آخرین عناوین داخلی

23 ثور 1399 / وزارت مالیه اعلام کرده است که بانک انکشاف آسیایی مبلغ ۴۰ میلیون دالر آمریکایی کمک بلاعوض را به منظور مبارزه علیه ویروس کرونا به افغانستان تصویب کرده است. وزارت مالیه با نشر اطلاعیه‌ای گفته است که بانک انکشاف آسیایی این کمک را روز گذشته تصویب کرده و این کمک شامل اعمار ۱۵ باب شفاخانه و مراکز صحی مجهز با بخش های تجرید و مراقبت ویژه و اضافه نمودن بیش از یک هزار و۱۰۰ بستر جدید بوده و در بخش احیای مجدد پنج مرکز صحی موجود کمک خواهد کرد. به گفته وزارت مالیه، این کمک در تهیه و تدارک داروها و تجهیزات طبی عاجل مورد نیاز، ارتقای ظرفیت و انعطاف پذیری سیستم ملی صحی افغانستان بمنظور پاسخگویی به حالات اضطراری صحی بشمول شیوع ویروس کووید-۱۹،  صرف خواهدشد. این در حالی است که تا اکنون در افغانستان چهار هزارو ۹۶۳ تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان ۱۲۷ تن جان باخته و ۶۱۰ تن دیگر بهبود یافته اند.

22 ثور 1399 / مردم سرپل می‌گویند از یک هفته به این سو شاهد بارش ژاله شدید بوده اند. برخی آن را کم سابقه خوانده اند. منابع محلی از خسارات گسترده این بارندگی سخن گفته اند. عبدالقادر آشنا، والی سرپل گفته که در پی بارش ژاله جلسه اضطراری برگزار کرده و هیئتی برای بررسی پیامدهای این بارندگی تعیین کرده است. او گفت: "ما از مرکز یک هیئت تعیین کردیم که آن‌ها تثبیت کنند که مردم واقعاً آسیب دیدند. مواشی‌شان از بین رفته. خانه‌های‌شان ویران شده. باغ‌ها و زمین‌های زراعتی‌شان همه تخریب گردیده. بعد از تحقیق ما این‌ها را به مرکز می‌فرستیم تا به مشکلات آن‌ها رسیدگی شود." مختار در ولسوالی سانچارک دو باغ انگور دارد. او می‌گوید زحمت‌های یک‌ساله‌اش در پی بارش ژاله بر باد رفت: "دو هفته شده هر روز ژاله می‌بارد. حاصل انگور باغ ما که تازه گل کرده بود، در اثر بارش ژاله ریخت. امسال من هیچ عایدی از انگور گرفته نمی‌توانم." محمدعالم باغدار دیگر سرپل که نیمی از عمرش را در باغداری سپری کرده، می‌گوید که چنین بارندگی شدید ژاله را هرگز ندیده است: "ما در عمر خود چنین بارندگی باران و ژاله را ندیده بودیم. بسیار زیاد برای ما باغداران و زمین‌داران آسیب رساند." باغداران سرپل خواستار توجه و رسیدگی حکومت به خسارات ناشی از ژاله شده‌اند. محمدسلیم رنجنبر رئیس اداره زراعت سرپل گفت: "از هفته گذشته تا به امروز بارندگی پیهم ژاله و باران شدید در تمام ولسوالی‌های ولایت سرپل رخ داد. بیشتر آسیب در قسمت باغداری است که تمام تاک‌های انگور آسیب دیده. از سویی هم در اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در مرکز سرپل بسیاری خانه‌ها، زمین‌های زراعتی و راه‌ها آسیب دیدند." بخش عمده‌ای از زراعت سرپل را باغداری به ویژه انگور تشکیل می‌دهد. محصول انگور سرپل به هزاران تُن می‌رسد. بخشی از آن معمولاً به خارج از کشور صادر می‌شود.

21 ثور 1399 / مسافران و رانندگان در شاهراه کندز-تخار می‌گویند تخریب این شاهراه در اثر جاری شدن سیل، مسافرت را دشوار کرده است. به گفته آنها، این شاهراه در خان‌آباد ولایت کندز با جاری شدن سیل تخریب می‌شود. محمد مُنیر و حمیدالله که در این شاهراه به ولایت‎های تخار و بدخشان سفر دارند، می‌گویند: "امیدوار هستیم که دولت یک پُل در این ساحه بسازند تا این‌که در اوقاتی ‌که مردم با مشکل روبه‌رو می‌شوند، از این‌جا عبور و مرور ‌کنند. باید دولت برنامه منظم روی دست گیرد تا دیگر در هنگام سرازیر شدن سیلاب‌ها مردم در این مسیر با مشکل روبه‌رو نشوند." "همین مسیر در اثر سرازیرشدن سیلاب‌های موسمی ساعت‌ها و حتی روزها بسته می‌شود. مردم منتظر می‌باشند تا راه باز شود. از دولت می‌خواهیم که درهمین سیل‌بُر یک پل جور کند تا مشکلات مردم حل گردد، چون از این مسیر مردم سه ولایت رفت و آمد می‌کنند." همچنین نصرالله راننده‌ای که در این مسیر مسافرکشی می‌کند، می‌گوید: "در همین سیل‌بُرد ملا کریم هر سال در فصل بهار سیل می‌آید. حتی روزها بند می‌شود. در موترها مریض‌ها و مسافران بند می‌مانند. با مشکلاتی زیادی روبه‌رو می‌شوند. ما از دولت می‌خواهیم که بالای همین سیل‌بُرد یک پُل اعمار کند تا مشکلات مردم حل شود." مسئولان محلی می‌گویند این موضوع را با مقام‎های وزارت فوائد عامه در میان گذاشته‌اند، اما هنوز اقدامی در این مورد صورت نگرفته است. حیات‌الله امیری، ولسوال خان‌آباد گفت: "ما بار‌ها این موضوع را با اداره محلی کندز و همچنین با وزارت فوایدعامه در میان گذاشته‌ایم که بالای سیل‌بُرد ملاکریم پُل اعمار کنند تا مشکلات مسافران ما حل گردد، ولی تاهنوز به این مشکل ما رسیدگی نشده است." شاهراه کندز-تخار از بین ولسوالی خان‌آباد می‌گذرد و این مسیر ولایت‌های مناطق شمال‌شرقی را با ولایت‌های شمالی و کابل وصل می‌کند، اما همه ساله این شاهراه در اثر سرازیرشدن سیل در ولسوالی خان‌آباد تخریب و بسته می‌شود. به همین دلیل باشندگان ولایت‌های کندز-تخار و بدخشان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.

19 ثور 1399 / این در حالی است که وضعیت اقتصادی در کشور رو‌به‌رو بحران است. تنها شرکت کام‌ایر هفته‌وار شش میلیون دالر زیان می‌کند.  بانک جهانی می‌گوید که قرار است ۴۰۰ میلیون دالر را برای مدیریت بحران کرونا به افغانستان کمک کند.  در یک خبرنامه این بانک آمده‌است که هیات مدیره بانک جهانی این بسته کمکی را امروز جمعه تصویب کرده‌است.  در خبرنامه هم‌چنان آمده‌است: «این کمک مالی که در چوکات "برنامه پالیسی انکشاف مشوقه ها" در افغانستان به مصرف می‌رسد شامل ۱۶۰ میلیون دالر امریکایی کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک‌های مالی گروپ بانک جهانی برای فقیر ترین کشور های جهان است. و ۲۴۰ میلیون دالر امریکایی کمک صندوق بازسازی افغانستان که بانک جهانی مدیریت آنرا به نمایندگی از ۳۴ کشور و تمویل کنندگان بین‌المللی برعهده دارد، می‌باشد.» بانک جهانی می‌گوید که افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی با ابهامات متعددی روبه‌رو است؛ بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کووید ۱۹ تاثیرات ناگوار را روی اوضاع افغانستان برجا گذاشته است.  مسدود شدن مرز ها، توقف خدمات ترانسپورتی و ترانزیت کالاهای تجارتی سبب کاهش عواید دولت شده و همزمان با آن تنفیذ مقررات قرنطین سراسری و اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تاثیرات منفی بالای وضعیت اقتصادی کشور می‌تواند داشته باشد. بانک جهانی می‌افزاید که فقر  در افغانستان به صورت عمیق و گسترده وجود داشته و ابهامات سیاسی و امنیتی نیز در کشور هم چنان ادامه دارد.

19 ثور 1399 / درآمد هفته‌وار حکومت از اثر کاهش پروازهای عبوری از فضای کشور در حدود یک و نیم میلیون دالر کاهش یافته‌است. شیوع ویروس کرونا و به انزوا رفتن کشورها پیامدهای بد اقتصادی را در افغانستان به‌همراه داشته‌است.  از این میان، شرکت هوانوردی «کام‌ایر» که پیش از شیوع کرونا هر هفته ۱۱۹ پرواز خارجی و‌ داخلی انجام می‌داد، اکنون اما این پروازها کاملا متوقف شده‌اند و به صفر رسیده‌است. مسوولان این شرکت می‌گویند که در پی‌ توقف پروازها هفته‌وار تا شش میلیون دالر با زیان روبه‌رو اند. به گفته این مسوولان، اکنون درآمد کام‌ایر به صفر رسیده‌است و در نبود پشتیبانی حکومت دیگر قادر نیست حقوق کارمندان و هزینه‌های دیگر‌ را بپردازد. سلیمان عمر، معاون بازرگانی شرکت هوانوردی کام‌ایر در این باره گفت: «هفته ۶.۵ میلون دالر کسر در عواید شرکت است که زیان شمرده می‌شود. چون مصارف ثابت شرکت مثل کرایه‌ها، معاشات کارمندان و سایر مصارف ثابت باقی مانده‌اند و این زیان است به شرکت پرواز های بیرونی شرکت‌های هوانوردی کشور از دو ماه پیش کاهش یافتند و به تدریج صفر شدند، اما پرواز های داخلی از چهار روز  پیش متوقف شدند. اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هشدار می‌دهد که هرگاه حکومت برنامه‌هایی را برای پشتیبانی از شرکت‌های هوانوردی خصوصی و دولتی روی دست نگیرد، این شرکت‌ها ورشکست خواهند شد. خانجان الکوزی، عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بیان داشت: «کشور ها در تمام دنیا به بخش هوانوردی کمک کرده‌اند، مگر در افغانستان متأسفانه که تا هنوز هیچ توجه نشده‌است. دو، سه شرکت که در افغانستان باقی مانده‌اند افتخار وطن ما استند و باید پشتیبانی شوند هرگاه پشتیبانی نشوند، متأسفانه ورشکست می‌شوند.» متوقف شدن پرواز ها، شرکت‌های سیاحتی و ارایه کننده خدمات سفر را نیز زیانمند ساخته‌است. مسعود بینا، معاون اتحادیه شرکت‌های سیاحتی گفت: «اگر حکومت افغانستان فکر مناسبی درباره گردشگر و هوانوردی نداشته باشد ممکن است فاجعه بار باشد.» پرداخت مالیات بگونه قسط وار و معافیت جرایمی که از بهر تأخیر در پرداخت مالیات وضع می‌شوند، از پیشنهاد‌های شرکت هوانوردی کام‌ایر به حکومت استند. اما وزارت مالیه می‌گوید که این وزارت صلاحیت معاف مالیات را ندارد. شمروزخان مسجدی، سخن‌گوی وزارت مالیه بیان داشت: «وزارت مالیه صلاحیت معاف مالیات را ندارد اما در مورد قسط کردن مالیات و نیز جرایم مالیاتی در چوکات قانون امکانات حمایت و همکاری موجود است و باید نظر به همان موضوع و پرونده مشخص دیده شود که ما چگونه همکاری می‌توانیم بکنیم.» از سویی هم درآمد هفته‌وار حکومت افغانستان از اثر کاهش پروازهای عبوری از فضای کشور در حدود یک و نیم میلیون دالر کاهش یافته‌است.

19 ثور 1399 / همزان با آزادسازی صد‌ها تن از زندانیان طالبان، ​سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) گفته است که از رهایی احتمالی شماری از عاملان حمله‌ بر خبرنگاران از بند حکومت افغانستان نگران است. این سازمان امروز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که یافته‌های آنان نشان می‌دهد که لیل‌الدین، یکی از طراحان اصلی حملۀ مرگبار بر چهاراهی دنبق شهر کابل، در میان فهرست ۱۵ نفری زندانیان است که طالبان خواهان رهایی آن است. به گفته این سازمان در این حمله، سه کارمند رسانه‌‌یی به شمول یک خبرنگار افغان کشته و به دفتر تلویزیون یک خسارات زیادی وارد شده بود. در این اعلامیه آمده است که توافق‌نامه صلح نباید سبب عفو جنایات جنگی در افغانستان شود. رضا معینی، مسوول دفتر سازمان گزارشگران بدون مرز در افغانستان خواهان مجازات تمامی "عاملان جنایات انجام شده علیه خبرنگاران" در این کشور شده و افزوده است که "حقیقت و عدالت حق همۀ قربانیان و مردم افغانستان است." او همچنان گفته است: "تعهد به آزادی رسانه‌ها به معنی پایان دادن به بخشش از مجازات برای عاملان جنایات علیه خبرنگاران است. نادیده گرفتن عدالت هموارکنندۀ راه صلح عادلانه و پایدار در افغانستان نیست". این سازمان همچنان با ابراز نگرانی گفته است که پس از امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و طالبان حملات این گروه در بخش‌های افغانستان افزایش یافته است. به گفته این سازمان در دو هفته اخیر، خبرنگاران و مسووان رسانه‌ها در برخی از ولایت‌ها از سوی طالبان "احضار" شده و آنان خواهان متوقف شدن برخی از برنامه‌های رسانه‌های محلی شده اند. این در حالی است که حکومت افغانستان در بیش از یک‌ماه گذشته ۹۳۳ زندانی طالبان را رها کرده است و طالبان نیز مدعی‌اند که تا کنون ۱۳۲ نظامی افغان را از قید رها کرده است. رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

19 ثور 1399 / به گفته شرکت برشنا بازسازی پایه‌های تخریب شده برق میلیون‌ها افغانی‌هزینه برداشته‌است. شرکت برشنا می‌گوید که در بیشتر از چهل روز  گذشته چهار پایه برق از سوی تقنگ‌داران ناشناس آماج قرار گرفته اند و تخریب شده‌اند. وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی برشنا می‌گوید که هشت کارمند ریاست برشنا نیز در این مدت زخمی شده‌اند و معاون حوزه پروان این شرکت نیز جان باخته‌است. به گفته توحیدی بازسازی پایه‌های تخریب شده برق میلیون‌ها افغانی‌هزینه برداشته‌است: «در تخریب خوشی و آرامی خود را می‌بینند. درحالی که این تاسیسات ملی است، تاسیسات عام المنفعه است و هیچ کس حق ندارند که تاسیسات عام المنفعه را بخاطر اغراض شخصی، فکری، حزبی ویا هر هدفی دیگری که دارند استفاده کنند.» در همین حال، اعضای خانواده سید مرتضی سروری، معاون حوزه پروان شرکت برشنا که روز سه شنبه همین هفته در یک انفجار در نزدیک پایه برق جان باخت، می‌گویند که باید عاملان این رویداد بازداشت شوند. داوود، کاکای سید مرتضی گفت: «هیچ‌کسی در راس وظایف افراد مسلکی نیست و اگر است بسیار بی تفاوت. من تعجب به این می‌کنم که شب چهار مراتب انفجار صورت می‌گیرد، فردا باز ساعت یازده روز انفجار دیگر صورت می‌گیرد.» شماری از باشنده‌گان کابل و عالمان دین می‌گویند که آسیب رساندن به تاسیسات عام‌المنفعه نا بخشودنی است.  زلمی افغانیار، باشنده کابل گفت: «کسانی که امروز پایه‌های برق را تخریب می‌کنند کسانی هستند که به نیابت به کشورهای همسایه سیاست شان را پایه گذاری می‌کنند و می‌خواهند سیاست کشورهای همسایه را حاکم بسازند.» عبدالوکیل شایسته، عالم دین نیز بیان داشت: «وحشت ایجاد کردند، دهشت ایجاد کردند و این‌ها باید کشته شوند تا به دیگران پند شوند.» وزارت امور داخله می‌گوید که تاکنون هفت تن در پیوند به تخریب این پایه‌های برق بازداشت شده‌اند. سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که افراد بازداشت شده در تبانی با گروه‌های مخالف دولت دست به تخریب این پایه‌های برق زده‌اند.

18 ثور 1399 / فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده است. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه با ارسال پیامی به رسانه‌ها گفته است که آزمایش کروناویروس در نزد آقای فیروز مثبت است. آقای مایار امروز گفت که از چند روز به اینسو، آقای فیروز اعراض و علایم شبیه کووید۱۹ را داشت و در قرنطین به سر می‌بردند. سخنگوی وزارت صحت عامه وضعیت صحی آقای فیروز را قناعت بخش توصیف کرده است. فیروزالدین فیروز از بیش از یک هفته به اینسو در رسانه‌ها و نشست‌های رسمی دیده نشده است. بر اساس آخرین آمار، شمار مبتلایان کروناویروس در افغانستان به ۳۵۶۳ و مرگ و میر ناشی از آن به ۱۰۶ نفر رسیده است.

17 ثور 1399 / وضعیت نابسامان آبده‌های باستانی هرات زنگ خطر را به صدا در آورده است. مسوولان محلی هرات با انتقاد از این وضعیت، وزارت اطلاعات و فرهنگ، این وزارت را متهم به کم‌توجهی می‌کنند. نماینده‌گان مردم در مجلس هم از دید مسوولان محلی، مقصر کم‌توجهی به آبده‌های باستانی هستند. از آن طرف نماینده‌گان مردم اما ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات را به سهل‌انگاری و ضعف کاری در به دست آوردن بودجه برای آبده‌های باستانی متهم می‌کنند. هم‌زمان با این، دفتر والی هرات از وعده رییس جمهوری کشور برای تخصیص بودجه در صورت بررسی آبده‌های تاریخی داده است. با این همه اما آن‌چه که از دید آگاهان امور برای حفظ آبده‌های باستانی نیاز است، گام عملی برداشتن در این راه است. ایوان شرقی آرامگاه شیخ ابوالولید آزادانی شکاف عمیقی برداشته و در حال فرو ریختن است. در عکس‌های تازه‌ای که از این بنای تاریخی به رسیده، دیده می‌شود که با استفاده از چند پایه چوبی و فلزی تلاش شده که از فروریزی آن جلوگیری شود. بنا بر گزارش‌ها، در سال ۱۳۹۷ آرامگاه ابوالولید پس از ۱۳ سال به طور ابتدایی بازسازی شد اما ریزش باران بی‌وقفه در اواخر سال ۱۳۹۷ و اوایل سال ۱۳۹۸ سبب شد که آب به زیربنای ایوان‌های آرامگاه نفوذ کند و باعث شکاف در سقف ایوان شود. زلمی صفا، آمر حفظ و مراقبت آبده‌های باستانی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید که در نتیجه فرستادن مکتوب‌های متعدد به وزارت اطلاعات و فرهنگ و اداره‌های مختلف دولتی در هرات و مرکز کشور، فقط ۵۰ هزار افغانی برای جلوگیری از ریزش ایوان آرامگاه ابوالولید از اداره عملیاتی ریاست جمهوری به دست آمد. به گفته وی، همان هزینه صرف خرید چند پایه چوبی و خاک‌ریزی در مقابل جریان آب شد تا گام کوچکی برای جلوگیری از ریزش ایوان آرامگاه برداشته شود. آرامگاه شیخ ابوالولید آزادانی به دوران حکومت آل کرت برمی‌گردد، اما دو ایوان بزرگ و تاق خشتی آن در دوره تیموریان آباد شده است. در هرات اما این تنها آرامگاه شیخ ابوالولید آزادانی نیست که در معرض تخریب قرار دارد. در یک شب زمستانی سال ۱۳۹۷، بارش بی‌وقفه باران سبب فروریزی تیمچه نیازی، از بازارچه‌های قدیمی و سرپوشیده هرات شد. یافته‌های ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات نشان می‌دهد که تا یک سال دیگر، افغانستان شاهد فرو ریختن کاروان‌سرای مختارزاده است. این کاروان‌سرا در شهر کهنه هرات قرار دارد و با نقوش خشتی و معماری خاص ساخته شده که به باور مسوولان این ریاست، در نوع خود بی‌نظیر است. اطلاعات این ریاست نشان می‌دهد که همین اکنون خانقاه چشت شریف، حمام موسایی‌ها، کنیسه یوحا، مسجد شیخ‌الاسلام کرخی، مسجد گازرگاه و دست‌کم ۴۰ درصد از مجموع ۸۰۰ آبده‌ باستانی هرات هم در معرض شدید ویرانی قرار دارد. نبود بودجه و کم‌توجهی مسوولان محلی و مرکزی کشور به حفظ آبده‌های سبب شده که آمریت حفظ آبده‌های باستانی هرات لب به شکایت باز کرده و دولت مرکزی و اداره محلی را به بی‌پروایی در حفظ آبده‌های باستانی متهم کند. آقای صفا، آمر حفظ و مراقبت آبده‌های باستانی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات وضعیت آبده‌های باستانی در ولسوالی‌های هرات را نسبت به مرکز شهر به شدت وخیم‌تر می‌داند و می‌گوید که در کنار بی‌پروایی مقام‌های محلی و مرکزی، بی‌توجهی نماینده‌گان مردم در مجلس و شورای ولایتی، هم سبب شده که آبده‌های باستانی هرات در معرض نابودی قرار گیرد. او از نماینده‌گان مردم می‌خواهد که نگرانی ناشی از فروریزی آبده‌های باستانی هرات را در مجلس کشور انعکاس دهند. او تصریح می‌کند که در سال ۱۳۹۸ حتی یک افغانی هم از بودجه وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور برای حفظ آبده‌های باستانی هرات اختصاص داده نشده است. به گفته وی، مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور در «خواب» هستند. با آن که ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات نماینده‌گان مردم در مجلس را به کم‌توجهی متهم می‌کند اما سیدعظیم کبرزانی، عضو مجلس نماینده‌گان می‌گوید که هنگام ترتیب بودجه، دو بار با ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات گفت‌وگو کرده و از آنان خواسته که طرح‌های پیشنهادی خود را به وی بفرستند. وی که عضو کمیسیون بودجه مجلس است، می‌افزاید پس از دو بار تماس با ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات، دریافته که ضعف مدیریتی در این اداره سبب شده که فهرست پیشنهادها و نیازمندی‌ها به وی فرستاده نشود. او می‌گوید تا زمانی که مسوولان ارشد این ریاست از وظیفه سبک‌دوش نشوند، هرات هر روز شاهد تخریب بیش‌تر آبده‌های باستانی این ولایت است. اداره محلی هرات هم از وعده‌های رییس جمهور کشور مبنی بر اختصاص بودجه برای برطرفی نگرانی در مورد آبده‌های باستانی این ولایت خبر می‌دهد. سید عبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که با توجه به کم‌کاری‌ها، نیاز است که بررسی آبده‌های تاریخی هرات دوباره انجام گیرد. به گفته وی، پس از بررسی، طبق هدایت رییس جمهوری کشور منابع مالی به دست‌رس اداره محلی قرار گرفته و برای برطرفی چالش‌های فراراه حفظ آبده‌های باستانی اقدام می‌شود. در همین حال عبدالکبیر ایثار، عضو شورای ولایتی هرات، آبده‌های باستانی این ولایت را هویت مردم این ولایت تعریف می‌کند و کم‌توجهی مسوولان دولتی را نسبت به حفظ آن‌ها قابل قبول نمی‌داند. او مسوولان دولتی در پایتخت و هرات و نهادهای حامی آثار و آبده‌های باستانی را مسوول حفظ و نگهداشت بناهای تاریخی می‌خواند. گدام‌ها، مسجد جامع بزرگ، آرامگاه سلطان حسین واعظ کاشفی، مناره‌های هرات و قلعه اختیارالدین جزو بناهای تاریخی است که طی سال جاری و سال‌های گذشته تلاش نسبی برای حفظ آن‌ها شده است. با این وصف اما آگاهان امور فرهنگی از دولت می‌خواهند که تلاش برای حفظ آبده‌های باستانی باید در همه فصل‌های سال دوام یابد. محمد صدیق میر، استاد دانشگاه و کارشناس تاریخی در این ولایت می‌گوید که بازسازی آبده‌های باستانی باید بطور دوام‌دار در جریان باشد. به باور وی، توجه مقطعی به آبده‌های باستانی نمی‌تواند گره مشکلات آبده‌های باستانی این ولایت را باز کند. او می‌افزاید که علاوه بر توجه دوام‌دار، دولت مرکزی کشور برخی ولایت‌هایی را که آبده باستانی ندارند، هنگام تخصیص بودجه نباید با هرات هم‌ردیف محاسبه کند.

سیدحسن حسینی

17 ثور 1399 / منابع دخیل در مذاکرات میان ارگ و سپیدار می‌گویند که گفت‌وگوهای دو طرف وارد مرحله نهایی شده و قرار است به زودی توافق رسمی اعلام شود. گفته می‌شود این مذاکرات در حال حاضر روی چگونه‌گی تقسیم وزارت‌خانه‌ها، ادارات مستقل، ولایت‌ها و سفارت‌خانه‌ها جریان دارد. هم‌زمان با این، یک منبع معتبر در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که ارگ و سپیدار در روزهای اخیر روی وزارت‌های امور خارجه و مالیه و اداره لوی‌سارنوالی چانه‌زنی می‌کنند. پیش‌تر، یک منبع آگاه از این مذاکرات تأیید کرد که طرف‌های گفت‌وگوکننده روی کلیات طرحی که از سوی سپیدار پیشنهاد شده بود، به توافق رسیده‌‌اند و تنها بحث روی جزییات را در روزهای اخیر ادامه داده‌اند. بر اساس این طرح، قرار است عبدالله عبدالله در چارچوب حکومت مشارکتی پُست ریاست شورای عالی مصالحه را احراز کند و قدرت سیاسی نیز به گونه مساویانه میان دو طرف تقسیم ‌شود. طرف‌های مذاکره‌کننده اما گفته‌اند که جزییات این گفت‌وگوها را پس از به دست آمدن توافق نهایی به مردم خواهند گفت. تنش‌های سیاسی میان ارگ و سپیدار قرار است به زودی به یک توافق سیاسی منجر می‌شود. یک منبع آگاه از این گفت‌وگوها می‌گوید که پس از توافق روی کلیات طرح پیشنهادی سپیدار، دو طرف روی برخی از جزییات گفت‌وگو می‌کنند و در حال حاضر، مذاکرات پیرامون چگونه‌گی تقسیم کرسی‌های حکومت ادامه دارد. این منابع می‌گویند که عبدالله عبدالله نیز در سطح بالای مذاکرات حضور یافته و طرف‌های مذاکره‌کننده در سطوح مختلف روی تقسیم کرسی‌های حکومت رای‌زنی می‌کنند. گفته می‌شود که دو طرف پس از توافق روی چارچوب طرح پیشنهادی سپیدار، گفت‌وگوها روی جزییات را برای پایان تنش‌های سیاسی سرعت بخشیده‌اند و این طرح به زودی نهایی می‌شود. به گفته منبع، مذاکرات روی تقسیم حکومت در چهار سطوح مختلف که شامل کابینه، اداره‌های مستقل، ولایت‌ها و سفارت‌خانه‌ها می‌شود، ادامه یافته و پیش‌رفت‌هایی نیز در پی داشته است. این منبع افزود که گفت‌وگوهای سیاسی ارگ و سپیدار رو به پایان است و مذاکره‌کننده‌گان با توجه به بحران‌های کنونی کشور، این روند را سرعت بخشیده‌اند. در همین حال، یک منبع آگاه از این مذاکرات می‌گوید که روی شماری از جزییات طرح پیشنهادی سپیدار توافق شده و دو طرف در حال حاضر روی پست‌های وزارت‌های امور خارجه و مالیه و اداره لوی‌‌سارنوالی چانه می‌زنند. قرار است پس از نهایی شدن توافق میان دو طرف، این طرح به یک توافق‌نامه بدل شده و با حضور و تضمین گروه میانجی و نماینده‌گان برخی از کشورها و سازمان‌های خارجی، میان ارگ و سپیدار به امضا برسد. طرف‌های مذاکره اما توافق کرده‌اند که جزییات را پس از نهایی شدن توافق سیاسی با مردم در میان بگذارند. هرچند ارگ ریاست جمهوری پیش از این پیش‌رفت‌ها در گفت‌وگوها با سپیدار را تایید کرد، اما در این مورد جزییات نداد. سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در دیدار با نماینده‌گان ملل متحد و اتحادیه اروپا، اطمینان داده بود که تنش‌های میان دو طرف در حال پایان یافتن است و عبدالله عبدالله پُست ریاست شورای عالی مصالحه را احراز خواهد کرد. پس از همه‌گانی شدن طرح پیشنهادی سپیدار در رسانه‌ها، منابعی در ارگ ریاست جمهوری گفتند که با این طرح موافق نیستند، اما توافق میان ارگ و سپیدار برای حل تنش‌های سیاسی را نهایی دانستند. این منابع تصریح کردند که روی چارچوب حضور آقای عبدالله در راس شورای عالی مصالحه هم‌زمان با اعطای پروتکل، تشریفات ویژه و تخصیص بودجه و حضور شماری از اعضای تیم «ثبات ‌و هم‌گرایی» در بدنه حکومت موافقت شده است. در طرحی که زیر نام «چارچوب توافق سیاسی» به ارگ فرستاده شد، سپیدار خواستار پُست صدارت اجرایی در امور صلح برای عبدالله عبدالله شده است. هم‌زمان با این، در طرح پیشنهادی آمده است که ۵۰ درصد از وزرا، روسای مستقل، معینان و سفیران که نهادهای امنیتی و وزارت‌های کلیدی ملکی را نیز شامل می‌شود، از سوی سپیدار معرفی خواهد شد. در ادامه تصریح شده که از میان پست‌های مشاور امنیت ملی، وزیران دفاع و داخله و رییس عمومی امنیت ملی، دو مقام آن توسط عبدالله عبدالله و با محوریت صلح انتخاب می‌شوند. سپیدار هم‌چنان پیشنهاد کرده است که عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری به عنوان معاون سرقوماندان اعلا تعیین شود و صاحب رتبه مارشال شود. بر اساس گفته‌های افراد نزدیک به سپیدار، شورای مصالحه پس از آغاز کار در بدنه حکومت، به تعیین هیأت مذاکره‌کننده با طالبان خواهد پرداخت و این گفت‌وگوها را به گونه‌ی رسمی آغاز خواهد کرد. برخی از منابع دخیل در این گفت‌وگوها پیش‌تر گفته بودند که توافق میان ارگ و سپیدار سیاسی است و تضمین پنج ساله ندارد. با توجه به این اصل، اگر این توافق سیاسی به برقراری صلح با گروه طالبان بیانجامد، توافق‌نامه میان ارگ و سپیدار لغو می‌شود و هم‌زمان با آن، حکومت تازه‌ای شکل می‌گیرد. محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله در ۱۹ حوت سال گذشته مراسم تحلیف را به گونه هم‌زمان به جا آوردند. هر چند کمیسیون مستقل انتخابات تیم دولت‌ساز به ریاست آقای غنی را برنده انتخابات اعلام کرد، اما عبدالله عبدالله و اعضای دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی با تحریم نتیجه انتخابات، حکومت موازی را زیر نام «حکومت همه‌شمول» اعلام کردند. پس از افزایش تنش‌های سیاسی میان دو طرف که به تاخیر در تشکیل هیأت مذاکره‌کننده با طالبان و روند صلح منجر شد، شماری از کشورها و سازمان‌های همکار به گونه‌ی رسمی خواستار حل تنش‌های سیاسی میان ارگ و سپیدار شدند. گفتنی است که گفت‌وگوها میان ارگ و سپیدار با میانجی‌گری برخی از سیاسیون داخلی به راه افتاد و دلایل اصلی آن حل بحران سیاسی کنونی و تسریع روند صلح با گروه طالبان عنوان شده است.

حسیب بهش

17 ثور 1399 / اداره تدارکات ملی می‌گوید که مقامات به ارزش ۴.۵ میلیون یورو تجهیزات طبی برای مقابله با ویروس کرونا از یک شرکت آلمانی خریداری کرده است. این محموله که دو روز پیش وارد افغانستان شده بود، به وزارت صحت عامه سپرده شده است. رامین ایاز، سخنگوی اداره تدارکات ملی، گفت که ‎قرارداد خریداری این تجهیزات طبی با کمپنی آلمانی (CAMED Medical System Gmbh)  امضا شده بود و به صورت مجموعی ۴.۵ میلیون یورو هزینه برداشته است. او گفت که پیشنهاد عقد این قرارداد پیش‌تر از سوی کمیسیون تدارکات ملی به دلیل نیاز فوری به «لوازم طبی و تجهیزات صحی» برای مجادله با ویروس کرونا تأیید شده بود. طبق معلومات رامین ایاز، ‎این محموله تجهیزات طبی ۲۶ تُن وزن دارد و شامل ماسک، لباس محافظتی، دست‌کش، عینک‌های محافظتی و روپوش می‌باشد. شرکت طرف قرارداد افغانستان این محموله را از طریق نماینده‌گی خود در چین، تهیه کرده است. این محموله از سوی شرکت هوایی آریانا به کشور منتقل شده است. اداره تدارکات ملی می‌گوید تا از کم‌تر از دو هفته دیگر محموله بعدی که شامل «سی‌تی اسکن، اولتراسوند و دیفیبریلاتور» نیز به کشور انتقال داده می‌شود. این محموله در حالی خریداری شده است که شمار بیماران کووید۱۹ در کشور روبه افزایش است. طبق آخرین آمار وزارت صحت عامه، تاکنون سه هزار و ۳۹۲ نفر در کشور به این بیماری مصاب شده‌اند و ۱۰۴ نفر دیگر نیز به دلیل ابتلا به آن جان‌باخته‌اند.

14 ثور 1399 / امروز سوم می برابر است با روز جهانی آزادی رسانه‌ها. رسانه‌های افغانستان از این روز در حالی بزرگداشت می‌کنند که بیشتر آنها به دلیل شیوع ویروس کرونا با چالش‌های مالی مواجه شده‌اند. کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان می‌گوید شمار قابل توجهی از رسانه‌ها حتی مسدود شده‌اند. نجیب شریفی، رئیس این کمیته روز یکشنبه در یک نشست خبری خواستار اقدام فوری حکومت برای نجات رسانه‌ها از فشارهای مالی شد. او گفت: "شمار زیادی از رسانه‌ها با بحران مالی مواجه هستند. حتی بسیاری از آنها مسدود شده‌اند. شماری دیگر از آن‌ها توانایی پرداخت معاش کارمندان خود را ندارند. تعداد زیادی از کارمندان آن‌ها خانه‌نشین هستند. آقای شریفی از محمداشرف غنی، رئیس جمهور خواست که باید فرمان ویژه‌ای صادر کند تا رسانه‌ها تا پایان دوران بحران کرونا از پرداخت پول برق و برخی مصارف دیگر بخشوده شوند. او افزود که حکومت همچنین باید برای کارمندان رسانه‌ها تسهیلاتی فراهم کند که بتوانند در مقابله با ویروس کرونا از خود محافظت کنند. کمیته مصونیت خبرنگاران این موضوع را به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه‌ها مطرح کرده است. براساس گزارش این کمیته، در سال گذشته خورشیدی ۴۰ رسانه در به دلیل مشکلات مالی بسته شدند. در همین حال وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید از مشکلات مالی رسانه‌ها اطلاع دارد. شیوای شرق معین نشراتی این وزارت گفت تلاش‌های جریان دارد تا کارهایی در این زمینه صورت گیرد. او گفت: "پیشنهاد کمک مالی با رسانه‌ها را ما بررسی می‌کنیم. بخاطر به دست آوردن کمک مالی به رسانه‌ها تمام راه‌ها را می‌سنجیم. من به تمام رسانه‌ها اطمینان می‌دهم که ما با تمام توان تلاش می‌کنیم تا راه‌های کمک به آنان را فراهم کنیم." آقای شرق می‌گوید به ادارات محلی این وزارت در ولایات دستور داده شده که رسانه‌هایی را که با مشکلات مالی مواجه هستند، شناسایی کنند. براساس آمار وزارت اطلاعات و فرهنگ، ۱،۷۲۱ رسانه در این وزارت ثبت شده که شامل ۱۲۱ تلویزیون ۲۵۰ رادیو و ۱،۳۵۰ نشریه چاپی و الکترونیکی می‌شود.