آخرین عناوین ورزشی

1 حوت 1396 / این درحالی است که، پیش از این شورای جهانی کرکت لقب بازیکن برتر کشورهای درجه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ میلادی را به راشد خان توپ‌انداز و بازیکن نامدار تیم ملی کرکت افغانستان داد. شورای جهانی کرکت امروز گزارش داده است که راشد خان توپ انداز نوجوان افغان توانست بهترین توپ انداز در رده بندی بازی های یک روزه شود و نام خود را منحیث جوان‌ترین مرد در تاریخ کرکت ثبت نماید. پیش از این رکورد با ثقلین مشتاق بازیکن پاکستانی بود. این درحالی است که پیش از این شورای جهانی کرکت لقب بازیکن برتر کشورهای درجه‌ی دوم سال ۲۰۱۷ میلادی را به راشد خان توپ‌انداز و بازیکن نامدار تیم ملی کرکت افغانستان داد. تأیید این دستاورد روز دوشنبه پس از آن بود که افغانستان زیمبابوی را در سلسله بازی های یک روزه با چهار برد شکست داد. راشدخان دراین بازی‌ها در برابر زیمبابوی توانست بیشترین ویکت را به سود تیم ملی کشور اخذ نماید. وی دراین بازها با دادن ۱۲۷ دوش، توانست ۱۶ ویکت را به سود تیم خود اخذ نماید.

29 دلو 1396 / مسابقات لیگ برتر فوتبال نوجوانان دوازده سال و چهارده سال آغاز شد. طاهر روفی تخنیک دایرکتر فدراسیون فوتبال گفت که این مسابقات در همه ولایات انجام می‌شوند و یک ماه را در بر خواهد گرفت. به گفته وی بازی نهایی این لیگ در شهر کابل انجام می‌شود.

27 دلو 1396 / تیم ملی کرکت امروز جمعه «۲۷دلو۱۳۹۶» برای چهارمین مسابقه یک روزه (۵۰ آووره) به مصاف تیم کرکت ملی زیمبابوی رفت. این بازی ساعت سه بعد از چاشت امروز به وقت کابل در شهر شارجه امارات متحده عربی آغاز شد. بیتنگ را تیم زیمبابوی آغاز کرد و در آوور ۳۸ با از دست دادن تمامی بازیکنان اش ۱۳۴ دوش انجام داد که به این ترتیب ۱۳۵ دوش برای تیم افغانستان هدف تعیین شد. تیم افغانستان توانست هدف تعیین شده را در آوور ۲۱ بدست بیاورد و تیم حریف را با تفاوت ۱۰ ویکت شکست داد. تیم ملی کرکت افغانستان ۴ بازی ۵۰ آووره و دو بازی ۲۰ آووره را انجام داده که تیم ملی کرکت افغانستان در همۀ این بازی‌ها فقط یک باخت دارد. یعنی دو بازی بیست آووره و سه بازی ۵۰ آووره را برنده شده است.

20 دلو 1396 / مراسم افتتاحیه بیست و سومین دوره المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی روز جمعه ۹ فوریه در ورزشگاهی بدون سقف و در دمای شش درجه زیر صفر برگزار شد.

16 دلو 1396 / افغانستان سلسلۀ رقابت ۲۰ اوورۀ کرکت با زیمبابوی را در شهر شارجۀ امارات متحدۀ عربی با پیروزی آغاز کرد. زیمبابوی در ۲۰ اوور بازی هدف ۱۲۰ دوش را برای افغانستان تعیین کرد که بازیکنان افغان در ۱۶ اوور فقط با از دست دادن پنج بازیکن توانستند این هدف را پوره کنند. هنگام بالنگ، راشد خان از تیم افغانستان سه، شرف الدین اشرف دو، آفتاب علم، گلبدین نایب و محمد نبی هر کدام یک یک بازیکن تیم حریف را حذف کردند. محمد شهزاد که پس از وقفۀ یک ساله برای نخستین بار وارد میدان شده بود، فقط با انجام ۲۰ دوش از بازی حذف شد، اما محمد نبی توانست تا پایان بازی باقی بماند و با انجام ۴۰ دوش پیروزی افغانستان را یقینی سازد. باقی اعضای تیم افغانستان، کریم صادق پنج دوش، اصغر ستانکزی کپتان تیم ۱۱ دوش، شرف الدین ۱۸ دوش و شفیق الله شفق ۱۴ دوش انجام دادند، اما نجیب زدران بدون کسب امتیازی از بازی حذف شد. محمد نبی عیسی خیل بازیکن برتر این رقابت شناخته شد. قرار است بازی دوم این سلسله رقابت های ۲۰ اووره سه شنبه ششم فبروری برگزار شود. در پایان این رقابت، قرار است پنج رقابت یک روزه میان افغانستان و زیمبابوی برگزار شود که نخستین رقابت این سلسله به تاریخ نهم همین ماه خواهد بود.

12 دلو 1396 / تیم ملی کرکت زیر ۱۹ سال کشور در مسابقات جام جهانی مقام چهارم را بدست آورد. مسابقات تیم‎های زیر ۱۹ سال کرکت میان ۱۶ کشور که در نیوزیلند آغاز شده بود حالا به مرحله نهایی رسیده‎است. در مسابقات نیمه نهایی، آسترالیا افغانستان و هندوستان پاکستان را شکست داد و مسابقات به دور نهایی رسید. هرچند قرار بود روز پنجشنبه مسابقات برای کسب مقام سوم و چهارمی میان افغانستان و پاکستان برگزار شود اما بنا بر ریزش باران در شهر کوینز نیوزیلند این مسابقه صورت نگرفت و بی نتیجه اعلان شد. اما مطابق قانون شورای جهانی کرکت، پاکستان در مسابقات گروپی در گروپ خودش مقام اول را اخذ کرده بود و افغانستان مقام دوم، همچنان اوسط دوش تیم آن کشور نسبت به افغانستان بیشتر بود، از همین رو پاکستان مقام سوم و افغانستان مقام چهارم را از آن خود کردند.

5 دلو 1396 / تیم ملی کرکت ۱۹ سال کشور در یک رقابت تماشایی، تیم نیوزیلند را با تفاوت بزرگ ۲۰۲ دوش شکست داده و راهی دور نیمه نهایی جام جهانی شد. ملی پوشان کشور به دعوت تیم نیوزیلند نخست به بیتنگ پرداختند و در ۵۰ اوور با از دست دادن ۶ بازیکن ۳۰۹ دوش کسب کردند. خط بیتنگ آبی پوشان افغان، در این رقابت یک بر هشت در برابر نیوزیلند، کارکردگی چشمگیری به نمایش گذاشت که در آن رحمان الله ۶۹، ابراهیم ۶۸، بهیر ۶۷ و عظمت الله توانست ۶۶ دوش کسب کند. کارکردگی عظمت الله عمرزی به گونۀ ویژه تماشایی و برای افغانستان سرنوشت ساز بود. این ملی پوش جوان در ۲۳ بال توانست ۶۶ دوش کسب کند و در تعین هدف ۳۱۰ دوش به نیوزیلند، نقش عمده و برازنده یی داشته باشد. عظمت الله که به حیث بهترین بازیکن این رقابت شناخته شد در مصاحبه یی پس از رقابت گفت "تلاش می کنم به کمک خداوند در رقابت بعدی هم خوب بازی کنم." مبصرین کرکت در این رقابت، تیم جوان افغانستان را در هر سه بخش (بیتنگ، بالنگ و فیلدنگ) مورد ستایش قرار داده گفتند "تیم کرکت افغانستان با نمایش یک بازی کلیدی، عمده و جامع تیم نیوزیلند را شکست داده تضمین کرده نشان دادند که آیندۀ کرکت افغانستان در دستان سالم و توانایی قرار دارد." تیم کرکت ۱۹ سال نیوزیلند که میزبان این رقابت ها هم است، تنها تیم این جام بود که پیش از رقابت با افغانستان توانسته بود هدف بیش از ۳۰۰ دوش را پوره کند. اما، خط بیتنگ تیم نیوزیلند نتوانست در برابر بالر های افغان به نحوی شاید و باید بیایستد و آن تیم در ۱.۲ اوور نخستین بازیکن خود را از دست داد. تیم نیوزیلند در تمام رقابت قادر نشد معیار اصلی بیتنگ خود را بیابد و در اوور ۲۸.۱ تمام بازیکنان خود را از دست داد و تنها به کسب ۱۰۷ دوش موفق شد. مجیب و قیس هر دو در خارج کردن تیم نیوزیلند در ۲۸.۱ اوور، نقش عمده و اساسی داشتند. این دو بازیکن با کسب ۴-۴ وکت خط بیتنگ نیوزیلند را متلاشی کردند. نوین بالر دیگر ملی پوش افغانستان موفق شد یک بازیکن نیوزیلند را از میدان خارج کند. قیس در این جام تا کنون با کسب ۱۲ وکت، توانسته بیشترین بازیکنان تیم های حریف را از میدان خارج کند. این پیروزی، حضور تیم ملی کرکت ۱۹ سال افغانستان را در دور نیمه نهایی جام جهانی این ردۀ سنی تضمین کرد و قرار است افغانستان برای حضور در دور نهایی این جام به مصاف آسترالیا برود. پیش از این، تیم کرکت ۱۹ سال پاکستان با شکست افریقای جنوبی و آسترالیا با حذف کرکت ۱۹ سال انگلستان، از قبل به دور نیمه نهایی جام جهانی ۱۹ سال راه یافته اند. روز پنجشنبه ۲۵ جنوری، تیم های هند و بنگله دیش به مصاف هم می روند.

27 جدی 1396 / در این رقابت، نخست بازیکنان افغانستان توپ‌اندازی کردند و توانستند ۲۸۴ دوش بسازند، اما سریلانکا نتوانست این هدف را برآورده کند. تیم ملی زیر نزده‌سال کرکت کشور در دومین دیدار اش در رقابت‌های جام جهانی، سریلانکا را شکست داد. در این دیدار ملی‌پوشان کشور در ۵۰ آور بازی با از دست دادن هفت بازیکن توانستند ۲۸۴ دوش بسازند. در مقابل، کرکت‎بازان سریلانکا نتوانستند هدف داده‎شدۀ تیم ملی زیر نزده‌سال کشور را برآورده سازند و در آور سی‌وهشتم بازی با از دست دادن تمامی بازیکنان شان توانستند ۲۰۲ دوش بسازند و بازی را به تفاوت ۳۲ دوش به ملی‎پوشان کشور واگذار کردند. افغانستان در گروه «دی» این رقابت‌ها قرار دارد و تا کنون دو پیروزی دارد. این در حالی‌است که ملی‌پوشان کشور در نخستین دیدار خود با تفاوت پنج ویکت پاکستان را شکست دادند. افغانستان در جام جهانی ۲۰۱۶ میلادی همچنان برندۀ مرحله نهایی آن دور بازی ها شده بود که راشدخان، یکی از اعضای کلیدی این تیم بود. پس از سال‎های ۲۰۰۲ و  ۲۰۱۰ میلادی این سومین بار است که رقابت‎های جام جهانی کرکت زیر نزده‎سال در زیلاند جدید برگزار می‎شوند. پیش از این پاکستان یکی از بهترین تیم‎های جام جهانی کرکت زیر نزده‎سال بود. 

26 جدی 1396 / سایت «فوتبال لیکس» از جزئیات قرارداد فوق العاده مسی ستاره فوتبال بارسلونا پرده ‌برداری کرد. "اشپیگل"سایت «فوتبال لیکس» در ادامه گزارش‌های افشاگرایانه‌اش در مورد قرارداد نجومی بازیکنان مشهور دنیای فوتبال از مبالغ هنگفت قرارداد جدید لیونل مسی، ستاره آرژانتینی بارسلونا پرده برداشت. طبق مستندات این گزارش، مسی هرس ال 100 میلیون یورو سود ناخالص دریافت خواهد کرد که تقریبا نیمی از آن خالص است؛ یعنی دوبرابر دستمزد کریستیانو رونالدو در رئال مادرید. به عبارت بهتر در طول 4 سال قرارداد، مسی 400 میلیون یورو پول دریافت می‌کند.در واقع 15 درصد از این سود ناخالص 100 میلیون یورویی در سال مربوط به حق تصویر و پاداش وفاداری است که در صورت عدم ترک بارسلونا در طول مدت قرارداد به لیونل پرداخت خواهد شد.با احتساب تمام بندها و پاداش ها، این سود به رقم 1.4 میلیون یورو می‌رسد. اگر مسی در 60 درصد بازی‌ها حضور یابد، رقم قراردادش با افزایش 1.9 میلیون یورویی همراه می‌شود و اگر در لیگ قهرمانان اروپا قهرمان شود، حدود 12 میلیون یورو دریافت خواهد کرد.

تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان در نخستین دور مسابقات جام جهانی کرکت سال۲۰۱۸ تیم کرکت پاکستان را با پنج ویکت شکست داد. این مسابقات صبح امروز شنبه، در ورزشگاه وانگری در نیوزلند آغاز شد. قرعۀ بازی را پاکستان به دست آورد و در آغاز بیتینگ نمود.

23 جدی 1396 / تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان در نخستین دور مسابقات جام جهانی کرکت سال۲۰۱۸ تیم کرکت پاکستان را با پنج ویکت شکست داد. این مسابقات صبح امروز شنبه، در ورزشگاه وانگری در نیوزلند آغاز شد. قرعۀ بازی را پاکستان به دست آورد و در آغاز بیتینگ نمود. پاکستان در اوور۴۸ با از دست دادن تمام بازی‌کنان، هدف ۱۸۹ دوش را برای افغانستان تعیین کرد که تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان با از دست دادن پنج بازیکن خویش، این هدف را در اوور ۴۸ به آسانی به دست آورد. مؤفق ترین بازی‌کن این مسابقه، درویش رسولی بود که در ۷۸بال توانست ۷۶دوش انجام دهد. جایزۀ بهترین بازی‌کن به آقای رسولی از سوی وحیدالله ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا و نیوزلند داده شد. قرار است که در ۱۷ جنوری، تیم کرکت ۱۹ سال افغان در دومین مسابقات این جام در مقابل تیم کرکت سریلانکا به میدان برود. این تیم در جام جهانی درگروه "دِی" بازی می‌کنند که پاکستان، سریلانکا و ایرلند هم در گروه شامل است. به مناسبت پیروزی تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان در مقابل تیم پاکستان، محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه و شماری دیگر از مقام‌های حکومتی در صفحات توییتر و فیسبوک خویش این موفقیت را به مردم افغانستان تبریکی گفته اند.

این رقابت‌ها برای سه هفته ادامه خواهند داشت و در آن پنج تیم در ۲۳ بازی ۲۰آوره در برابرهم قرار خواهند گرفت. تفاهمنامه برگزاری رقابت‌های لیگ برتر کرکت افغانستان روز پنجشنبه میان بورد کرکت کشور و شرکت خصوصی «سنکسر سپورت» هند در کابل به امضا رسید.

22 جدی 1396 / این رقابت‌ها برای سه هفته ادامه خواهند داشت و در آن پنج تیم در ۲۳ بازی ۲۰آوره در برابرهم قرار خواهند  گرفت.  تفاهمنامه برگزاری رقابت‌های لیگ برتر کرکت افغانستان روز پنجشنبه میان بورد کرکت کشور و شرکت خصوصی «سنکسر سپورت» هند در کابل به امضا رسید. رقابت‌های لیگ برتر کرکت افغانستان در ماه اکتوبر سال روان میلادی (ماه میزان سال آیندۀ خورشیدی) برابر با معیارهای لیگ‌های معتبر جهانی در امارات متحده عرب برگزار می‌شوند. در این رقابت‌ها پنج تیم در ۲۳ بازی ۲۰ آوره در برابر هم قرار می‎گیرند.  در این لیگ بیش از ۸۰ بازیکن داخلی و بیش از ۲۰ بازیکن صاحب نام جهان اشتراک می‎کنند.  شکرالله عاطف مشعل، رییس بورد کرکت کشور، در نشستی در کابل این رقابت‌ها را فرصت مناسبی برای رشد بیشتر کرکت کشور خواند. او گفت: «بازیکنان افغان خواهند توانست که با بازیکنان مشهور جهان در یک تیم یا در برابر هم میان تیم‌های دیگر بازی کنند و این برای رشد استعداد شان یک زمینۀ مناسب است.» بازی‌های بیست‌آوره لیگ برتر کرکت افغانستان برای نخستین بار میان لیگ‌های معتبر جهان قرار می‌گیرد و این پیکارها برای سه هفته ادامه خواهند داشت.

شورای جهانی کرکت اعلام کرد که محبوب بهیر، بازیکن جوان تیم کرکت افغانستان، ریکارد تازۀ جهانی را در بازی‌های چهار روزۀ کرکت قایم کرده است. وبسایت شورای جهانی کرکت گزارش داده است که آقای بهیر ریکارد دیرینۀ دن برادمن بازیکن پیشین تیم کرکت آسترالیا را شکستانده است.

20 جدی 1396 / شورای جهانی کرکت اعلام کرد که محبوب بهیر، بازیکن جوان تیم کرکت افغانستان، ریکارد تازۀ جهانی را در بازی‌های چهار روزۀ کرکت قایم کرده است. وبسایت شورای جهانی کرکت گزارش داده است که آقای بهیر ریکارد دیرینۀ دن برادمن بازیکن پیشین تیم کرکت آسترالیا را شکستانده است. آقای بهیر در شش بازی چهار روزه در افغانستان ۱۰۹۶ دوش انجام داد که تاکنون چنین چیزی پیشینه نداشته است. اوسط دوش بهیر ۱۲۱.۷۷ دوش در انینگز است، حال آنکه ریکارد قبلی از آقای برادمن ۹۵.۱۴ دوش در انینگز بود. گزارش حاکی است که شاید شماری از علاقمندان کرکت هنوز هم برادمن را پیشتاز بدانند، اما خبر ندارند که بهیر ریکارد برادمن را شکستانده است. محبوب بهیر به شورای جهانی کرکت گفته است که با حوصله مندی بازی می‌کند و ورزشکار مورد علاقۀ وی هاشم امله، عضو تیم ملی کرکت افریقای جنوبی، است. محبوب بهیر عضو تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان است و اکنون برای شرکت در رقابت های جام جهانی کرکت ۱۹ سال به نیوزیلند سفر کرده است. قرار است تیم کرکت ۱۹ سال افغانستان در نخستین بازی این جام به تاریخ ۱۳ جنوری به مصاف پاکستان برود.