آخرین عناوین داخلی

26 جدی 1397 / وزير زراعت، در مراسم تهداب گذارى انستيتيوت زعفران در هرات گفت که ترکيه، علاقه مند سرمايه گذارى در بخش توليد و پروسس زعفران در هرات مى باشد. نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری ومالداری، طى سفرش در هرات؛ امروز سنگ تهداب اين انستيتيوت را گذاشت و گفت که تعمير انستيتيوت زعفران که به هزينۀ شصت ميليون افغانى از بودجه آن وزارت اعمار مى گردد، در دو سال آينده به بهره بردارى سپرده خواهد شد. به گفته موصوف؛ هدف از ایجاد اين انستیتيوت تحقیق، ترویج و بازاریابی برای زعفران افغانستان مى باشد. وى بابيان اينکه زعفران کشور، از کيفيت عالى برخوردار مى باشد، افزود: "به همين دليل ترکیه تصمیم گرفته است که زعفران مورد نیاز خود را که سالانه به ٣٠٠ کيلوگرام مى رسد، از افغانستان تامین کنند."  اين درحاليست که به گفتۀ مسئولان زراعت ولايت هرات، در سالهای اخیر رشد تولیدات زعفران بیشتر شده است و ولایت هرات توانسته با ١٥ تُن تولید در این ولایت، حدود٩٠ درصد زعفران در افغانستان را تولید کند. وزيرزراعت دربخشى ازصحبت هايش خاطرنشان کرد که ترکیه علاقه مند است تا بالای زعفران در ولایت هرات سرمایه گذاری کند و سپس زعفران این ولایت را پروسس و بسته بندی کرده و به نام افغانستان به بازارهای جهانی صادر نمايد. محی الدین نوری سرپرست ولایت هرات در اين مراسم گفت کشور ترکیه همچنان تعرفه های گمرکی بالای صادرات زعفران را از ٣٠ درصد به صفر کاهش داده است. در همین حال، شماری از زعفران کاران از این برنامه ها برای رشد زعفران ابراز خرسندی می کنند. غلام حضرت یک تن از زعفران کاران ولسوالی پشتون زرغون ولايت هرات، گفت: «ما از تلاش های حکومت در راستای زعفران خوشحال هستیم و امیدوار هستیم که با این اقدامات، قیمت زعفران مانند سال های گذشته افزایش یابد.» سرور یک تن دیگر از زعفران کاران این ولسوالی گفت: «تنها خواسته ما همین است که قیمت زعفران مثل سال های گذشته افزایش یابد و این کارهای دولت هم میتواند تاثیری در این قسمت داشته باشد.» این درحالیست که چندی پیش، زعفران کاران در هرات گفته بودند که قیمت هر کیلو زعفران، از ١٠٠ هزار به ٣٠ هزار افغانی کاهش یافته است و اگر دولت اقدامی برای بهبود قیمت زعفران روی دست نگیرد، آنان ناگزیر خواهند شد که دو باره به کشت کوکنار رو بیاورند.

23 جدی 1397 / مقامات شاروالی پلخمری مرکز بغلان میگویند که به اساس مدیریت بهتر، امسال عواید این اداره ۲۵ درصد افزایش یافته است. فریدون شینواری مسئول امور مالی و اداری شاروالی پلخمری گفت که در این اواخر کمیته خاصی جهت جمع آوری عواید شاروالی آغاز به کار نموده است. وی افزود: "زمانی که این کمیته آغاز به کار نمود، سیستم جمع آوری عواید منظم گردید، که عواید درآمد بسیار بلند رفت." طبق معلومات وی، سال جاری اینها ۷۷ میلیون افغانی عواید به دست آورده اند که نسبت به سال گذشته ۲۵ در صد ارتقا یافته است. وی پیش بینی مینماید که سال آینده مالی، عواید شاروالی پلخمری دو برابر خواهد شد و با افتتاح پارک تفریحی در شهر پلخمری  و مندوی میوه جات سطح عواید ۵۰ در صد افزایش خواهد يافت. همچنان شمس الحق بارکزی معاون شورای ولایتی بغلان گفت کوشش اداره های دولتی دارنده عواید، باید قوت سیستم کاری اداره و بلند رفتن عواید باشد. وی افزود: "چند عضو ما در جمع آوری عواید شاروالی کار میکنند، که اگر عواید واقعا بلند رفته باشد، ما کارمندان شاروالی را تقدیر خواهیم نمود." این در حالیست که وزارت مالیه، از افزایش عواید ملی در سال مالی ۹۷ خبر داده است.

18 جدی 1397 / وزیر زراعت و آبیاری می‌گوید که این وزارت زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش پروسس جلغوزه فراهم ساخته‌اند. وزیر زراعت و آبیاری  می‌گوید که با فراهم شدن زمینه‌های پروسس جلغوزه در داخل کشور، ارزش صادرات جلغوزه کشور سالانه به حدود یک میلیارد دالر خواهد رسید. وی می‌افزاید به سرمایه‌گذارانی که در بخش پروسس جلغوزه سرمایه‌گذاری کنند، وزارت زراعت زمین و قرضه خواهد داد. وزیر زراعت و آبیاری می‌گوید که این وزارت زمینه‌ها را برای سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش پروسس جلغوزه فراهم ساخته‌اند. نصیر احمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، گفت: «شما سرمایه‌گذاری کنید و با مردم یک‌جا در حفظ این دارایی ملی ما را کمک کنید، برای نگهداری آن ما پلان‌ها داریم، ما برای آن‌ها مراکز جمع‌آوری می‌سازیم تا خود باغداران جمع‌آوری کنند و حاصلات نیز از آنان باشند.» در همین حال رییس اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که در حال حاضر بیشترین سود را از جلغوزه افغانستان، کشورهای دیگر می‌برند. رییس اتاق تجارت و صنایع می‌گوید در صورتی‌که در بخش بسته بندی و پروسس این میوه سرمایه گذاری شود، درآمدهای افغانستان در این بخش چند برابر خواهد شد. عتیق الله نصرت، رییس هئیت عامل اتاق تجارت و صنایع گفت: «اگر ما بخواهیم با سرمایه گذاری اندک بر کارخانه آن، می‌توانیم همان تقاضا را مرفوع ساخته و برند افغانستان را بر آن بزنیم.» در همین حال شماری از سرمایه‌گذاران تاکید بر حل مشکلات در بخش سرمایه گذاری در پروسس جلغوزه هستند. یحیی خان زدران، رییس اتحادیه صادر کننده‌گان جلغوزه، گفت: «خواست اتحادیه صادر کننده‌گان جلغوزه این است که یک برنامه راهبردی در بخش سرمایه گذاری در این بخش ایجاد شود.» افغانستان امسال در حدود یازده صد تُن جلغوزه به ارزش چهل و پنج میلیون دالر صادر کرده است، این در حالی است که صادارت جلغوزه در سال ۱۳۹۵ سیصد و سی تُن و در سال ۱۳۹۶چهار صد تُن بوده است.

16 جدی 1397 / یافته‌های این سروی نشان می‌دهند که در مقایسه با پارسال فراورده‌های برنج در کشور چهار درصد و زمین‌های زیر کشت آن هفت درصد افزایش یافته‌اند. ادارۀ ملی احصاییه و معلومات، برای نخستین بار یک سروی را با استفاده از تصویرهای ماهواره‌یی در کشور انجام داده است. این سروی، در نُه ماه گذشته به هدف بررسی شالی کاری در کشور انجام شده است و یافته‌های آن نشان می‌دهند که امسال ۳۵۲ هزارتُن برنج در کشور تولید شده اند. یافته‌های این سروی نشان می‌دهند که در مقایسه با پارسال فراورده‌های برنج در کشور چهار درصد و زمین‌های زیر کشت آن هفت درصد افزایش یافته‌اند. بربنیاد این یافته‌ها، امسال بر گسترۀ ۱۱۷هزار هکتار زمین در ۱۷ولایت کشور شالی کشت شده بود و از مجموع ۳۵۲هزار تُن فراورده‌های برنج، بیش از ۴۷ درصد آن در ولایت کندز تولید شده است.  نور الله ستانکزی، معاون انسجام معلومات جغرافیایی ادارۀ ملی احصائیه و معلومات دراین باره گفت: «ساحه را به اساس تصاویر ماهواره‌یی تخمین کرده‌ایم و به همین ترتیب منبع دومی که در نتایج این سروی استفاده شده، سروی زمینی بود.» این سروی، با همکاری وزارت زراعت و آبیاری وادارۀ ملی احصائیه و معلومات انجام شده است. اکبر رستمی، سخن‌گوی وزارت زراعت و آبیاری گفت: «تولیدات باغی، سبزیجات و شالی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. صرف گندم للمی در سال جاری بنابر این که به بار وابسته است کاهش یافته است.» از سوی دیگر، با آن‌که بربنیاد سروی ادارۀ ملی احصاییه و معلومات، بیش از ۶۱ درصد نیازمندی کشور به برنج در داخل کشور تولید می‌شود، اما بازارهای پایتخت پر از برنج‌های وارداتی استند. بربنیاد آمارهای ادارۀ ملی احصاییه و معلومات نیازمندی سالانۀ کشور به برنج ۵۷۴هزار تُن است.

12 جدی 1397 / معین این وزارت می‌گوید که افزون بر راه‌های زمینی با توسعه دهلیزهای هوایی به نه دهلیز صادرات کشور از راه این دهلیز‌ها به بیش از صد میلیون دالر رسیده است. وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که ارزش صادرات کشور در سال ۲۰۱۸  میلادی به حدود یک میلیارد دالر خواهد رسید. معین این وزارت می‌گوید که آمارهای صادرات کشور در نه ماه نخست این سال نشان میدهند که در مقایسه با نه ماه نخست سال ۲۰۱۷ صادرات کشور ۱۹ درصد افزایش داشته است. در همین حال اتاق تجارت و صنایع می‌گوید که برای توسعه صادرات کشور باید زمینه‌های پروسس فراورده‌ها در کشور فراهم شوند و نیز حکومت برای این فراورده‌ها در کشورهای گونه‌گون بازاریابی کند. وزارت صنعت و تجارت با ارائه کارکردها و دست آوردهای این وزارت در سال مالی گذشته، از افزایش چشمگیری صادرات کشور خبر میدهد. معین این وزارت می‌گوید که افزون بر راه‌های زمینی با توسعه دهلیزهای هوایی به نه دهلیز صادرات کشور از راه این دهلیز‌ها به بیش از صد میلیون دالر رسیده است.  اجمل حمید عبدالرحیمزی، معین وزارت صنعت و تجارت گفت:« استراتیژی ملی صادرات افغانستان (۶) اولویت با ظرفیت بالا را برای رشد صادرات، اشتغال‌ زایی و نوآوری مشخص می‌کند. ۱ـ میوه‌های خشک ۲ـ میوه‌های تازه و سبزیجات ۳ـ زعفران ۴ـ سنگ مرمر و گرانیت ۵ـ قالین ۶ـ سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی». وزارت صنعت و تجارت کاهش بهای جواز سرمایه‌گذاری را از سی هزار افغانی به صد افغانی و کاهش بهای زمین در پارک‌های صنعتی را به پنجاه افغانی برای هر متر مربع زمین از اصلاحاتی می گوید که باعث شدند در سال ۲۰۱۸  میلادی افغانستان در رده بندی شاخص کسب و کار بانک جهانی شانزده پله صعود کند. عبدالرحیمزی گفت:« همچنان در سال ۲۰۱۸، به ابتکار وزارت صنعت و تجارت برای اولین بار استراتیژی ملی انکشاف صادرات تدوین و تصویب شد. به اساس احصائیه و ارقام موجود، میزان صادرات در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ به تناسب ۹ ماه سال ۲۰۱۷ ، ۱۹ در صد افزایش را نشان میدهد عبدالرحیمزی می افزاید:« در بخش تسهیلات ثبت و صدور جوازنامه ها اقدامات ذیل انجام داده است. کاهش هزینه اخذ جواز تشبث از ۳۰۰۰۰ افغانی به ۱۰۰ افغانی، افزایش مدت زمان اعتبار جواز از یک سال به سه سال و کاهش طی مراحل اخذ جواز از ۲۸ قدمه به ۸ قدمه». در همین حال هرچند اتاق تجارت و صنایع به افزایش بیشتر صادرات کشور خوشبین است اما تأکید می ورزد که حکومت باید تلاش هایش را برای بازاریابی به فراورده های کشور بیشتر سازد. یونس مهمند، معاون بازرگانی اتاق تجارت و صنایع گفته است:«آنعده از تجاران که در سفارت خانه‌ها نشسته اند وظیفه دارند که برای رشد تولیدات افغانستان بازاریابی کنند.» از سویی هم وزارت صنعت و تجارت انتقال نخستین محموله آزمایشی کالاهای صادراتی را از دست آوردهای دیگر در سال دو هزار و هژده می گوید و می افزاید که در این سال کشور های عضو موافقتنامه بندر چابهار تلاش های شان را برای بهره برداری از این راه نیز بیشتر ساخته اند.

11 جدی 1397 / وزارت مالیه اعلام کرده که عواید ملی این کشور در سال جاری خورشیدی، به ۱۸۹ میلیارد افغانی (بیش از دو میلیارد دالر) رسیده است. این افزایش، به گفته مقامات دولتی، ۱۲ درصد بیشتر از عواید ملی سال گذشته است. محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه می‌گوید که انتظار داشتند عواید ملی سال ۱۳۹۷ خورشیدی، به ۱۷۲ میلیارد افغانی برسد؛ ولی به گفتۀ او، عواید ملی حتی در مقایسه با این هدف تعیین شده نیز بیشتر بوده است. آقای قیومی گفت که بیش از ٧٦ میلیارد افغانی از بخش گمرکات و بیش از ١١٢ میلیارد افغانی از بخش عواید مالیاتی و غیرمالیاتی به دست آمده است. وزارت مالیه دلیل افزایش عواید را ساده سازی روند پرداخت مالیات، گمرکات، مبارزه با فساد و همکاری بخش خصوصی خوانده است. به گفتۀ سرپرست وزارت مالیه، با وجود خشک‌سالی، افزایش عواید سبب شده که در دو سوم مساحت کشور، رشد اقتصادی از ١.٣ درصد به ٢.٣ درصد افزایش پیدا کند. اما با وجود ادعای حکومت مبنی بر افزایش عواید سالانه، شماری از تحلیل‌گران اقتصادی به این باور اند که وضعیت اقتصادی مردم در جریان سال جاری خورشیدی، ناگوار بوده است. رضا فرزام، استاد اقتصاد در پوهنتون کابل گفت "وضعیت زیاد مناسب نیست و هنوز هم اقتصاد افغانستان، همان شوک وارده از کاهش کمک‌های نظامی – خارجی، پس از ٢٠١۴ را در واقع تحمل می‌کند." با این حال، آقای فرزام می‌گوید "در بُعد برنامه‌های منطقوی دولت و در بعد برنامه‌‌های که در عرصه سیاست اقتصادی خارجی و تجارتی طراحی شده بود، می‌شود گفت که سال پُردست‌آوردی داشته ایم. پروژه‌های بزرگی افتتاح شد، از راه لاجورد گرفته تا کنفرانس ریکا و بعضی پروژه‌های منطقوی دیگر". این خوش‌بینی در حالی ابراز می‌شود که براساس گزارش‌های رسمی، میزان بیکاری در کشور، بیش از ۴۰ درصد است.

10 جدی 1397 / حکومت در نظر دارد که سیستم ترافیک آن کشور را عصری و دیجیتل بسازد. فعال سازی سیستم الکترونیک در بندرهای افغانستان و اتصال آن به سیستم مرکزي ترافیک، نصب کمره های امنیتی در جاده‌ها، وصل ادارات ترافیک ولایتی با مرکز، دیجیتل سازی اسناد آرشیف شدۀ حادثات و جواز رانندگی، از جمله اهداف اساسی این برنامه خوانده شده است. وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفته است که این برنامه بخشی از الکترونیک سازی اسناد ملی می باشد و به گونۀ مشترک از سوی این وزارت و ریاست عمومی ترافیک وزارت داخله تطبیق خواهد شد. وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که تفاهمنامۀ همکاری دوجانبه برای "ساده سازی پروسه های مرتبط و مدرن سازی سیستم ترافیک" میان وزیران مخابرات و داخله امضا شد. شهزاد آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که این این سیستم، روند مدیریت را در ادارات ترافیک تسهیل خواهد بخشید. اقدام برای عصری سازی سیستم ترافیک کشور در حالی صورت می‌گیرد که بزرگ‌ شهرهای کشور یکی از مزدحم ترین و بی نظم ترین سیستم ترافیک را دارد. از سوی دیگر، ادارۀ ترافیک همواره به عنوان یکی از ادارات آغشته به فساد اداری مورد انتقاد شدید قرار داشته است. ویس احمد برمک، وزیر داخله نیز چند ماه پیش در دیدار با مسوولان ادارۀ ترافیک گفت: "نیاز است تا در بخش های مختلف اداره ترافیک تغییرات جدی نیز به میان آید تا افرادیکه آغشته به فساد بوده و باعث بدنامی اداره ترافیک و وزارت امورداخله شده اند از صفوف پولیس پاک سازی شوند". وزیر داخله گفت که وضعیت ترافیک در شهر کابل قناعت بخش نبوده و از مسوولان آن اداره خواست تا هرچه زودتر طرح های اصلاحی را برای بهبود بخشیدن وضعیت ترافیک ایجاد و تطبیق کنند.

19 قوس 1397 / در حال حاضر، بهای هرکیلوگرام جلغوزه در بازارهای پایتخت تا ۲۸۰۰ افغانی می‌رسد در حالی‌که این رقم در حدود ۸ ماه پیش یک ۱۵۰۰ افغانی بود. با آغاز صادرات جلغوزه از راه دهلیزهای هوایی به چین، بهای این میوۀ خشک با ارزش در بازارهای کشور به دو برابر رسیده‌‎است. شماری از فروشنده‌گان میوه‌های خشک در بازارهای پایتخت می‌گویند که از ۸ ماه بدینسو و هم‌زمان با آغاز صادرات جلغوزه به چین، بهای این میوه خشک گران‌بها به گونۀ چشمگیری، افزایش یافته‌است. آنان می‌گویند که درحال حاضر یک کیلوگرام جلغوزه در این بازارها تا ۲۸۰۰ افغانی، به‌فروش می‌رسد. حسیب الله، یکی از این فروشنده‌گان میوه خشک در این باره گفت: «جلغوزه، میوه‌یی است که تقاضا کننده آن زیاد است و مردم زیاد می‌خرند. امسال به خاطر افزایش صادرات آن تا سه هزار افغانی به فروش می‌رسد.» عبیدالله، فروشندۀ دیگر نیز افزود: «پارسال جلغوزه ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ به فروش می‌رسید، امسال به خاطر این‌که بیشتر آن صادر می‌شود، قمیت آن از ۲۸۰۰ تا سه هزار به فروش می‌رسد.» در همین حال، دفتر مشاوریت رییس‌جمهور در امور مالی و بانکی، می‌گوید تا کنون در حدود ۶۰۰ تُن جلغوزه از راه دهلیزهای هوایی به چین، صادر شده‎است. سمیر رسا، مسؤول روابط عامۀ دفتر مشاوریت رییس‌جمهور در امور مالی و بانکی در این باره گفت: «تنها ۶هزار تن جلغوزه سیاه به شهر شانگهای چین از طریق دهلیز هوایی، ارسال شده‌است.» وجود کوه‌های انبوه ازجنگل‌های جلغوزه در بخش‌های جنوب و جنوب شرقی کشور، سبب شده‌است که افغانستان فرصت‌های بزرگی برای برداشت جلغوزه را درمنطقه داشته باشت. بربنیاد آمارهای داده شده، ارزش جلغوزه افغانستان سالانه به حدود دو میلیارد دالر تخمین می‌شود؛ اما امسال نخستین باری‌ است که افغانستان از این میوۀ گرانبها، درآمدهای لازم به‌دست می‌آورد.

19 قوس 1397 / وزارت مالیه می‌گوید که به‌شمول افزایش درآمدهای ملی اصلاحات مالی و پولی، اصلاحات دربودجه، جلوگیری از تورم واجرای قانون منع پول شویی وتمویل هراس‌افگنی مشمول بخش‌های اند که درچهارمین دورارزیابی‌های صندوق جهانی پول، موفق ارزیابی شده‌اند. وزارت مالیه امروز درنشستی خبری در کابل گفته‌است که صندوق جهانی پول برنامه‌های حکومت افغانستان را دربخش نظام مالی و اقتصادی درکشور، موفق ارزیابی کرده‌است. وزارت مالیه می‌گوید که درچهارمین دورارزیابی‌های هیئت مدیره صندوق جهانی پول، اصلاحات مالی افغانستان، افزایش درآمدهای ملی وثبات پولی کشور، موفق ارزیابی شده‌اند. محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه می‌گوید: «با تکمیل این مرحله که قدم چهارم بود، ۶۲ میلیارد افغانی بیشتر ازسوی صندوق جهانی پول به ما خواهند آمد و در این چهار مرحله بیش از ۲۰۰ میلیارد افغانی، به ما رسیده‌است.» درهمین حال، خلیل صدیق، رییس بانک مرکزی نیز از پیشرفت‌های نظام پولی کشور دریک سال اخیر خبر می‌دهد و می‌افزاید که درحال حاضرذخایر ارزی کشور بیش از ۸ میلیارد دالر است. او در این باره می‌گوید: «باوجود کاهش چشمگیری ارزش پول کشورهای منطقه؛ اما افغانی ارزش افغانی دراکتوبر امسال به حدود نُه درصد رسیده‌است که کمترین کاهش ارزش درمنطقه است.» از سویی‌هم، سرپرست وزارت مالیه می‌گوید که در دوماه گذشته از خلاف ورزی‌های بسیاری درگمرک‌ها، جلوگیری شده‌است. او می‌افزاید: «درهمین دوماه گذشته شماری موترهای که از سوی تنفیظ قانون ما متوقف شده‌اند، بیشتر از شمار موترها در ۱۶ سال گذشته بوده‌است.» او تأکید کرد که برای تنظیم برنامه پرداخت حقوق واحد درنهادهای دولتی، روی یک راهکار کار می‌شود.

28 عقرب 1397 / اتاق تجارت جهانی، می‌گوید که با ایجاد این کمیته مشکلات بازرگانی و ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان حل خواهند شد. ازبیکستان تلاش دارد به منظور توسعۀ بازرگانی حمل و نقل کالاها و افزایش سرمایه گذاری‌ها در افغانستان و پاکستان، یک کمیتۀ مشترک بازرگانی را با این کشورها ایجاد کند. رسانه‌های پاکستان گزارش داده اند که طرح ایجاد این کمیته از سوی سفیر ازبیکستان در اسلام آباد مطرح شده است. در گفت‌وگوها میان مقام‌های ازبیکستان و پاکستان، در بارۀ کشیده شدن راه آهن مزارشریف به تورخم نیز بحث شده است. مسؤولان اتاق تجارت جهانی، می‌گویند که با شامل شدن ازبیکستان در روابط بازرگانی افغانستان و پاکستان مشکلات کنونی در بخش بازرگانی و ترانزیت با پاکستان حل خواهند شد. عبدالقدیر بهمن، رییس هئیت عامل اتاق تجارت بین المللی در این باره اظهار داشت: «گام خوب است در صورتی‌که افغانستان، ازبیکستان و پاکستان روی یک تفاهم نامه سه جانبه کار کنند و سهولت‌های لازم را فراهم بسازند.» بربنیاد آمارهای داده شده ازبیکستان در نُه ماه گذشته به ارزش ۹۵ میلیون دالر دادوستد بازرگانی با پاکستان داشته است. در همین حال، شماری از آگاهان امور اقتصادی در افغانستان می‌گویند که افغانستان همچون یک کشور مهم ترانزتی برای ازبیکستان و پاکستان از اهمیت ویژه برخوردار است و باید حکومت افغانستان از این فرصت بسود خودش بهره گیرد. حکیم الله صدیقی، کارشناس امور اقتصادی می‌افزاید: «این می‌تواند در کنار بهتر کردن روابط اقتصادی، زمینۀ کار را نیز فراهم سازد.» با آن‌که افغانستان چندین کمیتۀ بازرگانی و اقتصادی با پاکستان دارد، اما به گفتۀ اتاق تجارت وصنایع تعهدات میان دوکشور همواره از سوی پاکستان نادیده گرفته می‌شود. مسؤولان اتاق تجارت و صنایع، از حکومت می‌خواهند که برای حل بنیادی مشکلات با پاکستان باید راهکار روشنی داشته باشند.

20 عقرب 1397 / موافقت نامۀ صادرات از راه لاجورد به تاریخ ۲۴ عقرب سال گذشته در حاشیه هفتمین نشست ریکا در عشق آباد، میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد. اتاق تجارت و صنایع، از آماده‌گی‌ها برای آغاز روند صادرات کشور از راه لاجورد خبر می‌دهد. رییس هیئت عامل این نهاد، می‌گوید که صادرکننده‌گان، سنگ مرمر، تلک و قالین را برای صادر نمودن به اروپا از راه لاجورد آماده ساخته اند، اما تا هنوز حکومت برای شان از حل مشکلات حقوقی و گمرکی در این راه و ایجاد هماهنگی لازم میان کشورهای مشمول راه لاجورد اطمینان نداده است. عتیق الله نصرت افزود: «تعهدی که سپرده شده بود، بین دو یا سه ماه آینده این کار صورت می گیرد و ما به این ضرب العجل بسیار نزدیک شدیم. حالا تا جایی که ما در جریان استیم در جریان پانزده روز آینده اولین محموله انتقال کند.» در همین حال، شماری از آگاهان امور اقتصادی می‌گویند که وضع تحریم‌های ایالات متحده امریکا بر ایران، نیاز افغانستان را به بهره برداری از راه لاجورد بیشتر ساخته است. واردات افغانستان از ترکیه و کشورهای اروپایی در حال حاضر بیشتر از راه ایران انجام می‌شود. محمدعلی مشعل، آگاه امور اقتصادی در این باره بیان داشت: «در این شرایط زمانی که واردات افغانستان از ایران کم شده بنا به دلایل تحریم ها، راه لاجورد می‌تواند به عنوان یک راه بدیل عمل بکند.» دیدگاه وزارت صنعت و تجارت را در این باره به دست آورده نتوانستیم. این وزارت، هفت ماه پیش گفته بود که با فرا رسیدن فصل صادرات میوه‌های تازۀ کشور، محموله‌های صادراتی بگونه آزمایشی از راه لاجورد صادر خواهند شد.

4 عقرب 1397 / این در حالی است که بربنیاد اطلاعات وزارت زراعت و آب‌یاری، هنوز هم بیش از چهل درصد از لبنیات مورد نیاز کشور از بیرون از کشور وارد می شوند. مسؤولان برنامۀ پیشرفت کشاورزی و توسعۀ روستاهای وزارت زراعت و آب‌یاری می‌گویند که در حال حاضر، سالانه در حدود یک میلیارد و ۷۰۰میلیون لیتر شیر در کشور تولید می‌شود. به گفتۀ آنان، برای رسیدن به خودبسنده‌گی در این بخش تا هفت سال دیگر، نیاز است که۳۰۰ میلیون دالر در این زمینه سرمایه گذاری شود. برنامۀ پیشرفت کشاورزی و توسعه روستاها یا «کاردیف» نُه سال پیش در چارچوب وزارت زراعت آغاز شد. افزایش تولید شیر و فراهم سازی زمینه‌ها برای پروسس آن یکی از هشت بخش عمدۀ این برنامه است. مسؤولان این برنامه، می‌گویند که تولید شیر و لبنیات دیگر در کشور در سال‌های پسین بگونۀ چشم‌گیری افزایش یافته است و هم اکنون نزدیک به ۶۰ درصد از نیازمندی‌های کشور به لبنیات از منابع داخلی تأمین می‌شود. احمد شکیب سخی زاده، رییس اجرایی برنامه پیشرفت کشاورزی و توسعه روستا در این باره گفت: «ما تقریبأ در حدود ۵۹ پروژه زراعتی را ۱۴ ولایت کشور علمی کرده ایم که بسیار پروژه های موفق بوده اند.» در حال حاضر، ده‌ها کارخانۀ پروسس لبنیات در کشور کار می‌کنند. نیک محمد نورانی، مسؤول یکی از این کارخانه‌ها در کابل، می‌گوید که علاقه‌مندی شهروندان کشور به استفاده از لبنیات داخلی، کاروبار پروسس شیر و تولید لبنیات را به یک صنعت پردرآمد در کشور مبدل ساخته است: «ما از ولایت‌های لوگر و میدان، شیر را از مالداران روزانه خریداری می‌کنیم به خاطر کیفیت عالی این شیر بیشتر شهروندان علاقه مند تولیدات داخلی هستند.» مسؤولان برنامه «کاردیف» می‌‎گویند که برای بی‌نیازی افغانستان از واردات لبنیات، نیاز است که سه صد میلیون دالر دیگر در این بخش سرمایه گذاری شود. وزارت زراعت و آبیاری برای رسیدن به این هدف در پی جلب سرمایه گذارهای بیشتر بخش خصوصی است. بربنیاد اطلاعات این وزارت، در ده سال پسین، بخش خصوصی در حدود سه میلیارد و چهارصد میلیون افغانی را در کشاورزی و دامداری سرمایه گذاری کرده است.