آخرین عناوین داخلی

2 میزان 1397 / مسؤولان وزارت زراعت می‌گویند که از حدود ۹۵۰ تُن گوشت مرغ که سالانه در کشور استفاده می‌شود، ۵۰ درصد آن را فارم‌های داخلی فراهم می‌سازند و از حدود دو میلیارد تخم مرغ که سالانه در کشوراستفاده می‌شوند، بیش از ۳۰ درصد آن را فارم‌های داخلی فراهم می‌سازند. فارم‌های مرغ‌داری در کشور، سالانه بیش از ۵۰۰ تُن گوشت و بیش از۳۴۰ میلیون تخم مرغ را به بازارها عرضه می‌کنند. مسؤولان برنامۀ رُشد زراعت و توسعۀ دهات در وزارت زراعت، می‌گویند که بربنیاد یافته‌های آنان در حال حاضر فارم‌های مرغ‌داری در کشور، ۵۰ درصد از نیازمندی‌ها را به گوشت و تخم مرغ فراهم می‌سازند. احمد شکیب سخی زاده، رییس برنامۀ جامع رُشد کشاورزی و توسعۀ روستاها در وزارت زراعت و آب یاری در این باره گفت: «بازار برای فراورده‌های فارم داران در داخل کشور بسیار بزرگ است، حتا آن‌ها تا کنون پنجاه درصد بازار را نمی‌توانند که تخم مرغ و گوشت مرغ فراهم سازند، بنأ در این بخش فرصت‌ها زیاد است.» در همین حال، هرچند فارم‌داران مرغ در کشور از بهبود کاربار شان خرسند استند، اما می‌گویند که اکنون هم بیش از ۴۰ درصد گوشت و تخم مرغ کم کیفیت وغیربهداشتی به بازارهای کشور از راه های قاچاقی وارد می‌شود. سیدنورعلی شاه، یکی از مسؤولان فارم مرغ «افغان دوست» گفت: «در حال حاضر هم  یک بخشی از گوشت مرغ و تخم مرغ به گونۀ قاچاق وارد کشور می‌شود و در این بخش مشکلات زیاد است چون تخم و گوشت مرغ قاچاقی کم کیفت و با بهای کم بفروش می‌رسند.» مسؤولان در وزارت زراعت و آب یاری، می‌گویند که اگر حکومت در بخش فارم‌داری بیش از ۱۵۰ دالر سرمایه گذاری‌های بیشتر را جذب کند، افغانستان تمام نیازمندی‌هایش را به گوشت و تخم مرغ تا چند سال آینده خود تولید خواهد کرد.

29 سنبله 1397 / برخی از متشبثین ولایت بلخ از حکومت خواهان یک میکانیزم واضح در مورد خط آهن با چین شده‌اند. شیر احمد سپاهی زاده رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت بلخ گفت که آنان دیروز گرد هم آمده گقتند که این مسیر به طور مقطعی باز می‌باشد و حکومت باید کاری کند تا مسیر خط آهن از چین مورد استفاده دوامدار به هدف انتقال اموال شان قرار داشته باشد. به نقل از آقای سپاهی زاده این تاجران همچنان گفته اند که از این مسیر تنها واردات صورت می‌گیرد و مشکل صادارت اموال تجارتی افغانی هنوز هم پا برجاست. آنان همچنان گفته اند که مشکلات موجود در خصوص خط آهن چین تجارت آنان با مشکلات زیاد روبه‌رو کرده است. اولین خط آهن ترانسپورتی به هدف انتقال اقلام تجارتی در مسیر افغانستان و چین در سال ۲۰۱۶ میلادی افتتاح شد.

29 سنبله 1397 / یک هیئت وزارت خارجه برای بحث در مورد نشست مسکو که در آن نماینده‌های طالبان نیز حضور خواهند یافت، به روسیه سفر می‌کند. آژانس خبررسانی انترفکس روسیه به نقل از سفارت افغانستان در مسکو گزارش داد که هدف ملاقات هیئت افغانی در مسکو این است که برای گردهمایی در مسکو، یک تاریخ جدید مشخص شود. سفارت افغانستان می‌افزاید که این هیئت وزارت خارجه افغانستان برای یک نشست در چهارچوب گفتگو های مسکو که قبلا قرار بود به تاریخ چهارم سپتبمر برگزار شود، آمادگی خواهد گرفت. مسکو نماینده‌گان طالبان و ۱۲ کشور را به این نشست دعوت کرده بود. طالبان گفته بودند که نماینده‌گان ارشد خود را به این نشست می‌فرستند، ولی حکومت افغانستان از اشتراک در چنین نشست خودداری کرده گفت که هر گونه گفتگو در بارۀ افغانستان باید به رهبری افغان‌ها صورت بگیرد. طالبان قبلاً نیز گفته اند که برای این نشست هیئتی را به مسکو می‌فرستند. سپس رئیس جمهور با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه تماس گرفته و گردهمایی به تعویق انداخته شد. هر دو طرف این مسئله نیز توافق کردند که جانبین برای تدویر یک گردهمایی دیگر که کابل و مسکو مشترکاً آنرا میزبانی خواهند کرد، آماده‌گی خواهند گرفت. ​از سوی دیگر آژانس خبررسانی رویترز گزارش می‌دهد که دیپلوماتان روسی به این باور اند که شورشیان طالب در گفتگو های آینده صلح در مسکو سهم می‌گیرند. در این میان، رئیس جمهور در اظهارات دیروز خود در هند صلح با طالبان را برای افغانستان مهم و با ارزش عنوان کرد. "چرا صلح با طالبان مهم است؟ چون اگر ما با طالبان صلح کنیم، به تلاش‌های مبارزه با تروریزم بیشتر تمرکز خواهیم کرد. طالبان یک بخش از جامعه افغانی اند. خارجیان و اعضای داعش تروریستان بین‌المللی اند. آن‌ها جزء جامعه ما نیستند." حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه یک روز قبل از سفر هیئت افغانی به مسکو با الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه در کابل ملاقات کرد. اعلامیه وزارت خارجه گفته است که در این ملاقات در بارۀ سفر هیئت افغانی به مسکو صحبت شده است.

26 سنبله 1397 / وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که "پروژۀ مدیریت پایدار زمین و جنگل در موافقت با جامعه" به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دالر در در پنج ولایت آغاز شد. به گفتۀ مقامات، این پروژۀ شش ساله به صورت امتحانی آغاز شده و گامی مهم در بخش تغییر اقلیم است. محمدرفیع قاضی‌زاده، رئیس عمومی منابع طبیعی وزارت زراعت در نشست دو روزۀ"پروژۀ مدیریت پایدار زمین و جنگل در موافقت با جامعه" در کابل گفت که هدف کلی این پروژه، تنظیم مشارکتی منابع طبیعی در نتیجۀ ایجاد ظرفیت‌های دولتی و جوامع محلی، است. به گفتۀ آقای قاضی‌زاده، این پروژه سبب حفظ تنوع بیالوژیکی، کاهش انتشار گازها و ایجاد سازگاری جوامع در مقابل تغییر اقلیم خواهد شد. رئیس عمومی منابع طبیعی وزارت زراعت افزود که این پروژه با انجمن‌ها و جوامع محلی، تطبیق می‌شود و در نتیجۀ آن بیش از ۳۰هزار هکتار مناطق جنگلی، به صورت بهتر مدیریت خواهد شد. او افزود: "همچنان به مساحت بیشتر از ۲۰۰هزار هکتار ساحه علفچرها به اثر تطبیق این پروژه از طریق مکاتب آموزشی ساحوی برای دهاقین، آنها پرکتس‌های (ممارست) یاد خواهند گرفتند تا بتوانند علفچرها را به گونۀ درست‌تر و پایدار استفاده و توسعه صحرا و صحراگرایی کاهش بیاید". بر اساس گزارش‌های علمی، با گذشت هر روز اقلیم زمین تغییر می‌کند. افغانستان در انتشار گازهای مخرب نقشی ندارد؛ اما به گفتۀ مقام‌های وزارت زراعت منابع آبی و طبیعی این کشور به شدت از تغییر اقلیم متأثر شده است. معلومات وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث نشان می‌دهد که ۲۰ ولایت این کشور را امسال خشکسالی ناشی از تغییر اقلیم آسیب زده است. بر بنیاد آمار ملل متحد، ۴.۲ میلیون افغان به دلیل درگیری، بیجاشدگی و آفات طبیعی از جمله خشکسالی مداوم به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند و همچنان ۸.۷ میلیون افغان دیگر نیز به دلیل فقر مطلق، میزان بالای بیکاری و از دست دادن معیشت به علت تغییرات آب و هوا، نیازمند مساعدت‌های بشری اند.

26 سنبله 1397 / نتایج یک سروی تازه به نشر رسیده نشان می دهد که که دو نوع نادر بز که نسل آن در حال انقراض است، در شمال کشور دیده شده است. این نوع بز ها به نام "مارخور" یاد می شده و دارای شاخ های "مارپیچ" اند که بیشتر در کشور های آسیایی به سر می برند. این سروی در جولای ۲۰۱۱ آغاز و در اکتوبر همان سال پایان یافت، اما نتایج مشاهدات آن اخیراً در نشریه اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گروه تخصصی کاپریا، نشر شد. تیم سروی، این بز های نادر را در نزدیکی دریای آمو واقع در نزدیکی مرز با تاجیکستان مشاهده کرده است. برای اولین بار، این نوع بز ها در ولسوالی شهر بزرگ منطقۀ درواز بدخشان، دیده شده است. تیم سروی، چهار ولسوالی و ۴۶ قریه را در ولایت بدخشان تحت سروی قرار داده است. بر اساس این سروی، اگر اقدامات حفاظتی در این منطقه و مناطق همجوار در تاجیکستان روی دست گرفته شود، ممکن از نسل این نوع بز های کمیاب، حراست صورت بگیرد. نویسندگان این سروی گفته اند که این نوع بز های نادر در مقابل شکار سایر حیوانات وحشی و شکارچیان انسان به صورت موثر محافظت نمی شوند. تیم سروی به نقل از مردم محل گزارش داده است که شکارچیان انسان، این بز های نادر را شکار می کنند. ولایت شمال شرقی بدخشان دارای حیوانات نادر و کمیاب مانند مارکوپولو، پلنگ برفی، بز کوهی وغیره حیوانات است که نسل برخی از این حیوانات در حال انقراض است.

26 سنبله 1397 / عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفته است که برای مهاجرین افغان مقیم آن کشور تابعیت پاکستانی می‌دهد. صدر اعظم پاکستان در گردهمایی در شهر کراچی با اشاره به تعامل کشورهای اروپایی و امریکا با مهاجرین گفت که به آن افغان‌هایی که فرزندان شان در پاکستان زاده و بزرگ شده اند، تابعیت پاکستان را می‌دهد. عمران خان گفت "در هر کشور جهان این کار می‌شود، پس ما چرا این ظلم را بر مهاجرین روا داریم، آنان نیز انسان اند. چرا آنان را اینقدر محروم نگهداشته ایم". صدر اعظم پاکستان گفت که ظلم در جامعه پیامد بد دارد و گفت "در کراچی دو و نیم میلیون افغان و بنگالی زندگی می‌کنند و به آنان تذکره و پاسپورت داده نمی‌شود...آنان تن به کارهای شاقه می‌دهند و در بدل آن پول کم به آنان داده می‌شود. از اینرو در کراچی یک طبقۀ محروم پیدا شده است که از اینرو مردم گاهی دست به جنایت می‌زنند". عمران خان گفت که به صفت صدر اعظم پاکستان، دادن تابعیت به این مهاجرین یکی از اولویت های کاری وی خواهد بود. پس از پیروزی در انتخابات ماه گذشته در پاکستان، عمران خان در نخستین سخنرانی اش گفت که خواستار آزادی رفت و آمد در مرزهای افغانستان و پاکستان است تا به گفتۀ وی مردم دو کشور بتوانند مانند کشورهای اروپایی آزادانه به دو سوی مرز رفت و آمد کنند. کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گزارش داده است که هم اکنون حدود ۱.۴ میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامت و کم و بیش ۴۰۰ هزار مهاجر دیگر دیگر بدون مدارک اقامت در پاکستان زندگی می کنند. بر بنیاد آمار ملل متحد از سال ۲۰۰۲ تا حال حدود ۴.۳۶ میلیون مهاجر افغان داوطلبانه از پاکستان به کشور شان برگشت کرده اند.

24 سرطان 1397 / اتاق تجارت و صنایع، به این باور است که حکومت این تصمیم را در پی ناتوانی‌اش در ازبین بردن فساد در این گمرک، کنترول واردات و گردآوری محصول گرفته است. حکومت، واردات نفت، سمنت، آهن آلات، کاشی و سرامیک را از راه بندر "ابونصر فراهی" در ولایت فراه تا دو روز دیگر متوقف می‌سازد. بربنیاد یک نامۀ ریاست عمومی گمرک‌ها و اطلاعیۀ گمرک فراه، واردات این کالاها از ایران متوقف خواهد شد. در این نامه آمده است که معینیت عواید و گمرک‌ها در ماه سرطان امسال تصمیم به گردآوری صد در صد محصول از این کالاها را در بندر ابونصر فراهی گرفت و در آن زمان هشدار داده شد که هرگاه این تصمیم عملی نشود، روند واردات این کالاها محدود و یا بگونۀ کامل ممنوع خواهد شد. اتاق تجارت و صنایع، به این باور است که حکومت این تصمیم را در پی ناتوانی‌اش در ازبین بردن فساد در این گمرک، کنترول واردات و گردآوری محصول گرفته است. محمدیونس مهمند، معاون اتاق تجارت و صنایع گفت: «مأمورین آن‌جا با معاش شش هزار افغانی فرستاده می شوند و سپس آنان تنها دوهزار دالر را برای گرفتن ویزه هزینه می‌کنند. این همه پول از کجا می شود؟ حکومت باید خودش جلو فساد را بگیرد.» در همین حال، وزارت امورداخله وجود فساد گسترده درگمرک فراه را علت این تصمیم می‌داند. نصرت رحیمی، معاون سخن‌گوی وزارت امور داخله بیان داشت: «در این بخش هم به ما اطلاعاتی رسیده است. اقداماتی را که مراجع امنیتی، کشفی و استخباراتی انجام داده اند، موضوع فساد بود که شک در این باره موجود بود. راه دیگری برای انجام داد و ستدها مشخص شده است و پس از این وضعیت دوباره به حالت عادی برمی‌گردد.» اما پیامدهای منع واردات از بند ابو نصر فراهی چه خواهد بود؟ بازرگانان می‌گویند که دولت، بازرگانان و مردم زیان خواهند دید و قاچاق افزایش خواهد یافت. حاجی عبیدالله، رییس اتاق تجارت و صنایع نیمروز در این باره اظهار داشت: «در دوازده جای دیوار مرزی با ایران زیرنام ساخت بازارچه‌های مرزی ویران شده است. در این دوازده جای ما نه گمرک داریم و نه هم کدام مأمور گمرک در آن جاها حضور دارند. از این راه ها قاچاق می شوند و کالاهای با کیفیت پایین وارد می شوند.» اتاق تجارت و صنایع، می‌گوید که سالانه حکومت افغانستان بیش از چهار میلیارد افغانی از رهگذر محصول گمرکی در این بندر درآمد به دست می آورد و بیش از سه هزار تن هم اکنون در این بندر مصروف کار استند و متوقف شدن واردات این همه شغل و درآمد از بین خواهند رفت.

24 سنبله 1397 / در نمایشگاۀ بازرگانی و سرمایه گذاری‌های افغانستان و هند، بیش از یک هزارسرمایه گذار و مقام‌های دولتی شرکت کرده بودند و در آن صدها موافقت‌نامه و پیمان خرید و فروش کالاها میان شرکت های گونه گون امضاء شدند. در دومین روز نمایشگاه بازرگانی و سرمایه گذاری‌های افغانستان و هند، ۴۰۰تفاهم نامه و پنج پیمان میان نماینده‌گان بخش خصوصی افغانستان، هند و کشورهای دیگر امضا شده اند. در این میان، امضا شدن یک پیمان برای ایجاد یک داروخانۀ بزرگ در افغانستان میان شرکت‌های هندی و افغانی و موافقت‌نامۀ توسعۀ کار حمل و نقل کالاهای بازرگانان با کمک یک شرکت انتقالاتی هندی به سرتاسر جهان نیز مشمول اند. لورن ستودارد، مسؤول توسعۀ اقتصادی ادارۀ توسعه‌ امریکا در کابل که در این نمایشگاه حضور داشت، گفت: «در دو روز نمایشگاه در حدود ۴۰۰موافقت‌نامه بازرگانی امضا شده اند.» از سویی هم، در سومین روز این نمایشگاه که امروز برگزار شد، اتاق تجارت و صنایع توافق‌نامه‌های توسعه روابط را با اتاق‌های مشترک افغانستان و امریکا و اتاق‌های تجارت و صنایع گجرات هند امضا کرد. قرار است در آخرین روز نمایشگاه بازرگانی و سرمایه گذاری افغانستان وهند، میزان معامله‌های کوچک بازرگانی بیشتر باشند. برگزار کننده‌گان این نمایشگاه می‌گویند که تمامی شهروندان هند می‌توانند در روزچهارم از این نمایشگاه دیدار کنند.

23 سنبله 1397 / عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در این نمایشگاه گفت افغانستان می‌خواهد روابط‌اش را با منطقه در و فراتر از آن گسترش دهد. دومین نمایشگاه جهانی سرمایه گذاری و بازرگانی افغانستان و هند امروز در شهر ممبیی هند گشایش یافت. عبدالله عبدالله رییس اجرائیه کشور در مراسم گشایش این نمایشگاه برگزاری آن را مؤفقیت بزرگی برای افغانستان و هند خواند و گفت این نمایشگاه در توسعه روابط بازرگانی و اقتصادی افغانستان با هند و کشورهای دیگر جهان مهم است. به گفتۀ او سال گذشته ارزش دادوستد کالاها در نخستین نمایشگاه گذار به سوی رفاه به بیش از ۲۴۰ ملیون دالر رسید. او گفت که حکومت وحدت ملی تا اکنون دست به اقدامات کلیدی و موثر زده و به اصلاح سیاست‌های پرداخته که زمینه حضور،‌ سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی را بیش‌تر فراهم می‌سازد. آقای عبدالله گفت که افغانستان در حال حاضر با شماری از کشورها به شمول هند از طریق هوا و زمین وصل است و کالاها و تولیدات افغانستان در این کشورها به خوبی استقبال شده اند. ‌رییس اجراییه کشور افزود: «ما علاقمندیم روابط خود را با منطقه در کلیت آن و فراتر از منطقه گسترش و توسعه بدهیم.» در همین حال در این مراسم، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان بر کار مشترک برای آینده بهتر افغانستان تأکید کرد. در این نمایشگاه که برای سه روز براه انداخته شده است، از افغانستان، فراورده‌های کشاورزی، ساخته‌های دستی، سنگ مرمر و دیگر سنگ‌های گرانبها و نیمه گرانبها به نمایش گذاشته شده اند.

14 سنبله 1397 / اداره توسعه جهانی امریکا در بخش توسعه کشاورزی و دامداری در کشور ۱۱۰ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند. اداره توسعه جهانی امریکا در بخش زنجیره ارزش دامداری و زنجیره ارزش نباتات گران‌بها در کشور تا پنج سال دیگر یک صد و ده میلیون دالر هزینه می‌کند. وزرات زراعت و آبیاری می‌گوید که این مبلغ در بخش‌های توسعه زنجیره ارزش دامداری و توسعه زنجیره نباتات گرانب‌ها در کشور هزینه خواهند شد. وزیر زراعت و آبیاری در مراسم امضاء تفاهم‌نامه این کمک‌ها می‌گوید با عملی سازی این پروژه‌ها در کنار بهبود در افزایش فراورده‌های کشور تا سی در صد در کشور، میزان صادرات فراورده‌های کشاروزی را فزایش خواهد داد. نصیر احمد درانی، وزیر زراعت و آبیاری، گفت: «با تطبیق این پروژه‌ها شرکت‌های سکتور خصوصی، با توانمندی رقابتی محصولات زراعتی با ارزش بالا و محصولات مالداری با ارزش افزوده را به بازارهای بین الملی صادر خواهند نمود.» درهمین حال مسوولان اداره توسعه جهانی امریکا می‌گویند که این مبلغ تا پنج سال آینده در افغانستان هزینه خواهند شد. رییس اداره توسعه جهانی امریکا می‌گوید که در نظر دارند با عملی سازی این برنامه‌ها میزان دسترسی کشاورزان به بازارهای فروش ملی و بین الملی، افزایش میزان حاصلات کشاورزی در کشور و هم چنان میزان رقابت در بازارهای جهان را افزایش بدهند. هرب آسمیت، رییس اداره توسعه جهانی امریکا، گفت: «این برنامه‌ها از سوی نهاد جهانی "دی آی ا" در شهرهای کابل، جلال آباد و مزارشریف عملی خواهند شد. شما می‌دانید که نقش بخش کشاورزی در اقتصاد کشور بسیار برجسته است و این برنامه نه تنها برای کشاورزان بل برای ایجاد کاروبار در بخش کشاورزی، بازرگانان و صادر کننده‌گان مهم خواهند بود.» در همین حال رییس اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که نیاز است برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، مانند سایر کشورها از مشوقه‌ها برای جذب سرمایه گذاری استفاده شود. عتیق الله نصرت، رییس اتاق تجارت و صنایع، گفت: «من اطمینان دارم که همین پروژه که این‌ها معرفی کرده‌اند، در حل مشکلات کمک خواهد کرد و زمینه سرمایه گذرای را برای سکتور خصوصی در بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.» این کمک‌ها قرار است با همکاری بخش خصوصی و نظارت وزرات زراعت، به شیوه‌ پروژه‌ای از سوی اداره توسعه جهانی امریکا تا پنج سال دیگر در بخش کشاورزی ودامداری در کشور هزینه شود.

13 سنبله 1397 / وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که در مرحلۀ آزمایشی صادرات کالاها از راه لاجورد، کشورهای شامل این راه تلاش دارند مشکلات فرا راه صادرات کالاها را در این راه شناسایی  وبه حل آن‌ها بپردازند. قرار است تا نزدیک به یک ماه دیگر روند صادرات و واردات آزمایشی کالاها از راه لاجورد به اروپا و از اروپا به افغانستان، آغاز شود. وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که در نخستین مورد، قراراست دو محمولۀ قالین و سنگ‌های گران‌بهای کشور از این راه به ترکیه و بندر"روتردام" هالند صادر شوند. به گفتۀ مسؤولان این وزارت، این محموله‌ها در شش روز به بندرهای بوتی و باتومی در بحیرۀ سیاه خواهند رسید. یحیی اخلاقی، رییس تسهیل ترانزیت در وزارت صنعت و تجارت در این باره گفت: «در جلسه‌یی که امروز با وزارت حمل و نقل داشتیم تصمیم بر این گرفته شد که بخشی از امتعۀ صادراتی ما ذریعۀ خط آهن انتقال پیدا کند و بخشی هم ذریعۀ کشتی و موتر.» به گفتۀ آقای اخلاقی در حال حاضر، بازرگانان سنگ‌های گران‌بها، قالین و دیگر کالاهای صادراتی علاقه‌مند اند که کالاهای شان را از راه لاجورد به اروپا صادر کنند. اتاق تجارت و صنایع بین المللی، بازشدن راه لاجورد را به‌روی کالاهای صادراتی کشور به سود بازرگانی در منطقه می‌داند. عبدالقدیربهمن، رییس اتاق تجارت و صنایع بین المللی می‌گوید: «تعهدی کشورهایی که عضو این تفاهم نامه (تفاهم نامه راه لاجورد) استند نیاز است عملی شود و تلاش کنند که مشکلات را از راه این محمولۀ آزمایشی از بین ببرند.» موافقت‌نامۀ پنج جانبۀ راه لاجورد، در حدود دوسال پیش در حاشیه نشست "ریکا" میان نماینده‌گان افغانستان، ترکمنستان، آزربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد. اکنون کشورهای شامل این راه برای آغاز حمل ونقل کالاها از راه لاجورد آماده‌گی می‌گیرند.

4 سنبله 1397 / شماری از کارخانه‌داران پروسس گندم و تولید آرد در پایتخت، می‌گویند که به علت واردات بیش از حد آرد از کشورهای بیرونی و نیز رقابت‌های ناسالم در این بخش، کارخانه های آنان را با رکود روبرو کرده اند. مسؤولان کارخانههای تولید آرد در کشور می‌گویند که از میان بیش از ۲۰۰ کارخانۀ تولید آرد در افغانستان، ۹۵ درصد این کارخانه‌‌ها ورشکست شده‌اند. این کارخانه داران، می‌گویند که نبود راهکار روشن برای واردات غله در کشور و نیز واردات بیش از حد آرد به بازارهای کشور، سبب رکود کاروبار آن‌ها شده اند. هاشم غزنیوال، رییس انجمن کارخانه داران آرد در این باره گفت: «مشکلات زیاد است و حکومت در فکر حل آن نیست به همین علت ها اکنون کارخانه های تولید آرد در کشور با رکود ربرو اند و با گذشت هر روز ورشکست می‌شوند.» همزمان با ورشکست شدن این کارخانه‌ها، کارمندان این کارخانه‌ها نیز بی‌کار شده اند – روندی‌که میزان بی‌کاری در کشور را بالا برده است. مسافر قوقندی، سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت اما می‌گوید که حکومت برنامه‌هایی در این راستا روی دست دارد: «تا چند روز دیگر، هیئت از وزارت های تجارت و زراعت برای خرید گندم از قزاقستان به این کشور سفر خواهند کرد و با خرید گندم از این کشور بخشی از مشکلات این کارخانه ها حل خواهند شد.» در حال حاضر، بیش از دوصد کار خانۀ تولید آرد در کشور ثبت شده اند و ظرفیت تولید آرد این کارخانه‌‎ها بیش از دونیم میلیون تُن در سال گفته می‌شود. شماری از کارخانه داران، از حکومت می‌خواهند که برای حمایت از تولیدات داخلی و حمایت از کارخانه‌های تولید آرد در کشور، باید نظام تعرفه‌های گمرکی را برآرد بهتر سازد.