آخرین عناوین ورزشی

21 دلو 1398 / این جشنواره، قرار است برای یک ماه در بامیان ادامه داشته باشد. دومین جشنوارۀ گردشگری زمستانی بامیان، روز پنج‌شنبه با رقابت دوستانۀ بُزکشی میان ورزشکاران ولایت‌های پروان و بامیان آغاز شد. این جشنواره، قرار است برای یک ماه در بامیان ادامه داشته باشد. مقام‌های محلی در ولایت بامیان می‌گویند که در این جشنواره، نمایش فلم، نقاشی، عکس و ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و کرلینگ شامل هستند. هدف از برگزاری این جشنواره و نیز رقابت‌ بزکشی در بامیان، رشد صنعت گردشگری در ولایت بامیان گفته شده‌است. قرار است بازی‌ها و نمایش‌های رسمی این جشنواره، فردا آغاز شوند. برگزاری این جشنواره، با استقبال باشنده‌گان ولایت بامیان روبه‌رو شده‌است. روز گذشته صدها باشندۀ این ولایت رقابت برکشی را از نزدیک تماشا کردند. باشنده‌گان ولایت بامیان، می‌گویند که برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها و رقابت‌ها، زمینه را برای رشد گردشگری در بامیان فراهم می‌سازد. همزمان با این، شماری از ورزشکاران بزکشی در بامیان، از آن‌چه که نبود میدان‌ معیاری این رشته در این ولایت می‌گویند انتقاد می‌کنند.

16 دلو 1398 / ملی پوشان کرکت کشور، در گروه «دی» این رقابت‌ها، با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه بودند. تیم ملی کرکت ۱۹سال افغانستان با احراز جایگاه هفتم، به سفرش در رقابت‌های جام جهانی پایان داد. ملی‌پوشان نزده سال افغانستان، در فرجامین دیدار این رقابت‌ها، شب گذشته به مصاف تیم آفریقای جنوبی رفتند و این بازی را با تفاوت پنج ویکت بردند. در دیدار شب گذشته، در بخش توپ‌زنی برای افغانستان ابراهیم زدران خوب درخشید و توانست ۷۳ توپ اوت ناشده را به سود تیم خود پرتاپ کند و در بخش توپ‌اندازی در این دیدار، برای افغانستان شفیق الله غفاری خوب درخشید و توانست چهار بازیکن حریف را از میدان بیرون کند. رقابت‌های جام جهانی کرکت نزده ساله‌گان، به تاریخ ۲۷ماه جدی سال جاری آغاز شدند و نخستین بازی را هم ملی پوشان افغانستان و آفریقای جنوبی - میزبان این رقابت‌ها - برگزار کردند.  ملی پوشان کرکت کشور، در گروه «دی» این رقابت‌ها، با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه بودند. در این رقابت‌ها، افغانستان، آسترالیا، بنگلادیش، انگلستان، هندوستان، نیوزلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویندس، زیمبابوه، نیجریه، کانادا، امارات، جاپان و فرانسه حضور داشتند. ملی‌پوشان افغانستان، دو بازی در گروه «دی» را بردند و به‌حیث تیم نخست این گروه به دور بعدی رقابت‌ها صعود کردند. در دیدار یک چهارم نهایی این رقابت‌ها، تیم ملی افغانستان در برابر پاکستان شکست خورد و پس از آن، بازی برای جایگاه پنجم رقابت‌های جام جهانی را نیز به آسترالیا واگذار کرد. به این ترتیب، تیم ملی کرکت نزده سال افغانستان، با قرار گرفتن در جایگاه هفتم رقابت‌های جام جهانی، به سفرش در این رقابت‌ها پایان داد. در بازی‌های جام جهانی، شفیق‌الله غفاری برای افغانستان درخشش خوب داشت و توانست در تمامی بازی‌ها ۱۶بازیکن حریف را از میدان بیرون کند – چنان‌که او اکنون در جایگاه نخست در فهرست بهترین ویکت گیران رقابت‌های جام جهانی قرار دارد.

2 دلو 1398 / تیم ملی کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در دومین دیدار جام جهانی با تفاوت ۱۶۰ دوش تیم امارات متحده عربی را شکست داد و به دور یک چهارم نهایی این رقابت ها راه یافت. در این دیدار، تیم افغانستان قرعه را برنده شد و با از دست دادن ۶ بازیکن اش در ۵۰ آور، ۲۶۵ دوش را برای تیم امارات متحده عربی هدف تعیین کرد. ابراهیم زدران و رحمان الله در بخش توپ زنی خوش درخشیدند و توانستند به ترتیب ۸۷ و ۸۱ دوش به دست آورند. در مقابل، تیم کرکت امارات متحده عربی در آور ۳۳ام با از دست دادن تمام بازیکنان اش تنها ۱۶۵ دوش به دست آورد. شفیق الله غفاری، توپ انداز افغان این بار نیز توانست پنج بازیکن حریف را از میدان خارج کند. علاوه بر وی، نوراحمد نیز سه ویکت به دست آورد. شفیق الله غفاری سرانجام به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد. گفتنی است که وی در بازی پیش تر نیز شش بازیکن را از بازی حذف کرد و این جایزه را به دست آورده بود. پیش از این، تیم زیر ۱۹ سال افغانستان توانسته بود با تفاوت هفت ویکت تیم مقتدر افریقای جنوبی را شکست دهد. قرار است تیم افغانستان روز جمعه، سوم جدی در آخرین دیدار، به مصاف تیم کانادا برود. با توجه به صعود تیم زیر ۱۹ سال کشور به دور بعدی، این بازی شکل تشریفاتی دارد.

27 جدی 1398 / ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. تیم ملی نوزده سال کرکت در نخستین بازی جام جهانی کرکت پنجاه آوره، تیم ملی نوزده سال آفریقای جنوبی را با تفاوت هفت ویکت برد. این بازی امروز در آفریقای جنوبی برگزار شد و تیم ملی افغانستان توانست نخستین بازی‌اش را با پیروزی به پایان برساند. بازیکنان افغانستان توانستند ۱۳۰ دوش را که تیم ملی آفریقای جنوبی هدف تعیین کرده بود، پره کرد. اما سه بازیکن خود را از دست داد. ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. در رقابت‌های یک روزۀ جام جهانی کرکت زیر ۱۹سال، افغانستان، آسترالیا، بنگلادیش، انگلستان، هندوستان، نیوزلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویندس، زیمبابوه، نیجریه، کانادا، امارات، جاپان و فرانسه حضور دارند.

24 جدی 1398 / نخستین ورزشگاه ویژه زنان در شهر تالقان ولایت تخار گشایش یافت. شماری از زنان ولایت تخار با خرسندی از ساخت نخستین ورزشگاه ویژۀ زنان می‌گویند، با ساخت این ورزشگاه می‌تواند به گونه آزادانه برای سلامتی‌شان ورزش کنند. به گفتۀ آنان، پیش از این مکان ویژه برای ورزش زنان وجود نداشت و آنان نمی‌توانستند ورزش کنند. ملیحه نوری از باشنده‌گان تخار که تازه به ورزش روی آورده است می‌گوید، ورزش برای همه به ویژه زنان که کمتر فعالیت دارند بسیار مفید است. محبوبه امانی، مربی این مکان ورزشی می‌گوید، زنان باید از ورزشگاهی که برای آنان ساخته شده استفاده کرده و برای سلامتی‌شان ورزش کنند. نظیفه شریفی، از فعالان حقوق زن در تخار با ابراز خرسندی از ساخت این ورزشگاه می‌گوید، پیش از این زنان نمی‌توانستند به علت مشکلات امنیتی و سنت‌های ناپسند حاکم در کشور ورزش کنند. او می‌افزاید، با ساخت این گونه ورزشگاه‌ها زنان نیز می‌تواند مانند مردان ورزش کرده و به کشورشان افتخار بیاورند. نقیب‌الله جلیلی، آمر ورزش تخار می‎گوید، با ساخت این ورزشگاه زنان این ولایت می‎توانند با فکر آرام و در یک فضای کاملأ امن ورزش کنند.

22 جدی 1398 / راشد خان، محمد نبی عیسی‌خیل و مجیب الرحمان، سه بازیکنی است که در صدر فهرست تازۀ بازیکنان کرکت جهان قرار گرفته اند. راشد خان در میان بالران بازی‌های ۲۰ اووره در جایگاه نخست و مجیب الرحمان در جایگاه دوم قرار گرفته اند. این دو بازیکن تیم ملی کرکت در لیگ‌های مختلف جهانی نیز بازی می‌کنند. راشد خان به همین تازگی ریکارد تازه قایم کرد. او نخستین بازیکنی است که در سال ۲۰۲۰ در سه توپ سه بازیکن را یکی پی دیگر از میدان حذف کرد که به اصطلاح کرکت آنرا "هت‌ترک" می‌گویند. براساس درجه بندی شورای بین المللی کرکت، راشد خان ۷۴۹ و مجیب الرحمان ۷۴۲ امتیاز دارند. میچل سنتنر،‌ بازیکن تیم ملی نیوزیلند با ۶۹۸ امیتاز در جایگاه سوم قرار گرفته است. در میان بازیکنان "آل‌روندر" در جهان، محمد نبی با ۳۱۹ امتیاز صدرنشین شده است. در کرکت، آل‌روندر به بازیکنانی گفته می‌شود که هم در بخش بالنگ و هم در بخش بیتنگ فعالانه سهم می‌گیرند. در این فهرست گلین مکس‌ویل، بازیکن تیم ملی آسترالیا با ۲۳۱ امتیاز در جایگاه دوم و کین ولیمسن، کپتان تیم ملی کرکت نیوزیلند با ۲۱۲ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفته اند. راشد خان در این فهرست نیز، در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

7 جدی 1398 / حسین بخش صفری، یکی از ورزشکاران رشته بازی های مختلط رزمی (MMA) در سازمان Figh Nights Global روسیه توانست، پیتربرگ، حریف روسی اش، را شکست دهد. او امروز این پیروزی را پس از سه روند مبارزه در شهر مسکو کسب کرد. ریکارد رسمی رقابت های صفری، چهار برد و یک باخت است در حالی که حریف روسی اش سه برد و یک باخت دارد. پیتربرگ در وزن ۶۱ کیلوگرام و صفری در وزن ۶۳ کیلوگرام به رقابت پرداختند. حسین بخش صفری در سایر رقابت های داخلی و منطقوی نیز پیروزی های متعددی را کسب کرده است.

25 قوس 1398 / در این رقابت‌ها پنج موی تای کار از افغانستان نماینده‌گی کردند و توانستند سه مدال طلا به دست آورند. ملی پوشان موی تای کشور از رقابت‌های جهانی ازبیکستان سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز گرفتند. جواد کریمی در وزن ۶۳.۵ کیلو گرام با سه پیروزی در برابر حریفانش از ازبیکستان و تاجیکستان گردن آویز طلا را به نام افغانستان رقم زد. امین الله کریمی در وزن ۵۷ کیلو گرام جوانان با یک استراحت و دو پیروزی در برابر حریفانش از ازبیکستان و تاجیکستان مدال طلا گرفت. سلیم مبارز نماینده ۵۷ کیلو گرام کشور با دو برد در برابر مبارزین کشور میزبان مدال طلا را به نام افغانستان به ارمغان آورد. ابراهیم هزاره در وزن ۶۷ کیلو گرام با دو پیروزی در مقابل ازبکستان و قزاقستان و شکست در برابر ازبکستان به مدال نقره دست پیدا کرد. محمد خاتمی در وزن ۷۱ کیلو گرام به مدال برنز این رقابت ها بسنده کرد. گفتی است رقابت های بین المللی ازبیکستان با اشتراک کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و افغانستان برای چهار روز به میزبانی تاشکند برگزار شده بود که افغانستان با پنچ مبارز، دو داور، یک مربی و یک نفر رئیس تیم اشتراک کرده بودند.

19 قوس 1398 / فدراسیون فتبال افغانستان بیست و چهارمین فدراسیونی است که این عضویت را دریافت می‌کند. فدراسیون فتبال افغانستان از بهر تلاش‌‌هایش برای توسعۀ فتبال پایه در کشور، عضویت برنزی فتبال پایۀ کنفدراسیون فتبال آسیا را، به دست آورده است. امتیاز فتبال پایه ابزار توسعه‌ای برای فدراسیون‎های عضو است تا به وسیله آن برنامه‎های فتبال پایه خود را ارتقا بخشند و ۲۰ بخش که شامل رقابت‌های فتبال پایه، ساختار، برنامه ریزی است. فدراسیون فتبال افغانستان بیست و چهارمین فدراسیونی است که این عضویت را دریافت کرده‌است که از میان سایر کشورهای قارۀ آسیا، آسترالیا، چین، و مالیزیا شده‌است. بر بنیاد گزارش کنفدراسیون فتبال آسیا، فدراسیون فتبال افغانستان بالای سه بخش کلیدی که شامل برنامه‎های فتبال پایه، رقابت‌های  فتبال پایه و کورس‎های فوتبال پایه، تمرکز کرده‌است. در گزارش آمده‎است که تلاش‎های دو جانبه همراه با حمایت‌های بین‎المللی باعث شده‎ که بیش از ۱۸۰ بازی و رقابت‌ها را با بیش از چهار هزار و ۷۰۰ اشتراک کننده، فراهم سازد. بر بنیاد برنامه های فدراسیون فتبال افغانستان، کودکان از سنین ۶ الی ۱۰ به رقابت های معرفی می شوند که هدف، لذت بردن آنها از فتبال است. سپس آنها پا به مرحلۀ بنیادی خواهند گذاشت که برای گروه سنی ۱۱ الی ۱۳ سال می باشد که در این مرحله رقابت های مکاتب در هر ولایت، برگزار خواهد شد. از سوی دیگر، مرحله نهایی در پی بازیکنان بالقوه تیم ملی است تا آنها را برای رقابت های نوجوانان کنفدراسیون فوتبال آسیا، شناسایی کند. فدراسیون فتبال افغانستان رقابت‎های فتبال پایه برای زیر سن ۱۲، ۱۴، و ۱۶ سال پسران، و زیر سن ۱۵ و ۱۷ دختران را در چارچوب رقابت‌‎های باشگاهی و مکاتب برگزار کرده است. بربنیاد گزارش فدراسیون فتبال کشور، از سال ۲۰۱۶ بدینسو، بیش از یک هزار مربی فتبال پایه از کورس‌ها، بهره برده‌اند.

8 قوس 1398 / تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان در پایان نخستین دور از رقابت‌های قهرمانی ۲۳ سال بانوان مرکز آسیا، جایزه «بازی جوانمردانه» را از سوی اتحادیه فوتبال مرکز آسیا دریافت کرد. تیم بانوان ۲۳ سال کشور از پنج دیدار، تنها یک دیدار را برنده شد و با تفاضل ۲۳ گول خورده در مقام پنجم این دور از رقابت‌ها قرار گرفت. رقابت‌های قهرمانی فوتبال بانوان ۲۳ سال مرکز آسیا که در کشور تاجیکستان برگزار شده بود، سرانجام با قهرمانی تیم ازبیکستان پایان یافت. با این حال اما تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال کشور که در این دور از رقابت‌ها شرکت کرده بود، توانست جایزه «بازی جوانمردانه»‌ را کسب کند. این جایزه به پاس بازی جوانمردانه به تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان تعلق گرفت. تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان از پنج دیدار در این دور از رقابت‌ها، تنها دیدار برابر ترکمنستان را برنده شد و سایر دیدارها را به رقبایش واگذار کرد. نخستین دور رقابت‌های قهرمانی فوتبال بانوان ۲۳ سال مرکز آسیا با حضور تیم‌های افغانستان، تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، ایران و قرغزستان برگزار شد. در این دور از رقابت‌ها، ازبیکستان مقام اول را کسب کرد، ایران دوم شد و تاجیکستان به مقام سوم این دور از رقابت‌ها دست یافت. تیم فوتبال زنان کشور در این دور از رقابت‌ها سه گول به ثمر رساند و ۲۶ گول دریافت کرد و بالاتر از تیم ترکمنستان، در رده پنجم قرار گرفت.

19 عقرب 1398 / محسن رضایی با کالای سفید موفق به کسب مدال طلا در مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" شد. تکواندوکاران تیم ملی در مسابقات تکواندو به میزبانی چین، برنده یک مدال طلا و یک مدال نقره شدند. ذبیح الله شهزاد مسئول مطبوعاتی فدراسیون تکواندو گفت: "مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" در چین با اشتراک ۴۷۱ تکواندوکار از شانزده کشور مختلف جهان برگزار شد که در آن خوش‌بختانه محسن رضایی موفق شد مدال طلا به دست بیاورد و فرزاد منصوری مدال نقره را از آن خود کرد." به گفته آقای شهزاد، تکواندوکاران افغان با دستآورد خوب در این مسابقات، یک گام فراتر برای شرکت در بازی‌های المپیک گذاشتند. فدراسیون تکواندوی کشور ابراز امیدواری می‌کند که ورزشکاران افغان جواز اشتراک در مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ را به دست آورند. پیش از این روح الله نیکپا تکواندوکار کشورمان توانست در مسابقات المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ و لندن در سال ۲۰۱۲ در بخش تکواندو مدال برونز را از آن خود کند.

16 عقرب 1398 / قیس‌احمد، بازیکن تیم زیر ۱۹سال کریکت افغانستان با باشگاه گلاسترشایر بریتانیا قرار‌داد بسته است. این نخستین بار است که یک بازیکن کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به یک باشگاه دست اول کریکت انگلستان می‌پیوندد. باشگاه گلاسترشایر در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که قرار است این بازیکن ۱۹ساله افغانستان، سال آینده میلادی در مسابقات کریکت موسوم به "جام بیست دور شهرستان‌های انگلستان و ولز" حضور فعال داشته باشد. ریچارد داوسون، سرمربی گلاسترشایر، گفته است که این باشگاه در سال ۲۰۱۹ عملکرد درخشانی داشته و آنها انتظار دارند که حضور قیس احمد در مسابقات سال آینده، این تیم را از نظر مهارت‌های فنی تقویت کند. آقای داوسون گفته است که قیس‌ احمد نه تنها در بازی‌های بیست‌دور بلکه در مسابقات نهایی شش‌گانه قهرمانی کریکت شهرستان‌‌های انگلستان و ولز که تابستان سال آینده میلادی میان تیم‌های محلی برگزار می‌شود، نیز شرکت خواهد کرد. قیس احمد پیش‌تر در بازی‌های آزمایشی بنگلا‌دش و در مسابقات قهرمانی بیست دور استرالیا موسوم به "بیگ بش" شرکت کرده بود. سرمربی تیم کریکت گلاسترشایر می‌گوید که قیس احمد یکی از توپ‌اندازان جوان و جذاب دنیای کریکت است. او گفته که انتظار دارد احمد بتواند مهارت‌های جدیدی را در مسابقات قهرمانی شهرستانی انگلستان و ولز به نمایش بگذارد. نهاد 'ویلش فایر ' که هماهنگ کننده‌ فعالیت‌های تیم‌ کریکت شهرستان‌های باستانی بریتانیا چون سامرست، گلاسترشر، ولز و گلامورگان است، احمد را برای حضور در بازی‌های تابستانی کریکت سال آینده برگزیده است. قرار است تیم کریکت گلاسترشایر، که در بازی‌های تابستان امسال دست‌آوردهای چشم‌گیری داشته، برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۵، در بازی‌های قهرمانی شهرستانی انگلستان و ولز شرکت کند. قیس احمد در صفحه توییتر خود نوشته: "با توجه به اینکه در مسابقات بیست دور کشورهای مختلف شرکت کرده‌ام، همیشه آرزو داشتم برای تقویت مهارت‌ توپ‌اندازی خود، در یکی از باشگاه‌های دست اول انگلستان بازی کنم." او با حضور درمسابقات جهانی بیست دور و شرکت در مسابقات لیگ برتر حوزه کارائیب به شهرت جهانی رسید و از آن زمان برای باشگاه‌های از استرالیا، بنگلادش و گویان نیز بازی کرده است. این بازیکن هموطن در مسابقات جوانان آسیا هم که در سال ۲۰۱۷ در مالزی برگزار شد، جزو بازیکنان تاثیرگذار تیم افغانستان بود. در آن مسابقات که با شرکت کشورهای سریلانکا، مالزی، نپال، امارات متحده عربی و افغانستان انجام شد، افغانستان قهرمان شد.