آخرین عناوین داخلی

2 حوت 1397 / بربیناد آمارهای وزارت زراعت، به ارزش ۴۷ میلیون دالر انجیر افغانستان به کشورهای هند، امارات متحدۀ عربی، اروپا و کانادا امسال صادر شده‌اند. وزارت زراعت، مال‌داری و آب‌یاری، می‌گوید که امسال افغانستان در حدود ۲۵هزار تُن انجیر تولید کرده‌است که بخش بزرگ آن به بیرون از کشور صادر شده‌اند. بربیناد آمارهای وزارت زراعت، به ارزش ۴۷ میلیون دالر انجیر افغانستان به کشورهای هند، امارات متحدۀ عربی، اروپا و کانادا امسال صادر شده‌اند. این در حالی است که به ارزش ده میلیون دالر تفاهم‌نامۀ فروش انجیر، در نمایشگاه بین‌المللی محصولات زراعتی در دبی به امضا رسیده‌‌است. اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت می‌گوید که در کنار زعفران، انجیر افغانستان بیشترین بازدیدکننده‌گان را در این نمایشگاه داشته است. نمایشگاۀ پنج‌روزۀ محصولات زراعتی، روز یک‌شنبه (۲۸دلو) در مرکز تجارتی جهانی دُبی در امارات متحدۀ عربی گشایش یافت. در این نمایشگاه، محصولات زراعتی افغانستان مشمول زعفران، میوه‌جات و لبنیات در ۲۸ غرفه به نمایش گذاشته شده‌اند. به گفتۀ وزارت زراعت، ۲۳ شرکت افغانی دیگر هم برای دیدار از محصولات زراعتی افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته‌اند. در این نمایشگاه سرمایه‌گذاران ۱۲۰ کشور جهان شرکت کرده‌اند. از مجموع حاصلات انجیر در کشور، در حدود هشت هزار تُن آن به بیرون از کشور صادر شده و متباقی در بازارهای داخلی خرید و فروش می‌شود. کندهار از ولایت‌ هایی است که شرایط مناسب برای کشت درخت انجیر را دارد. بربنیاد آمارها، امسال کندهار در حدود ده‌هزار تُن انجیر حاصلات داشته‌است. فراه و بلخ نیز از ولایت‌هایی استند که انجیر در آن تولید می‌شود.

30 دلو 1397 / مسؤولان شرکت برشنا می‌گویند که قرار است به‌زودی دستگاه‌های تولید برق را در این بند به کار خواهند انداخت. پس از دو سال پی‌هم کاهش آب در کاسۀ بند کجکی ولایت هلمند، برای نخستین بار در کاسۀ این بند ۶۱ متر آب ذخیره شده است. مسؤولان در ولایت هلمند، علت پرآب‌شدن کاسۀ این بند را به برف باری‌ها و باران‌های اخیر در جنوب کشور به ویژه در ولایت هلمند پیوند می‌دهند و می‌گویند که کار دستگاه تولید برق این بند را با حدنهایی تولید برق، به‌زودی آغاز خواهند کرد. محمد انورذهین، رییس حوزۀ فرعی هلمند در این باره گفت: «ما برنامه‌های منظمی را برای ذخیره کردن آب‌های روان در این حوزه روی دست گرفته ایم تا درآینده با کمبودآب روبه‌رو نشویم و این کار می‌تواند وضیعت کمبود آب را در آینده بهبود بخشد.» به گفتۀ این مسؤولان، قرار است مقدار آب به بیش از هفتاد متر در این بند برسد. از سویی هم، مسؤولان شرکت برشنا می‌گویند که قرار است به‌زودی دستگاه‌های تولید برق را در این بند به کار خواهند انداخت. نصرالله فانع، رییس شرکت برشنا در هلمند بیان داشت: «ما تلاش داریم تا به‌زودی دستگاه‌های تولید برق را در این بند بکار اندازیم چون نیاز است که برق بیشتر برای کندهار و هلمند تولید شود.» در همین حال، شماری از باشنده‌گان ولایت هلمند با انتقاد از مدیریت نادرست آب‌های روان کشور در سال‌های گذشته، می‌گویند که حکومت باید از آب‌های روانش استفاده لازم کند. این درحالی است که با افزایش بارنده‌گی‌های اخیر در بسیاری از بخش‌های کشور، امیدها برای بهبود وضیعت خشک سالی در سال آینده بوجود آمده است. شماری از آگاهان اقتصاد، از حکومت می‌خواهند که برای استفاده از فرصت‌های کنونی برنامه‌های لازم مهار آب‌های روان را طرح ریزی کند.

29 دلو 1397 / به گفتۀ وزارت مالیه این قرضه‌ها با شرایط سهل، تکتانه‌های تا یک درصد و زمان آن تا ۲۵سال به افغانستان داده شده‌اند. درنوُزده سال گذشته، افغانستان بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر قرضه از کشورها و نهادهای مالی جهانی در یافت کرده است. وزارت مالیه می‌گوید که این مقدار پول به گونۀ قرضه‌های سهل از بانک جهانی، بانک توسعۀ آسیایی و کشورهای کویت، ایتالیا، بلغاریا و عربستان سعودی دریافت شده‌است. به گفتۀ شمروزخان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه این قرضه‌ها با شرایط سهل، تکتانه‌های تا یک درصد و زمان آن تا ۲۵سال به افغانستان داده شده‌اند. سخن‎گوی وزارت مالیه افزود: «این قرضه‌ها با تکتانه‌های یک درصد و کمتر از آن و در برخی موارد حتا بدون تکتانه برای ما داده شده اند و زمان پرداخت آن هم تا ۲۵ سال است.» کشورها معمولأ قرضه‌ها رابرای عملی شدن پروژه‌های زیربنایی مهم که سبب تحرک اقتصادی شوند گرفته می‌گیرند، اما در افغانستان هزینۀ این قرضه‌ها بسیار روشن نیست. شماری از آگاهان اقتصادی، می‌گویند که بیشترین پول‌های قرضه در پروژه‌های مصرفی هزینه شده‎‌اند و در آینده افغانستان قادر به پرداخت این قرضه‌ها نخواهند بود. حسیب الله موحد، استاد اقتصاد در دانشگاه کابل در این باره اظهار داشت: «اول، این حکومت با اوضاع اقتصادی کنونی که ما به خود بسنده‌گی نرسیده‌ایم، نخواهد توانست که این پول را بازگرداند. دوم، بخشی از این پول‌های قرضه در پروژه‌های مصرفی مانند انتقال لین برق تاجیکستان به افغانستان هزینه شده است؛ در حالی‌که باید با این پول قرضه بندها ساخته می‌‎شدند.» افغانستان، در زمان شوروی پیشین نیز یکی از کشورهای با قرضه‌های بلند در منطقه بود، اما بخش بزرگی از این قرضه‌ها در «کلوپ پاریس» بخشیده شد. وزارت مالیه، می‌گوید که اکنون هم در حدود ۲۰میلیون دالر قرضه‌های ایران و روسیه بالای افغانستان باقی مانده است که گفت‌وگوها برای معاف شدن این قرضه‌ها جریان دارند.

28 دلو 1397 / سالانه افغانستان بیش از ۲۳هزارتُن جلغوزه برداشت می‌کند و بخش بزرگی این میوه به بازارهای پاکستان صادر می‌شود. مسؤولان دفتر مشاور رییس‌جمهور در امور مالی و بانکی، می‌گویند که تاکنون بیش ۱۳۰۰تُن جلغوزۀ افغانستان به چین صادر شده‌است. سمیررسا، مسؤول روابط عامه دفتر مشاور رییس‌جمهور در امور مالی و بانکی در این باره گفت: «از صادرات از راه دهیلز هوایی به چین، تاکنون ۶۳ پرواز صورت گرفته است که در نتیجه ما موفق شدیم بیش از ۱۳۰۰تُن جلغوزه را به شانگهای چین انتقال بدهیم.» آغاز صادرات مستقیم جلغوزه به بازارهای چین، سبب افزایش بهای جلغوزه دربازارهای داخلی و خارجی شده‌است. سال پار، بهای یک کیلوگرام جلغوزه در بازارهای کشور تا یک هزار افغانی بود، اما امسال یک کیلوگرام جلغوزه به حدود دوهزار افغانی این بازارها به فروش می‌رسد. سالانه افغانستان بیش از ۲۳هزارتُن جلغوزه برداشت می‌کند و بخش بزرگی این میوه گران‌بها از راه‌های گوناگون به بازارهای پاکستان صادر می‌شود. با آغاز صادرات مستقیم جلغوزه به چین، اکنون امیدواری‌ها برای ایجاد کارخانه‌های بیشتر پروسس و بسته بندی جلغوزه در مرکز و ولایت‌های کشور بوجود آمده‌است. چنان‌که به تازه‌گی یک سرمایه‌گذار با هزینۀ پنج میلیون دالر کارخانۀ بزرگ پروسس جلغوزه را در پایتخت روی دست گرفته است. مسؤولان این کارخانه، می‌گویند که با درنظرداشت بازار مناسب جلغوزه در چین تلاش دارند برابر با معیاری‌های جهانی جلغوزه و مغز جلغوزه را بسته بندی و صادر کنند. قرار است این کارخانه تا یک هفتۀ دیگر گشایش یابد.

28 دلو 1397 / در این نمایشگاۀ پنج روزه، ۲۸ غرفه از محصولات زراعتی افغانستان نیز به نمایش گذاشته شده‌اند. نمایشگاه پنج‌روزۀ محصولات زراعتی، امروز در مرکز تجارتی جهانی دُبی در امارات متحدۀ عربی گشایش یافت. وزارت زراعت، مالداری و آب‌یاری می‌گوید که در این نمایشگاۀ بین‌المللی، محصولات زراعتی افغانستان مشمول زعفران، میوه‌جات و لبنیات در ۲۸ غرفه از به نمایش گذاشته شده‌اند. به گفتۀ وزارت زراعت، ۲۳ شرکت افغانی دیگر هم برای دیدار از محصولات زراعتی افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته‌اند. در این نمایشگاه سرمایه‌گذاران ۱۲۰ کشور جهان شرکت کرده‌اند و قرار است برای پنج روز ادامه داشته باشد. اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت می‌گوید که در این نمایشگاه تلاش خواهد شد تا به محصولات زراعتی افغانستان، بازاریابی شود. به گفتۀ او، قراراست درحاشیۀ این نمایشگاه، نشست تواصل بازرگانی میان بازرگانان کشورهای گوناگون جهان با بازرگانان افغان نیز راه اندازی شود. آقای رستمی هم‌چنان می‌افزاید که برای ترویج فناوری‌های روز در بخش کشت و برداشت در کشور، قرار است درحاشیۀ این نمایشگاه نشستی میان مقام‌های افغانستان وجاپان نیز راه اندازی شود.

26 دلو 1397 / وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که در کشور در سال روان ده هزار تن گوشت ماهی تولید کرده است. اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری گفت امسال ده ‌هزار تن گوشت ماهی تولید کرده است و این رقم نسبت به سال گذشته ۳ هزار تن افزایش را نشان می‌دهد. به گفته سخنگوی وزارت زراعت و مالداری، ماهی که در افغانستان تولید می‌شود یک بخش از نیازهای گوشت ماهی کشور را تأمین می‌کند و بیشترین نیازمندی افغانستان به گوشت ماهی از خارج کشور تأمین می‌شود. آقای رستمی افزود که در حال حاضر ۳ هزار فارم ماهی‌پروری در سراسر کشور فعال است و بیشترین این فارم‌ها در ولایت‌های قندهار، ننگرهار، هلمند، بلخ، لغمان و هرات است. به گفته وی، وزارت زراعت و مالداری در سال ۱۳۹۸ در نظر دارد بین ۸۰ تا ۹۰ فارم ماهی‌پروری تازه را در کشور ایجاد کند. استفاده و مصرف گوشت ماهی در افغانستان از گذشته‌های دور معمول بوده است. پیش از این اما مردم ماهی‌ را از آب‌های دریا و رودخانه‌های جاری و طبیعی صید و بعد مصرف می‌کردند. به علت نبود فارم‌های ماهی‌پروری در کشور مصرف گوشت ماهی، بیشتر فصلی بوده است. در چند سال اخیر در کنار ایجاد فارم‌های ماهی‌پروری از سوی وزارت زراعت و مالداری، بخش خصوصی نیز در این راستا اقدام به ایجاد فارم‌های ماهی‌پروری کرده است. با این حال، وزارت زراعت و مالداری می‌‌گویند که این وزارت تلاش دارد تا افغانستان را از نگاه تولید گوشت ماهی به خودکفایی برساند. گوشت ماهی منبع سرشار ویتامین‌های B، A و D، کلسیم، آهن، مس و سلنیوم می‌باشد که همواره استفاده منظم آن از سوی کارشناسان صحی توصیه شده است.

21 دلو 1397 / مسؤولان وزارت مالیه می‌گویند که روی فهرست‌بندی و همه‌گانی ساختن فهرست مالیه دهنده‌گانی کار می‌کنند که حاضر به پرداخت مالیات شان به حکومت نیستند. وزارت مالیه می‌گوید که با وجود تلاش‌های حکومت برای گردآوری درآمدهای ملی در کشور، اکنون هم ۶۵ درصد این درآمدها گردآوری نمی‌شوند. عبدالله رقیبی، معین عواید و گمرک‌های وزارت مالیه در مراسم آغاز هفتۀ مالیات، سخن می‌زد، گفت که وجود فساد اداری و نبود سیستم‌های معیاری برای گردآوری درآمدها در کشورعلت فراردرآمدهای ملی اند. آقای رقیبی در این باره افزود: «دلایل برای ما معلوم استند؛ فساد، عدم موجودیت سیستم و عدم آگاهی مالیه دهنده‌گان است. انشاالله در سال آینده روی این موضوعات کار می‌شود تا حل شوند.» درهمین حال، مسؤولان این وزارت می‌گویند که روی فهرست بندی و همه‌گانی ساختن فهرست مالیه دهنده‌گانی کار می‌کنند که حاضر به پرداخت مالیات شان به حکومت نیستند. دراین میان، نماینده‌گان بخش خصوصی که در این مراسم شرکت کرده بودند، نبود قوانین لازم مالیات و دشواری‌ها را در نهادهای مالیه گیری در کشور، از چالش‌های بزرگ در این بخش دانستند. عبدالقدیربهمن، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع بین المللی در افغانستان بیان داشت: «پالیسی‌های خوب و دقیق را طرح بکنند تا در روشنی به آن‌ها مالیه گردآوری شود و نیز پروسه‌های مالیه‌دهی باید شفاف باشد.» این در حالی است که پیش از این، شماری از مالیه دهنده‌گان و بازرگانان با شکایت از وجود فساد در نهادهای که مالیه گردآوری می‌کنند، روند پرداخت مالیه دهی کشور را بسیار دشوار گفته‌اند. آنان می‌گویند که حکومت باید نخست سیستم شفاف مالیه دهی را در کشور ایجاد کند.

21 دلو 1397 / وزارت زراعت می گوید که ۴۵ کشمش خانۀ عصری،  پس از اعمار در چهار ولایت شمالی، به بهره برداری سپرده شد. در خبرنامه اين وزارت، گفته شده است که کار ساخت این کشمش خانه ها در سال ۲۰۱۸ از طرف برنامه ملی باغداری و مالداری «NHLP» آغاز شده بود. خبرنامه افزوده است که هر یک از این کشمش‌خانه‌ها ۱۰ متر طول، پنج مترعرض و پنج متر بلندی دارد که در یک زمان، گنجایش بدل سازی ۵ تا ۷ تن انگور را به کشمش دارا مى باشد. در ادامه خبرنامه آمده است که ساخت این کشمش‌خانه‌ها در بلند بردن اقتصاد باغداران، بسیار اثربخش بوده؛ چون محصولات این کشمش‌خانه‌ها، به مراتب با کیفیت‌تر از کشمشی است که به طور عنعنه‌ای تولید و در بازارهای کشور عرضه می‌شود. برپايه معلومات منبع، از این میان، ‌۱۰ کشمش‌خانه در سرپل، ۱۸کشمش‌خانه در فاریاب، ۱۰ کشمش‌خانه در جوزجان و ۷ کشمش‌خانه‌ دیگر در ولایت بلخ ساخته شده است. کشمش، یکی از اقلام مهم صادراتی افغانستان است و ساخت کشمش‌خانه‌های عصری در معیاری‌سازی کشمش تولید شدۀ انگورداران، کمک زیادی می‌کند. انگورداران، با ابراز رضایت از ساخت این کشمش‌خانه‌ها برای‌شان می‌گویند که پیش از این، به صورت سنتی به تولید کشمش می‌پرداختند که کشمش‌های تولیدشدۀ ‌شان خریداران اندکی داشت؛ اما حالا که به صورت معیاری کشمش تولید می‌کنند، توانسته‌اند میزان قیمت و مشتریان کشمش‌شان را بیش‌تر کنند.

19 دلو 1397 / در این کاروان که «کاروان راه لاجورد» نام نهاده شده است، بیش از یک هزار تن از بازرگانان و صاحبان صنایع کشور حضور خواهند داشت. قرار است در ماه حمل سال آینده، کاروانی از بازرگانان کشور برای به نمایش گذاشتن فرآورده‌های داخلی به کشورهای عضو راه لاجورد بروند. در این کاروان که «کاروان راه لاجورد» نام نهاده شده است، بیش از یک هزار تن از بازرگانان و صاحبان صنایع کشور حضور خواهند داشت. مدیران این برنامه، می‌گویند که با فراهم‌شدن زمین برای برگزاری نمایشگاه‌ها در کشورهای عضو راه لاجورد و حل مشکل ویزه در آذربایجان و گرجستان، این کاروان به حرکت خود آغاز خواهد کرد. نخستین محمولۀ بازرگانی افغانستان دو ماه پیش همزمان با گشایش راه لاجورد، به کشورهای عضو این راه فرستاده شد. کاروان بازرگانانی‌که این بار از این مسیر می‌روند، ۲۵۰ خرگاه سیار را دارا خواهد بود. به گفتۀ مدیران این کاروان، فرآورده‌های داخلی - از الف تا ی - در همین خرگاه‌ها برای پانزده روز در ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به نمایش گذاشته خواهند شد. حفیظ الله قُل، مدیر کاروان راه لاجورد در این باره گفت: «مشکل ویزا را حل کرده‌ایم؛ در این باره با سفارت ترکمنستان صحبت کردیم، با سفارت ترکیه هم صحبت کردیم و مشکلی نمانده. تنها جورجیا مانده که قرار است با آن‌ها هم صحبت شود.» ساخته‌های دستی‌ که اینجا در دفتر کاروان راه لاجورد به نمایش گذاشته شده‌اند، بخش مهمی از کالاهای بازرگانی این کاروان خواهند بود و برای زنان بازرگان و صنعت کار سهم ویژه یی در این کاروان در نظر گرفته شده است. تمنا شاه پسندی، بازرگان می‌گوید: «خانم‌ها را پشتیبانی می‌کنیم و می‌‎خواهیم خانم‌ها در عرصۀ تجارت پیشرفت کنند و صنایع دستی آنان را در خارج به نمایش بگذاریم.» یکی از کالاهای که قرار است از راه لاجورد صادر شود و کاروان راه لاجورد به نمایش بگذارد، گلیم‌های ترکمنی هستند که صد درصد طبیعی هستند. هم‌اکنون هم این گلیم‌ها از راه دهلیز هوایی به ترکیه صادر می‌شوند و از آنجا به ایتالیا و آلمان. کاروان راه لاجورد طرح یازده سال پیش بازرگانان کشور بوده است که اکنون با گشایش راه لاجورد گام‌هایی در راستای عملی سازی این طرح برداشته می‌شوند.

18 دلو 1397 / حکومت افغانستان به خاطر شرکت اعضای تحریم‌ شده گروه طالبان در نشست مسکو به سازمان ملل متحد رسما شکایت کرده است. یک منبع وزارت خارجه گفته است که با نمایندگان طالبان نباید با چنین نرمشی برخورد شود. این منبع که خواست نامش ذکر نشود، گفت برخی از نمایندگان طالبان در قطر مشمول فهرست تحریم‌های سازمان ملل هستند و به همین دلیل نمی‌توانند آزادانه سفر کنند. در نشست روسیه چهار نفر از این اعضای تحریم‌شده طالبان شرکت کرده‌ بودند. شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیأت مذاکره‌کننده طالبان ازجمله افرادی است که نامش در فهرست تحریم‌های سازمان ملل دیده می‌شود. این منبع افزود که در گذشته هرگاه هیأت طالبان می‌خواستند به کشوری سفر کنند، در نخست از سوی سازمان ملل با دولت افغانستان مشورت می‌شد و موافقت آن را می‌گرفت. اما اینبار هیچ مشورتی با دولت افغانستان صورت نگرفته است. نظر به متن شکایت رسمی دولت افغانستان به سازمان ملل، این شکایت‌نامه ظاهرا یک روز قبل از برگزاری نشست مسکو به کمیته ۱۹۸۸ شورای امنیت سازمان ملل فرستاده شده است. نشست مسکو با حضور نمایندگان گروه طالبان و چهره‌های سیاسی و احزاب و به میزبانی شورای افغان‌های مقیم روسیه برای دو روز (۱۶-۱۷ دلو) در مسکو برگزار شد. در اعلامیه پایانی این نشست آمده که ‌شرکت‌کنندگان توافق کرده‌اند که برای تامین صلح در کشور نیروهای خارجی به صورت کامل از افغانستان خارج شوند. همچنین در قطعنامه پایانی این نشست، بر بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، به رسمیت‌ شناخته شدن دفترسیاسی این گروه در شهر دوحه قطر، حقوق زنان بر اساس قوانین اسلامی، حقوق سیاسی، مدنی و آزادی بیان شهروندان مطابق اصول اسلامی و حفظ، تقویت و اصلاح نهادهای بنیادی، دفاعی و دیگر نهادهای ملی افغانستان بعد از توافق صلح تاکید شده است. دولت در این نشست غایب بود و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور گفته است شرکت‌کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند. دراین نشست حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین با ده‌ها نفر از سیاسیون دیگر از جمله محمد حنیف اتمر، یونس قانونی، محمد محقق، عطا محمد نور، محمد اسماعیل، نمایندگان حزب اسلامی حکمتیار و شماری از چهره‌های دیگر شرکت کردند.

18 دلو 1397 / زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفته هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان وجود ندارد. او در توئیتر خود نوشته است که در روزهای اخیر شماری از مقام‌های طالبان ادعا کرده‍اند که آمریکایی‌ها برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان با این گروه به توافق رسیده‌اند. او گفته است "برای روشن‌سازی، هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان وجود ندارد." عبدالسلام حنفی، یکی از نمایندگان طالبان روز گذشته در نشست مسکو به رسانه‌ها گفت که آمریکا با آنها به توافق رسیده که نیمی از نیروهای خود را بین ماه‌های فبروری تا پایان آپریل از افغانستان خارج کنند. نشست مسکو طی دو روز گذشته با حضور نمایندگان طالبان و چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان برگزار شد. در پایان این نشست اشتراک کنندگان توافق کردند که برای استقرار صلح در کشور نیروهای خارجی به صورت کامل از افغانستان خارج شوند. دولت از این نشست غایب بود و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور گفته است اشتراک کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند. زلمی خلیلزاد، رهبری هیات آمریکایی در مذاکرات با طالبان را به عهده دارد. به تازگی چهارمین نشست رودرروی دو طرف انجام شد و آقای خلیلزاد پس از پایان این نشست شش روزه گفت که با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌ است. آقای خلیلزاد گفته است که پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است." دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز دو روز پیش در گزارش سالانه خود به کنگره آن کشور گفت کشورهای کمک کننده به افغانستان زمانی که در مذاکرات با طالبان پیشرفت داشته باشد، می‌تواند شمار نیروهای‌شان را در افغانستان کاهش دهند. شمار نیروهای آمریکایی اکنون در افغانستان به ۱۴ هزار نفر می‌رسد. در نخستین دیدارهای نمایندگان آمریکا و طالبان نیز یک بار خبرهایی از کاهش احتمالی نیروهای آمریکایی از افغانستان منتشر شد. دولت افغانستان آن زمان اعلام کرد که کاهش این نیروها بر وضعیت امنیتی افغانستان اثری نخواهد گذاشت زیرا اکنون نیروهای امنیتی افغان مسئول تامین امنیت کشورشان هستند. اما هفته گذشته گزارش‌هایی از نامه آقای غنی به آقای ترامپ منتشر شد که حاکی از درخواست رئیس جمهوری افغانستان برای کاهش تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان بود.

17 دلو 1397 / این در حالی است که در حدود یک ماه پیش، واردات مرغ‌های پیر از بیرون از کشور به افغانستان نیز منع شده بود. وزارت زراعت و آبیاری، واردات گوشت و محصولات دیگر مرغ را از ایران ممنوع ساخته است. سخن‌گوی این وزرات، علت این کار را شیوع بیماری انفلونزای مرغی در ایران و جلوگیری از سرایت آن در افغانستان می‌گوید. اکبر رستمی، می‌گوید که این تصمیم برای ۲۱ روز است و اگر نیاز افتد تمدید خواهد شد: «انفلونزای مرغی در ایران شیوع کرده است و با توجه به این که افغانستان از ایران مرغ وارد می‌کند و محصولات مرغ را واردات دارد، وزارت زراعت موقتأ واردات گوشت و محصولات آن را از ایران منع قرار داده است.» این در حالی است که در حدود یک ماه پیش، واردات مرغ‌های پیر از بیرون از کشور به افغانستان نیز منع شده بود. بربنیاد آمارهای وزارت زراعت و آبیاری، سالانه در حدود ۱۸۰هزار تُن گوشت مرغ در افغانستان مصرف می‌شود که در حدود ۹۴هزار تُن آن در پرورشگاه‌های داخلی تولید می‌شود. مسؤولان اتحادیه ملی مرغداران می‌گویند هرگاه حکومت قاچاق گوشت مرغ را به داخل کشور مانع شود و نیز جلو سیاست‌های قیمت شکنی یا «دمپنگ» کشورهای همسایه را بگیرد، افغانستان در بخش تولید گوشت مرغ و تخم مرغ به زودی خودبسنده خواهد شد. معروف ظفر، رییس اتحادیه ملی مرغداری گفت: «اگر حمایت دولت و وزارت زراعت ادامه پیدا کند من برای تان گفته می‌توانم تا ماه جوزا سال ۱۳۹۸ افغانستان در بخش مرغداری به خودبسندگی می‌رسد.» بربنیاد آمارهای اتحادیه ملی مرغداران، پارسال در نتیجۀ شیوع انفلونزای مرغی که از کشورهای همسایه سرایت کرده بود، در حدود ۸۰۰ هزار مرغ در پروشگاه‌های کشور تلف شدند.