آخرین عناوین داخلی

23 سنبله 1398 / وزارت معادن و پترولیم، پنج قرارداد تعدیل شده را با پنج شرکت خصوصی امضا کرد که بربنیاد این قراردادها، شرکت‌های خصوصی در کنار استخراج؛ سنگ کرومایت را در داخل افغانستان پروسس می‌کنند. این شرکت‌ها سنگ کرومایت را از ولایت‌های کابل، لوگر، پروان و میدان وردک استخراج خواهند کرد. نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که این شرکت‌ها 20 میلیون دالر را برای استخراج سنگ کرومایت سرمایه گذاری کرده اند و روند بررسی شرکت‌ها از ساحه معدن، یک ماه را در برخواهد گرفت و پس از آن این شرکت‌ها فعالیت معدن‌کاری شان را آغاز می‌کنند. عنایت الله مومند معین تخنیکی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که وزارت معادن به هدف تشویق سرمایه گذاران حق امتیازش را از سی درصد به هفت و نیم درصد کاهش داده است. در بدل شرکت‌ها مکلف اند در کنار استخراج، کار پروسس سنگ کرومایت را در داخل افغانستان انجام دهند. طالبان و زورمندان محل، بیشتر سنگ‌کرومایت را به گونه غیر مسلکی استخراج می‌کنند. نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که بیشترین این استخراج غیرقانونی در ولایت‌های خوست و پکتیا صورت می‌گیرد. انتظار می‌رود وزارت معادن و پترولیم گروه فنی‌اش را به هدف بررسی معدن لاجورد به ولسوالی کران و منجان بفرستد و سپس قرار داد این معدن را به داوطلبی بگذارد. پیش از این، این معدن از سوی طالبان استخراج و به پاکستان قاچاق می‌شد اما به تازگی اداره ولسوالی کران و منجان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

17 سنبله 1398 / وزارت معارف گفته است که ۴۲ درصد جمعیت کشور با سواد اند که از این میان یک سوم شان زنان استند. مقام‌های معارف به تاریخ ۱۷ سنبله، روز جهانی سواد، گفته اند که جمعیت باسواد کشور نسبت به چند سال پیش افزایش یافته است. نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف گفت که در یک دهۀ پسین، بیش از یک میلیون شهروند کشور از برنامه‌های سوادآموزی بهره‌مند شده اند. خانم نزهت گفت: "استراتیژی ملی برای کاهش و امحای بی سوادی را طرح کردیم که این استراتیژی تا سال ۲۰۳۰ میلادی ترتیب شده ... ما تلاش می‌کنیم که نرخ سواد در افغانستان را تا سطح ۶۰ درصد برسانیم". سخنگوی وزارت معارف گفت که ده میلیون شهروند کشور بی سواد اند و اکثریت این افراد زنان اند به ویژه زنانی که در روستاها زندگی می‌کنند. جنگ، ناامنی، حاکمیت عرف‌های ناپسند اجتماعی و فقر اقتصادی از دلایل عمده آمار بلند بی سوادی به ویژه در میان زنان در کشور خوانده شده است. در همین حال، برخی نهادهایی که در راستای حمایت از معارف کار می‌کنند، پالیسی‌های حکومت را در راستای بلند بردن شمار افراد با سواد، انتقاد می‌کنند. حسینه شیرجان، رییس نهاد کمک به معارف گفت که در حال حاضر از زنان جوان متاهل در معارف، کمتر حمایت می‌شود حالانکه به گفتۀ وی در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰مکاتب ویژه برای آموزش این زنان وجود داشت. خانم شیرجان با انتقاد از برنامه های سوادآموزی و سیستم آموزشی مکاتب گفت که در برخی موارد، فارغین صنوف ۱۲ حتی نمی‌توانند یک متن بسیار کوتاه بنویسند. افغانستان یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان است؛ اما بی سوادی در کنار دیگر چالش‌ها، از مشکلات عمده در میان جوانان نیز است.

26 اسد 1398 / ریاست زراعت هرات گفته است که در سال روان خورشیدی، میزان تولید انگور این ولایت به بیش از ١٣٥هزار تن خواهد بود. بشیر احمد احمدی، معاون مسلکی ریاست زراعت هرات گفته است که امسال برداشت محصولات تاکستان‌های هرات، بیش از ١٥فیصد افزایش یافته است. به گفته آقای احمدی "امسال وضعیت باغداری بسیار خوب است. مجموعاً اضافه ‌تر از ٨هراز هکتار زمین زیر کشت باغات انگوری قرار دارد و تقریبا تولید امسال ما بیش از ١٣٥هزار متریک تُن خواهد بود". در عین حال، مقام‌های محلی هرات، از تلاش‌هایشان برای صادرات بخشی از میوۀ تازه این ولایت خصوصاً انگور از طریق راه لاجورد یا دهلیز هوایی هرات - هند سخن میزنند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات "امسال شاهد افزایش برداشت میوه جات از مزارع ولایت هرات بودیم، ما امیدوار استیم که بتوانیم چندین محموله از محصولات ولایت هرات را به کشورهای منطقه از طریق راه لاجورد یا از طریق دهلیز هوایی صادرات کنیم". ​باوجود این هم، شماری از دهاقین و باغداران هراتی، حکومت را به باد انتقاد گرفته و میگویند که تمامی وعده های دولت در قبال رشد سکتور زراعت و بهبود وضعیت دهقانان در کشور، عملی نشده است. نبود بازار برای فروش و سردخانه‌های بزرگ و صنعتی برای نگهداری محصولات، از مشکلات بزرگ دهقانان بشمار میرود. سال گذشته نیز بیش از ١٢٠هزار متریک تُن محصول انگور در ولایت هرات برداشت شده بود که تنها قسمت کوچکی از آن به پاکستان صادر شد. در ولایت هرات نزدیک به ٥٠نوع انگور پرورش داده میشود که تاکستان‌های آن عمدتاً در ولسوالی‌های گذره، پشتون زرغون، انجیل و اوبه موقعیت دارند.

24 سرطان 1398 / وزارت معادن و پترولیم به زودی شش پروژۀ استخراج معادن را "به مقیاس بزرگ" به اعلان می‌سپارد تا سکتور خصوصی روی این معادن سرمایه‌گذاری کنند. بر بنیاد معلومات این وزارت، سه معدن سمنت، دو معدن طلا و یک معدن تالک شامل این پروژه‌ها است. عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که این معادن در ولایات هرات، کندهار، غزنی، ننگرهار و بغلان موقعیت دارند. او افزود: "این همان پروژه‌هایی است که قبلاً توسط وزارت معادن و پترولیم در کنفرانس بین‌المللی دوبی اعلام شده و گفته شده بود که ما این پروژه‌ها را به اعلان می‌سپاریم. در حدود ۲۴ پروژه را ما در قدم اول به اعلان سپردیم، پروسه‌های داوطلبی آن عملاً شروع شده". آمار این وزارت نشان می‌دهد که هم اکنون گفتگو با شرکت‌ها برنده جریان دارد تا روی معادن سمنت جبل‌سراج، تالک ولسوالی شیرزاد ننگرهار و مرمر ولایت کنر، در حدود ۱۹۷ میلیون دالر سرمایه‌گذاری شود. هنوز ارزش این شش پروژۀ بزرگ مشخص نشده است؛ اما سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افزود که با اعلان پروژه‌های صنایع استخراجی در مجموع ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری جذب شود.

3 سرطان 1398 / دهلیز هوایی کابل – شارجه به منظور صادرات تولیدات افغانستان، به ویژه میوۀ خشک و تازه، افتتاح شد. هم‌زمان با افتتاح این دهلیز هوایی، در نخستین پرواز دو تن زردآلو و آلو از کابل به شارجه صادر شد. سالم الزهمی، سکرتر سفارت امارات متحده عرب در افغانستان گفت که با افتتاح این دهلیز هوایی، صادرات و واردات میان دو کشور افزایش خواهد یافت. او افزود: "ما دهلیز هوایی را بین کابل و شارجه امروز افتتاح می‌کنیم. همۀ ما توقع داریم که روابط تجارتی افزایش یابد. توقع این است که داد و ستد میان کابل و شارجه افزایش یابد." ظهورالدین شیرزاده، معین انکشاف سکتور خصوصی و صنایع وزارت صنعت و تجارت گفت که حکومت به صورت سب‌سایدی سهولت صادرات کالای تجارتی را برای تاجران افغان فراهم کرده است. آقای شیرزاده افزود که سهم سکتور خصوصی در مصارف صادرات کالاهای تجارتی به ویژه زعفران، هنگ و جلغوزه از طریق دهلیزهای هوایی ۳۵ در صد و در بقیه اقلام صادراتی ۲۰ در صد است و متباقی را دولت می‌پردازد. سکتور خصوصی کشور ایجاد دهلیزهای هوایی را برای صادرات کالاهای تجارتی به ویژه محصولات زراعتی مهم می‌داند؛ اما بر ایجاد تسهیلات بیشتر در میدان‌های هوایی تاکید دارد. محمد یونس مومند معاون تجارتی هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه گذاری گفت که در گدام اسکنر وجود ندارد و گمرکات باید در این بخش توجه جدی کند. او افزود: "در داخل میدان سردخانه معیاری نیست. برای صادرات، میوه تازه باید هفت تا هشت ساعت قبل به میدان آورده شود و این هم بخشی از مشکلات است که ما داریم". همچنان آقای مومند گفت که هنوز هم میدان هوایی کابل فاقد گدام معیاری است؛ چون نگهداری میوه با نباتات طبی در یک گدام، روی کیفیت این کالاها تاثیر می‌گذارد. این نهمین دهلیز هوایی به کشورهای آسیایی و اروپایی است. مقامات حکومتی در جریان بیش از دو سال اخیر، دهلیزهای هوایی را با هند، ترکیه – اروپا، امارات متحده عرب، عربستان سعودی، روسیه، چین و قزاقستان، افتتاح کرده است. بر بنیاد آمار وزارت صنعت و تجارت تا اکنون بیش از ۷۰۰۰ تن کالاهای تجارتی در بیش از ۶۳۰ پرواز از طریق این دهلیزها به بازارهای جهانی صادر شده است. براساس آمار اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، دهلیزهای هوایی سبب افزایش ۳۰ در صدی صادرات کشور شده است.

27 ثور 1398 / بازسازی باغ تاریخی چهل‌ستون کابل، این محل تفریحی را یک‌بار دیگر در محور توجه بازدیدکنندگان قرار داده است. امان‌الله صاحب‌زاده، رییس موسسه باغ‌های تاریخی کابل می‌گوید که در دو ماه گذشته که باغ چهل‌ستون بازسازی و بازگشایی شده است، بیش از ۷۵ هزار نفر از این محل دیدن کرده اند. علاوه بر ایجاد فضای سبز، چایخانه ها، غرفه‌های عرضه مواد خوراکی، محلی برای ورزش و سایر امکانات نیز به باغ چهل‌ستون افزوده شده است. احمد رشاد انور، از ساکنان کابل که برای اولین بار از این باغ دیدن می‌کرد، گفت: "این باغ برای تفریح مکان خیلی مناسب است." باغ چهلستون در محوطه ۶۰ جریب زمین ساخته شده است. قصر چهل‌ستون که روی یک تپه و در وسط این باغ واقع شده، حدود دوصد سال قبل و در زمان حکومت شاه زمان اعمار شد. از آن زمان به بعد، این مکان میزبان مهمانان خارجی و مقامات دولتی بوده است. اما در جریان جنگ های داخلی، ۸۰ درصد این باغ و قصر چهل‌ستون از بین رفت. کار بازسازی این باغ تاریخی، سه و نیم سال پیش به کمک مالی آلمان آغاز شد که تکمیل آن، ۱۴ میلیون دالر هزینه برداشته است.

5 ثور 1398 / قرار است این کمک‌ها در نُه ولایت کشور از جمله بدخشان، ننگرهار، بامیان، لوگر و پروان هزینه شوند. کوریای جنوبی، ۱۶میلیون دالر ازبهر افزایش مصونیت غذایی و کاهش آسیب‌پذیری‌های مردم از رویدادهای طبیعی به افغانستان کمک کرد. سفیر کوریا در افغانستان، در مراسم اهدای این کمک‌ها که امروز (پنج‌شنبه، ۵ثور) در کابل برگزار شد،  بر عملی‌سازی برنامه‌های بنیادی برای کاهش زیان‌های رویدادهای طبیعی تأکید کرد. قرار است که این کمک‌ها از سوی برنامۀ غذایی جهان در بخش‌های گوناگون کشور هزینه شوند. ژه هاینگ هی، سفیر کوریا در افغانستان بیان داشت: «هنگامی‌که یک آفت رخ می‌دهد، دادن غذا مؤثر و پایدار نیست، ما باید انعطاف‌پذیری را به میان بیاوریم و ما از همین رو اینجا هستیم. این درست مانند دادن ماهی و دانستن ماهی گرفتن است.» محمد رفیق قاضی زاده، رییس منابع طبیعی وزارت زراعت آبیاری و مالداری افغانستان نیز گفت: «این کمک‌ها می‌تواند، یک همکاری خوبی باشد در راستای تأمین مصونیت و کاهش اثرات آفت‌های طبیعی که رخ می‌دهد.» قرار است این کمک‌ها در نُه ولایت کشور از جمله بدخشان، ننگرهار، بامیان، لوگر و پروان هزینه شوند.

2 ثور 1398 / برعلاوه بازرگانان هرات، بازرگانان ولایت‌های کابل، بلخ و کندهار نیز تولیدات شان را به این نمایشگاه آورده‌اند. پنجمین نمایشگاۀ سالانه فرآورده‌های داخلی، امروز (یک‌شنبه، ۱ثور) در ولایت هرات راه اندازی شد. در این نمایشگاه، فرآورده‌های ولایت‌های هرات، کابل، بلخ و کندهار در ۱۸۰غرفه به نمایش گذاشته شده‌اند. در حدود پنجاه غرفۀ این نمایشگاه به صنایع دستی زنان اختصاص یافته‌است. اتاق صنعت و معادن هرات، می‌گوید که کیفیت کالاهای داخلی نسبت به سال‌های پیش بهتر شده‌است و پاسخ‌گوی بازارهای داخلی استند. حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات در این باره گفت: «در این نمایشگاه حدود ۱۸۰ غرفه از صنایع داخلی که در شهرک صنعتی هرات، کابل، کندهار و مزار تولیده شده است به نمایش گذاشته شده‌است. حدود پنجاه غرفه از صنایع دستی است که از سوی خانم‌ها در اینجا به نمایش گذاشته شده‌اند. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور که در این نمایشگاه شرکت کرده بود، گفت که حکومت در تأمین امنیت بازرگانان و فراهم‌سازی بازار برای فروش فرآورده‌های داخلی متعهد است. آقای محب افزود: «مشکلات تجار و صنعت‌کاران را می‌خواهیم که بشنویم که چه استند. اکثریت شان شکایت دارند که تعرفه و امنیت خوب نیست. می‌خواهیم این مشکلات را از نزدیک بررسی کنیم. شما می‌دانید که امنیت و اقتصاد لازم و ملزوم است.» اما، حضور نداشتن مقام‌های وزارت تجارت و صنعت در این نمایشگاه، انتقاد سکتور خصوصی را بر انگیخته‌است. زمری صاحب‌زاده، یکی از صاحبان غرفه گفت: «در افغانستان کارهای برعکس است. خوب بود که رییس صاحب‌جمهور در این افتتاحیه می‌بود و اگر او نبود پس باید وزیر تجارت می‌بود.»

30 حمل 1398 / بربنیا آمارهای وزارت معادن با در حال حاضر از ۱۲۵معدن کوچک مواد ساختمانی در کشور سالانه ۲۰۰ میلیون افغانی درآمد به حکومت می‌رسد. وزارت معادن و پترولیم، از آغاز روند واگذاری معدن‌های کوچک مواد ساختمانی به شرکت‌های خصوصی در کشور خبر می‌دهد. مسؤولان این وزارت می‌گویند که ۱۳۶ساحۀ معدن‌کاری کوچک مواد ساختمانی در کشور شناسایی شده‌اند و با واگذاری این معدن‌ها به شرکت‌ها، درآمدهای حکومت در بخش معدن‌های کوچک مواد ساختمانی سالانه به ۳۵۰میلیون افغانی خواهند رسید. عبدالقدیر مطفی، سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم گفت: «هدف از دادن این قرار دادها این است که در بخش صنایع استخراجی مخصوصا در بخش مواد ساختمانی، ظرفیتی‌که داریم از آن استفاده کنیم، عواید بدست بیاورد و زمینه کار برای مردم فراهم شود.» در همین حال، شماری از کارشناسان می‌گویند که در حال حاضر بخش بزرگی از معدن‌های کوچک ساختمانی که شامل معدن‌های ریگ، جغل و سنگ می‌شوند از سوی افراد و اشخاص به گونۀ خودسر استخراج می‌شوند. عبدالقادر جیلانی، کارشناس امور اقتصادی بیان داشت: «در افغانستان بسیار معادن داریم که هیچ دست نخورده‌است و اگر دست خورد به‌گونه غیرفنی و غیرقانونی استخراج شده و از اینرو قانونی سازی معدن کاری کوچک یک کار مثبت است.» بربنیا آمارهای وزارت معادن با در حال حاضر از ۱۲۵معدن کوچک مواد ساختمانی در کشور سالانه ۲۰۰ میلیون افغانی درآمد به حکومت می‌رسد.

28 حمل 1398 / آلمان از حکومت افغانستان انتظار دارد که تحت چهارچوب پاسخگویی متقابل جنوا، به تعهدات خویش عمل نماید.  وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان (BMZ) روز سه شنبه ( ۲۷ حمل) تعهد سپرده است که حدود ۵،۱ میلیارد افغانی (معادل ۵۹ میلیون یورو) را در عرصه‌های حکومتداری خوب، توسعه پایدار اقتصادی و نیز توسعه شهری و زیربنای شاروالی‌ها در افغانستان سرمایه گذاری نماید. درهمین حال مبلغ ۸،۷ میلیارد افغانی دیگر (معادل ۱۰۰ میلیون یورو) به صندوق وجهی بازسازی افغانستان اختصاص داده می شود.  این درحالی است که از سال ۲۰۰۱ بدینسو، حکومت آلمان مجموعاً ۳۴۵ میلیارد افغانی (معادل ۴،۰۶ میلیارد یورو) را در افغانستان سرمایه گذاری کرده است. در مقابل این سرمایه گذاری، آلمان از حکومت افغانستان انتظار دارد که تحت چهارچوب پاسخگویی متقابل جنوا، به تعهدات خویش مبنی بر انجام اصلاحات در زمینۀ مبارزه با فساد اداری، جلوگیری از خشونت علیه زنان، رشد حقوق و فرصت‌های مساوی برای زنان و نیز تأمین شفافیت در استخراج معادن و سکتور استخراج عمل نماید.  همچنان مبلغ ۳،۵ میلیارد افغانی (معادل ۴۰ میلیون یورو) از بابت همکاری دوجانبه که در سکتور انرژی سرمایه گذاری خواهد شد، مشروط به انجام رهنمودهای فعالیت و حفظ و مراقبت پروژه‌های جاری و آیندۀ پلان شده به منظور پایداری این پروژه‌ها می‌باشد. هیننگ پلاتی، رییس بخش افغانستان و پاکستان در وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان در گفته است که: «آلمان به عنوان یک شریک مطمئن درازمدت برای توسعه افغانستان و مردم این کشور باقی می ماند – همان طوری که ما در گذشته نیز چنین بوده ایم. آلمان به حمایت خویش از انکشاف در افغانستان با تمویل الی ۴۳۰ میلیون یورو به طور سالانه تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.» درهمین حال ناهید سرابی، معین امور پالیسی وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که: «همان طوری که در استراتژی رشد و نیز چارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان تسجیل شده است، حکومت افغانستان در نظر دارد به رشد اقتصادی بالاتری دست یابد، مناسبات دوستانه اش را با کشورهای همسایه توسعه دهد، عواید را افزایش دهد، اشتغال سازی کند، سطح فقر را کاهش دهد، و به منازعۀ خشونت بار پایان دهد.»

24 حمل 1398 / پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. با بسته‌ماندن بخش شرقی حریم فضایی پاکستان به‌روی هواپیماهای افغانستان و شماری از کشورهای آسیای میانه، ادارۀ هوانوردی افغانستان از ایجاد یک مسیر جدید هوایی که با گذشتن از فضای شمال شرقی پاکستان و جنوب چین به دهلی‌نو می‌رسد، خبر می‌دهد. ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که بازشدن این مسیر حداقل یک ساعت از زمان پرواز کنونی (شش ساعت) به دهلی‌نو را کاهش خواهد داد. محمد قاسم وفایی‌زاده، رییس ادارۀ هوانوردی در این باره گفت: «در تلاش استیم که با سفارت چین در این باره بتوانیم دربارۀ باقی ماندۀ این مسیر که یک بخش آن ضرورت به ایجاد یک مسیر دارد، کار کنیم.» یک ونیم ماه می‌شود که بخش شرقی حریم فضایی پاکستان به علت تنش‌های موجود میان هند و پاکستان به‌روی پروازهای عبوری بسته شده‌است. این یگانه مسیر مهم و کوتاه برای پروازهای افغانستان و کشورهای آسیای میانه است که هواپیما‌های این کشورها در زمان کم و با هزینه کم به فرودگاه دهلی می‌رسیدند. محمد نعیم، کارمند یک شرکت گردشگری در کابل گفت: «فعلأ مدت پرواز از مسیر ایران پنج ساعت شده و در قیمت‌ها هم  تغییرات آمده که قیمت‌ها دوبرابر شده‌اند.» پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. پروازهای دهلی‌نو – کابل نیز از حریم فضایی ایران صورت می‌گیرند. رییس ادارۀ هوانوردی افغانستان، می‌گوید که پیش از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان، روزانه به‌گونۀ میانگین تا ۲۵۰هواپیما با استفاده از حریم فضایی افغانستان به دیگر کشورها رفت و آمد می‌کردند، اما از ماه مارچ سال روان میلادی به این‌سو که حریم فضایی پاکستان بسته بوده‌است، روزانه در حدود نُه پرواز از حریم فضایی کشور عبور می‌کنند. هفتۀ پیش، ادارۀ هوانوردی کشور گفت که بسته‌ماندن حریم فضایی پاکستان در یک ماه گذشته، هشت میلیون دالر به درآمدهای عبور از حریم فضایی افغانستان زیان زده‌است.

21 حمل 1398 / وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که تا هنوز مطالعات و بررسی‌های جامعی درباره وجود معادن لیتیم در کشور انجام نشده‌اند، اما احتمال دارد در ولایت‌هایی که معادن نمک وجود دارند، معادن لیتیم نیز وجود داشته باشند. وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که اداره سروی جیولوژی این وزارت بررسی‌های را در پیوند با معادن لیتیم آغاز کرده است تا مقدار و محل این معادن را مشخص سازد. سخنگوی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که نتایج این بررسی‌ها افزون بر آماده سازی اطلاعات کافی در باره معادن لیتیم، در راه اندازی برنامه‌های آینده برای سرمایه‌گذاری‌ها در بخش استخراج این معادن نیز کمک خواهند کرد. عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، گفت: «وزارت معادن و پترولیم در این بخش کار می‌کند تا درباره زنجیره ارزش تمامی بخش‌ها بدانیم، دریابیم که در کدام بخش‌ها به کدام اندازه وجود دارند، چگونه می‌توانیم آن‌را استخراج کنیم و به چه اندازه می‎توانیم سرمایه گذاری کنیم.» این در حالی است که پیش از این وزارت معادن و پترولیم بررسی‌های را در بخش‌های گونه‌گون کشور، همچون معادن تلک در کشور انجام داد که در پی آن‌ها پروژه‌های نیز به داوطلبی سپرده شدند. لیتیم که مهمترین ذخیره کننده نیروی برق به شمار می‌رود، در فناوری‌های نوین بیشتر در ساخت بتری‌های تیلفون‌های همراه، موترهای برقی، کمپیوتر و بتری‌های هواپیماهای بی‌سرنشین کار گرفته می‌شود؛ صنایعی که عصر رقابت آن‌ها است. پیش از این اداره سروی جیولوجی ایالات متحده امریکا در بررسی‌هایش از معادن افغانستان، گزارشی را درباره وجود معادن لیتیم در ولایت‌های غزنی، هرات و نیمروز پخش کرده بود.  سید زمان هاشمی، معدن شناس، گفت: «از سوی اداره سروی جیولوجی ایالات متحده امریکا تخمین شده بود که در افغانستان منابع سرشار لیتیم وجود دارند و حتا افغانستان را تشبیه کرده بود از لحاظ این منابع با عربستان سعودی که گویا همانگونه که عربستان بزرگترین تولید کننده نفت در دنیاست، افغانستان می‌تواند روزی بزرگترین تولید کننده لیتیم در جهان باشد.» در بیش از یک سال پسین همزمان با افزایش تلاش‌های حکومت افغانستان برای جلب سرمایه گذاری‌ها در معادن کشور، گزارش‌هایی در پیوند با تلاش‌های حکومت برای جلب سرمایه گذاری‌های ایالات متحده امریکا در معادن لیتیم نیز پخش شده‌اند. اما تا هنوز روشن نشده است که امریکاییان به سرمایه گذاری در معادن لیتیم افغانستان علاقه‌مند استند یا نه؟