آخرین عناوین ورزشی

22 حوت 1398 / در این رقابت‌ها ۲۰۰ ورزشکار از چهارده ولایت کشور شرکت کرده‌اند و قرار است هفت روز ادامه داشته باشند. رقابت‌های نخستین لیگ بزکشی کشور، پس از چاشت روز گذشته در میدان چمن حضوری کابل آغاز شدند. در این رقابت‌ها که ۲۰۰ ورزشکار از چهارده ولایت کشور شرکت کرده‌اند و قرار است هفت روز ادامه داشته باشند. همه روزه با برگزاری چهار دیدار، این رقابت‌ها پی‌گیری خواهند شد. در دیدار نخست این لیگ، تیم‌های پنجشیر و تخار در برابر هم به میدان رفتند و سرانجام پنجشیر مغلوب تخار شد و بازی را با حساب ۲-۱ به تخار واگذار کرد. در دومین بازی، سمنگان با حساب هشت بر صفر کاپیسا را مغلوب کرد. در ادامۀ این رقابت‌ها قرار بود امروز پنج دیدار برگزار شود؛ اما این بازی‌ها بدلیل بارش باران به تعویق افتاد. مسؤولان فدراسیون بزکشی کشور می‌گویند که این لیگ را به هدف شناسایی چهره‌های برتر برای تیم ملی برگزار کرده‌اند.

11 حوت 1398 / تیم‌های بزکشی از ولایت‌ها، فاریاب، تخار، کابل، پنجشیر، جوزجان، پروان، کندز، بدخشان، سمنگان، کاپیسا، سرپل، بغلان، بامیان و مزار شریف در این لیگ شرکت خواهند کرد. قرار است نخستین لیگ بزکشی تا چهار روز دیگر در کابل برگزار شود و چهره‌های برتر این لیگ به تیم ملی برگزیده شوند. رقابت‌های این لیگ که در «چمن حضوری» برگزار خواهند شد، در آن ورزشکاران چهارده ولایت شرکت خواهند کرد. مراسم قرعه‌کشی رقابت‌های این لیگ، امروز در کابل برگزار شد و در آن مسؤولان تیم‌های بزکشی چهارده ولایت شرکت کرده بودند. حفیظ ولی رحیمی، رییس تربیت بدنی ورزش کمیتۀ ملی المپیک دراین باره گفت: «این رقابت‌ها که به راه انداخته می‌شود، نقش بسیار مهم نه تنها در داخل کشور بل‌که در تمام دنیا خواهد داشت. ما با کشورهای جهان به خصوص کشورهای آسیای میانه در زمان نه چندان دور رقابت‌های بزکشی را با حضور کشورهای منطقه در کابل برگزار خواهیم کرد.» سیف الدین تاندوغان، رییس فدراسیون بزکشی نیز بیان داشت: «ورزشکاران خوب که در ولایت‌ها و قریه‌ها استند که ما باید از میان آن‌ها چهره‌های برتر را به تیم ملی شناسایی کنیم.» شماری از ورزشکاران، برگزاری لیگ بزکشی را برای رشد بزکشی و تشویق ورزشکاران این رشته مهم می‌دانند. عنایت الله سخی صداق، مسؤول تیم بزکشی ولایت بغلان گفت: «ما از سه ماه به اینطرف مصروف برگزاری این رقابت‌ها استیم تا تیم ملی را ایجاد کنیم؛ چون وقتی‌ از کشورهای همسایه دعوت می‌شویم بتوانیم در مسابقات در آن کشورها شرکت کنیم.» قرار است تیم‌های بزکشی از ولایت‌ها، فاریاب، تخار، کابل، پنجشیر، جوزجان، پروان، کندز، بدخشان، سمنگان، کاپیسا، سرپل، بغلان، بامیان و مزار شریف در این لیگ شرکت کنند. رقابت‌های این لیگ، برای یک هفته ادامه خواهند داشت. آنچه‌که مسؤولان برگزار کنندۀ این لیگ می‌گویند، قرار است ده درصد از عواید این لیگ، به کودکان که بیماری سوراخ قلب دارند، کمک شود.

9 حوت 1398 / دهمین دور رقابت‌های سالانۀ اسکی زیر نام «اسکی افغان» امروز با اشتراک ۶۷ اسکی باز از افغانستان، آمریکا، فنلند، ایتالیا و انگلستان از سوی فدراسیون ملی اسکی، اسکی کلب بامیان و با همکاری ادارۀ محلی بامیان در این ولایت برگزار شد. سجاد حسینی، معاون فنی اسکی کلب بامیان می‌گوید که اسکی بازان افغانستان قهرمان این دور رقابت‌های اسکی شده‌اند. مجبتی، حسین‌علی و مهدی به ترتیب مقام‌های نخست، دوم و سوم را به دست آورده‌اند. مجبتی می گوید، پنج سال است که به ورزش اسکی روی آورده و چهار سال است که در رقابت سالانۀ اسکی در بامیان شرکت می‌کند. او همه ساله موفق شده است که مقام نخست را از آن خود کند. حسین‌علی که در این رقابت‌ها مقام دوم را کسب کرده، نبود امکانات معیاری را از مشکلات فراراه اسکی بازان کشور عنوان می‌کند. اسکی بازان آمریکایی و انگلیسی ولایت بامیان را فضای مناسبی برای اسکی می‌دانند. آنان می‌گویند، سال آینده در یازدهمین دور این رقابت‌ها نیز شرکت خواهند کرد. برگزار کننده‌گان رقابت‌های سالانۀ اسکی در بامیان، هدف از برگزاری این رقابت‌ها را جلب گردشگران داخلی و خارجی در این ولایت، رشد ورزش‌های زمستانی به ویژه اسکی در میان جوانان و رساندن پیام صلح به جهانیان از این طریق عنوان می‌کنند.

7 حوت 1398 / تیم ملی فتبال کشور در آسیا نیز مکان «۳۰» را به خودش اختصاص داده‌است. تیم ملی فتبال افغانستان، در تازه‌ترین رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی فتبال (فیفا) با کسب ۱۰۵۲امتیاز جایگاۀ پیشین خودرا حفظ کرد و در ردۀ ۱۴۹قرار گرفت. تیم ملی فتبال کشور در آسیا نیز مکان «۳۰» را به خودش اختصاص داده‌است. این در حالی است که فتبال‌بازان کشور، قرار است تا یک ماه دیگر در ادامۀ رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین، در بنگلادیش به مصاف تیم ملی این کشور بروند. تیم ملی فتبال کشور، هم‌اکنون از انجام پنج بازی در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با ۴ امتیاز در ردۀ سوم گروپ «ای» این رقابت‌ها قرار دارد.

2 حوت 1398 / این رقابت‌ها با شرکت ورزشکاران هالند، افغانستان و شش تیم از پاکستان، روز گذشته در سوات پاکستان به پایان رسید. تیم اسنوبرد افغانستان، با گرفتن شش مدال - یک مدال نقره و پنج مدال برنز - از رقابت‌های «جام آزاد» پاکستان به کار خود در این رقابت‌ها پایان داد. در این رقابت‌ها، پنج ورزشکار افغانستان حضور داشتند که هرکدام صاحب یک مدال برنز شدند و مدال نقره هم ازبهر کارگروپی ملی پوشان کشور به آنان اعطا شد. ملی‌پوشان اسنوبرد کشور، در بخش انفرادی این رقابت‌ها به مقام هشتم دست یافتند و در بخش دونفره، کریم فیضی، اسنوبرد باز کشور مقام ششم این رقابت‌ها را کسب کردد. این رقابت‌ها با شرکت ورزشکاران هالند، افغانستان و شش تیم از پاکستان، روز گذشته در سوات پاکستان به پایان رسید. مسؤولان فدراسیون اسنوبرد کشور می‌گویند که این نخستین حضور ورزشکاران اسنوبرد کشور در رقابت‌های بیرون مرزی بوده‌است.

21 دلو 1398 / این جشنواره، قرار است برای یک ماه در بامیان ادامه داشته باشد. دومین جشنوارۀ گردشگری زمستانی بامیان، روز پنج‌شنبه با رقابت دوستانۀ بُزکشی میان ورزشکاران ولایت‌های پروان و بامیان آغاز شد. این جشنواره، قرار است برای یک ماه در بامیان ادامه داشته باشد. مقام‌های محلی در ولایت بامیان می‌گویند که در این جشنواره، نمایش فلم، نقاشی، عکس و ورزش‌های زمستانی از جمله اسکی و کرلینگ شامل هستند. هدف از برگزاری این جشنواره و نیز رقابت‌ بزکشی در بامیان، رشد صنعت گردشگری در ولایت بامیان گفته شده‌است. قرار است بازی‌ها و نمایش‌های رسمی این جشنواره، فردا آغاز شوند. برگزاری این جشنواره، با استقبال باشنده‌گان ولایت بامیان روبه‌رو شده‌است. روز گذشته صدها باشندۀ این ولایت رقابت برکشی را از نزدیک تماشا کردند. باشنده‌گان ولایت بامیان، می‌گویند که برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها و رقابت‌ها، زمینه را برای رشد گردشگری در بامیان فراهم می‌سازد. همزمان با این، شماری از ورزشکاران بزکشی در بامیان، از آن‌چه که نبود میدان‌ معیاری این رشته در این ولایت می‌گویند انتقاد می‌کنند.

16 دلو 1398 / ملی پوشان کرکت کشور، در گروه «دی» این رقابت‌ها، با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه بودند. تیم ملی کرکت ۱۹سال افغانستان با احراز جایگاه هفتم، به سفرش در رقابت‌های جام جهانی پایان داد. ملی‌پوشان نزده سال افغانستان، در فرجامین دیدار این رقابت‌ها، شب گذشته به مصاف تیم آفریقای جنوبی رفتند و این بازی را با تفاوت پنج ویکت بردند. در دیدار شب گذشته، در بخش توپ‌زنی برای افغانستان ابراهیم زدران خوب درخشید و توانست ۷۳ توپ اوت ناشده را به سود تیم خود پرتاپ کند و در بخش توپ‌اندازی در این دیدار، برای افغانستان شفیق الله غفاری خوب درخشید و توانست چهار بازیکن حریف را از میدان بیرون کند. رقابت‌های جام جهانی کرکت نزده ساله‌گان، به تاریخ ۲۷ماه جدی سال جاری آغاز شدند و نخستین بازی را هم ملی پوشان افغانستان و آفریقای جنوبی - میزبان این رقابت‌ها - برگزار کردند.  ملی پوشان کرکت کشور، در گروه «دی» این رقابت‌ها، با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه بودند. در این رقابت‌ها، افغانستان، آسترالیا، بنگلادیش، انگلستان، هندوستان، نیوزلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویندس، زیمبابوه، نیجریه، کانادا، امارات، جاپان و فرانسه حضور داشتند. ملی‌پوشان افغانستان، دو بازی در گروه «دی» را بردند و به‌حیث تیم نخست این گروه به دور بعدی رقابت‌ها صعود کردند. در دیدار یک چهارم نهایی این رقابت‌ها، تیم ملی افغانستان در برابر پاکستان شکست خورد و پس از آن، بازی برای جایگاه پنجم رقابت‌های جام جهانی را نیز به آسترالیا واگذار کرد. به این ترتیب، تیم ملی کرکت نزده سال افغانستان، با قرار گرفتن در جایگاه هفتم رقابت‌های جام جهانی، به سفرش در این رقابت‌ها پایان داد. در بازی‌های جام جهانی، شفیق‌الله غفاری برای افغانستان درخشش خوب داشت و توانست در تمامی بازی‌ها ۱۶بازیکن حریف را از میدان بیرون کند – چنان‌که او اکنون در جایگاه نخست در فهرست بهترین ویکت گیران رقابت‌های جام جهانی قرار دارد.

2 دلو 1398 / تیم ملی کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در دومین دیدار جام جهانی با تفاوت ۱۶۰ دوش تیم امارات متحده عربی را شکست داد و به دور یک چهارم نهایی این رقابت ها راه یافت. در این دیدار، تیم افغانستان قرعه را برنده شد و با از دست دادن ۶ بازیکن اش در ۵۰ آور، ۲۶۵ دوش را برای تیم امارات متحده عربی هدف تعیین کرد. ابراهیم زدران و رحمان الله در بخش توپ زنی خوش درخشیدند و توانستند به ترتیب ۸۷ و ۸۱ دوش به دست آورند. در مقابل، تیم کرکت امارات متحده عربی در آور ۳۳ام با از دست دادن تمام بازیکنان اش تنها ۱۶۵ دوش به دست آورد. شفیق الله غفاری، توپ انداز افغان این بار نیز توانست پنج بازیکن حریف را از میدان خارج کند. علاوه بر وی، نوراحمد نیز سه ویکت به دست آورد. شفیق الله غفاری سرانجام به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد. گفتنی است که وی در بازی پیش تر نیز شش بازیکن را از بازی حذف کرد و این جایزه را به دست آورده بود. پیش از این، تیم زیر ۱۹ سال افغانستان توانسته بود با تفاوت هفت ویکت تیم مقتدر افریقای جنوبی را شکست دهد. قرار است تیم افغانستان روز جمعه، سوم جدی در آخرین دیدار، به مصاف تیم کانادا برود. با توجه به صعود تیم زیر ۱۹ سال کشور به دور بعدی، این بازی شکل تشریفاتی دارد.

27 جدی 1398 / ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. تیم ملی نوزده سال کرکت در نخستین بازی جام جهانی کرکت پنجاه آوره، تیم ملی نوزده سال آفریقای جنوبی را با تفاوت هفت ویکت برد. این بازی امروز در آفریقای جنوبی برگزار شد و تیم ملی افغانستان توانست نخستین بازی‌اش را با پیروزی به پایان برساند. بازیکنان افغانستان توانستند ۱۳۰ دوش را که تیم ملی آفریقای جنوبی هدف تعیین کرده بود، پره کرد. اما سه بازیکن خود را از دست داد. ملی پوشان کرکت کشور، در گروۀ «دی» رقابت‌های جام جهانی کرکت با تیم‌های آفریقای جنوبی، امارات متحدۀ عرب و کانادا هم‌گروه هستند. در رقابت‌های یک روزۀ جام جهانی کرکت زیر ۱۹سال، افغانستان، آسترالیا، بنگلادیش، انگلستان، هندوستان، نیوزلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، ویندس، زیمبابوه، نیجریه، کانادا، امارات، جاپان و فرانسه حضور دارند.

24 جدی 1398 / نخستین ورزشگاه ویژه زنان در شهر تالقان ولایت تخار گشایش یافت. شماری از زنان ولایت تخار با خرسندی از ساخت نخستین ورزشگاه ویژۀ زنان می‌گویند، با ساخت این ورزشگاه می‌تواند به گونه آزادانه برای سلامتی‌شان ورزش کنند. به گفتۀ آنان، پیش از این مکان ویژه برای ورزش زنان وجود نداشت و آنان نمی‌توانستند ورزش کنند. ملیحه نوری از باشنده‌گان تخار که تازه به ورزش روی آورده است می‌گوید، ورزش برای همه به ویژه زنان که کمتر فعالیت دارند بسیار مفید است. محبوبه امانی، مربی این مکان ورزشی می‌گوید، زنان باید از ورزشگاهی که برای آنان ساخته شده استفاده کرده و برای سلامتی‌شان ورزش کنند. نظیفه شریفی، از فعالان حقوق زن در تخار با ابراز خرسندی از ساخت این ورزشگاه می‌گوید، پیش از این زنان نمی‌توانستند به علت مشکلات امنیتی و سنت‌های ناپسند حاکم در کشور ورزش کنند. او می‌افزاید، با ساخت این گونه ورزشگاه‌ها زنان نیز می‌تواند مانند مردان ورزش کرده و به کشورشان افتخار بیاورند. نقیب‌الله جلیلی، آمر ورزش تخار می‎گوید، با ساخت این ورزشگاه زنان این ولایت می‎توانند با فکر آرام و در یک فضای کاملأ امن ورزش کنند.

22 جدی 1398 / راشد خان، محمد نبی عیسی‌خیل و مجیب الرحمان، سه بازیکنی است که در صدر فهرست تازۀ بازیکنان کرکت جهان قرار گرفته اند. راشد خان در میان بالران بازی‌های ۲۰ اووره در جایگاه نخست و مجیب الرحمان در جایگاه دوم قرار گرفته اند. این دو بازیکن تیم ملی کرکت در لیگ‌های مختلف جهانی نیز بازی می‌کنند. راشد خان به همین تازگی ریکارد تازه قایم کرد. او نخستین بازیکنی است که در سال ۲۰۲۰ در سه توپ سه بازیکن را یکی پی دیگر از میدان حذف کرد که به اصطلاح کرکت آنرا "هت‌ترک" می‌گویند. براساس درجه بندی شورای بین المللی کرکت، راشد خان ۷۴۹ و مجیب الرحمان ۷۴۲ امتیاز دارند. میچل سنتنر،‌ بازیکن تیم ملی نیوزیلند با ۶۹۸ امیتاز در جایگاه سوم قرار گرفته است. در میان بازیکنان "آل‌روندر" در جهان، محمد نبی با ۳۱۹ امتیاز صدرنشین شده است. در کرکت، آل‌روندر به بازیکنانی گفته می‌شود که هم در بخش بالنگ و هم در بخش بیتنگ فعالانه سهم می‌گیرند. در این فهرست گلین مکس‌ویل، بازیکن تیم ملی آسترالیا با ۲۳۱ امتیاز در جایگاه دوم و کین ولیمسن، کپتان تیم ملی کرکت نیوزیلند با ۲۱۲ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفته اند. راشد خان در این فهرست نیز، در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

7 جدی 1398 / حسین بخش صفری، یکی از ورزشکاران رشته بازی های مختلط رزمی (MMA) در سازمان Figh Nights Global روسیه توانست، پیتربرگ، حریف روسی اش، را شکست دهد. او امروز این پیروزی را پس از سه روند مبارزه در شهر مسکو کسب کرد. ریکارد رسمی رقابت های صفری، چهار برد و یک باخت است در حالی که حریف روسی اش سه برد و یک باخت دارد. پیتربرگ در وزن ۶۱ کیلوگرام و صفری در وزن ۶۳ کیلوگرام به رقابت پرداختند. حسین بخش صفری در سایر رقابت های داخلی و منطقوی نیز پیروزی های متعددی را کسب کرده است.