آخرین عناوین صنعتی

22 دلو 1398 / وزارت تجارت و صنعت گفته که بودجه پارک‌های صنعتی از ۱۵۰ میلیون افغانی به ۶۵۰ میلیون افغانی افزایش یافته است. این موضوع روز گذشته در پنجمین جلسه بورد حمایت از سرمایه‌گذاری در این وزارت مطرح شده است. اما اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با توجه به مشکلات و کمبود پارک‌های صنعتی کشور می‌گوید که این افزایش در بودجه برای پارک‌های صنعتی کافی نیست. جان‌آقا نوید، سخنگوی این اتاق گفت:‌ "قدم نیک است، اما می‌دانید که کشور ما کشوری است که قبلاً ما پارک‌های صنعتی زیادی نداشته‌ایم. این مقدار بودیجه کافی نیست، اما یک قدم نیک است برای این که می‌تواند نیازمندی‌های تعدادی از پارک‌ها را رفع کند." او افزود که افغانستان به عنوان کشوری‌که تازه از بحران بیرون آمده، پارک‌های صنعتی آن نیاز به پول به مراتب بیشتر از این را دارد. تنها در کابل چهار پارک صنعتی موجود است. هرات، کندز، ننگرهار، بلخ و کندهار از ولایاتی هستند که در آن پارک‌های صنعتی وجود دارد، اما با مشکلاتی مواجه اند. آگاهان اقتصادی می‌گویند افغانستان امکانات زیادی برای تولیدات صنعتی دارد که می‌تواند به یکی از مراکز مهم صنعتی در منطقه تبدیل شود، اما مقامات تا کنون در این زمینه فعالیت چندانی نداشته اند.

24 جدی 1398 / فعال سازی فابریکه سمنت هرات به رویای دست نیافتنی مبدل شده است. پس از چندین بار داوطلبی این پروژه هنوز هم به علت‌های گونه گون به کسی سپرده نشده است. فابریکه سمنت در فاصله ۳۵ کیلومتری در غرب شهر هرات موقعیت دارد. ضیاالحق پوپل، رئیس معادن و پترولیم هرات، ابراز امیدواری می‌کند که این پروژه به زودی دوباره به اعلان خواهد رفت: "مقدار سرمایه گذاری که تخمین شده از ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون دالر است، نظر به ظرفیت تولید مقدار سرمایه گذاری فرق می‌کند، مقدار کافی سمنت وجود دارد و می‌تواند حوزه غرب افغانستان را اشباع بسازد." رئیس معادن و پترولیم هرات می‌گوید که در حدود ۵۰ درصد تجهیزات فابریکه سمنت دزدی شده است و برخی از تجهیزات این فابریکه نیز به کارخانه سمنت جبل السراج منتقل شده است. در این میان، نور احمد حیدری، عضو شورای ولایتی هرات حکومت را به بی‌پروایی در راستای فعال سازی فابریکه سمنت متهم می‌کند: «سال‌ها است که از افتتاح پروژه سمنت و قرارداد پروژه سمنت صحبت می‌کنند ولی هیچگاه تا حالا ما کار عملی ندیده‌ایم. واقعاً برای ما عجیب است و ما به این باور می‌رسیم که نمی‌خواهند که کارهای زیربنایی برای این مردم انجام بدهند.» فعال‌سازی مجدد پروژۀ سمنت سرمایه گذاری هنگفت می‌طلبد به همین علت سکتور خصوصی در هرات در تلاش است تا برای سرمایه گذاری در این بخش یک شرکت سهامی به میان آورد. حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنعت و معدن هرات گفت: "ما نشست هایی با سرمایه گذاران و مقام‌های محلی هرات روی طرح ایجاد یک شرکت سهامی داشته ایم. این گام از جانب حکومت مرکزی و حکومت محلی و سرمایه گذاران استقبال شده است." کار ساخت فابریکه سمنت با همکاری کشور چک در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی آغاز شد و در شش سال کار ساختمانی آن ۸۰ درصد و بسته بندی تجهیزات آن ۲۰ درصد پیش رفت، اما شعله ورشدن آتش جنگ‌ها باعث متوقف شدن کار ساخت این فابریکه شد. هرات معادن غنی گچ و سنگ چونه، مواد سازنده سمنت را به مقیاس کلان دارد. مسئولان محلی هرات می‌گویند که بهره برداری از پروژه سمنت، نیازمندی سمنت ولایات غربی را تا ۴۰ سال به گونه کامل رفع خواهد کرد.

18 عقرب 1398 / هم‌اکنون ۳۰۰کارخانۀ تولیدی در شهرک صنعتی هرات فعالیت دارند که بیشتر به تولیدات موادغذایی، ساختمانی، لبنیات و سنگ مرمر می‌پردازند. مسؤولان اتاق صنابع و معادن ولایت هرات می‌گویند که از آغاز سال روان هجری خورشیدی تاکنون، ۲۰کارخانۀ جدید در شهرک صنعتی هرات آغاز به‌کار کرده‌اند. به گـفتۀ این مسؤولان، این کارخانه‌ها در بخش تولید مواد خوراگه و ساختمان فعالیت دارند که بیش از ۵۰ میلیون دالر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری شده‌است. حمدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات در این باره گفت: «بخش‌هایی که ما در آن انکشاف پیدا کردیم، می‌توانیم بگویم که در حد خودکفایی رسیده‌ایم، اکثرأ فابریکه‌هایی استند که در بخش تولید مواد غذایی فعالیت دارند.» شماری از صاحبان صنایع در ولایت هرات، می‌گویند که علاقمندی به سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های گوناگون هنوزهم وجود دارد، اما آنان از نبود امتیازهای ویژه برای سرمایه‌گذاران تازه کار، شکایت دارند. این صاحبان صنایع، کمبود برق، فساد در گمرک‌ها و ناامنی‌ها را در کشور از بزرگترین چالش‌ها فراراه کارشان می‌دانند. محمدشاه سخی زاده، صنعت‌گر در هرات بیان داشت: «در سال ۹۸ درحدود سه میلیون دالر در بخش نوشابه‌های غیرالکولی سرمایه‌گذاری شده. متأسفانه، در قسمت برق، داد همه سرمایه‌گذاری‌ها بلند شده. در قمست گمرک، فساد وجود دارد. این‌ها سد راه شده به ما.» مسؤولان اتاق صنایع و معادن هرات می‌گویند اگر برق مورد نیاز کارخانه‌داران به دسترس آنان قرارگیرد، احتمال دارد که بیش از بیست کارخانۀ تولیدی دیگر نیز به‌زودی در پارک‌های صنعتی هرات آغاز بکار کنند. هم‌اکنون ۳۰۰کارخانۀ تولیدی در شهرک صنعتی هرات فعالیت دارند که بیشتر به تولیدات موادغذایی، ساختمانی، لبنیات و سنگ مرمر می‌پردازند.