آخرین عناوین داخلی

عبدرب الرسول سياف رهبر حزب دعوت اسلامی ضمن ابراز نارضايتى از حکومت هشدار مى دهدکه اگر انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى برگزار نشود و يا با تقلب برگزارشود کشور به سوى بحران خطرناک پيش خواهد رفت.

16 قوس 1396 / عبدرب الرسول سياف رهبر حزب دعوت اسلامی ضمن ابراز نارضايتى از حکومت هشدار مى دهدکه اگر انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى برگزار نشود و يا با تقلب برگزارشود کشور به سوى بحران خطرناک پيش خواهد رفت. اين رهبر پيشين جهادى که امروز در نشستی تحت عنوان "مجلس تنظيم دعوت اسلامی افغانستان"، در کابل صحبت می کرداز آنچه که تک روى و بيراهه روى حکومت مى خواند انتقاد نموده گفت: "ما در افغانستان هيچگاه گدودی را نخواستيم، جنجال، مشکل، محروميت را قبول کرديم؛ اما نخواستيم که در کشور ما بی نظمی و انارشيسم بيايد، اما اکنون از حکومت خفه هستيم." موصوف با ابراز نارضايتی از حکومت گفت که هيچ جريان به تنهايی نمی تواند کشور را از مشکلات رهايی بخشد و  تنظيم ها بايد با همديگر همکار باشند و کشور  را از مشکلات و تلاطم نجات بدهند. سياف در بخش ديگر از سخنانش از عدم برگزارى انتخابات نگرانى کرده گفت،متاسفانه که ترتيبات و مقدمات لازم برای برگزاری انتخابات گرفته نشده است، در صورتيکه انتخابات برگزار نشود و يا مانند انتخابات قبلی تقلب بالايش مسلط باشد، در هر دو صورت کشور به يک کشمکش بسيار خطرناک روبرو شده به بحران و بيراهه می رود که خدا ناخواسته نتايج آن بسيار خطرناک خواهد بود. سیاف گفت: "شفافيت انتخابات ايجاب می کند که نظارت و کنترول انتخابات بايد بی طرفانه صورت بگيرد، جهت هايى که انتخابات را کنترول می کند بايد طرف نباشند، بايد بی طرف باشند و منصفانه انتخابات را به پيش ببرند." موصوف، آوردن صلح و ثبات را در کشور فرض عنوان کرد، گفت که به جز از مذاکره با مخالفان مسلح کدام راه حل ديگر برای تامين صلح و ثبات در کشور وجود ندارد و مخالفان مسلح نيز انعطاف را قبول کرده و راه مذاکره را در پيش بگيرند. سياف افزود: "ما از مخالفان مسلح نمی خواهيم که مانند اسيران تسليم شوند، دولت و ملت بايد يک راه عزت مندانه و آبرومندانه را پيشنهاد کنند تا مخالفان نيز با دست کشيدن از جنگ آبرو و عزت شان را ببينند و در آن بی عزتی خود را نبيند در اين راستا ما حاضر هستيم که با شورای عالی صلح، ملت و هر کسی که صدای صلح را بالا کند ما با آنان همکاری کنيم." وى همچنان در مورد اتهامات غصب زمين بر وى و اعضاى حزبش گفت : " اگر يك متر زمين توسط تنظيم دعوت اسلامى غصب شده باشد، آماده پاسخگويى هستيم."

با بهره‌برداری بخش نخست بندر چابهار، اکنون بازرگانان کشور می‌توانند از راه این بندر دادوستد بازرگانی کنند. سخن‌گوی وزارت تجارت وصنایع می‌گوید که هم‌اکنون کشتی‌های با ظرفیت شصت تُن در این بندر لنگر انداخته‌اند و ایران باورمند است که تخلیه و بارگیری را در بندر چابهار تا صد تُن افزایش یافته‌است.

16 قوس 1396 / با بهره‌برداری بخش نخست بندر چابهار، اکنون بازرگانان کشور می‌توانند از راه این بندر دادوستد بازرگانی کنند. سخن‌گوی وزارت تجارت وصنایع  می‌گوید که هم‌اکنون کشتی‌های با ظرفیت شصت تُن در این بندر لنگر انداخته‌اند و ایران باورمند است که تخلیه و بارگیری را در بندر چابهار تا صد تُن افزایش یافته‌است. ازسویی‌هم، اتاق تجارت و صنایع با خرسندی از افزایش ظرفیت بندر چابهاراز حکومت ایران می‌خواهد که زیربنا‌های بیشتری را در این بندر ایجاد کند. سه‌روز پیش بخش نخست بندر چابهار بروی دادوستد های بازرگانی باز شد. وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که هرچند هنوزهم بندر چابهار به کار بیشتر و توسعۀ زیربناها نیاز دارد، اما  با بهره‌برداری از نخستین  بخش این بندر، افغانستان، هند و کشورهای دیگر منطقه می‌توانند برای دادوستدهای بازرگانی‌شان از این بندر استفاده کنند. سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که با لنگرانداختن کشتی‌های بزرگ در بندر چابهار، بازرگانان افغانستان می‌توانند از راه این بندر، دادوستدهای بازرگانی‌شان را آغاز کنند. مسافر قوقندی، سخن‌گوی وزارت تجارت و صنایع، گفت: «بدون شک هیچ مشکلی نیست. فاز اول افتتاح شد و کشتی می‌توانند لنگر بیندازند. کالاهایی را که هم بخواهیم به هند و کشور های جنوب آسیا و حتا به آسترلیا و مالیزیا صادر کنیم می‌توانیم از راه این بندر صادر نماییم.»  این درحالی‌ست که برای نخستین بار یک محمولۀ بزرگ گندم کمک‌شده هند از راه بندر چابهار به کشور رسید و این‌کار بازرگانان کشور را برای کارگیری از بندر چابهار علاقه‌مند ساخته‌است. اتاق تجارت و صنایع، با خرسندی از آغاز حمل‌ونقل کالاها از راه بندر چابهار می‌گویند که بخشی از مشکلات در این بخش هنوزهم حل نشده‌اند. سخن‌گوی این نهاد می‌گوید هرچند ایران پذیرفته‌است که مدت اقامت بازرگانان افغانستان را در این کشور از یک‌سال به سه‌سال افزایش دهد، اما تاکنون در این بخش هیچ‌کاری نشده‌است. صیام پسرلی، سخن‌گوی اتاق تجارت و صنایع، گفت: «عملا شرایط ضمنی برای انتقالات آماده شده‌است. ما انتظار داریم که در فازهای دوم و سوم چابهار به‌گونۀ کامل به بهره‌برداری سپرده شود و ما بتوانیم از آن استفاده کنیم. در چابهار هنوزهم مشکلاتی وجود دارند مشخصا باید آن‌جا میدان هوایی ساخته شود، راه‌آهن به آن‌جا تمدید شود و مشکل برق حل شود.»    بندر چابهار از نزدیک‌ترین بندرهای دریایی برای افغانستان به‌شمار می‌رود. شماری از بازرگانان با درنظرداشت مشکلات در راه‌های پاکستان می‌گویند که احتمال دارد در درازمدت بندر چابهارمهم‌ترین راه واردات و صادرات کالاها برای افغانستان و منطقه باشد. ازسویی‌هم، هرچند بندر چابهار یک بندر جدید است و کمبودهایی دارد، این بندر در منطقه آزاد چابهار واقع است از همین‌رو، ایران و هند تلاش دارند که برای رونق‌دادن این بندر امتیازهای بیشتری را در اختیار بازرگانان افغانستان قرار دهند.

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که در روند صلح افغانستان طرف مذاکره دولت این کشور گروه طالبان است نه گروه داعش.

15 قوس 1396 / محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که در روند صلح افغانستان طرف مذاکره دولت این کشور گروه طالبان است نه گروه داعش. او امروز در نشستی که برای گزارش شرح فعالیت خود به مردم برگزار کرده بود، گفت که اگر قرار باشد داعش و گروه طالبان را یکسان فرض کنیم "من معتقدم که به یک بی‌راهه می‌رویم و از مسئولین و بخصوص مسئولین امنیتی می‌خواهم که اظهاراتی نکنند که روند صلح آسیب ببیند." به گفته آقای خلیلی افراد گروه طالبان در سال ۱۳۹۴ در یک عملیات نظامی گروگان‌های غیر نظامی متعلق به مردم هزاره را با جنگ از دست افراد داعش رها کردند. آقای خلیلی در این نشست گفت برای افغانستان، صلح به عنوان یک ضرورت جدی مطرح است. او تاکید کرد که مشکل افغانستان از طریق جنگ حل نمی‌شود و "تا زمانی که جنگ و حمله است، دفاع هم است." به گفته آقای خلیلی زمینه مساعد آغاز تماس با طرف‌های درگیر در افغانستان فراهم شده است. محمد اکرم اخپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان نیز در نشست امروز گفت که حکومت بدون هیچ پیش شرطی حاضر به گفتگو با طالبان است و خواسته‌های طالبان در کنفرانسی که تا حدود یک ماه دیگر برگزار خواهد شد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آقای اخپلواک در این نشست گفت که از طالبان می‌خواهد که با باز نمودن دفتر در کابل و یا هر راهکار دیگر میانجی‌گری که آنان باور دارند، زمینه گفتگو و مذاکره را برای برقراری صلح با عزت فراهم سازد.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب، می‌گوید که این وزارت برنامۀ مصئونیت و امنیت بندهای کشور را ساخته است. مقام‌های وزارت انرژی و آب در نشستی امروز چهارشنبه پیمان‌های بازسازی بند برق پلخمری و توسعۀ بند دُهله کندهار را امضاء کردند.

15 قوس 1396 / علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب، می‌گوید که این وزارت برنامۀ مصئونیت و امنیت بندهای کشور را ساخته است. مقام‌های وزارت انرژی و آب در نشستی امروز چهارشنبه پیمان‌های بازسازی بند برق پلخمری و توسعۀ بند دُهله کندهار را امضاء کردند. عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی در این نشست گفت که از روند عملی سازی پروژه‌های بند سازی در کشور به گونۀ جدی نظارت خواهد شد.  آقای عبدالله گفت: «توجه همۀ ما را ایجاب میکند تا در اساسی بودن پروژه ها , ساختمان ها و بنیادی که گذاشته میشود متوجه باشیم.» بانک توسعۀ آسیایی که برای مطالعات توسعه بند دُهله کندهار کمک می‌کند می‌گوید که پس از بررسی‌ها دیوارهای بند دهله تا هشت متر بلند ساخته خواهند شد. به گفتۀ این بانک، این کار ظرفیت ذخیرۀ آب را در این بند از ۲۶۴ متر مکعب به ۳۱۴ مترمکعب آب افزایش خواهد داد. شنی کمبل، معاون بانک توسعه آسیایی، گفت: «این پروژه بسیار فنی است باید به گونۀ دقیق بررسی شود. این پروژه نه تنها به آبیاری و گسترش زیرساخت منابع آبی ارغنداب کمک می‌‎کند بل برای آب رسانی و تولید برق در کندهار سودمند واقع خواهد شد.» در همین حال وزیر انرژی و آب گفت این وزارت برنامه مصونیت و امنیت بندهای کشور را ساخته است.  علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب، گفت: «از تمام بندهای که در سال‌های گذشته ساخته شده است تا امروز یک بررسی میشود به منظور مصونیت این بندها.» شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از عملی شدن پروژه‌های انرژی در کشور خرسند استند و بر مدیریت درست آب‌های کشور تأکید کردند.  خالد پشتون، عضو مجلس نماینده‌گان، گفت: «آب‌های ما بدون استفاده به همسایه ها میرود ما در مقابل آب ها در اینجا سطح اش پایین آمده می‌رود.»

درسفر اخیر رییس‌جمهوربه ازبیکستان ، این کشور برحل مشکلات گمرکی وتدابیرلازم برای تأمین امنیت مرزهای دوکشور توافق کرده است.

15 قوس 1396 / درسفر اخیر رییس‌جمهوربه ازبیکستان ، این کشور برحل مشکلات گمرکی وتدابیرلازم برای تأمین امنیت مرزهای دوکشور توافق کرده است. مسؤلان بانک توسعۀ آسیایی با درنظرداشت اهمیت این پروژه می‌گویند که این پروژه می‌تواند درچارچوب برنامه‌های صندوق بازسازی افغانستان ازسوی شماری ازکمک کشورها و نهادهای کمک کننده تمویل شود. ازسویی‌هم معاون سخن‌گوی ریاست جمهورامضاء ده‌ها موافقتنامه میان افغانستان وازبیکستان را صفحۀ جدید در روابط اقتصادی میان دوکشور میداند. ازمیان ده‌ها موافقنامۀ وسند تفاهم میان افغانستان و ازبیکستان که روز گذشته درحضور رییسان جمهور دوکشورامضاء شدند یکی آن، توافق بر انتقال لین برق وارداتی سرخان- پلخمری است که با عملی شدن این پروژه تا یک هزار میگاوات برق به شبکۀ برق کشور وارد خواهد شد. داواخان مینه پال، معاون سخن‌گوی رئیس جمهور گفته است:"شما می‌دانید که افغانستان یک دهلیز اقتصادی است و در دهلیز همکاری‌های اقتصادی آسیای میانه مهم ترین دهلیز اقتصادی را تشکیل میدهد و نقش ازبیکستان در آن خیلی برجسته است. حکومت وحدت ملی توانسته است به کمک دیپلوماسی موثر در روابط افغانستان با ازبیکستان یک صفحۀ جدید را باز نماید." سم ویل تومیوا رئیس بانک توسعۀ آسیایی درکابل گفته است:"لین برق وارداتی سُرخان - پلخمری که با ظرفیت یک هزارمیگاوات برق کشیده خواهد شد یک پروژه مهم است وما می‌خواهیم این پروژه درچارچوب صندوق بازسازی افغانستان  ازسوی شماری ازکمک کننده‌گان مانند جاپان وغیره کشورها تمویل شودوما هم برای عملی شدن این پروژه علاقمند هستیم." ایجاد دهلیز ترانزتیی میان افغانستان وازبیکستان که با بهره برداری ازآن افغانستان ازراه ازبیکستان به چین خواهند رسید، گسترش سرمایه‌گذاری‌های دوکشور دربخش‌های گونه‌گون به ویژه دربخش انرژی درافغانستان  وجذب کمک های ازبیکستان به برنامه‌های راه آهن افغانستان ازمهم‌ترین برنامه‌های اند که بربنیاد توافق‌های جدید نماینده‌گان دوکشور عملی خواهند شد. درسفر اخیر رییس‌جمهوربه ازبیکستان ، این کشور برحل مشکلات گمرکی وتدابیرلازم برای تأمین امنیت مرزهای دوکشور توافق کرده است. اتاق تجارت وصنایع گرمی روابط افغانستان وازبیکستان را برای گسترش دادوستد بازرگانی میان دوکشور مهم میدانند.

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که این دو کشور برای ارتباط درۀ سُرخان ازبیکستان با شهر پلخمری در افغانستان تلاش‌های شان را افزایش دهند. محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور که برای یک سفر رسمی به شهر تاشکند، پایتخت ازبیکستان، رفته‌است،

14 قوس 1396 / رییس‌جمهور غنی می‌گوید که این دو کشور برای ارتباط درۀ سُرخان ازبیکستان با شهر پلخمری در افغانستان تلاش‌های شان را افزایش دهند. محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور که برای یک سفر رسمی به شهر تاشکند، پایتخت ازبیکستان، رفته‌است، امروز سه شنبه در یک نشست خبری در یک نشست خبری با همتای ازبیکستانی‌اش، شوکت میر ضیایف گفت که افغانستان به داشتن روابط گسترده با ازبیکستان در بخش‌های امنیت، اقتصاد و تجارت اهمیت زیادی قایل است و تقویت هرچه بهتر همکاری‌ها میان این دو کشور می‌تواند به نفع کشورهای منطقه و جهان باشد.  به گفتۀ مقام‌های حکومت افغانستان، این دو کشور بیش از ۲۰ سند همکاری و ۴۰ قرارداد را در بخش‌های مختلف مانند اقتصاد، امنیت، صحت، زراعت، ترانزیت، آموزش و پرورش و بازرگانی به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر امضاء کردند. مقام‌های افغانستان و ازبیکستان همچنان یک توافقنامۀ امنیتی را برای تأمین امینت پُل حیرتان نیز امضاء کردند. از سویی هم، رییس‌جمهور میرزایف با اشاره به روابط کشورش با افغانستان گفت که او از روند صلح و ثبات در افغانستان پشتیبانی می‌کند. رییس‌جمهور غنی در بارۀ امضای توافقنامه‌ها میان دو کشور گفت: «امروز ما موافقتنامه‌هایی را به امضاء رسانیدیم که یک چوکات حقوقی و کامل همکاری‌های دولت با دولت را در راستای خواست‌ها و آرزوهای کلیدی دو کشور به‌وجود می‌آورد.» این دو کشور همچنان توافق کرده اند که یک کمیسیون مشترک را برای نظارت از روند عملی شدن توافقنامه‌ها میان دو کشور ایجاد کنند.  آقای میرزایف گفت که ازبیکستان در آیندۀ نزدیک یک قنسلگری دیگر را در افغانستان باز خواهد کرد. رییس‌جمهور غنی از پشتیبانی ازبیکستان از روند صلح افغانستان سپاسگزاری کرد و گفت که رییس‌جمهور میرزایف توانسته است بنیاد همکاری‌های منطقه‌یی را بنا نهد.  او در ادامه گفت: «به نماینده‌گی از حکومت و مردم افغانستان از دعوت و مهمان‌نوازی گرم شما به من و هیئت همراه‌ام تشکر می‌کنم و از آرزوی تان برای افغانستان مرفه و آرام نیز ابراز امتنان می‌کنم. من می‌خواهم به حکومت و مردم ازبیکستان اطمینان دهم که حکومت و مردم افغانستان علاقه‌مند هستند تا در آینده ازبیکستان را منحیث یک شریک عمدۀ شان در بخش ترانزیت و بازرگانی داشته باشند.» او با اشاره به تلاش‎های آقای میرزایف برای همکاری‌های منطقه‌یی، گفت: «در نشست سمرقند آجندایی‌را که شما به‌خاطر همکاری منطقه‌یی مطرح کردید، در نتیجۀ آن هر یک از کشورهای همسایۀ تان به رفاه و ثبات بیشتر خواهند رسید و موقف شما در «روند استانبول» یا نشست قلب آسیا به‌خاطر اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی و شرق آسیا، از اهمیت بسزایی برخوردار است.» آقای غنی گفت: «شما در سازمان ملل متحد در بارۀ ضرورت به موقف مشترک در برابر هراس‌افگنی و پشتیبانی از راهبرد تازۀ رییس‌جمهور ترمپ برای افغانستان که سخنرانی داشتید و در آن خواستار یک افغانستان باثبات شده بودید، مورد استقبال و قدردانی ما قرار گرفت. از ارزیابی مثبت شما در رابطه با راهبرد تازۀ ایالات متحده امریکا برای آسیای جنوبی و مبارزه با تروریزم، سپاسگزاری می‌کنم.» آقای غنی تأکید کرد که سال آیندۀ میلادی سال دست‌یابی این دو کشور به اهداف شان خواهد بود.  او گفت که روابط میان دو کشور رابطه میان دو دولت است.  رییس‌جمهور غنی گفت که دو کشور باید تلاش‌های دوجانبۀ شان را جهت وصل کردن درۀ سرخان ازبیکستان با شهر پلخمری در افغانستان به خرج خواهند داد. او گفت: «ما تمام تلاش‌های خود را به خرج خواهیم داد تا سُرخان دره را با پلخمری از طریق لین برق وصل کنیم و در ماه‌های آینده تمویل هزینۀ مالی و تطبیق خط آهن مزارشریف-هرات را ارزیابی خواهیم کرد.» در اخیر رییس‌جمهور اشرف غنی از همتای ازبیکستانی‌اش خواست که در آیندۀ نزدیک به افغانستان سفر کند. رییس‌جمهور ازبیکستان این دعوت را پذیرفت.

در همین حال شماری از بازرگانان از حکومت می‌خواهند که برای رشد تولیدات داخلی زمینه‌های بیشتر و بهترتولید را فراهم سازد، زیرا این‌کار انگیزه پیشترفت اقتصاد کشور نیز خواهد شد.

14 قوس 1396 / در همین حال شماری از بازرگانان از حکومت می‌خواهند که برای رشد تولیدات داخلی زمینه‌های بیشتر و بهترتولید را فراهم سازد، زیرا این‌کار انگیزه پیشترفت اقتصاد کشور نیز خواهد شد. جشن صنایع ملی زیر نام «عالیست افغانیست» به هدف معرفی و بازاریابی برای فرآورده‌های داخلی به روز سه شنبه راه اندازی شد. وزارت تجارت و صنایع می‌گوید که با توجه به نقش ارزنده صنایع در رشد فرآورده‌های داخلی، این نهاد می‌کوشد که با روی دست گرفتن برنامه‌های گسترده بازارهای مناسب برای فرآورده‌های داخلی دریابد و نیز شهروندان کشور باید از فراورده‌های داخلی کار گیرند.  در این نمایشگاه بیش از یک صد و چهار شرکت فرآورده‌های شان را به نمایش گذاشته اند. در همین حال اتاق صنایع و معادن می‌گوید که حکومت باید در افزایش تعرفه‌ها بر تولیدات همانند اقدام کند زیرا با این کار تولیدات داخلی حمایت می‌شود. کامله صدیقی، معین تجارتی وزارت تجارت و صنایع، گفت: «وظیفه ما است که ما حمایت از سکتور خصوصی به خصوص تولیدات ملی خود ما را داشته باشیم تا بتوانیم از طریق ایجاد سرمایه گذاری بیشتر به صعنت و همچنان زمینه کاریابی را بهتر و بیشتر بسازیم.» شیربازکمین زاده، رییس هیت عامل اتاق صنایع و معادن، گفت: «در سطح بلند حکومت کارهای خوبی برای حمایت از تولیدات داخلی صورت گرفته است و در پایین کارمندان نهادهای دولتی مشکل افزایی می‌کنند و فساد گسترده وجود دارد که باید جلو آن گرفته شود.» حفیظ الله شجاعی یکی از کسانی است که در بخش کفش دوزی کار می‌کند. وی می‌گوید که کفش‌های داخلی از کیفیت خوبی برخودار استند و شهروندان کشور باید از فرآورده‌های داخلی کار گیرند. حفیظ الله شجاعی می‌گوید که حکومت با بکارگیری از فرآورده‌های داخلی در پیمان‌های داخلی، از فرآورده‌های داخلی حمایت کند. حفیظ الله شجاعی، گفت: «ما پنج سال است که کار می‌کنم. خیلی صنعت کفش دوزی رشد کرده است، هم از نگاه چرم خود و هم از نگاه کیفیت خود. اما هنوز هم تولیدات داخلی را فکر می‌کنند که کیفیت خوبی ندارد.» برخی از شرکت کننده‌گان در نمایش‌گاه فرآورده‌های داخلی برگزاری نمایشگاه‌ها را برای معرفی تولیدات داخلی به مردمان کشور سودمند می‌دانند. اکبر رضایی، شرکت کننده، گفت: «برگزاری نمایشگاه‌ها می‌تواند در رشد تولیدات داخلی به ویژه تولیدات زنان کمک کند.» در همین حال شماری از بازرگانان از حکومت می‌خواهند که برای رشد تولیدات داخلی زمینه‌های بیشتر و بهترتولید را فراهم سازد، زیرا این‌کار انگیزه پیشترفت اقتصاد کشور نیز خواهد شد.

برشنا شرکت می‎گوید، با نصب ترانسفارمر در سب استیشن عمومی کابل ۳۳ درصد برق در این شهر بیشتر تولید می‎گردد. این شرکت می‎گوید، بسیار زود در سب استیشن عمومی برق رسانی کابل یک ترانسفارمر جدید با ظرفیت ۱۶۰ میگاولت امپیر نصب می‎گردد.

13 قوس 1396 / برشنا شرکت می‎گوید، با نصب ترانسفارمر در سب استیشن عمومی کابل ۳۳ درصد برق در این شهر بیشتر تولید می‎گردد. این شرکت می‎گوید، بسیار زود در سب استیشن عمومی برق رسانی کابل یک ترانسفارمر جدید با ظرفیت ۱۶۰ میگاولت امپیر نصب می‎گردد. این شرکت روز دوشنبه «۱۳ قوس ۱۳۹۶» به همکاری مالی بانک انکشاف آسیایی مراحل نصب زیربنایی این ترانسفارمر را آغاز کرد. با نصب این ترانسفارمر پارچوی‎های برق کابل از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. عبدالوکیل ناصری رئیس عملیاتی برشنا شرکت روز دوشنبه در سب استیشن عمومی چمتله کابل به خبرنگاران گفت: "دو «ام بی ای» ۱۶۰ که ۳۲۰ می‎شود، عملاً نصب است و یک ۱۶۰ دیگر اضافه می‎گردد که در مجموع ظرفیت تولید برق ۳۳ درصد بیشتر می‎گردد. در سال آینده ما از طریق این سب استیشن، امکانات تولید برق وارداتی با ظرفیت ۴۵۰ میگا وات را خواهیم داشت." آقای ناصری می‎گوید، ترانسفارمر جدید به ارزش ۹،۶ میلیون دالر به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی در سب استیشن عمومی چمتله کابل نصب می‎گردد. وی همچنان گفت، با نصب این ترانسفارمر پارچوی‎های برق کابل از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. مسئولان برشنا شرکت می‎گویند، این ترانسفارمر در سیستم برق وارداتی ازبکستان که از منطقه ارغندی به شهر کابل می‎آید، نصب می‎شود. از سوی هم سیمیول تموا رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان می‎گوید، آنان کمک‌هایشان را در بخش رساندن برق به این کشور ادامه می‎دهند. او افزود: "ما بسیار خورسند هستیم که با مردم افغانستان همکاری می‎کنیم و این سب استیشن را می‎سازیم تا به مردم کابل برق بیشتر و دایمی برسد، ما با همکاری مشترک با شرکت برشنا کار می‎کنیم تا کار این پروژه در زمان معین آن تکمیل گردد و ما روند کاری این پروژه را نیز بررسی می‎نماییم." این در حالیست که باشنده‎های کابل، مسئولان فاربریکه‎ها همواره از کمبود برق و بلند بودن قیمت آن در این شهر شکایت داشته‎اند. علاوه بر شهر کابل برخی باشنده‎های ولایات دیگر نیز می‎گویند که مانند شهرها برخی مناطق اصلاً برق ندارند. اما مسئولان برشنا شرکت می‎گویند، کار روی یک پروژه دیگر که ظرفیت تولید ۵۰۰ میگا وات برق را دارد نیز جریان داشته که تا سال آینده به ولایات لوگر، پکتیا و خوست نیز برق توزیع می‎گردد.

ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به ازبکستان سفر می‎کند. ارگ می‎گوید که رئیس جمهور غنی در جریان سفر به ازبکستان در ملاقات با مقامات بلند پایه آن کشور روی گسترش روابط و همکاری میان دو کشور در بخش‎های مختلف گفت‌وگو می‎کند.

13 قوس 1396 / ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به ازبکستان سفر می‎کند. ارگ می‎گوید که رئیس جمهور غنی در جریان سفر به ازبکستان در ملاقات با مقامات بلند پایه آن کشور روی گسترش روابط و همکاری میان دو کشور در بخش‎های مختلف گفت‌وگو می‎کند. شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری روز دوشنبه «۱۳ قوس ۱۳۹۶» در یک نشست خبری در کابل گفت که رئیس جمهور در جریان این سفر با همتای ازبکستانی‌اش و صدراعظم آن کشور روی گسترش روابط و همکاری در بخش‎های مختلف بحث می‎کند. مرتضوی گفت که رئیس جمهور تا چند ساعت دیگر به دعوت رئیس جمهور ازبکستان به آن کشور سفر خواهد کرد. او افزود: "رئیس جمهور تا چند ساعت دیگر به ازبکستان می‎رود. در جریان این سفر با همتای ازبکستانی‌اش و صدراعظم آن کشور روی گسترش روابط و همکاری میان دو کشور در بخش‎های مختلف گفت‌وگو کرده و اعلامیۀ مشترک از سوی رؤسای جمهور دو کشور نیز منتشر می‎شود." آقای مرتضوی می‎گوید که در جریان این سفر تفاهمنامه‌ها و معاهده‎های کمک حقوقی در بخش سکتور امنیتی، ترانسپورت هوایی و زمینی، تجارت، اقتصاد، تحصیلات عالی، انرژی و زراعت در حضورداشت رؤسای جمهور دو کشور امضا می‎گردد. آقای مرتضوی این را نیز می‎گوید که رئیس جمهور افغانستان در پوهنتون بخارا برای دیپلومات‎ها، استادان و شاگردان آن پوهنتون سخنرانی می‎کند. افغانستان قبل از این نیز با کشور ازبکستان یک تعداد قراردادهای را امضا کرده‎است. ریاست جمهوری، سفرهای اخیر رئیس جمهور غنی را به کشورهای مختلف پر دست‌آورد خوانده و آن را مهم می‎داند. قابل یادآوریست که افغانستان قبل از این نیز با کشور ازبکستان یک تعداد قراردادهای را در بخش‎های تجارت، اقتصاد و انرژی امضا کرده‎است که از جمله آخرین آن قرارداد انتقال صد هزار تن گندم بود که سه ماه قبل با آن کشو امضا گردید. براساس گزارش‎ها در حال حاضر میزان تجارت میان دو کشور به ۳۵۰ میلیون دالر رسیده و تلاش می‎شود تا این رقم در آینده به یک میلیارد دالر افزایش یابد. در این حال وزارت تجارت و صنایع تعداد تفاهمنامه‎های را که قرار است با ازبکستان به امضا برسد ۲۱ تفاهمنامه خوانده و می‎گوید تفاهمنامه‎های که در بخش تجارت و ترانزیت امضا می‎گردد، بسیار مهم می‎باشد. مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت در مورد گفت: "در جریان سفر رئیس جمهور به ازبکستان ۲۱ تفاهمنامه مختلف امضا می‎شود که مهم آن در بخش تجارت و ترانزیت می‎باشد. با این کار افغانستان از راه ازبکستان با کشورهای آسیای جنوبی و آسیای میانه، چین، روسیه و قزاقستان وصل می‎گردد." رئیس جمهورغنی پس از رسیدن به قدرت گفته بود که روابط در بخش‎های اقتصادی و سیاسی را با کشورهای آسیای میانه به‌شمول ازبکستان، تاجکستان و قزاقستان تقویت می‎کند.

حکومت افغانستان از افتتاح رسمی توسعه بندر چابهار استقبال می‌کند و آن را از اهمیت خیلی زیاد برای صادرات و واردات افغانستان برخوردار می‌داند.

13 قوس 1396 / حکومت افغانستان از افتتاح رسمی توسعه بندر چابهار استقبال می‌کند و آن را از اهمیت خیلی زیاد برای صادرات و واردات افغانستان برخوردار می‌داند. توسعۀ بندر چابهار ایران که فواید زیادی را برای تجارت افغانستان در بر خواهد داشت، دیروز یک‌شنبه «۱۲ قوس ۱۳۹۶» رسماً افتتاح شد. کابل و تهران امیدوار اند این بندر بتواند برای افغانستان و کشورهای آسیای میانۀ محاط به خشکه راه مثمر و ارزان ترانزیتی را فراهم سازد. دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت: "حکومت وحدت ملی از آغاز ایجادش تلاش داشت محدود به یک راه و یک کشور نباشد، ما تلاش نمودیم تا راه‌های متعدد برای صادرات و واردات ما باز گردد به همین سبب افغانستان، هند و ایران کار بالای پروژه چابهار را آغاز کردند که اولین محموله گندم هند از این راه اخیراً وارد افغانستان شد. چابهار یک راه ارزان برای صادرات و واردات افغانستان است." آقای مینه‌پال افزود که حکومت افغانستان بر علاوه همکاری با هند و ایران در عرصه بهبود تجارت افغانستان از راه چابهار، تماس‌ها و همکاری‌های با آسیای میانه در بخش‌های تجارتی و ترانزیتی دارد و در نتیجه تماس‌هایش به نتایج مطلوب دست یافته‌است. بندر چابهار که هند در آن برای دستیابی به بازارهای افغانستان و آسیای میانه ۵۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده‌است، وابستگی افغانستان به بندر گوادر پاکستان را به‌طور قابل ملاحظه کاهش می‌دهد. دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت: "متأسفانه در گذشته پاکستان برای صادرات و واردات افغانستان از راه گوادر محدودیت‌های وضع می‌کرد که این کار بالای تجارت افغانستان تأثیر می‌گذاشت و تجار افغان متقبل خسارات زیاد مالی می‌شدند، ولی بندر چابهار از اهمیت زیاد برای ما برخوردار است چون حال تجار افغانستان می‌توانند صادرات و واردات‌شان را به آسانی انجام دهند." حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیروز یک‌شنبه در حضور نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، هند، قطر و چند کشور دیگر در مراسم افتتاح توسعۀ این بندر تجارتی شرکت داشت و گفت، از طریق این بندر، حُسن نیت به کشورهای همسایه با قیمت و وقت کمتر ارائه می‌شود. توسعۀ بندر چابهار ظرفیت سالانۀ حجم کارگوی آن را که در گذشته ۲.۵ میلیون تُن بود، سه چند بیشتر ساخته و این حجم حال به ۸.۵ میلیون تُن می‌رسد. مرحله‌های بعدی احداث این بندر تجارتی و توسعۀ آن قرار است در ۱۴ سال آینده تکمیل گردد. تحلیلگران می‌گویند، چابهار می‌تواند چالشی برای بندر گوادر پاکستان باشد که در ۸۰ کیلو متری چابهار موقعیت دارد و با سرمایه‌گذاری چین انکشاف می‎یابد. ولی، حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیروز یک‌شنبه موجودیت چنین رقابت را کمرنگ نشان داده و گفت، چابهار شراکت و اتحاد بیشتر را بین کشورهای منطقه ایجاد خواهد کرد.

از جمع ١٢ نامزد وزير معرفى شده از سوى حکومت، ١١ تن راى اعتماد ولسى جرگه را به دست آوردند؛ اما تنها نامزد وزير وزارت معادن و پطرولیم در ميان اين ١٢ تن، موفق به گرفتن راى اعتماد اين جرگه نشد.

13 قوس 1396 / از جمع ١٢ نامزد وزير معرفى شده از سوى حکومت، ١١ تن راى اعتماد ولسى جرگه را به دست آوردند؛ اما تنها نامزد وزير وزارت معادن و پطرولیم در ميان اين ١٢ تن، موفق به گرفتن راى اعتماد اين جرگه نشد.  دوازده نامزد وزير حکومت، در چهارم قوس براى به دست آوردن راى اعتماد، به ولسى جرگه معرفى شدند، در روزهاى اخير برنامه هاى کارى شان را به جرگه ارايه کردند و امروز در اين جرگه براى آنان صندوق هاى راى گذاشته شد. در نشست امروزى ولسى جرگه، ٢٢٥ تن از اعضاى جرگه حاضر بودند و هر نامزد وزير، براى گرفتن راى اعتماد جرگه، به اخذ ١١٣ راى تاييد نياز داشت. شهزادگل آریوبی نامزد وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با کسب ١١٥ راى تاييد، مصطفی مستور نامزد وزارت اقتصاد با کسب ١٥٥ راى تاييد، محمد شفیق گل آغا شیرزی نامزد وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل با به دست آوردن ١٥٨ راى تاييد، طارق شاه بهرامی نامزد وزارت دفاع ملى با داشتن ١٤١ راى تاييد، نصیراحمد درانی نامزد وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با کسب ١٤٤ راى تاييد، مجیب الرحمن کریمی نامزد وزارت احیاء و انکشاف دهات با به دست آوردن ١٢٩ راى تاييد، ویس احمد برمک نامزد وزارت امور داخله با داشتن ١٧٣ راى تاييد، محمد حمید طهماسی نامزد وزارت ترانسپورت با کسب ١٤٩ راى تاييد، پوهنمل داکتر نجیب الله خواجه عمری نامزد وزارت تحصیلات عالی با به دست آوردن ١٢٤ راى تاييد، فیض الله ذکی نامزد وزارت کار، امور اجتماعی، شهداء و معلولین با کسب ١٢٦ راى تاييد و انجنیر یما یاری نامزد وزارت فواید عامه با به دست آوردن ١٥٦ راى تاييد، توانستند راى اعتماد ولسى جرگه را از آن خود کنند. اما نرگس نهان نامزد وزارت معادن و پطرولیم، با کسب ١٠٧ راى تاييد نتوانست راى کافى براى برنده شدن را از آن خود کند. برخى وزارت هاى يادشده، در حالى از حدود يک و نيم سال به اين طرف، از سوى سرپرستان اداره ميشد که کار کردن سرپرست وزراء براى بيش از دو ماه، خلاف قانون سرپرستى است. گفتنی است که وزارت هاى خارجه، معارف و اطلاعات و فرهنگ نيز از سوى سرپرستان اداره مى شود و تا حال حکومت، نامزد وزراء براى اين وزارت ها را به ولسى جرگه معرفى نکرده است. عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه، از حکومت خواست تا براى اين سه وزارت و همچنان وزارت معادن و پطرولیم، نامزد وزراء را معرفى کند.

مقام های وزارت زراعت پیش بینی می کنند که در سال جاری در حدود هشت تُن زعفران در کشور برداشت خواهد شد. نخستین جشنوارۀ زعفران، امروز با حضور شماری از کشاورزان و سرمایه گذاران در کابل راه اندازی شد.

13 قوس 1396 / مقام های وزارت زراعت پیش بینی می کنند که در سال جاری در حدود هشت تُن زعفران در کشور برداشت خواهد شد. نخستین جشنوارۀ زعفران، امروز با حضور شماری از کشاورزان و سرمایه گذاران در کابل راه اندازی شد. مقام ها در وزرات زراعت و آب یاری، هدف از راه اندازی این جشنواره را تشویق کشاورزان برای افزایش کشت این گیاه در کشور می گویند. لطف الله راشد، سخن گوی این وزارت می گوید که امسال، در چهارده ولسوالی ولایت کابل بر گسترۀ پنجاه جریب زمین، پیازِ زعفران کِشت شده بود که تا دوازده کیلوگرام زعفران از آن بدست آمده است. وی در این باره می افزاید: «هدف ما امسال این بود که، ما سه هزار هکتار زمین را در ۳۰ ولایت تحت پوشش قرار می دهیم و میزان تولید زعفران نیز به هشت تُن خواهد رسید.» درهمین حال، شماری از زعفران کاران در کابل می گویند که حکومت باید برای ترویج بیشتر کِشت زعفران در ولایت کابل، برنامه های بیشتری را عملی سازد. آنان، کشت زعفران در ولسوالی های کابل را برای افزایش درآمدهای کشاورزان، بسیار مهم است. احمد شاه، یکی از این کشاورز گفت: «باید کشت زعفران، انکشاف داده شود و کشاورزان حمایت شوند.» زیارت گل، یک کشاورز دیگر نیز افزود: «امسال در پنج بسوه زعفران کشت کردیم این کافی نیست، باید افزایش یابد و نیز بازاریابی شود برای تولیدات زعفران در کشور.» این زعفران کاران باور دارند که اگر حکومت برای ترویج کشت زعفران در کشور تلاش کند، این گیاه می تواند بدیل خوبی برای کشت مواد مخدر شود.

آخرین اخبار بخش ها