آخرین عناوین داخلی

5 ثور 1398 / قرار است این کمک‌ها در نُه ولایت کشور از جمله بدخشان، ننگرهار، بامیان، لوگر و پروان هزینه شوند. کوریای جنوبی، ۱۶میلیون دالر ازبهر افزایش مصونیت غذایی و کاهش آسیب‌پذیری‌های مردم از رویدادهای طبیعی به افغانستان کمک کرد. سفیر کوریا در افغانستان، در مراسم اهدای این کمک‌ها که امروز (پنج‌شنبه، ۵ثور) در کابل برگزار شد،  بر عملی‌سازی برنامه‌های بنیادی برای کاهش زیان‌های رویدادهای طبیعی تأکید کرد. قرار است که این کمک‌ها از سوی برنامۀ غذایی جهان در بخش‌های گوناگون کشور هزینه شوند. ژه هاینگ هی، سفیر کوریا در افغانستان بیان داشت: «هنگامی‌که یک آفت رخ می‌دهد، دادن غذا مؤثر و پایدار نیست، ما باید انعطاف‌پذیری را به میان بیاوریم و ما از همین رو اینجا هستیم. این درست مانند دادن ماهی و دانستن ماهی گرفتن است.» محمد رفیق قاضی زاده، رییس منابع طبیعی وزارت زراعت آبیاری و مالداری افغانستان نیز گفت: «این کمک‌ها می‌تواند، یک همکاری خوبی باشد در راستای تأمین مصونیت و کاهش اثرات آفت‌های طبیعی که رخ می‌دهد.» قرار است این کمک‌ها در نُه ولایت کشور از جمله بدخشان، ننگرهار، بامیان، لوگر و پروان هزینه شوند.

2 ثور 1398 / برعلاوه بازرگانان هرات، بازرگانان ولایت‌های کابل، بلخ و کندهار نیز تولیدات شان را به این نمایشگاه آورده‌اند. پنجمین نمایشگاۀ سالانه فرآورده‌های داخلی، امروز (یک‌شنبه، ۱ثور) در ولایت هرات راه اندازی شد. در این نمایشگاه، فرآورده‌های ولایت‌های هرات، کابل، بلخ و کندهار در ۱۸۰غرفه به نمایش گذاشته شده‌اند. در حدود پنجاه غرفۀ این نمایشگاه به صنایع دستی زنان اختصاص یافته‌است. اتاق صنعت و معادن هرات، می‌گوید که کیفیت کالاهای داخلی نسبت به سال‌های پیش بهتر شده‌است و پاسخ‌گوی بازارهای داخلی استند. حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات در این باره گفت: «در این نمایشگاه حدود ۱۸۰ غرفه از صنایع داخلی که در شهرک صنعتی هرات، کابل، کندهار و مزار تولیده شده است به نمایش گذاشته شده‌است. حدود پنجاه غرفه از صنایع دستی است که از سوی خانم‌ها در اینجا به نمایش گذاشته شده‌اند. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور که در این نمایشگاه شرکت کرده بود، گفت که حکومت در تأمین امنیت بازرگانان و فراهم‌سازی بازار برای فروش فرآورده‌های داخلی متعهد است. آقای محب افزود: «مشکلات تجار و صنعت‌کاران را می‌خواهیم که بشنویم که چه استند. اکثریت شان شکایت دارند که تعرفه و امنیت خوب نیست. می‌خواهیم این مشکلات را از نزدیک بررسی کنیم. شما می‌دانید که امنیت و اقتصاد لازم و ملزوم است.» اما، حضور نداشتن مقام‌های وزارت تجارت و صنعت در این نمایشگاه، انتقاد سکتور خصوصی را بر انگیخته‌است. زمری صاحب‌زاده، یکی از صاحبان غرفه گفت: «در افغانستان کارهای برعکس است. خوب بود که رییس صاحب‌جمهور در این افتتاحیه می‌بود و اگر او نبود پس باید وزیر تجارت می‌بود.»

30 حمل 1398 / بربنیا آمارهای وزارت معادن با در حال حاضر از ۱۲۵معدن کوچک مواد ساختمانی در کشور سالانه ۲۰۰ میلیون افغانی درآمد به حکومت می‌رسد. وزارت معادن و پترولیم، از آغاز روند واگذاری معدن‌های کوچک مواد ساختمانی به شرکت‌های خصوصی در کشور خبر می‌دهد. مسؤولان این وزارت می‌گویند که ۱۳۶ساحۀ معدن‌کاری کوچک مواد ساختمانی در کشور شناسایی شده‌اند و با واگذاری این معدن‌ها به شرکت‌ها، درآمدهای حکومت در بخش معدن‌های کوچک مواد ساختمانی سالانه به ۳۵۰میلیون افغانی خواهند رسید. عبدالقدیر مطفی، سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم گفت: «هدف از دادن این قرار دادها این است که در بخش صنایع استخراجی مخصوصا در بخش مواد ساختمانی، ظرفیتی‌که داریم از آن استفاده کنیم، عواید بدست بیاورد و زمینه کار برای مردم فراهم شود.» در همین حال، شماری از کارشناسان می‌گویند که در حال حاضر بخش بزرگی از معدن‌های کوچک ساختمانی که شامل معدن‌های ریگ، جغل و سنگ می‌شوند از سوی افراد و اشخاص به گونۀ خودسر استخراج می‌شوند. عبدالقادر جیلانی، کارشناس امور اقتصادی بیان داشت: «در افغانستان بسیار معادن داریم که هیچ دست نخورده‌است و اگر دست خورد به‌گونه غیرفنی و غیرقانونی استخراج شده و از اینرو قانونی سازی معدن کاری کوچک یک کار مثبت است.» بربنیا آمارهای وزارت معادن با در حال حاضر از ۱۲۵معدن کوچک مواد ساختمانی در کشور سالانه ۲۰۰ میلیون افغانی درآمد به حکومت می‌رسد.

28 حمل 1398 / آلمان از حکومت افغانستان انتظار دارد که تحت چهارچوب پاسخگویی متقابل جنوا، به تعهدات خویش عمل نماید.  وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان (BMZ) روز سه شنبه ( ۲۷ حمل) تعهد سپرده است که حدود ۵،۱ میلیارد افغانی (معادل ۵۹ میلیون یورو) را در عرصه‌های حکومتداری خوب، توسعه پایدار اقتصادی و نیز توسعه شهری و زیربنای شاروالی‌ها در افغانستان سرمایه گذاری نماید. درهمین حال مبلغ ۸،۷ میلیارد افغانی دیگر (معادل ۱۰۰ میلیون یورو) به صندوق وجهی بازسازی افغانستان اختصاص داده می شود.  این درحالی است که از سال ۲۰۰۱ بدینسو، حکومت آلمان مجموعاً ۳۴۵ میلیارد افغانی (معادل ۴،۰۶ میلیارد یورو) را در افغانستان سرمایه گذاری کرده است. در مقابل این سرمایه گذاری، آلمان از حکومت افغانستان انتظار دارد که تحت چهارچوب پاسخگویی متقابل جنوا، به تعهدات خویش مبنی بر انجام اصلاحات در زمینۀ مبارزه با فساد اداری، جلوگیری از خشونت علیه زنان، رشد حقوق و فرصت‌های مساوی برای زنان و نیز تأمین شفافیت در استخراج معادن و سکتور استخراج عمل نماید.  همچنان مبلغ ۳،۵ میلیارد افغانی (معادل ۴۰ میلیون یورو) از بابت همکاری دوجانبه که در سکتور انرژی سرمایه گذاری خواهد شد، مشروط به انجام رهنمودهای فعالیت و حفظ و مراقبت پروژه‌های جاری و آیندۀ پلان شده به منظور پایداری این پروژه‌ها می‌باشد. هیننگ پلاتی، رییس بخش افغانستان و پاکستان در وزارت همکاری اقتصادی و توسعه آلمان در گفته است که: «آلمان به عنوان یک شریک مطمئن درازمدت برای توسعه افغانستان و مردم این کشور باقی می ماند – همان طوری که ما در گذشته نیز چنین بوده ایم. آلمان به حمایت خویش از انکشاف در افغانستان با تمویل الی ۴۳۰ میلیون یورو به طور سالانه تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد.» درهمین حال ناهید سرابی، معین امور پالیسی وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که: «همان طوری که در استراتژی رشد و نیز چارچوب ملی صلح و توسعه افغانستان تسجیل شده است، حکومت افغانستان در نظر دارد به رشد اقتصادی بالاتری دست یابد، مناسبات دوستانه اش را با کشورهای همسایه توسعه دهد، عواید را افزایش دهد، اشتغال سازی کند، سطح فقر را کاهش دهد، و به منازعۀ خشونت بار پایان دهد.»

24 حمل 1398 / پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. با بسته‌ماندن بخش شرقی حریم فضایی پاکستان به‌روی هواپیماهای افغانستان و شماری از کشورهای آسیای میانه، ادارۀ هوانوردی افغانستان از ایجاد یک مسیر جدید هوایی که با گذشتن از فضای شمال شرقی پاکستان و جنوب چین به دهلی‌نو می‌رسد، خبر می‌دهد. ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که بازشدن این مسیر حداقل یک ساعت از زمان پرواز کنونی (شش ساعت) به دهلی‌نو را کاهش خواهد داد. محمد قاسم وفایی‌زاده، رییس ادارۀ هوانوردی در این باره گفت: «در تلاش استیم که با سفارت چین در این باره بتوانیم دربارۀ باقی ماندۀ این مسیر که یک بخش آن ضرورت به ایجاد یک مسیر دارد، کار کنیم.» یک ونیم ماه می‌شود که بخش شرقی حریم فضایی پاکستان به علت تنش‌های موجود میان هند و پاکستان به‌روی پروازهای عبوری بسته شده‌است. این یگانه مسیر مهم و کوتاه برای پروازهای افغانستان و کشورهای آسیای میانه است که هواپیما‌های این کشورها در زمان کم و با هزینه کم به فرودگاه دهلی می‌رسیدند. محمد نعیم، کارمند یک شرکت گردشگری در کابل گفت: «فعلأ مدت پرواز از مسیر ایران پنج ساعت شده و در قیمت‌ها هم  تغییرات آمده که قیمت‌ها دوبرابر شده‌اند.» پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. پروازهای دهلی‌نو – کابل نیز از حریم فضایی ایران صورت می‌گیرند. رییس ادارۀ هوانوردی افغانستان، می‌گوید که پیش از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان، روزانه به‌گونۀ میانگین تا ۲۵۰هواپیما با استفاده از حریم فضایی افغانستان به دیگر کشورها رفت و آمد می‌کردند، اما از ماه مارچ سال روان میلادی به این‌سو که حریم فضایی پاکستان بسته بوده‌است، روزانه در حدود نُه پرواز از حریم فضایی کشور عبور می‌کنند. هفتۀ پیش، ادارۀ هوانوردی کشور گفت که بسته‌ماندن حریم فضایی پاکستان در یک ماه گذشته، هشت میلیون دالر به درآمدهای عبور از حریم فضایی افغانستان زیان زده‌است.

21 حمل 1398 / وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که تا هنوز مطالعات و بررسی‌های جامعی درباره وجود معادن لیتیم در کشور انجام نشده‌اند، اما احتمال دارد در ولایت‌هایی که معادن نمک وجود دارند، معادن لیتیم نیز وجود داشته باشند. وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که اداره سروی جیولوژی این وزارت بررسی‌های را در پیوند با معادن لیتیم آغاز کرده است تا مقدار و محل این معادن را مشخص سازد. سخنگوی وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که نتایج این بررسی‌ها افزون بر آماده سازی اطلاعات کافی در باره معادن لیتیم، در راه اندازی برنامه‌های آینده برای سرمایه‌گذاری‌ها در بخش استخراج این معادن نیز کمک خواهند کرد. عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، گفت: «وزارت معادن و پترولیم در این بخش کار می‌کند تا درباره زنجیره ارزش تمامی بخش‌ها بدانیم، دریابیم که در کدام بخش‌ها به کدام اندازه وجود دارند، چگونه می‌توانیم آن‌را استخراج کنیم و به چه اندازه می‎توانیم سرمایه گذاری کنیم.» این در حالی است که پیش از این وزارت معادن و پترولیم بررسی‌های را در بخش‌های گونه‌گون کشور، همچون معادن تلک در کشور انجام داد که در پی آن‌ها پروژه‌های نیز به داوطلبی سپرده شدند. لیتیم که مهمترین ذخیره کننده نیروی برق به شمار می‌رود، در فناوری‌های نوین بیشتر در ساخت بتری‌های تیلفون‌های همراه، موترهای برقی، کمپیوتر و بتری‌های هواپیماهای بی‌سرنشین کار گرفته می‌شود؛ صنایعی که عصر رقابت آن‌ها است. پیش از این اداره سروی جیولوجی ایالات متحده امریکا در بررسی‌هایش از معادن افغانستان، گزارشی را درباره وجود معادن لیتیم در ولایت‌های غزنی، هرات و نیمروز پخش کرده بود.  سید زمان هاشمی، معدن شناس، گفت: «از سوی اداره سروی جیولوجی ایالات متحده امریکا تخمین شده بود که در افغانستان منابع سرشار لیتیم وجود دارند و حتا افغانستان را تشبیه کرده بود از لحاظ این منابع با عربستان سعودی که گویا همانگونه که عربستان بزرگترین تولید کننده نفت در دنیاست، افغانستان می‌تواند روزی بزرگترین تولید کننده لیتیم در جهان باشد.» در بیش از یک سال پسین همزمان با افزایش تلاش‌های حکومت افغانستان برای جلب سرمایه گذاری‌ها در معادن کشور، گزارش‌هایی در پیوند با تلاش‌های حکومت برای جلب سرمایه گذاری‌های ایالات متحده امریکا در معادن لیتیم نیز پخش شده‌اند. اما تا هنوز روشن نشده است که امریکاییان به سرمایه گذاری در معادن لیتیم افغانستان علاقه‌مند استند یا نه؟

19 حمل 1398 / ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که شش مسیر عبوری پروازها از فضای پاکستان می‌گذرند و در حال حاضر تمامی این مسیرها به‌روی پروازهای عبوری بسته‌استند. بسته‌ماندن حریم فضایی پاکستان در یک ماه گذشته، هشت میلیون دالر به درآمدهای عبور از حریم فضایی افغانستان زیان زده‌است. ادارۀ هوانوردی، می‌گوید که شش مسیر عبوری پروازها از فضای پاکستان می‌گذرند و در حال حاضر تمامی این مسیرها به‌روی پروازهای عبوری بسته‌استند. در حدود یک ماه پیش، پس از بالاگرفتن تنش‌ها میان پاکستان و هند، پاکستان حریم فضایی‌اش را به‌روی پروازهای خارجی بست. از آن زمان تاکنون، هیچ هواپیمای افغانستان اجازه ندارند از حریم فضایی پاکستان عبور کنند. پروازهای دهلی‌نو – کابل نیز از حریم فضایی ایران صورت می‌گیرند. رییس ادارۀ هوانوردی افغانستان، می‌گوید که پیش از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان، روزانه به‌گونۀ میانگین تا ۲۵۰هواپیما با استفاده از حریم فضایی افغانستان به دیگر کشورها رفت و آمد می‌کردند، اما از ماه مارچ سال روان میلادی به این‌سو که حریم فضایی پاکستان بسته بوده‌است، روزانه در حدود نُه پرواز از حریم فضایی کشور عبور می‌کنند. محمد قاسم وفایی زاده، می‌افزاید: «ما امید داریم که این مشکل هرچه زودتر حل شود؛ درغیر آن ما یک رقم درشت از درآمدهای مان را در بخش پروازهای عبوری از دست می‌دهیم.» از سویی هم، با بسته‌شدن فضای پاکستان به‌روی پروازهای عبوری افغانستان، فاصلۀ زمانی میان میدان‌های هوایی کابل و دهلی‌نو به شش ساعت افزایش یافته‌است. در این میان، دو شرکت هندی، پروازهای‌شان را تا زمان نامعلومی به افغانستان متوقف ساخته‌اند. در همین حال، شماری از کارمندان شرکت‌های گردشگری در پایتخت، می‌گویند که در کنار کاهش مسافرانی‌که به هند می‌روند، بهای تکت‌های هواپیماها در یک ماه اخیر بسیار بلند رفته‌است. نازی، کارمند یک شرکت سیاحتی در پایتخت گفت: «مشکلات است؛ در حال حاضر، بهای تکت‌ها تا دوبرابر افزایش یافته‌اند.» از سویی هم، شماری از شهروندان کشور که هند سفر می‌کنند، از حکومت می‌‎خواهند که مشکلات در این راستا را حل بسازد. بهرام، یکی از این شهروندان گفت: «بسیاری مردم توان خرید تکت‌های با بهای بلند را ندارند؛ حکومت باید این مشکل را حل سازد.» پیش از این، مسؤولان شرکت‌های هوانوردی داخلی گفته‌اند که پس از بسته‌شدن حریم فضایی پاکستان به‌روی پروازهای عبوری، میلیون‌ها دالر به آنان زیان رسیده‌است. اما، مسؤولان ادارۀ هوانوردی، می‌گویند که تلاش دارند یک راه جدید فضایی را از راه چین به هند باز کنند که با این‌کار فاصلۀ زمانی کنونی پروازها تا یک ونیم ساعت کاهش خواهند یافت.

17 حمل 1398 / آمارهای وزارت اقتصاد، نشان می‌دهند که در حال حاضر ارزش بازرگانی افغانستان با روسیه سفید به بیش از چهل میلیون دالر در سال می‌رسد. افغانستان و بلاروس (روسیه سفید)، روز پنج‌شنبه (۱۵ حمل) نخستین تفاهم‌نامۀ همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی را امضا کردند. این تفاهم‌نامه، در نخستین نشست کمیتۀ مشترک همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی افغانستان و بلاروس در کابل به امضا رسید. در این نشست، مصطفی مستور، وزیر اقصاد افغانستان گفت که با امضا شدن این تفاهم‌نامه، روابط میان دو کشور گسترش خواهند یافت. او افزود: «نیاز بود که این ظرفیت‌ها تحلیل و تجزیه شود و ازبین آن‌ها، ساحات همکاری مشترک که مورد قبول و علاقه هردو طرف باشد در قالب یک پروتوکول به اجرا گذاشته شود. یک پروتوکول بسیار خوب تهیه شده‌است و همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ما را بسیار خوب تنظیم می‌کند.» در نشست امروزی، در کنار امضا تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، سه تفاهم نامۀ دیگر در بخش اطلاعات و فرهنگ و همکارهای نظامی بین افغانستان و روسیه سفید نیز به امضا رسیدند. پاول اوتیپین، وزیر صنایع روسیه سفید در این نشست از توسعه سرمایه‌گذاری‌های کشورش در افغانستان خبر داد: «جمهوری بلاروس آماده است که در بخش‌های صادرات ماشینری، تراکتورسازی، کشاورزی و توسعه روابط بازرگانی و سرمایه‌گذاری مشترک با افغانستان همکار باشد.» از سویی هم، در نشست امروز، نماینده‌گان بخش خصوصی افغانستان از حکومت می‌خواهند که در توسعه روابط بازرگانی دو کشور توجه بیشتر کند. محمد یونس مومند، معاون تجارتی هئیت مدیره اتاق تجارت و صنایع اظهار داشت: «این پروتوکول‌ها بسیار به نفع افغانستان است، ولی خدا کند که در این پروتوکول‌ها مراودات بانکی ذکر شده باشد که ما در مراودات بانکی با جهان فعلأ در مشکلات استیم.» آمارهای وزارت اقتصاد، نشان می‌دهند که در حال حاضر ارزش بازرگانی افغانستان با روسیه سفید به بیش از چهل میلیون دالر در سال می‌رسد که بخش بزرگی آن را واردات از آن کشور می‌سازد.

13 حمل 1398 / رئیس اجرائیه می‌گوید، اگر برای مدیریت منابع آبی کشور گام‌های اساسی برداشته نشود، پیامد ناگوار در آینده خواهد داشت. عبدالله عبدالله روز سه شنبه «۱۳ حمل ۱۳۹۸» در پنجمین کنفرانس ملی آب چنین گفت: "ما منابع خوب آبی داریم، اگر در این مرحله برای مدیریت آب گامهای اساسی برداشته نشود در دراز مدت بالای وضعیت زنده‌گی افغان‌ها تأثیر خواهد داشت و ما برای نسل‌های بعدی میراث بد می‌گذاریم." آقای عبدالله همچنان تأکید کرده که برای مدیریت آب‌های کشور باید از تجارب بین‌المللی استفاده شود. در حالی بر مدیریت آب سخن زده می‌شود که اکنون بخش عظیم از آب‌های افغانستان به دلیل کمبود بندهای آبی به کشور های همسایه واریز می‌شود. رئیس چمهور غنی نیز بارها گفته است که برای مهار کردن آب گام‌های جدی برداشته خواهد شد، اما مدیریت آب‌ها هنوز هم یک چالش در برابر حکومت افغانستان شمرده می‌شود. از سوی هم وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید که برای مدیریت بهتر آب پلان وسیع ایجاد بند های کوچک و بزرگ را روی دست دارند. محمد گل خلمی سرپرست وزارت انرژی و آب می‌گوید پلان‌ها برای ایجاد بند ها در کشور ترتیب شده که برخی ان تحت کار است، مطالعه و سروری برخی دیگر آن جریان دارد. آقای خلمی افزود: "برای مهار کردن آب در کشور مطالعات و تحقیقات در زمینه منابع آب‌ها تکمیل شده و برخی از منابع دیگر تحت دیزاین و شماری هم تحت کار است که از این میان می‌توانیم بند سلما که ظرفیت ۶۱۴ میلیون متر مکعب اب را دارد اشاره کنیم." به‌گفته وی، بندهای که تحت کار است شامل بند شاه و عروس، دهن دره، مچلغو، کمال خان، پاشدان و دهله می‌شود. در حالی از ایجاد این بندها سخن زده می‌شود که ساخت برخی بند ها در کشور با واکنش شماری از کشور های همسایه روبه‌رو شده است و گفته اند اگر در افغانستان بند ها ساخته شود، آب آن‌ها کمتر می‌شود و با مشکلات روبه‌رو خواهند شد. اما رئیس جمهور غنی در اوایل حکومت وحدت ملی گفته بود که ۲۶ بند بزرگ آبی و تولید برق در کشور را خواهد ساخت.

12 حمل 1398 / بانک مرکزی اعلام کرده که جواز فعالیت شعبه‌ای از بانک حبیب پاکستان را که در افغانستان فعالیت داشت لغو کرده است. ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی گفت که به دلیل سرباز زدن این بانک از اجرای قوانین بانکداری افغانستان، شورای عالی بانک داری کشور دستور لغو جواز آن را صادر کرده است. بانک حبیب فعالیتش را در افغانستان در سال ۲۰۰۴ آغاز کرده بود. سخنگوی بانک مرکزی افزود که براساس قانون افغانستان باید تمام سرمایه بانک‌های که در افغانستان فعالیت می‌کند به ارز افغانی باشد که بانک حبیب از این قانون اطاعت نکرده است. آقای هاشور مدعی شده که بررسی بانک مرکزی نشان می‌دهد که این بانک در دو سال اخیر حتی دو هزار افغانی نیز به شهروندان افغانستان وام نداده است. او از شهروندان افغان که در بانک حبیب حساب دارند، خواست که می‌توانند تا مدت سه ماه دیگر پول خود را از این بانک پس بگیرند. بانک حبیب پاکستان یکی از مهم‌ترین بانک‌های پاکستان است که در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد. در سایت رسمی این بانک آمده که اکنون نزدیک به یک هزار و ۸۰۰ شعبه در داخل و خارج پاکستان دارد. این بانک افزوده که دو هزار ماشین خود پرداز دارد و مشتریان اصلی آن به یازده میلیون نفر می‌رسد. در صفحه رسمی بانک حبیب آمده این بانک در چهار قاره جهان و در ۲۰ کشور شعبه دارد.

11 حمل 1398 / وزارت تجارت و صنایع افغانستان ارزیابی‌های سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار را رد کرد که گویا صادرات کالا‌های افغانی از طریق دهلیز‌های هوایی به خارج از کشور، یک پلان گزاف و بی‌فایده است. دفتر سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا (سیگار) در گزارشی تهدید‌های را برملا ساخت که گویا حکومت پس از توافق صلح ممکن است، به آنها روبه‌رو شود. سرمفتش خاص امریکا روز پنجشنبه جزئیات گزارش خود در این مورد را در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن با خبرنگاران شریک ساخت. او گفت، می خواهد تهدید‌های احتمالی را مطرح کند تا کانگرس و دیگر پالیسی سازان پلان‌های لازم را پس از توافق صلح در افغانستان ایجاد کنند. جان سوپکو علاوتاً بر مسایل اقتصادی و نارسایی‌های حکومت در زمینه سازی ایجاد فرصت‌های کاری نیز اشاره کرد. یکی از مسایل که سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان روی آن انتقاد نمود، سیاست صادرات محصولات و کالا‌های افغانی به خارج، از راه دهلیز‌های هوایی بود. آقای جان سوپکو از سبسایدی یا اعانه بزرگ در این مورد یاد کرد که حکومت در این عرصه پذیرفته است: "وزارت امور خارجه امریکا تلاش‌ها برای افزایش صادرات در افغانستان را ازدیاد بخشیده است. این کار شده و من هم گفتم که افزایش یافته است. اما این در مرحله خیلی ابتدایی بود. یگانه دلیل افزایش صادرات به هند و دیگر کشور‌ها این است که ما سبسایدی آن را پذیرفتیم. اگر شما گزارش اخیر ربع سال ما را ببینید، برای مصارف برخی اقلام صادراتی ۹۰ در صد سبسایدی پرداخته شده است." اما وزارت تجارت و صنابع افغانستان می گوید، حکومت این سبسایدی را به خاطری می پیذیرد که برای صادرات محصولات کشور راه بدیل داشته باشد. سمیر رسا سخنگوی وزارت تجارت و صنابع افغانستان در صحبتی با رادیو آزادی گفت: "کمک مالی به تاجران از سوی حکومت افغانستان صورت می گیرد، به خاطر انتقال کالا‌ها از طریق دهلیز هوایی ۸۰ در صد هزینه آن از سوی حکومت (وزارت مالیه افغانستان) پرداخت می شود و ۲۰ در صد آن را تاجر می پردازند. این یک کمک خوبی به سکتور خصوصی و تاجران افغان است تا خود به پا بی‌ایستند، بازاریابی خوبی به خارج از کشور داشته باشند و در کنار آن ما راه‌های خوبی برای انتقالات داشته باشیم." اما آقای رسا افزود که در آینده روی این مصارف بحث شده می تواند. براساس معلومات وزارت تجارت و صنابع افغانستان تا حال حاضر حدود ۶۲۰۰ تن میوه خشک و تازه، مانند، ینگ، قالین، زعفران، صنایع دستی و سایر اقلام صادراتی از طرق دهلیز‌های تجارتی به خارج صادر شده اند. همزمان، صیام الدین پسرلی کارشناس امور تجارتی و اقتصادی افغان به رادیو آزادی گفت، صادرات از راه هوایی قیمت تمام می شود. او افزود: "زمانی‌که این دهلیز‌های هوایی افتتاح می شدند، پیش از آن، من موضوع مصارف بلند از این راه را با رئیس جمهور شریک ساختم. قیمت امتعۀ افغانی در بازار‌های هند و افغانستان چندان تفاوتی ندارند و پول رایج در هر دو کشور هم تفاوت زیاد ندارد، پس باید در این مورد یک راه حل سنجیده شود. اما آن زمانی‌که حکومت این موضوع را با اداره انکشاف بین المللی امریکا مطرح کرد و آنها برای سکتور خصوصی از ۷۵ تا ۹۰ در صد سبسایدی قبول کردند، همان بود که ما صادرات از این راه به هند، ترکیه و برخی کشور هایی اروپایی، آغاز کردیم." اما سمیر رسا سخنگوی وارات تجات و صنابع افغانستان از صادرات جلغوزه به عنوان مثال یاد کرد و گفت، مفاد آن هم برای تاجر و هم برای مردم عام رسیده است. او گفت: "پیش از این جلغوزه ما به خارج قاچاق می‌شد و به بهای اندک فروخته می شد. این یک ضربه مالی به تاجر و دهقان ما بود. اما خوشبختانه در همین سال ما توانستیم که ۳۵۰ تن جلغوزه را تنها از کابل به شهر شانگهای چین انتقال دادیم که یک مفاد خوبی برای تاجران و دهقانان ما در پکتیا، پکتیکا و خوست بود. این توقع آنها از حکومت و خواست‌شان بود." صیام الدین پسرلی کارشناس امور تجارتی و اقتصادی افغان به این باور است که پول سبسایدی که برای انتقال اموال تجارتی از راه دهلیز‌های هوایی داده می شود، در اعمار تاسیسات ضروری برای نگهداری محصولات داخلی به مصرف برسد تا دهقان و تاجر از آن منفعت بردارند. وی افزود: "اگر ما این مقدار پول را در امور زیربنایی کشور مانند، اعمار سرد خانه ها، گدام‌ها و فراهم آوری انرژی برق و اعمار سرک‌ها به مصرف برسانیم، ما می توانیم تولیدات و محصولات خود را به دیگر نقاط کشور انتقال دهیم و اگر از این هم بیشتر می شود به کشور‌های خارج صادر می کنیم. اکنون ما بادنجان رومی را به خارج صادر می کنیم . اما اگر اینجا امکان ساختن فابریکه تولید رُب بادنجان رومی باشد و ما در دیگر عرصه‌های شرکت‌ها و سرمایه گذاران متوسط را تشویق کنیم و امکانات برای آنها فراهم نمایم، بهتر خواهد بود." از این که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است، روی این دلیل است که حکومت دهلیز‌های هوایی را در عرصه تجارت یک راه حیاتی می خواند.

11 حمل 1398 / بانک مرکزی، می‌گوید که ذخایر ارزی کشور در سال گذشته روبه افزایش بوده‌است و تاکنون بیش ۷ میلیارد ۸۰۰ میلیون دالر ذخایر خالص ارزی در این بانک گردآوری شده‌اند. مسؤولان بانک مرکزی، می‌گویند که ذخایر ارزی افغانستان به هفت میلیارد و ۸۰۰میلیون دالر رسیده‌است که این نشان‌دهندۀ افزایش ذخایر ارزی کشور در چندسال اخیر است. به گفتۀ این مسؤولان این رقم ذخایر ارزی در حال حاضر وضیعت پشتوانۀ پولی نسبت به شماری از کشورهای همسایۀ افغانستان بهتر است. خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی می‎گوید که در سال گذشته، این بانک تنها صدمیلیون دالر را از تکتانۀ این ذخایر بدست آورده‌است که این رقم در سال‌های اخیر بی‌پیشینه بوده‌است. آقای صدیق افزود: «در حال حاضر وضیعت ما در ذخایر ارزی مان نسبت به شماری از کشورهای همسایه ما که جمعیت بیشتر دارند بهتر است.» در همین حال، اتاق تجارت بین‌المللی، سرمایه‌گذاری بخشی از این پول را و یا به گردش گرفتن آن را به سود اقتصاد کشور می‌داند. به گفتۀ مسؤولان این نهاد، حداقل این پول باید در ایجاد یک بانک قرضه‌های کشاورزی و یا رهنی بکار گرفته شود تا مفاد دوباره بدست دهد. عبدالقدیربهمن، رییس هیئت عامل اتاق تجارت بین‌المللی در این باره افزود: «این نوید خوش است. اما باید این پول از راکد ماندن نجات پیدا کند؛ در وضیعت کنونی نیاز است که با این پول کار شود و یک فعالیت اقتصادی به راه بافتد تا مفاد بدست بدهد.» بربنیاد تحلیل‌های مالی جهان، هرگاه ذخایر ارزی یک کشور برای سه تا شش ماه کُل واردات همان کشور را بسازد وضیعت مالی این کشور بهتر ارزیابی می‌شود اما در افغانستان با درنظرداشت این‌که در حدود پنجاه درصد بودجۀ توسعه‌یی اکنون هم از کمک‌های خارجی است این تحلیل متفاوت خواهد بود.

آخرین اخبار بخش ها