آخرین عناوین داخلی

26 دلو 1398 / مسوولان در شهرداری کابل اعلام کرده‌اند که به منظور شکوفایی و سرسبزی بیشتر شهرکابل قرار است در بهار پیش‌رو، ۴۰۰هزار اصله نهال در شهر کابل غرس شود. شهرداری کابل با نشر خبرنامه‌ای گفته این نهال‌های غیرمثمر و گل‌های متنوع قراراست طی کمپاین‌های بزرگ، در کنار جاده‌ها، پارک‌ها، گلدان‌ها، تپه‌ها و سایر نقاط بارز نواحی سطح شهر غرس شود؛ تا باعث زیبایی و همچنان گسترش فضای سبز در پایتخت شود. شهرداری کابل از پایتخت‌نشینان نیز خواسته که در غرس و اهدای نهال با این نهاد همکاری کنند. همه ساله صدها هزار اصله نهال در سراسر کابل از سوی نهادهای مختلف غرس می‌شود، اما در وسط یا آخر سال تعدادی زیادی از آن‌ها به خاطر کم‌آبی و بی توجهی مسوولان خشک می‌شوند. این در حالی‌ست که شهر کابل در جریان جنگ‌های سه دهه گذشته پوشش سبز خود را از دست داده و نیاز شدید به فضای سبز دارد.

24 دلو 1398 / ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون رئیس جمهور هشدار داده است که در صورت بر سر کار آمدن "حکومت تقلبی" آنها نیز حکومت موازی اعلام خواهند کرد. چهره‌های اصلی انتخابات، اشرف غنی، رئیس جمهوری بر سر کار و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت هستند. آقای دوستم که معاون اول آقای غنی در دولت است، از همان ابتدای شکل‌گیری حکومت وحدت ملی با رئیس جمهوری ناسازگار بوده است. او در این دوره از آقای عبدالله حمایت کرده است. آقای دوستم در مراسمی که برای بزرگداشت ظهیرالدین محمد بابر، بنیانگذار سلطنت بابریان در شهر شمالی شبرغان برگزار شده بود گفت حتی اگر کشته هم شود حاضر به پذیرفتن نتایج "تقلبی" نخواهد بود. بشیر احمد تهینج سخنگوی آقای دوستم گفت: "رفتارهای کمیسیون انتخابات بر مبنای قانون نبوده است، در صورتی که این کمیسیون به تصامیم کمیسیون شکایات انتخاباتی توجه نشان ندهد، بی‌تفاوت نخواهیم بود و ما هم حکومت خود را اعلام می‌کنیم." کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخ اول جدی نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. به اساس این نتایج، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور با اخذ بیش از پنجاه درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در مقام دوم قرار گرفت. آقای غنی بیش از ۹۲۳ هزار رای (۵۰.۶۴ درصد) و آقای عبدالله بیش از ۷۲۰ هزار رای (۳۹.۵۲ درصد) به دست آوردند. زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که اعتراضاتی نیز به معتبر شناخته شدن آرای وجود داشت که تفاوت در مورد تعداد آنها در معلومات بیومتریک و ورق نتایج وجود داشت. در پی درج هزاران فقره شکایت از نحوه برگزاری انتخابات، کمیسیون رسیدگی به شکایات ۱۲۷ هزار برگه رای را مشکوف تشخیص داد. تصمیم نهایی در مورد اعتبار این برگه‌ها هنوز اعلام نشده است.

22 دلو 1398 / گزارش تازه‌ی اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان یا (سیگار)، نشان می‌دهد که در جریان حمله‌ها بر مأموریت بازسازی افغانستان در ۱۸ سال گذشته، ۲۲۱۴ نفر جان باخته‌اند و حدود سه هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند. در این گزارش که امروز زیر نام «هزینه‌ی انسانی» منتشر شده، آمده است که این افراد، از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ میلادی، در مکان‌های غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که از این میان، ۲۸۴ نفر آن، شهروندان ایالات متحده‌ی امریکا بوده‌اند. جان سپکو، بازرس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان، گفته است که با کشته شدن ۱۳۱ نظامی و ۱۴۴۷ غیرنظامی،‌ بیشتر تلفات را شهروندان افغانستان متحمل شده‌اند. به گفته‌ی او، این شهروندان افغانستان، در جریان تلاش برای بازسازی کشورشان، جان باخته‌اند. از سویی هم، براساس گزارش سیگار، ۱۰۰ نفر از شهروندان کشورهای عضو سازمان ناتو و ۱۲۴ نفر از شهروندان سایر کشورها نیز در جریان مأموریت بازسازی افغانستان، جان باخته‌اند. براساس این گزارش، با وجود این که امریکا روی رسیدن به توافق احتمالی صلح با طالبان تلاش می‌کرد، اما خشونت در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ میلادی، به بیشترین میزان خود رسید. آقای سپکو، تأکید کرده است که اداره‌ی سیگار در جریان سال‌های گذشته، تلاش‌های زیادی را انجام داده تا هزینه‌های مالی فعالیت‌های بازسازی و تأمین ثبات در افغانستان را پی‌گیری کند، اما در بخش پی‌گیری هزینه‌ی انسانی، تلاش چندانی صورت نگرفته است.

22 دلو 1398 / شماری از صادر کننده‌گان جلغوزه می‌گویند که به علت توقف پرواز ها، بیش از یک هزار تُن جلغوزه در ذخایرشان انبار شده است. پس از نزدیک به بیست روز توقف روند صادرات جلغوزه به چین، این روند ازسر گرفته شد. اتاق تجارت و سرمایه گذاری می گوید که از روز یکشنبه بدین سو شرکت هوانوردی «ترکیش ایر» پروازهایش را به چین دوباره آغاز کرده است واین شرکت روزانه بیست تُن جلغوزه را از راه دهلیز هوایی به چین می رساند. شماری از صادر کننده‌گان جلغوزه می‌گویند که به علت توقف پرواز ها، بیش از یک هزار تُن جلغوزه در ذخایرشان انبارشده است. سید زمان هاشمی، رییس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری، گفت: «پروازهای شرکت ترکیش ایرلاینز که به یک هفته متوقف شده بود، خوشبختانه از سر گرفته شده و روزانه بیست تن جلغوزه به چین صادرات داریم. صادرات ما در مقایسه با سال 2018 بسیار خوب است. پارسال یک هزار و ۷۰ تن صادرات داشتیم و امسال تا کنون دو هزار تن جلغوزه صادر کردیم.» با این همه نگرانی صادر کننده گان جلغوزه به گونه کامل از میان نرفته است. آنان می گویند که روند صادرات جلغوزه باید تسریع یابد و گرنه بخشی از جلغوزه هایی که برای صادرات آماده شده اند، با آسیب دیده گی روبروخواهد شد . یعقوب خان منظور، یکی از صادر کننده گان جلغوزه، گفت: «اینجا در افغانستان برای نگهداری جلغوزه سردخانه های مناسب وجود ندارد. از همین رو جلغوزه بازرگانان خراب خواهد شد. هوا گرم می شود و جلغوزه در هوا گرم وزن خود را از دست می دهد و هم یک نوع مرض پیدا می کند که دانه های آن سیاه می شود. هرگاه تا پانزدهم ماه حوت این مشکل حل نشود بازرگانان میلیون ها دالر آسیب زیانمند خواهند شد.» به گفته اتحادیه صادر کننده گان جلغوزه در پی توقف صادرات جلغوزه بهای آن در بازارهای داخلی در حدود دوصد افغانی در هر کیلوگرام  کاهش یافته است و اکنون هرکیلو گرام جلغوزه در بازارهای جنوب شرق کشور دو هزار و پنجصد افغانی است. دیدگاه وزارت صنعت و تجارت را در پیوند با نگرانی های بازرگانان دراین بخش به دست آورده نتوانستیم.

21 دلو 1398 / این رستوارنت چهارماه می‌شود که در منطقۀ شهرنو کابل گشایش یافته است. رستوانتی در شهر کابل برای سفارش‌های مهمانانش از یک ربات کار می‌گیرد. برای مهمانان تازه در این رستوانت آموزش داده می‌شود که چگونه خوراکه‌های شان را از ربات بگیرند. این رستوانت با هزینه پنج صدو پنجاه هزار افغانی چهارماه می‌شود که در شهرنو کابل گشایش یافته است. شمار کارمندان این رستوانت چهل تن هستند و بیش از ده تن همچون مهمان‌دار در این رستوانت کار می‌کنند، اما بخش کوچک از کارهای مهمان‌داری این رستوانت را به گونۀ نمایشی این ربات به پیش می‌برد. محمد رفیع، مدیر مسوول رستورانت تایمز می‌گوید :" پس از آن که مشتریان خوراک شان را می‌خورند، ظرف‌های روی میزشان را دوباره انتقال می‌دهند. صورت حساب مشتریان را برای شان انتقال می‌دهد و پول آن را دوباره به مهمان داران ما می‌آوردند." مهمانانی که برای نخستین بار به این رستوانت می‌آیند برای شان گفته می‌شود که چگونه از این ربات کار بگیرند. هرچند کارهای را که این ربات می‌تواند انجام بدهد تاکنون به گونۀ کامل برای آن برنامه ریزی نشده است. شمس ولی‌زاده، مدیر رستورانت گفت:" چهار ماه می‌شود که رستوانت ما شروع به فعالیت کرده است. در یک زمان می‌توانیم که از دونیم صد مهمان مهمانداری کنیم و بیش از چهل تن کارمند داریم." وحید دقیق با همسر و فرزندانش به این رستوانت آمده است. اوکه تجربه پنج سال زنده‌گی در شهر شینزین چین را دارد شهری که در آن چنین ربات‌های ساخته می‌شود و کارگیری از ربات در آن بسیار است، اکنون برای تازه کردن خاطره تجربه کارگیری از ربات با فرزندانش به این رستوانت آمده است. وحید دقیق، مهمان رستورانت تایمز گفت:" بسیار خوش حال هستیم چون کودکانم یک بار پیش از این نیز آمده بودند و این ربات را دیدند و به یاد زنده‌گی ما در چین می‌گویند که بیاییم اینجا چون امکانات خوبتر است و خدمت خوبتر این سیستم می‌تواند برای ما ارایه کند. و یک چیز نو است. افغانستان نیز رو به رشد است و نیاز به این پیشرفت دارد." مسوولان این رستوانت می‌گویند که این ربات را به رستورانت شان از جاپان به کابل آورده اند تا جوانان بیشتر به کارگیری و تولید فن آوری در کشور تشویق شوند.

19 دلو 1398 / وزارت زراعت و مالداری می‌گوید در سال ۱۳۹۸، ۸۰ درصد صادرات کشور را محصولات زراعتی تشکیل داده است. اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت گفت که برداشت محصولات زراعتی در سال جاری خورشیدی قابل توجه بوده و به همین دلیل بخش اعظم صادرات کشور را تشکیل داده است. او گفت: "در سال‌های اخیر به‌خصوص امسال بیشترین صادرات را محصولات زراعتی تشکیل داده است. شامل میوه تازه، میوه خشک، گیاهان طبی و سایر اقلام زراعتی به کشورهای مختلف صادر شده است. زراعت بخش راهبردی و کلیدی اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهد. براساس آمارهای وزارت زراعت، ۸۰ درصد نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول هستند و درآمد ۶۰ درصد خانواده‌ها از همین راه فراهم می‌شود.

17 دلو 1398 / رئيس جمهور غنی طى فرمانى، هشت تصدی دولتی را مدغم ساخته و یک شرکت واحد بنام «شرکت انکشاف ملی» ساخت. در این فرمان رئیس جمهور آمده است که «شرکت انکشاف ملی» به منظور تطبیق هرچه بهتر برنامه ها و پروژه های توسعه‌ا‌ی ملی، تسریع روند رشد اقتصادی کشور و همچنان انسجام هرچه بهتر امور تصدی های دولتی، ایجاد گردیده است. رئیس جمهور غنی، عبدالرحمن عطاش را که قبلا معاون واحد عملیاتی ارگ ریاست جمهوری بود به حیث رئیس عمومی اجرایی «شرکت انکشاف ملی» تعیین نمود. تصدی ساختمانی هلمند، تصدی ساختمان بنایی، تصدی ساختمانی افغانی، تصدی خانه سازی، تصدی فابریکات سمنت غوری، تصدی فابریکات سمنت جبل السراج و تصدی ارزان و تصدی زراعتی وادی ننگرهار، از جمله هشت تصدی استند که تحت ریاست«شرکت انکشاف ملی» مدغم گردیدند.

14 دلو 1398 / مسئولان "شهرک صنایع سبز" چندین کارخانه را افتتاح کردند. محسن امیری، رئیس "شهرک صنایع سبز" گفت که این کارخانه‌ها در بخش‌های مختلف فعالیت خواهند کرد. آقای امیری می‌گوید: "امروز چهار کارخانه عملاً به فعالیت آغاز کرد. این کارخانه‌ها در بخش پایه‌سازی برق، تولید بطری، تیزاب و در بخش مواد غذایی می‌باشند." وی افزود که در این شهرک حدود ۱۵۰۰ کارخانه طرح و دیزاین شده که از آن میان، به ۳۰۰ کارخانه زمین توزیع شده و حدود ۲۵ کارخانه عملاً فعالیت دارند. آقای امیری همچنین گفت که در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ تن در این شهرک مشغول کار اند و با فعال شدن همه کارخانه‌ها زمینه کار برای یک‌صد هزار تن فراهم خواهد شد.

13 دلو 1398 / شماری از سرمایه‌گذاران امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند، حکومت به سرمایه‌گذاران در پارک‌های صنعتی وعدۀ توزیع زمین داده بود، اما با گذشت هفده سال این وعده عملی نشده است. ظریف‌ گل زدران، معاون اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که شماری از سرمایه‌گذاران با پول و امکانات شخصی‌شان سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما حکومت در زمینۀ فراهم کردن امکانات به آنان بی‌توجه است. او بی‌توجهی دولت را نسبت به سرمایه‌گذاران دلیلی اصلی فرار سرمایه از کشور عنوان می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌گویند که ناامنی و بی‌توجهی دولت نسبت به آنان سبب شده است که شماری از سرمایه‌گذاران در کشورهای خارجی سرمایه‌گذارای کنند. عبدالرووف شپون، از اعضای مجلس نماینده‌گان از حکومت می‌خواهد که در تأمین امنیت و فراهم کردن تسهیلات برای سرمایه‌گذاران توجه جدی کند. او می‌افزاید، در صورتی که حکومت به خواست سرمایه‌گذاران توجه نکند، آنان دست به اعتراض خواهند زد. اما سمیر رسا، سخنگوی وزارت تجارت و صنعت می‌گوید، توزیع زمین به سرمایه‌گذاران مربوط به اتاق تجارت و صنایع می‌شود. ناامنی و عدم توجه حکومت به سرمایه‌گذاران در سال‌های اخیر سبب شده که آنان دست از سرمایه‌گذاری در کشور بردارند و برای پیش‌رفت تجارت‌شان در کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری کنند.

13 دلو 1398 / شیوع ویروس کرونا در چین، تاکنون جان‌های ۳۰۴ تن را در این کشور گرفته‌است و بیش از هزار تن دیگر به این ویروس آلوده شده‌اند. مسؤولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که شیوع ویروس کشندۀ کرونا در چین، بخشی از بازرگانی افغانستان و چین را نیز مختل ساخته‌است. به گفتۀ این مسؤولان، بازرگانان افغانستان هر هفته بیست تُن فراورده‌های گونه‌گون همچون میوه‌های خشک و زعفران را با کمک شرکت هوانوردی «ترکیش ایر» به چین صادر می‌کردند، اما این روند به علت شیوع ویروس کرونا در چین متوقف شده‌است. سید زمان هاشمی، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در این باره گفت: «موضوعی که تا امروز به ما ارسال شده این است که ترکیش ایرلاینس که محموله‌های بازرگانی افغانستان را از طریق دهلیز هوایی به چین انتقال می‌داد و حالا برای یک هفته پروازهای شان را به تأخیر انداخته‌است.» در همین حال، بازرگانانی که از چین واردات دارند، می‌گویند که به علت آسیب‌پذیری‌ها و نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا، در حال حاضر میوه و سبزیی را که از چین وارد می‌کردند متوقف ساخته‌اند. محمد کوهدامنی، یکی از ین بازرگانان بیان داشت: «فعلأ نرخ‌ها در حال افزایش هستند. یک هفته پیش یک بوری یا خریطه سیر را که هژده کیلو می‌شود با بهای ۲۸۰۰ افغانی می‌فروختیم حالا بهای آن به چهارهزار افغانی رسیده است، چون واردات از چین صفر شده است. بازرگانان همه متضرر شده‌اند. برخی از بازرگانان که ناک چینی خریده اند در سردخانه‌ها در چین باقی مانده‌اند. قبلأ به گونه عادی و منظم از راه بندر کراچی وارد می‌کردند اما حالا وارد نمی‌کنند.» بازرگانان کشور داد و ستدهای بسیاری با چین دارند. بربنیاد اطلاعات داده شده، افغانستان ۲۵۵نوع کالاهای بازرگانی چین را وارد می‌کنند. بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصاییه و معلومات، پارسال چین با صادرات نزدیک به ۱.۲ میلیارد دالر به افغانستان، پس از ایران دومین صادر کننده بزرگ به افغانستان بوده‌است.

12 دلو 1398 / رئیس جمهور گفته که همکاری‌ها و دادوستد ترانزیتی و تجارتی را با ترکمنستان افزایش می‌دهد. براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری، این موضوع در دیدار محمداشرف غنی با رشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان مطرح شده است. آقای غنی گفته است که پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند موسوم به "تاپی" تنها یک خط انتقال گاز نیست، بلکه دهلیز بزرگ اقتصادی برای افغانستان و منطقه است. او تأکید کرده که پروژۀ تاپی فرصت طلایی است که زمینۀ تغییرات اقتصادی، توسعه‌ای و پیشرفت را در منطقه فراهم می‌کند. براساس این اعلامیه، آقای غنی گفته که افغانستان در بخش‌های ترانزیت و تجارت با ترکمنستان همکاری و داد و ستد را افزایش خواهد داد و تمدید خط آهن در افغانستان و توسعه آن، بخشی از این همکاری‌ها خواهد بود. وزیر خارجه ترکمنستان گفته که کشورش متعهد است که در بخش‌های مختلف با افغانستان همکاری کند و به زودترین فرصت، در مورد اجرای این پروژه‌ها برای همکاری با افغانستان و نزدیک کردن کشورهای منطقه، به صورت مشترک کار خواهند کرد.

10 دلو 1398 / وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال مالی ۱۳۹۸، ۷۴۰ مرغداری خرد و بزرگ را در سراسر کشور ساخته است. تلاش وزارت زراعت برای رشد تولید محصولات مرغداری در حالی بیش‌تر شده است که سال ۱۳۹۷، میزان خودکفایی افغانستان در تولید گوشت مرغ، به ۸۰ درصد رسید.  وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در خبرنامه‌ای گفته است که حالا وزارت زراعت می‌گوید که حالا که فارم‌های جدید در ۱۳۹۸ مالی ساخته شده، این آمار بهبود بیش‌تری خواهد یافت. اکبر رستمی،‌ سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید: «از میان ۷۴۰ مرغداری، ۷۰ مرغداری آن تجارتی و بزرگ است، از بین این ۷۰ مرغداری، ۱۰ تای آن با ظرفیت پرورش ۱۰ هزار مرغ در یک نوبت ساخته شده است.» او گفت از مجموع ۷۰ مرغداری تجارتی، ۶۰ تا آن، هر کدام با ظرفیت پنج هزار مرغ در یک نوبت، ایجاد گردیده است. این فارم‌های تجارتی با کمک سب‌سایدی وزارت زراعت برای سرمایه‌گذاران ساخته شده است. آقای رستمی گفت که در سال ۱۳۹۸ مالی، وزارت زراعت تنها برای رشد اقتصاد زنان ۶۷۰ مرغداری خرد و بزرگ در سراسر کشور ایجاد کرده است، این مرغداری‌ها شامل فارم‌هایی با ظرفیت پرورش مقدار متفاوت مرغ‌ها، مانند ۵۰۰ مرغ گوشتی، ۱۰۰ مرغ تخم‌گذار، ۵۰ مرغ تخم‌گذار و ۳۰ مرغ تخم‌گذار بوده است که همه برای خانم‌ها ساخته شده است. سخنگوی وزارت زراعت گفت که ۶۰ فارم تجارتی مرغ گوشتی که در حمایت از سکتور خصوصی ساخته شده، ۱۶ ولایت، کابل، ننگرهار، کندز، بلخ، قندهار، کنر، لغمان، پروان، لوگر، خوست، سمنگان، پکتیا، جوزجان، هلمند،‌ هرات و فراه را شامل می‌شود. ۱۰ فارم تجارتی بزرگ مرغ گوشتی، در پنج ولایت، شامل کابل، ننگرهار، هرات، کندز و بلخ، ایجاد شده است.