفت که هدف آنان، وخیم جلوه دادن شرایط اقتصادی مردم و بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی به نفع مخالفان است. آقای مادورو گفت که مردم ونزوئلا به کمک غذایی و دارویی نیاز ندارند. پیشتر، گزارش شده بود که کامیون‌های حاوی کمک‌های بشردوستانه ایالات متحده برای مردم ونزوئلا در یک شهر مرزی کلمبیا متوقف شده و ارتش ونزوئلا با بستن پل ارتباطی بین دو کشور، از ورود این محموله به داخل ونزوئلا جلوگیری می‌کند. محموله کمک ایالات متحده به درخواست خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا به این کشور ارسال شده است. آقای گوایدو با غیرقانونی خواندن انتخابات ریاست جمهوری اخیر که به پیروزی آقای مادورو با اکثریت بزرگ آرا منجر شد، خود را رئیس جمهوری انتقالی اعلام کرده و خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو شده است. وی گفته است که هدف از این اقدام، فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات آزاد، شفاف و منصفانه با مشارکت تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی است. آقای مادورو، که تاکنون از حمایت اکثر افسران عالیرتبه ارتش برخوردار بوده، گفته است که به شرطی به کمک خارجی اجازه ورود می‌دهد که محموله‌های ارسالی در اختیار ارتش قرار گیرد و دولت آن‌ها را توزیع کند.

13 دلو 1397 / دانشمندان در طی یک تحقیق جدید، معلوم نمودند که ثروتمندترین فرد تاریخ یک مسلمان آفریقایی بود. در گزارشی از مجله علمی Live Science دانشمندان در طی تحقیقات جدید شان نتیجه گیری نمودند که، منسا موسی، پادشاه آفریقای غربی، ثروتمندترین مرد زمین بود که حدود 30 سال، در دوران حکومت قرون وسطی در مالی فرمانروایی کرد. تصویر مانسا موسی با تکه‌ای زر در دست بر روی اطلس کاتالان که در گالری دانشگاه شمال غرب امریکا ایالت (ایلینوی) به نمایش گذاشته شده است، جزیره مالورکا سال 1375 میلادی را نشان می دهد که در حال حاضر بخشی از اسپانیا.  به گفته تنظیم کنندگان این نمایشگاه، موسا به طور کامل معادن طلای منطقه را کنترل می کرد و طلای این معدن پاک ترین و محبوب ترین طلای بازار شمرده می شد.  ماناسا موسی، پادشاه مالی اغلب به عنوان ثروتمند ترین شخص تاریخ شناخته می شود. طبق گفته ریچارد اسمیت، استاد ریاست دانشکده Ferrum، پادشاهی غرب آفریقا، احتمالا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان بود، در زمانی که تقاضای طلا به شدت بالا بود. هیچ راهی برای اینکه تعیین شود، مانسا کانکان موسیٰ چقدر ثروتمند بود، وجود ندارد. در شرایط آنزمان واقعا هیچ راهی برای قرار دادن شماره دقیق در ثروت او وجود ندارد. مانسا موسی به احتمال میان سال‌های 1270 تا 1280 میلادی زاده شده‌ است. وی امپراتوری مالی را که در باختر آفریقا جای دارد به دارا ترین و بزرگترین سرزمین این قاره تبدیل نمود. در دوران حکومت او امپراتوری مالی بزرگترین تولید کننده طلا بود. در این زمان تقاضا برای طلا در جهان به شکل خارق‌العاده‌ای افزایش یافته بود. به نوشته مجله تایم مانسا موسی ثروتمندترین انسان در تمام تاریخ است. او در چهاردهمین سال پادشاهیش به مکه رفت، و با این سفر ثروت مالی را به رخ جهان کشاند. او این سفر را از پایتختش نیانی آغاز نمود.  گشاده دستی موسی در سفر حج ناخواسته موجب ویرانی اقتصادی مناطقی شد، که کاروان وی از آنها عبور میکرد. در شهرهای قاهره، مکه، و مدینه سرازیر شدن ناگهانی مقادیر زیاد طلا باعث تنزل ارزش این فلز برای چند دهه بعدی شد، و قیمت اجناس و ابزار دچار تورم شدیدی گشت. موسی از خود تعداد بیشماری مسجد، کتابخانه، مدرسه، دانشگاه و ساختمان‌های مجلل به جا گذاشت که برخی همچنان تا امروز پابرجا هستند.

7 دلو 1397 / قرار است شبکه اجتماعی فیسبوک، برعکس آنچه در ابتداء اعلام شده بود، روی ادغام "واتساپ" و "مسنجر" کار کند. بحث روی ایجاد یک پیام رسان جدید به نام "واتس‌تابوک" متشکل از شبکه های "واتساپ"، "فیسبوک و "اینستاگرام" جریان دارد. شرکت فیسبوک تأیید کرده است که دست کم در این راستا بحث جریان دارد. یک سخنگوی این شبکه انترنتی به "نیویارک تایمز" و "فایننشیل تایمز" گفته است: «ما روی رمزگذاری بهتر (end-to-end-encryption) کار می‌کنیم، که با آن پیام ها از مبداء تا مقصد رمزگذاری شوند و حتی شرکت خدمات دهنده نیز قادر به شنود و رویت اطلاعات نشوند. ما راه هایی را ارزیابی می‌کنیم که با آن دوستان و خانواده ها به گونه سهل تری با هم تماس گرفته بتوانند.» به قول روزنامه های نام برده، درنظر است که "اپ" های مختلفی برای کاربران ارائه شوند که استفاده از آنها بر مبنای یک ساختار مشترک فنی صورت بگیرد. یعنی هر کاربر می‌تواند از پیام‌رسان‌های مختلف و گزینه مطلوب خود استفاده کند، و زیرساخت مشترک امکان تبادل پیام های هر یک از این شبکه ها را فراهم می‌سازد. تاکنون این سیستم ها به گونه گسترده جدا از هم قرار دارند. گزارش ها حاکی از آن اند که در پهلوی "واتساپ" و فیسبوک مسینجر"، همچنان عملکرد شبکه ارتباطات تصویری "اینستاگرام" نیز به این سیستم مدغم ساخته شود. مسئول شبکه جدید به نام "واتس‌تابوک"، مارک زاکربرگ، رئیس شرکت بزرگ فیسبوک خواهد بود. ادغام "واتساپ"، اینستاگرام" و "فیسبوک"، به قول یکی از مدیران سابق فیسبوک، "کمک می‌کند تا کاربران در ارتباطات شان در شبکه های مجازی‌ تنها به پیام رسان های که عضو آن هستند، محدود نمانند". همچنان گفته شده است که رمزگذاری های سراسری موجب حفاظت بهتر از داده ها شده و میزان جذب کاربران جدید و تبادل اطلاعات بلند خواهد رفت. بنیانگذاران "واتساپ" و "اینستاگرام" در نتیجه یک کشیدگی با مارک زاکربرگ، در سال ۲۰۱۸ "فیسبوک" را ترک کردند. رسانه ها دلیل این کشیدگی را دخالت بیشتر زاکربرگ در این اپلیکشین ها عنوان کرده اند. هر یک از این شبکه های اجتماعی بیشتر از یک میلیارد کاربر دارند. فیسبوک به عنوان یک شبکه انترنتی بیشتر از ۲،۲ میلیارد عضو فعال دارد، اما رشد شمار این اعضای فعال، به خاطر گسترده تر شدن خدمات چت و "فیسبوک مسنجر"، به وضاحت بطی گردیده است. شیوه رمزگذاری (end-to-end encryption)، که در چت سرویس‌های دیگر مانند سیگنال، وایر و یا "آی مسیج" اپل نیز به کار برده می‌شود، با مقاومت و اعتراض مقامات امنیتی ایالات متحده امریکا از جمله "اف. بی. آی" یا پولیس فدرال این کشور روبروست. این شیوه، دسترسی آنها را به پیام‌های افراد مشکوک دشوار می‌سازد. "واتساپ" در سال ۲۰۱۴ وعده داده بود که داده‌های کاربران همیشه جدا از سایر پیام‌رسان‌ها می‌ماند. چند سال بعد اما فیسبوک اعلام کرد که می‌خواهد شماره تلفن‌های "واتساپ" و کاربران این شبکه با هم منطبق باشند تا امکان ارتباط بین مشترکان دو پیام‌رسان فراهم شود. این مفکوره فرصت می‌داد تا به طور مثال، بتوان از طریق "فیسبوک"، یک کاربر "واتساپ" را جستجو و پیدا کرد. این مفکوره با مقررات اروپا در زمینه حفاظت معلومات شهروندان مغایرت داشت و رد شد.

4 دلو 1397 / روسیه ضمن انتقاد شدید از آن چه که "دخالت مخرب دولت‌های خارجی" در ونزوئلا خوانده، گفته که چنین روندی به بی قانونی و خونریزی منجر خواهد شد. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای آمریکا را به نادیده گرفتن قوانین بین المللی متهم کرده و هشدار داده که دخالت نظامی خارجی در این کشور می‌تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد. روسیه همچنین باردیگر حمایت خود را از نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرده است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم نسبت به احتمال بروز خشونت‌های بیشتر در ونزوئلا به شدت ابراز نگرانی کرده است. او گفت که تنها گفتگوهای جامع بین دو جناح می‌تواند مانع از بروز تشنج بیشتر در کشور شود و باید مذاکراتی جدی درباره آینده کشور انجام شود. آقای گوترش به این مسئله که آیا سازمان ملل از تصمیم آمریکا در مورد به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس دولت انتقالی در ونزوئلا حمایت می‌کند، اشاره‌ای نکرد. او گفت که این مسئله به شورای امنیت سازمان ملل مربوط می‌شود. در پی بروز بحران داخلی در کشور ونزوئلا، بریتانیا از حمایت خود از خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا خبر داده و در همین رابطه یک سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است که انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آن کشور منصفانه و عادلانه نبوده است. دولت آلمان هم گفته که مجلس ملی ونزوئلا نقشی ویژه در تضمین آینده‌ای آزاد برای این کشور ایفا می‌کند. در همین حال بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که کشورش از دولت و ملت ونزوئلا در مقابل هر گونه دخالت خارجی حمایت می‌کند. کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا هم از این که به صراحت خوان گوایدو را به عنوان رهبر دولت موقت ونزوئلا به رسمیت بشناسد خودداری کرده است. سخنگوی این کمیسیون تنها به گفتن این جمله که "ما در کنار نیروهای دموکراتیک در این کشور ایستاده ایم" بسنده کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم در توییتی حمایت خود را از آقای مادورو اعلام کرده است. خوان گوایدو روز چهارشنبه (۲۳ ژانویه) در جمع مخالفان خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد. دونالد ترامپ هم رسما اعلام کرد خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی را رهبر ونزوئلا می‌داند. علاوه بر آمریکا کشورهای کانادا، برزیل، آرژانتین، کلمبیا و پرو هم آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. به دنبال این اقدام آمریکا، آقای مادورو روز گذشته به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. اما آمریکا در پاسخ گفته که دولت آقای مادورو مشروعیت ندارد و نمی تواند روابط با آمریکا را قطع کند. مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای گفت: "آمریکا روابط دیپلماتیک با ونزوئلا را حفظ خواهد کرد و روابط خود را از طریق رئیس جمهور موقت خوان گایدو انجام خواهد شد. آقای گوایدو از ما خواسته در ونزوئلا بمانیم." خوان گوایدو تا قبل از این که در ماه جاری میلادی به ریاست مجلس ملی ونزوئلا انتخاب شود، چهره نسبتا ناشناخته‌ای در عرصه سیاسی این کشور بود. مخالفان پس از انتخابات ۲۰۱۵ در این کشور قدرت را بدست گرفتند، اما در سال ۲۰۱۷ نیکلاس مادورو، رئیس جمهور، اقدام به تشکیل مجلسی مجزا تحت عنوان "مجلس موسسان" کرد که متشکل از حامیان او بود. هر دو مجلس یعنی مجلس ملی و مجلس موسسان نشست‌هایی را برگزار و قوانینی را تصویب می‌کنند، اما تنها این قوانین مجلس موسسان است که به تصویب دولت می‌رسد. از لئوپولدو لوپز، محبوب ترین رهبر مخالفان در ونزوئلا به عنوان کسی که باعث اوج گرفتن آقای گوایدو در صحنه سیاسی این کشور شده، نام برده می‌شود. آقای لوپز در حال حاضر در بازداشت خانگی است و حامیانش او را زندانی سیاسی می‌دانند. خوان گوایدو به عنوان یک دانشجو اعتراضاتی را علیه هوگو چاوز رهبری کرد. آقای چاوز نیکلاس مادورو را به عنوان جانشینش انتخاب کرد.

2 دلو 1397 / اقتصاددانان هشدار داده اند که بحرانات سیاسی و تنش های تجارتی ممکن به رشد اقتصاد جهانی آسیب برساند. گروه های حقوق بشری از خطرات نابرابری رشد اقتصادی هشدار می دهد. حدود سه هزار تن از سران اقتصادی و سیاسی در تفریحگاه شهرک داووس، سوییس، گردهم جمع شده اند تا سیر تجارت جهانی و مشاغل را در کنفرانس سالانه اقتصادی بحث کنند. صندوق بین المللی پول روز دوشنبه هشدار داد که اقتصاد جهانی امسال بطی تر خواهد بود. این نهاد بین المللی به مناقشات تجارتی چین که در ضعیف ترین حرکت خود در ۳۰ سال گذشته بوده و همچنین تاثیر بلند رفتن نرخ بهره ایالات متحده اشاره کرده است. صندوق بین الملی پول پیشبینی خود را در خصوص رشد جهانی در سال ۲۰۱۹ از ۳،۷ فیصد که در ماه اکتبر پیشبینی کرده بود به ۳،۵ درصد کاهش نشان داده است. به گزارش سیلوییا الویسی، خبرنگار آژانس خبری رویترز، "سال گذشته کنفرانس داووس درمورد خوشبینی بود. هر کسی درمورد چشم انداز سال پیش رو واقعا متعجب بود. امسال دقیقا برعکس است. یک نوع حس ناامیدی است، مردم نگران بطی شدن رشد اقتصاد استند که برخی مردم فکر می کنند ممکن وارد رکود شوند." گیتا گوپینات، اقتصاددان این نهاد بین المللی با اشاره به تنش های تجارتی جهانی شامل مناقشه جاری بین امریکا و چین گفت که بی ثباتی بلند تجارت سرمایه گذاری را بیشتر کاهش می دهد و سلسله تامین جهانی را اخلال می کند. گیتا گوپینات می گوید "در سایر خطرات احتمالی، کاهش رشد چین ممکن سریع تر از انتظار باشد به ویژه اگر مناقشه تجارتی ادامه یابد، و این ممکن در کاهش قیمت در بازارهای امتعه و مالی طوری که در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بود اخلال کند." کریستین لگارد، مدیر صندوق بین المللی پول حین ارائه پیشبینی های جدید در کنفرانس اقتصاد جهانی در داووس، سوییس گفت بعد از دو سال توسعه محکم، اقتصادی جهانی بیشتر از آنچه انتظار می رفت بطی تر در حال رشد است و خطرات احتمالی روبه افزایش است. لگارد افزود که این به آن معنی نیست که رکود جهانی نزدیک است اما او حکومت ها را ترغیب کرد که به آسیب پذیری های اقتصادی رسیدگی کنند تا اگر رکود جدی تری رخ بدهد آنها آماده باشند.

آخرین اخبار بخش ها