آخرین عناوین ورزشی

27 جدی 1398 / ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. تیم ملی نوزده سال کرکت در نخستین بازی جام جهانی کرکت پنجاه آوره، تیم ملی نوزده سال آفریقای جنوبی را با تفاوت هفت ویکت برد. این بازی امروز در آفریقای جنوبی برگزار شد و تیم ملی افغانستان توانست نخستین بازی‌اش را با پیروزی به پایان برساند. بازیکنان افغانستان توانستند ۱۳۰ دوش را که تیم ملی آفریقای جنوبی هدف تعیین کرده بود، پره کرد. اما سه بازیکن خود را از دست داد. ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. در رقابت‌های یک روزۀ جام جهانی کرکت زیر ۱۹سال، افغانستان، آسترالیا، بنگلادیش، انگلستان، هندوستان، نیوزلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویندس، زیمبابوه، نیجریه، کانادا، امارات، جاپان و فرانسه حضور دارند.

24 جدی 1398 / نخستین ورزشگاه ویژه زنان در شهر تالقان ولایت تخار گشایش یافت. شماری از زنان ولایت تخار با خرسندی از ساخت نخستین ورزشگاه ویژۀ زنان می‌گویند، با ساخت این ورزشگاه می‌تواند به گونه آزادانه برای سلامتی‌شان ورزش کنند. به گفتۀ آنان، پیش از این مکان ویژه برای ورزش زنان وجود نداشت و آنان نمی‌توانستند ورزش کنند. ملیحه نوری از باشنده‌گان تخار که تازه به ورزش روی آورده است می‌گوید، ورزش برای همه به ویژه زنان که کمتر فعالیت دارند بسیار مفید است. محبوبه امانی، مربی این مکان ورزشی می‌گوید، زنان باید از ورزشگاهی که برای آنان ساخته شده استفاده کرده و برای سلامتی‌شان ورزش کنند. نظیفه شریفی، از فعالان حقوق زن در تخار با ابراز خرسندی از ساخت این ورزشگاه می‌گوید، پیش از این زنان نمی‌توانستند به علت مشکلات امنیتی و سنت‌های ناپسند حاکم در کشور ورزش کنند. او می‌افزاید، با ساخت این گونه ورزشگاه‌ها زنان نیز می‌تواند مانند مردان ورزش کرده و به کشورشان افتخار بیاورند. نقیب‌الله جلیلی، آمر ورزش تخار می‎گوید، با ساخت این ورزشگاه زنان این ولایت می‎توانند با فکر آرام و در یک فضای کاملأ امن ورزش کنند.

22 جدی 1398 / راشد خان، محمد نبی عیسی‌خیل و مجیب الرحمان، سه بازیکنی است که در صدر فهرست تازۀ بازیکنان کرکت جهان قرار گرفته اند. راشد خان در میان بالران بازی‌های ۲۰ اووره در جایگاه نخست و مجیب الرحمان در جایگاه دوم قرار گرفته اند. این دو بازیکن تیم ملی کرکت در لیگ‌های مختلف جهانی نیز بازی می‌کنند. راشد خان به همین تازگی ریکارد تازه قایم کرد. او نخستین بازیکنی است که در سال ۲۰۲۰ در سه توپ سه بازیکن را یکی پی دیگر از میدان حذف کرد که به اصطلاح کرکت آنرا "هت‌ترک" می‌گویند. براساس درجه بندی شورای بین المللی کرکت، راشد خان ۷۴۹ و مجیب الرحمان ۷۴۲ امتیاز دارند. میچل سنتنر،‌ بازیکن تیم ملی نیوزیلند با ۶۹۸ امیتاز در جایگاه سوم قرار گرفته است. در میان بازیکنان "آل‌روندر" در جهان، محمد نبی با ۳۱۹ امتیاز صدرنشین شده است. در کرکت، آل‌روندر به بازیکنانی گفته می‌شود که هم در بخش بالنگ و هم در بخش بیتنگ فعالانه سهم می‌گیرند. در این فهرست گلین مکس‌ویل، بازیکن تیم ملی آسترالیا با ۲۳۱ امتیاز در جایگاه دوم و کین ولیمسن، کپتان تیم ملی کرکت نیوزیلند با ۲۱۲ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفته اند. راشد خان در این فهرست نیز، در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

7 جدی 1398 / حسین بخش صفری، یکی از ورزشکاران رشته بازی های مختلط رزمی (MMA) در سازمان Figh Nights Global روسیه توانست، پیتربرگ، حریف روسی اش، را شکست دهد. او امروز این پیروزی را پس از سه روند مبارزه در شهر مسکو کسب کرد. ریکارد رسمی رقابت های صفری، چهار برد و یک باخت است در حالی که حریف روسی اش سه برد و یک باخت دارد. پیتربرگ در وزن ۶۱ کیلوگرام و صفری در وزن ۶۳ کیلوگرام به رقابت پرداختند. حسین بخش صفری در سایر رقابت های داخلی و منطقوی نیز پیروزی های متعددی را کسب کرده است.

25 قوس 1398 / در این رقابت‌ها پنج موی تای کار از افغانستان نماینده‌گی کردند و توانستند سه مدال طلا به دست آورند. ملی پوشان موی تای کشور از رقابت‌های جهانی ازبیکستان سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز گرفتند. جواد کریمی در وزن ۶۳.۵ کیلو گرام با سه پیروزی در برابر حریفانش از ازبیکستان و تاجیکستان گردن آویز طلا را به نام افغانستان رقم زد. امین الله کریمی در وزن ۵۷ کیلو گرام جوانان با یک استراحت و دو پیروزی در برابر حریفانش از ازبیکستان و تاجیکستان مدال طلا گرفت. سلیم مبارز نماینده ۵۷ کیلو گرام کشور با دو برد در برابر مبارزین کشور میزبان مدال طلا را به نام افغانستان به ارمغان آورد. ابراهیم هزاره در وزن ۶۷ کیلو گرام با دو پیروزی در مقابل ازبکستان و قزاقستان و شکست در برابر ازبکستان به مدال نقره دست پیدا کرد. محمد خاتمی در وزن ۷۱ کیلو گرام به مدال برنز این رقابت ها بسنده کرد. گفتی است رقابت های بین المللی ازبیکستان با اشتراک کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان و افغانستان برای چهار روز به میزبانی تاشکند برگزار شده بود که افغانستان با پنچ مبارز، دو داور، یک مربی و یک نفر رئیس تیم اشتراک کرده بودند.

19 قوس 1398 / فدراسیون فتبال افغانستان بیست و چهارمین فدراسیونی است که این عضویت را دریافت می‌کند. فدراسیون فتبال افغانستان از بهر تلاش‌‌هایش برای توسعۀ فتبال پایه در کشور، عضویت برنزی فتبال پایۀ کنفدراسیون فتبال آسیا را، به دست آورده است. امتیاز فتبال پایه ابزار توسعه‌ای برای فدراسیون‎های عضو است تا به وسیله آن برنامه‎های فتبال پایه خود را ارتقا بخشند و ۲۰ بخش که شامل رقابت‌های فتبال پایه، ساختار، برنامه ریزی است. فدراسیون فتبال افغانستان بیست و چهارمین فدراسیونی است که این عضویت را دریافت کرده‌است که از میان سایر کشورهای قارۀ آسیا، آسترالیا، چین، و مالیزیا شده‌است. بر بنیاد گزارش کنفدراسیون فتبال آسیا، فدراسیون فتبال افغانستان بالای سه بخش کلیدی که شامل برنامه‎های فتبال پایه، رقابت‌های  فتبال پایه و کورس‎های فوتبال پایه، تمرکز کرده‌است. در گزارش آمده‎است که تلاش‎های دو جانبه همراه با حمایت‌های بین‎المللی باعث شده‎ که بیش از ۱۸۰ بازی و رقابت‌ها را با بیش از چهار هزار و ۷۰۰ اشتراک کننده، فراهم سازد. بر بنیاد برنامه های فدراسیون فتبال افغانستان، کودکان از سنین ۶ الی ۱۰ به رقابت های معرفی می شوند که هدف، لذت بردن آنها از فتبال است. سپس آنها پا به مرحلۀ بنیادی خواهند گذاشت که برای گروه سنی ۱۱ الی ۱۳ سال می باشد که در این مرحله رقابت های مکاتب در هر ولایت، برگزار خواهد شد. از سوی دیگر، مرحله نهایی در پی بازیکنان بالقوه تیم ملی است تا آنها را برای رقابت های نوجوانان کنفدراسیون فوتبال آسیا، شناسایی کند. فدراسیون فتبال افغانستان رقابت‎های فتبال پایه برای زیر سن ۱۲، ۱۴، و ۱۶ سال پسران، و زیر سن ۱۵ و ۱۷ دختران را در چارچوب رقابت‌‎های باشگاهی و مکاتب برگزار کرده است. بربنیاد گزارش فدراسیون فتبال کشور، از سال ۲۰۱۶ بدینسو، بیش از یک هزار مربی فتبال پایه از کورس‌ها، بهره برده‌اند.

8 قوس 1398 / تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان در پایان نخستین دور از رقابت‌های قهرمانی ۲۳ سال بانوان مرکز آسیا، جایزه «بازی جوانمردانه» را از سوی اتحادیه فوتبال مرکز آسیا دریافت کرد. تیم بانوان ۲۳ سال کشور از پنج دیدار، تنها یک دیدار را برنده شد و با تفاضل ۲۳ گول خورده در مقام پنجم این دور از رقابت‌ها قرار گرفت. رقابت‌های قهرمانی فوتبال بانوان ۲۳ سال مرکز آسیا که در کشور تاجیکستان برگزار شده بود، سرانجام با قهرمانی تیم ازبیکستان پایان یافت. با این حال اما تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال کشور که در این دور از رقابت‌ها شرکت کرده بود، توانست جایزه «بازی جوانمردانه»‌ را کسب کند. این جایزه به پاس بازی جوانمردانه به تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان تعلق گرفت. تیم فوتبال بانوان ۲۳ سال افغانستان از پنج دیدار در این دور از رقابت‌ها، تنها دیدار برابر ترکمنستان را برنده شد و سایر دیدارها را به رقبایش واگذار کرد. نخستین دور رقابت‌های قهرمانی فوتبال بانوان ۲۳ سال مرکز آسیا با حضور تیم‌های افغانستان، تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، ایران و قرغزستان برگزار شد. در این دور از رقابت‌ها، ازبیکستان مقام اول را کسب کرد، ایران دوم شد و تاجیکستان به مقام سوم این دور از رقابت‌ها دست یافت. تیم فوتبال زنان کشور در این دور از رقابت‌ها سه گول به ثمر رساند و ۲۶ گول دریافت کرد و بالاتر از تیم ترکمنستان، در رده پنجم قرار گرفت.

19 عقرب 1398 / محسن رضایی با کالای سفید موفق به کسب مدال طلا در مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" شد. تکواندوکاران تیم ملی در مسابقات تکواندو به میزبانی چین، برنده یک مدال طلا و یک مدال نقره شدند. ذبیح الله شهزاد مسئول مطبوعاتی فدراسیون تکواندو گفت: "مسابقات بین‌المللی قهرمانی تکواندو "چینا اوپن" در چین با اشتراک ۴۷۱ تکواندوکار از شانزده کشور مختلف جهان برگزار شد که در آن خوش‌بختانه محسن رضایی موفق شد مدال طلا به دست بیاورد و فرزاد منصوری مدال نقره را از آن خود کرد." به گفته آقای شهزاد، تکواندوکاران افغان با دستآورد خوب در این مسابقات، یک گام فراتر برای شرکت در بازی‌های المپیک گذاشتند. فدراسیون تکواندوی کشور ابراز امیدواری می‌کند که ورزشکاران افغان جواز اشتراک در مسابقات المپیک سال ۲۰۲۰ را به دست آورند. پیش از این روح الله نیکپا تکواندوکار کشورمان توانست در مسابقات المپیک پکن در سال ۲۰۰۸ و لندن در سال ۲۰۱۲ در بخش تکواندو مدال برونز را از آن خود کند.

16 عقرب 1398 / قیس‌احمد، بازیکن تیم زیر ۱۹سال کریکت افغانستان با باشگاه گلاسترشایر بریتانیا قرار‌داد بسته است. این نخستین بار است که یک بازیکن کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به یک باشگاه دست اول کریکت انگلستان می‌پیوندد. باشگاه گلاسترشایر در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که قرار است این بازیکن ۱۹ساله افغانستان، سال آینده میلادی در مسابقات کریکت موسوم به "جام بیست دور شهرستان‌های انگلستان و ولز" حضور فعال داشته باشد. ریچارد داوسون، سرمربی گلاسترشایر، گفته است که این باشگاه در سال ۲۰۱۹ عملکرد درخشانی داشته و آنها انتظار دارند که حضور قیس احمد در مسابقات سال آینده، این تیم را از نظر مهارت‌های فنی تقویت کند. آقای داوسون گفته است که قیس‌ احمد نه تنها در بازی‌های بیست‌دور بلکه در مسابقات نهایی شش‌گانه قهرمانی کریکت شهرستان‌‌های انگلستان و ولز که تابستان سال آینده میلادی میان تیم‌های محلی برگزار می‌شود، نیز شرکت خواهد کرد. قیس احمد پیش‌تر در بازی‌های آزمایشی بنگلا‌دش و در مسابقات قهرمانی بیست دور استرالیا موسوم به "بیگ بش" شرکت کرده بود. سرمربی تیم کریکت گلاسترشایر می‌گوید که قیس احمد یکی از توپ‌اندازان جوان و جذاب دنیای کریکت است. او گفته که انتظار دارد احمد بتواند مهارت‌های جدیدی را در مسابقات قهرمانی شهرستانی انگلستان و ولز به نمایش بگذارد. نهاد 'ویلش فایر ' که هماهنگ کننده‌ فعالیت‌های تیم‌ کریکت شهرستان‌های باستانی بریتانیا چون سامرست، گلاسترشر، ولز و گلامورگان است، احمد را برای حضور در بازی‌های تابستانی کریکت سال آینده برگزیده است. قرار است تیم کریکت گلاسترشایر، که در بازی‌های تابستان امسال دست‌آوردهای چشم‌گیری داشته، برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۵، در بازی‌های قهرمانی شهرستانی انگلستان و ولز شرکت کند. قیس احمد در صفحه توییتر خود نوشته: "با توجه به اینکه در مسابقات بیست دور کشورهای مختلف شرکت کرده‌ام، همیشه آرزو داشتم برای تقویت مهارت‌ توپ‌اندازی خود، در یکی از باشگاه‌های دست اول انگلستان بازی کنم." او با حضور درمسابقات جهانی بیست دور و شرکت در مسابقات لیگ برتر حوزه کارائیب به شهرت جهانی رسید و از آن زمان برای باشگاه‌های از استرالیا، بنگلادش و گویان نیز بازی کرده است. این بازیکن هموطن در مسابقات جوانان آسیا هم که در سال ۲۰۱۷ در مالزی برگزار شد، جزو بازیکنان تاثیرگذار تیم افغانستان بود. در آن مسابقات که با شرکت کشورهای سریلانکا، مالزی، نپال، امارات متحده عربی و افغانستان انجام شد، افغانستان قهرمان شد.

5 عقرب 1398 / راجر فدرر، پر افتخارترین مرد تنیس جهان با پیروزی ۲-۶ و ۲-۶ مقابل الکس دمینور استرالیایی برای دهمین بار قهرمان "اوپن بازل" شد. استاد ۳۸ ساله سوئیسی به این ترتیب بیست و چهارمین پیروزی متوالی‌اش در این تورنمنت را جشن گرفت و همچنین توانست به یکصد و سومین قهرمانی‌اش در مسابقات حرفه‌ای تنیس برسد. راجر فدرر پس از رافائل نادال تنها تنیس‌باز مردی است که توانسته در یک تورنمنت ۱۰ بار قهرمان شود. او پیش از این در اوپن هاله هم این افتخار را تکرار کرده بود. دمینور که نفر ۲۸ رده‌بندی جهانی است، ششمین حضورش در فینال یک تورنمنت حرفه‌ای تنیس را تجربه می‌کرد. این در حالی است که فدرر تجربه حضور در ۱۵۷ فینال در مسابقات حرفه‌ای تنیس را دارد. او با پیروزی مقابل حریف ۲۱ ساله استرالیایی، چهارمین قهرمانی‌اش در رقابت‌های این فصل تنیس را بدست آورد. فدرر این فصل در هاله، میامی و دوبی قهرمان شده است. دمینور نیز مانند فدرر به دنبال کسب چهارمین جام این فصل بود. او همچنین با پیروزی در این تورنمنت (که از سال ۱۹۷۰ برگزار می‌شود)، می‌توانست به اولین استرالیایی قهرمان این مسابقات تبدیل شود. فدرر که قهرمانی ۲۰ گرنداسلم را در کارنامه دارد، برای اولین بار ۱۹ سال پیش به فینال این تورنمنت که در زادگاه‌اش برگزار می‌شود، رسید. او حالا شش قهرمانی تا رکورد جیمی کانرز فاصله دارد. تنیس‌باز آمریکایی با ۱۰۹ قهرمانی، صاحب رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات حرفه‌ای تنیس است.

24 میزان 1398 / تصاویری منتشر شده از میدان‌های ورزشی تازه تاسیس در خیابان‌های اصلی شهر هرات در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های مثبت زیادی داشته‌است. عکس‌هایی از میدان‌های تازه تأسیس در شهر هرات منتشر شده ‌است. این عکس‌ها مورد استقبال کاربران در فضای مجازی قرار گرفته‌است. این زمین‌ها به‌تازگی از سوی شهرداری هرات ساخته شده و در اختیار تیم‌های باشگاهی هرات قرار داده شده‌است. این زمین‌های فوتبال زیبایی زیادی به شهر اضافه کرده‌است و مطمئنا باعث رشد هر چه بیشتر فوتبال در کشور مخصوصا در هرات خواهد شد.

20 میزان 1398 / الیود کیپچوگه، دونده کنیایی صبح روز شنبه موفق شد به نخستین فردی تبدیل شود که مسافت کامل دوی ماراتن را در کمتر از دو ساعت دویده است. آقای کیپچوگه که ۳۴ سال سن دارد، مسافت ۴۲ کیلومتر و ۲۰۰ متر را در یک ساعت و ۵۹ دقیقه و ۴۰ ثانیه دوید. این رکوردشکنی در یک رویداد ویژه در شهر وین رخ داد که توسط شرکت صنایع شیمیایی "اینیوس" ترتیب داده شده بود. به همین دلیل این رکورد به عنوان رکورد رسمی جهانی ثبت نخواهد شد. تنها رکوردهایی به عنوان رکورد رسمی درنظر گرفته می‌شوند که در یک مسابقه رقابتی ثبت شوند. الیود کیپچوگه خود صاحب رکورد رسمی ماراتن جهان نیز هست. او در سال ۲۰۱۸ موفق شد در مسابقه دوی ماراتن برلین، رکورد دو ساعت و یک دقیقه و ۳۹ ثانیه را به عنوان رکورد رسمی جهان به نام خود ثبت کند. کیپچوگه بعد از اتمام ماراتن روز شنبه گفت: "این اتفاق نشان می‌دهد که هیچ کس محدودیتی ندارد. حالا که من این کار را انجام دادم، انتظار دارم افراد بیشتری همین کار را انجام بدهند." این قهرمان المپیک در سال ۲۰۱۷ نیز تلاش کرد در یک رویداد مخصوص دیگر، مسافت ماراتن را زیر دو ساعت بدود که موفق نشد. او در آن سال این مسافت را در دو ساعت و ۲۵ ثانیه دوید. تیم الیود کیپچوگه از دونده‌های "پیس‌میکر ( Pacemaker)" تشکیل شده بود که بسیاری‌شان خود از قهرمانان دوهای با مسافت کمتر هستند. "پیس‌میکر"ها در رقابت دوی استقامت، دونده‌‌هایی هستند که در مسافت‌های کوتاهتر در طول مسابقه قهرمانان را همراهی می‌کنند تا آنها بتوانند سرعتشان را در طول ۴۲ کیلومتر تنظیم کنند. در پایان رویداد روز شنبه، آقای کیپچوگه ابتدا به سوی همسرش دوید و او را در آغوش کشید. بعد از آن او با پرچم کنیا و به همراه گروه دوندگان همراهش (پیس‌میکرها) این رکوردشکنی را جشن گرفت. او رکوردشکنی خود را با رکوردشکنی راجر بنیستر، دونده بریتانیایی در سال ۱۹۵۴ مقایسه کرد که برای نخستین بار موفق شد یک مایل را در کمتر از چهار دقیقه بدود. کیپچوگه گفت: "این رویداد، جنبه‌های مثبت جهان ورزش را نشان می‌دهد. من می‌خواهم دویدن را رقابتی سالم و جذاب کنم. وقتی ما همه با هم می‌دویم، می‌توانیم جهان زیبایی خلق کنیم." الیود کیپچوگه یکی از محبوب‌ترین دونده‌های جهان در میان کسانی است که در سنین مختلف به شکل آماتور می‌دوند و در رقابت‌هایی مانند ماراتن برلین یا لندن شرکت می‌کنند. او در رویداد روز شنبه، در نیمه نخست ۱۰ ثانیه از زمان پیش‌بینی شده جلوتر بود، اما در بخش‌هایی از ۲۰ کیلومتر دوم، اندکی سرعتش کمتر شد. با این حال او موفق شد در کیلومترهای پایانی بر سرعتش بیافزاید و از زمان پیش‌بینی شده عقب نماند. در طول این رویداد، ۴۲ دونده به عنوان "پیس‌میکر" او را همراهی می‌کردند که در میانشان نام‌های مهمی مانند متیو سنتوویتز (قهرمان هزار و ۵۰۰ متر المپیک)، پل چلیمو (دارنده مدال نقره پنج هزار متر المپیک) و برادران نروژی اینگبریگتسن، جیکوب، فیلیپ و هنریک حضور داشتند. همزمان مریبان کیپچوگه نیز در طول این رویداد با دوچرخه به او آب و ژل‌های انرژی‌زا رساندند. این درحالی است که در رقابت‌های معمولی ماراتن، دوندگان باید آب یا هر نوشیدنی و خوراکی دیگر را از روی میزهایی که در کنار مسیر هست، بردارند. براساس مقررات فدراسیون جهانی دو و میدانی، کمک رسانی بدین شکل ممنوع است و به همین دلیل نیز این رکوردشکنی را به رسمیت نمی‌شناسد.