آخرین عناوین داخلی

21 عقرب 1398 / رئیس جمهور دستور داده تا سیب های میدان وردک را برای نهادهای امنیتی و دیگر اداره های دولتی خریداری شود. اشرف غنی دستور داده است، که سیب‌های میدان وردک برای نهادهای امنیتی و دیگر اداره های دولتی خریداری شود. اداره ملی تدارکات میگوید، که هدف از این کار بازاریابی برای تولیدات داخلی و رشد کشاورزی در کشور است. در همین حال مسئولان اتحادیه باغداران میدان ورد میگویند، که با این اقدام، برای ۵۰ درصد حاصلات سیب این ولایت، بازار پیدا خواهد شد. مظفرالدین یمین والی میدان وردک نیز میگوید، که سیب این ولایت را قیمت خوبی از کشاورزان خریداری خواهد شد و در مورد این دستور رییس جمهور، به همه ای کشاورزان و باغداران این ولایت اطلاع داده اند. باغداران این ولایت نیز از این اقدام حکومت استقبال کرده اند. مرسلین بادشاه رییس اتحادیه باغداران میدان وردگ میگوید:- "فرمان چنین داده شده است که سیب به ارگان‌های امنیتی و ادارات ملکی خریداری شود. با اتحادیه نیز قرارداد شده است". یادآوری می کنیم، که پیش از این به دلیل نبود مارکیت، صدها تن سیب کشور به روی جاده ها و به بهای بسیار اندک به فروش می‌رسید.

20 عقرب 1398 / مقام‌های ولایت ننگرهار می‌گویند، با گشایش ۲۴ ساعته سرحد تورخم، خدمات گمرکی در شهرک تورخم برای ۲۴ ساعت فعال شده و عواید آن نسبت به گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت: "روزانه تقریباً بیش از ۱۰ میلیون افغانی افزایش در عواید وارد شده‌است." تمام سهولت‌ها از سوی اداره شاروالی در تورخم فراهم شده‌است و حال مردم و لاری‌های باربری به‌طور ۲۴ ساعته رفت‌و‌آمد کرده می‌توانند. سرحد تورخم حدود دو ماه پیش طی مراسمی با حضور عمران خان صدراعظم پاکستان به‌طور ۲۴ ساعته گشایش یافت، ولی از همان‌وقت به این‌طرف گزارش‌هایی از موجودیت بعضی مشکلات هم در آن‌جا به‌دست رسیده‌است.

20 عقرب 1398 / سفیر افغانستان در ایران می‌گوید که احیای راه ابریشم بدون ایجاد صلح و ثبات در کشور ما و همچنین منطقه ممکن و فراهم نیست. عبدالغفور لیوال دیروز در همایش بین المللی جاده ابریشم جاده صلح و توسعه که در دانشگاه بین المللی امام خمینی برگزار شد، افزود: در این شرایط که در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می‌شود قبل از هرچیز دیگری باید به بازگرداندن صلح و زندگی در منطقه بیاندیشیم. وی اضافه کرد: زمانی در کشور چین وقتی با دوستان پاکستانی خود در خصوص احیای راه ابریشم صحبت می‌کردیم، چینی‌ها معتقد بودند بدون صلح در افغانستان احیای راه ابریشم امکان پذیر نیست و برنامه جهانی یک راه، یک کمربند بزرگترین ضرورتی است که برای تکمیل آن، صلح منطقه ای احساس می شود. لیوال ادامه داد: صلح منطقه‌یی زمانی مقدور است که به جای سرمایه گذاری در جنگ‌های نیابتی یکدیگر به مناسبات اقتصادمحور باور داشته باشیم. وی گفت: در همین راستا حکومت افغانستان راه‌های بدیل ترانزیتی را با توجه به اولویت های سیاست اقتصادی خود معرفی کرده و همچنین ما شراکت بزرگ اقتصادی با ایران داریم. لیوال اظهار داشت: با توجه به همین نیاز با تلاش های افغانستان بندر چابهار از تحریم های بین المللی معافیت پیدا کرده است. وی همچنین گفت: هر تلاشی برای احیای راه ابریشم از راه برقراری صلح واقعی در منطقه می‌گذرد و ما می توانیم با کمک مناطق آزاد تجاری و اقتصادی با رویکرد برد-برد اقتصادی این راه تاریخی و با ارزش را احیا کنیم. سفیر افغانستان در ایران افزود: مردم، حکومت و به ویژه نسل جوان افغانستان که برخی از آنها در ایران حضور دارند با ملل دوست و برادر این منطقه در این تعهد همراه و همگام خواهند بود. جاده ابریشم یک مسیر تاریخی و گذرگاه کاروان های تجاری بوده که ملل و تمدن های مختلف بر سر راه خود را به هم پیوند می داده است.

19 عقرب 1398 / جنگل‌های جلغوزه نُه ولایت در کشور از جمله خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار، کنر، لغمان، نورستان، کاپیسا و کابل وجود دارد که در حدود ۴۴ هزار هکتار زمین را در بر می‌گیرد. وزارت زراعت اعلام کرده است که میزان حاصلات جلغوزه در سال جاری خورشیدی بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است. وزارت زراعت در اعلامیه‌ای گفته است که ارزیابی‌های این وزارت از جنگل‌های جلغوزه در ولایات مختلف نشان می‌دهد که در سال جاری میزان حاصلات جلغوزه به ۲۴ هزار تُن خواهد رسید. سال گذشته‌ی خورشیدی میزان حاصلات جلغوزه در کشور ۲۳ هزار تُن اعلام شده بود. به نقل از اعلامیه، جنگل‌های جلغوزه نُه ولایت در کشور از جمله خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار، کنر، لغمان، نورستان، کاپیسا و کابل وجود دارد که در حدود ۴۴ هزار هکتار زمین را در بر می‌گیرد. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور همچنان گفته است که بیشترین جنگل‌های جلغوزه در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا، کنر، لغمان، نورستان و کاپیسا وجود دارد. به گفته‌ی این وزارت، تنها در ولایت‌های خوست و پکتیا در حدود ۴۰ هزار نفر مصروف جمع‌آوری حاصلات جلغوزه هستند. این در حالی است که جلغوزه در کنار پسته و زعفران، مواد مهم صادراتی کشور را تشکیل می‌دهد که در حال حاضر تقاضای خرید جلغوزه‌ی افغانستان در ۱۶ کشور جهان وجود دارد. براساس معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، افغانستان سالانه بین ۲۳ تا ۳۵ هزار تُن ظرفیت تولید جلغوزه را دارد. این وزارت در عین حال گفته است که براساس محاسبه‌ی قیمت کنونی، از این میزان تولید جلغوزه سالانه در حدود ۱.۴ میلیارد دالر نصیب افغانستان خواهد شد.

15 عقرب 1398 / در بیشتر بخش‌های کشور، این شبکه‌های مخابراتی پس از دریافت پیام‌های تهدیدآمیز طالبان، کارهای‌شان را متوقف ساخته‌اند. اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان یا «اترا» می‌پذیرد که خدمات شبکه‌های مخابراتی در کشور، با یک «خاموشی سی درصدی» روبرو است. به گفته این اداره، در بخش‌های زیر تهدید و ناامن کشور، از سال‌ها بدین سو، شبکه‌های مخابراتی، مصارف بی درآمد دارند؛ از همین رو، در این مدت، در هزینه‌های خدمات مخابراتی هم، کاهشی نیامده است. در همین حال، منابعی می‌گویند که تنها در ولایت فراه، از یازده سایت مخابراتی شبکه سلام، پنج سایت آن از سوی طالبان ویران شده اند و یا آتش زده شده اند. گزارش‌ها می‌رسانند که دوشنبه شب، طالبان در یک حمله موشکی بر ولسوالی جوین ولایت فراه، پنجمین سایت مخابراتی شبکه دولتی سلام را در این ولایت، از بین بردند. ولایتی که هفته‌هاست در آن، شبکه‌های مخابراتی خصوصی از فعالیت باز مانده‌اند و شبکه سلام هم، روزانه تنها چند ساعت محدود را کار می‌کند. عبدالستار حسینی، عضوی مجلس نماینده‌گان – فراه می‌گوید :" کسانی بودند که در آن‌جا وفات کردند، محصلینی بودند که از پدر و مادر خود آگاهی نداشتند. ما از مسوولین خود، به خصوص از ارگان‌های کشفی و استخباراتی، خواهان تعقیب جدی این مسایل هستیم." وزارت مخابرات و فناوری اطلاعاتی می‌پذیرد که تنها در فراه نه؛ بل در بخش‌های دیگری از کشور نیز، مردم با مشکل محدودیت یا توقف خدمات شبکه‌های مخابراتی روبرو هستند. شیرشاه نوابی، سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعاتی می‌گوید :" بیشتر در ولایت‌هایی که عملاً طالبان در آن‌جا حضور فعال دارند، مثل ولایت‌های غربی، به همین شکل، ولایت‌های شمال‌شرقی، ما با این تهدیدها روبه‌رو هستیم." اما اداره تنظیم خدمات مخابراتی یا «اترا»، محدودیت یا توقف خدمات شبکه‌های مخابراتی را، محدود به چند بخش‌ کشور نمی‌داند و نیز پیشینه این مشکل را، چندساله می‌گوید. سید حارس میر، رییس نظارت و کنترول «اترا» می‌گوید:" تنها در یک ولایت نه، دو ولایت نه، تقریباً سی فیصد شبکه‌های مخابراتی خاموش است! این یک فشار فوق‌العاده زیاد بالای شبکه‌های مخابراتی است که مصارف دارند؛ اما عاید ندارند." از سوی دیگر در چنین اوضاعی، حکومت از کار روی طرحی برای محافظت از تأسیسات شبکه‌های مخابراتی در سراسر کشور، خبر می‌دهد. صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور می‌گوید که:" ما امیدوار استیم که با عملی کردن این طرح، حداقل در حفاظت تاورهای‌شان، در حفاظت دفاترشان،ما بتوانیم بیشتر تلاش کنیم." سید خداداد موسوی، آگاه امور فناوری می‌گوید:" این شرایط موجود ماست. دوسال بعد، سه سال بعد، وقتی که استفاده بسیار بالاتر از این برود، شرایط حساس‌تر می‌شود؛ بنابر این نیاز است که یک سری برنامه‌ها و پلان‌هایی سنجیده شود که در آینده، این تهدیدات تأثیرات کم‌تری داشته باشند." محدودیت‌های کار شبکه‌های مخابراتی در افغانستان، سال به سال، شده‌اند. گفته می‌شود که در بیشتر بخش‌های کشور، این شبکه‌ها پس از دریافت پیام‌های تهدیدآمیز طالبان، کارهای‌شان را متوقف ساخته‌اند. تخمین زده می‌شود که با هر حمله بر یکی از سایت‌های این شبکه‌ها، آنان بین یک صد و پنجاه تا دوصد و پنجاه هزار دالر زیان می‌بینند.

15 عقرب 1398 / پیمان پروژۀ ساخت بند شاه و عروس در سال ۱۳۸۹ امضا شد، اما حالا که نُه سال می‌شود، کار آن تکمیل نشده‌است. در حدود دو ماه می‌شود که کار ساخت بند شاه و عروس در ولسوالی شکر درۀ ولایت کابل، متوقف شده‌است. وزارت انرژی و آب، می‌گوید پس از آن‌که شرکت پیمان‌کار ایرانی که مسؤولیت ساخت این بند را داشت، نتوانست ضمانت نامۀ بانکی‌اش را تمدید کند، کار ساخت این بند متوقف شد. به گفتۀ وزارت انرژی و آب، شرکت پیمان‌کار ایرانی بدلیل متوقف شدن فعالیت «آرین بانک» در افغانستان نتوانسته‌است ضمانت نامه بانکی‌اش را تمدید کند. اما، مژده بهنود، معاون سخن‌گوی وزارت انرژی و آب می‌گوید که به تازه‌گی شرکت پیمان‌کار ایرانی، ضمانت نامۀ تازه‌یی را به این وزارت سپرده‌است. به گفتۀ بهنود، این ضمانت نامه، به کمیسیون تدارکات ملی فرستاده شده و پس از تأیید، کار ساخت بند شاه و عروس از سرگرفته خواهد شد. وزارت انرژی و آب، می‌افزاید که قرار است در جریان شش ماه، کار ساخت این بند به اتمام برسد. اما، شماری از کارشناسان اقتصادی، انتقاد می‌کند که کار این بند، به بهانه‌های مختلف به تعویق می‌افتد. بند شاه و عروس ظرفیت تولید یک اعشاریه دو میگاوات برق را دارد و هم‌چنان ۳۵۰۰ هکتار زمین را آب‌یاری خواهد کرد. بربنیاد اطلاعات وزارت انرژی و آب، قرار است ۹میلیون متر مکعب آب در بند شاه و عروس ذخیره شود که از این میان، پنج میلیون متر مکعب آن برای تأمین آب آشامیدنی پایتخت نشینان اختصاص خواهد یافت.

15 عقرب 1398 / اداره مستقل هوانوردی ملکی می گوید که قیمت بلیط ها در بخش پروازی داخلی را منظور کرده است. اداره هوانوردی ملکی شب گذشته با نشر بیانیه ای گفته است که نرخ های پیشنهادی شرکت های داخلی که قبلا به این اداره رسیده بود، پس از بررسی با در نظر داشت مصارف هواپیماهای شرکت ها در بخش های مختلف، با حضور نمایندگان این شرکت بر اساس محاسبه هزینه عملیاتی شرکت های هوایی در بخش های مختلف، مورد تایید قرار گرفته است. در بیانیه این اداره به شرکت های هوایی داخلی و تمام شرکت های سیاحتی که بلیط شرکت های هوایی را به فروش می رسانند، هدایت داده شده تا در مطابقت با قیمت های تعیین شده در بخش های پروازی عمل نمایند. در بیانیه اداره هوانوردی ملکی تاکید شده، با شرکت های هوایی که از قیمت های منظور شده تخلف ورزند، برخورد قانونی می شود. همچنین شرکت های سیاحتی متخلف حق فروش بلیط را از دست داده و شرکت های هوایی داخلی موظف اند امتیاز فروش بلیط آن ها را مسدود کنند. اداره هوانوردی ملکی خاطرنشان کرده است که شرکت های هوایی سر از صدور این مکتوب، پلان تغییر بلیط و انصراف از مسافرت را در مطابقت با ماده ۶۴ قانون هوانوردی ملکی تنظیم کنند. این اداره همچنان شرکت های هوایی را مکلف ساخته که در تمام بلیط های صادره شان، شماره تماس برای ثبت و اخذ شکایات مسافرین را درج کرده و به شکایت ها رسیدگی موثر نمایند.

13 عقرب 1398 / بورد عالی متشبثین می‌گوید امسال صادرات میوه در مقایسه به سال گذشته تا ۳۵ درصد کاهش یافته است. رحم‌الدین حاجی آغا رئیس این بورد می‌گوید که دلیل کاهش صادرات میوه، کاهش باران و بازاریابی ضعیف برای تولیدات و محصولات زراعتی کشور در بازارهای خارجی است. به گفته او، این امر برای زمین‌داران یک میلیون دالر زیان در پی داشته است. در سال گذشته ۹۵ درصد میوه به خارج صادر شده بود.

13 عقرب 1398 / وزارت امور خارجه چین از برگزاری سومین نشست همکاری های امنیتی و منطقه ای این کشور و افغانستان در بیجینگ خبر داده است. بر اساس بیانیه ای که امروز توسط وزارت امورخارجه چین صادر شده، سومین نشست مکانیسم همکاری های امنیتی و منطقه ای بین چین و افغانستان در بیجینگ برگزار شد. این نشست میان جیو گوپینگ، کمیشنر وزارت امور خارجه چین و معاون اول مشاور شورای امنیت ملی افغانستان برگزار گردیده و دو طرف به تبادل نظر پرداخته اند. وزارت خارجه چین خاطرنشان کرده که نمایندگان ادارات مربوط دو کشور نیز در این نشست شرکت کرده بودند. وزارت خارجه چین جزییات بیشتری در مورد محتوای این مذاکرات ارائه نکرده است. وزارت خارجه و شورای امنیت ملی افغانستان نیز تاکنون در  مورد این گفتگوها اطلاعیه صادر نکرده است.

13 عقرب 1398 / شماری از نماینده‌گان مجلس تاکید بر الکترونیکی شدن روند رای‌دهی شان کرده می‌گویند که اکثر نماینده‌گان در رای‌دهی علنی توسط کارت‌های سرخ و سبز، تحت فشار رای می‌دهند. آنان در نشست عمومی دیروز خواستار شدند که بعد از این گزینه رای‌دهی الکترونیکی برای شان فراهم شود. براساس گفته‌های این تعداد از نماینده‌گان، کشور هند آپشن رای‌دهی الکترونیکی را نیز روی میزهای نماینده‌گان گذاشته است؛ اما این آپشن از سوی تیم تخنیکی مجلس تاکنون فعال نشده است. بلقیس روشن نمایندۀ فراه در نشست دیروز گفت که اکثر نماینده‌گان را مافیاها و زورمندان نمی‌گذارند تا مطابق میل خود کارت سرخ و سبز بلند کنند. بانو روشن اضافه کرد که با الکترونیکی شدن روند رای‌دهی هیچ قدرتی نمی‌تواند در رای‌دهی وکلا دخالت داشته باشد. او تاکید کرد که اگر گزینۀ رای‌دهی علنی در مجلس فعال نمی‌شود؛ بهتر است تا تجهیزات این روند دوباره به هندوستانی‌ها برگردانده شود. کشور هند تعمیر جدید مجلس نماینده‌گان را با تمام ضروریات آن اعمار کرده است. فرزانه کوچی دیگر عضو مجلس نیز تاکید بر الکترونیکی شدن روند رای‌دهی در مجلس کرد و گفت که در رای‌گیری کارت سرخ و سبز اکثر نماینده‌گان بنابر دلایلی نمی‌توانند آزادانه کارت بلند کنند. در همین حال، میر رحمان رحمانی رئیس مجلس از تمام نماینده‌گان خواست که انگشت‌های‌شان را برای فعال شدن گزینه رای‌دهی الکترونیکی ثبت کنند.

12 عقرب 1398 / صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری، خواستار اقدام فوری برای انجام اصلاحات در وزارت خارجه شده است. او امروز یکشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که در زمینه تشکیلات و کارمندان و تدوین مقررات کاری این وزارت، اصلاحاتی صورت خواهد گرفت. او گفت باید اصلاحات در وزارت خارجه اقتصاد محور باشد و فعالیت آن برای پیشبرد سیاست "اتصال منطقه‌ای افغانستان" باشد و دیپلمات‌ها و کارمندان وزارت خارجه براساس اصل شایستگی و فهم استخدام شوند. او تاکید کرد که با توجه به جایگاه افغانستان در منطقه وزارت خارجه نیز باید در اجرای این سیاست نقش مهم داشته باشد. به گفته سخنگوی ریاست جمهوری، شمار دیپلمات‌ها "بسیار زیاد است" و این تعداد باید با "موثریت کار" مقایسه شود. او گفت کشورش توانایی مالی برای ادامه حضور دیپلماتان زیادی در کشورهای جهان را ندارد. اصلاحات در وزارت خارجه درست زمانی مطرح می‌شود که حدود دو هفته قبل صلاح الدین ربانی از وزارت خارجه کنار رفت. آقای ربانی با انتشار استعفانامه‌اش خطاب به اشرف غنی، نوشته بود که در مدت پنج سال به عنوان وزیر خارجه "شاهد ایجاد شبه‌ساختارهای موازی و به حاشیه راندن نهادهای اساسی حکومت" بوده و ادامه کار را به صلاح ندانسته و استعفا می‌کند. امروز وقتی از آقای صدیقی پرسیده شده چرا در پنج سال گذشته رئیس جمهور دست به اصلاحات در وزارت خارجه نزد؟ گفت که چند ماه ریاست جمهوری هیأتی را برای ایجاد اصلاحات موظف کرده بود، ولی رهبری قبلی به آن آجازه کار را نداد. صلاح‌الدین ربانی از آغاز حکومت وحدت ملی به عنوان وزیر امور خارجه کار کرد. او رهبر حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در انتخابات ریاست جمهوری امسال، عبدالله عبدالله را نامزد کرد. تنش میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده است. در روزهای اخیر وزارت خارجه اعتراض کرد که از فرستادن هیأت افغانستان به مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطلع نبوده و افغانستان "ضعیف‌ترین" حضور در سال‌های اخیر را در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل داشته است. در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و از افراد نزدیک به آقای غنی هیات افغانستان را سرپرستی می‌کرد. مجلس افغانستان در سال ۱۳۹۵ صلاح الدین ربانی را استیضاح کرد و نمایندگان به دلیل عدم مصرف بودجه انکشافی در این وزارت‌خانه، به او رای عدم اعتماد دادند اما آقای غنی دوباره او را سرپرست وزارت خارجه معرفی کرد. در تازه‌ترین اختلاف میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه، محمد اشرف غنی، ۸ اکتبر صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این وزارت را برکنار کرد ولی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی آنرا نپذیرفت.

11 عقرب 1398 / دیمتری مدودوف، صدراعظم روسیه در دیدار با داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در نشست سازمان همکاری های شانگهای، گفته است که این کشور خواهان افزایش میزان معاملات تجارتی با افغانستان می‌باشد.  مدودوف گفت که متاسفانه مبادلات تجارتی میان روسیه و افغانستان کاهش یافته است و روسیه خواهان افزایش میزان دادوستد تجارتی میان هر دو کشور می‌باشد.  وی علاوه نمود که روسیه آماده سرمایه گذاری در بخش برنامه های زیربنایی در افغانستان می‌باشد و همچنان طرح های گذشته را نیز تکمیل نماید.  داکتر عبدالله در جریان سخنرانی در‌ این نشست خواستار عضویت دایمی و کامل افغانستان در این سازمان شد.  روسیه، هند، پاکستان، چین، قزاقستان، قرغزستان، تاجکستان و اوزبکستان از جمله اعضای دایمی سازمان همکاری های شانگهای میباشند، ایران، افغانستان و بلاروس به عنوان کشور های ناظر در این نشست حضور دارند.