آخرین عناوین ورزشی

19 سنبله 1398 / تیم ملی فوتبال افغانستان در دومین مسابقه‌اش در بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا یک بر صفر بنگلادش را شکست داد. افغانستان در این بازی با تركیب اویس عزیزی، نجیم حیدری، حسن امین، امید پوپلزی، شریف محمد، نور حسین، فرشاد نور، آدم نجم، زبیر امیری، فیصل شایسته و جبار شرزه در مقابل حریفش به میدان رفت. تک گل این مسابقه را که در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شده بود، فرشاد نور، کاپیتان تیم ملی افغانستان در دقیقه ۲۷ نیمه اول به ثمر رساند. در نیمه دوم این بازی با وجود این که افغانستان حملات زیادی به دروازه حریفش داشت، اما بازی با همین تک گل به سود شاگردان انوش دستگیر به پایان رسید. دست كم نزديك به سه هزار تماشاگر افغان و تاجيك برای ديدن این مسابقه در ورزشگاه مرکزی دوشنبه آمده بودند. افغانستان در گروه E مقدماتی جام جهانی با تیم های قطر، عمان، هند و بنگلادش هم‌گروه است. افغانستان در نخستین بازی‌اش هفته گذشته با شش گل مغلوب قطر، قهرمان آسیا شده بود. سومین دیدار تیم ملی افغانستان در ١٨ میزان در برابر عمان برگزار خواهد شد. این در حالی است که فدراسیون فوتبال افغانستان به دلیل ناامنی در کابل مسابقات خود را در کشور تاجیکستان برگزار خواهد کرد.

18 سنبله 1398/ تیم ملی کرکت افغانستان به کپتانی راشد خان، توانست نخستین پیروزی بازی های آزمایش قدرت یا پنج روزه، در مقابل تیم با تجربه بنگله دیش را کسب کند. پس از کسب عضویت کامل شورای بین المللی کرکت، این سومین رقابت بازی های پنج روزۀ تیم ملی کرکت افغانستان است، در حالی که تیم ملی بنگله دیش در این بخش تجربه ۱۹ ساله دارد. افغانستان در نخستین بازی پنج روزه، سال گذشته در مقابل تیم ملی هند شکست خورده بود، اما تیم ملی کرکت ایرلند تا با تفاوت هفت وکت شکست داده بود. در رقابت جاری، افغانستان در روز نخست ۳۴۲ و در روز دوم ۲۶۰ دوش انجام داد. تیم بنگله دیش در روز نخست ۲۰۵ و در روز دوم با از دست دادن شش بازیکن ۱۳۶ دوش انجام داد. اما بازیکنان بنگله دیش نتوانستند این هدف را تکمیل کنند و با تفاوت ۲۲۴ دوش بازنده شدند. راشد خان با کسب ۱۱ وکت، لقب "مرد میدان" این رقابت را کسب کرد. محمد نبی عیسی خیل، کپتان پیشین تیم ملی کرکت افغانستان در پایان این رقابت با بازی های پنج روزه کرکت وداع کرد. راشد خان از روی حسن نیت و ادای احترام به محمد نبی عیسی خیل، لقب مرد میدان این بازی را به محمد نبی اهدا کرد. بازیکنانی که در این رقابت در بخش بیتنگ خوب درخشیده اند: رحمت شاه، اصغر افغان، افسر زازی، راشد خان و ابراهیم زدران. بازیکنانی که در بخش بالنگ خوب درخشیده اند: راشد خان، محمد نبی عیسی خیل و ظاهر خان.

22 حوت 1397 / در آخرین دیدار این رقابت‌ها، اصغرافغان از افغانستان توانست لقب بهترین بازیکن میدان را به‌دست بیاورد. تیم ملی کرکت کشور در پنجمین و آخرین دیدار یک روزه که به روز یک‌شنبه (۱۹حوت) برگزار شد، در برابر ایرلند با تفاوت پنج ویکت تن به شکست داد و رقابت‌های یک روزه میان این دو تیم، ۲ - ۲ مساوی به پایان رسید. در پایان این پیکارها، بیل بیرنی از تیم ایرلند لقب بهترین بازیکن یک روزه میان دو کشور را، از آن خود کرد. قرار است دو تیم یک دیدار تست یا پنج روزه را نیز در برابر هم، انجام دهند. در دیدار یک‎شنبه، نخست بازی را در بخش توپ‌زنی کرکت بازان کشور آغاز کرد و توانستند در ۵۰ آوری بازی با از دست دادن ۶ بازیکن، ۲۱۶ دوش را انجام دهند که در بخش توپ‌زنی برای ملی پوشان کشور اصغرافغان خوب درخشید و توانست ۸۲ دوش اوت نا شده را به سود تیمش، انجام دهد. اکنون، اصغر افغان سومین بازیکن افغان پس از نبی عسی‌خیل و شهزاد محمدی است که بیش از دو هزار دوش را در رقابت‌های یک روزه برای تیم ملی کشور، انجام داده‌است. درمقابل، در بخش توپ اندازی برای ملی پوشان ایرلند دکرول خوب درخشید و توانست دو بازیکن حریف را از میدانی بازی، بیرون کند. راشدخان آرمان در این دیدار، توانست یک بازیکن حریف را از میدان بازی بیرون کند و توانست شماری ویکت‌هایش را به ۲۰۰ در رقابت‌های جهانی، افزایش دهد. جام قهرمانی این رقابت‌ها مشترک به دو کشور داده شده که افغانستان به خاطری این که میزبان این بازی‌ها بود و جام رقابت‌های یک روزه میان دو کشور را به ایرلند، تقدیم کرد. قرار است دو تیم به روز پانزدهم ماه میلادی نخستین دیدار تست یا پنج روزه شان را برابر هم، آغاز کنند.

17 حوت 1397 / در این پیکارها پانزده تیم در سه گروه چهار تیمی و یک گروه سه تیمی از آسیا اشتراک کرده‌اند. تیم ملی فتیال ساحلی کشور، بازی‌های قهرمانی آسیا و مقدماتی جهان را با پیروزی آغاز کرد. ملی پوشان افغانستان، روز پنج‌شنبه (۱۶حوت) به مصاف تیم مالیزیا به میدان رفتند که این بازی را با نتیجۀ سه بر دو به پایان رساندند. تیم فتبال ساحلی کشور، در گروۀ الف با تیم‌های مالیزیا، تایلند و فلسطین هم‌گروه است. در این پیکارها پانزده تیم در سه گروه چهار تیمی و یک گروه سه تیمی از آسیا اشتراک کرده‌اند که تیم‌های اول، دوم و سوم به رقابت‌های جهانی صعود می‌کنند.

6 حوت 1397 / قرار است ملى پوشان کشور پنج دیدار  یک روزه و همچنان يک دیدر تست يا پنج روزه را با ملى پوشان ايرلند انجام دهند. تیم ملى کرکت افغانستان توانست در سومین دیدارش با تفاوت  ۳۲ دوش تیم ملى ایرلند را شکست بدهد و به اىن اساس برنده جام این رقابت‌ها باشد.  در پايان اىن رقابت‌ها محمد نبى عیسی‌خیل توانست از سوى کادرى فنى برگزاری این رقابت‌ها لقب بهترىن بازىکن پيکارهاى ۲۰ اوره را به دست بیاورد. اىن در حالى است که قرار است ملى پوشان کشور پنج دیدار  یک روزه و همچنان يک دیدر تست يا پنج روزه را با ملى پوشان ايرلند انجام دهند. راشد خان، بازیکن پرآوازه افغانستان توانست در بدل ۲۷ دوش پنج بازیکن تیم مقابل را از میدان خارج سازد. 

3 حوت 1397 / در این بازی محمد نبی بازیکن تیم ملی کرکت کشور با درخشش خوب توانست افغانستان را به پیروزی برساند. تیم ملی کرکت کشور در نخستین دیدار بیست آورۀ این تیم توانست ایرلند را با تفاوت پنج ویکت شکست بدهد. این بازی در شهر دهرادون هند برگزار شد. در این دیدار نخست ایرلیندی‌ها توپ‌زنی کردند و توانستند ۱۳۳ دوش را به افغانستان هدف تعین کنند. در این بازی محمد نبی توانست با درخشش خوب افغانستان را به سوی پیروزی سوق دهد. در این بازی محمد نبی در بخش بالینگ توانست ایرلند را محدود سازد تا نتواند دوش بیشتر بگیرد و همچنان او در بخش توپ‌زنی در ۴۰ توپ ۴۹ دوش ساخت. در مقابل کرکت بازان کشور توانستند در آخرین آور بازی با از دست دادنی پنج بازیکن هدف داده شده کرکت‌بازان ایرلند را برآورده سازند و برنده این دیدار شوند. قرار است فردا کرکت بازان کشور در دومین دیدار ۲۰ آوره شان نیز برابر ایرلند به میدان بروند. 

1 حوت 1397 / نیزه‌بازی از ورزش‌های سنتی افغانستان است که معمولأ در مراسم و روزهای ویژه انجام می‌شود. رقابت‌های نیزه‌بازی در ولایت خوست اکنون به یک ورزش پرطرف‌دار مبدل شده‌است و نیزه‌بازان حتا از ولایت‌های دیگر برای رقابت به خوست می‌روند. رقابت‌های نیزه‌بازی، روزهای جمعه در مرکز این ولایت برگزار می‌شوند. نیزه‌بازی از ورزش‌های سنتی افغانستان است که معمولأ در مراسم و روزهای ویژه انجام می‌شود. در این ورزش، یک سوارکار از سر اسپ نشانه‌یی را با نیزه می‌زند. در رقابت‌های که روز جمعه (۲۶دلو) در خوست برگزار شد، پانزده نیزه‌باز شرکت کرده‌ بودند. بهادرخان، یکی از این نیزه‌بازان است: «این بازی، از نیاکان ما به ارث مانده است. ما تلاش می‌کنیم این بازی را زنده‌ نگهداریم. این بازی مورد علاقۀ من است.» این در حالی است که نیزه‌بازان و شهروندان دیگر ولایت‌های کشور برای رقابت و تماشای نیزه‌بازی به ولایت خوست می‌روند – چنان‌که در رقابت روز جمعه، ده‌ها تن از ولایت‌های لوگر و غزنی به این رقابت‌ها حضور یافته بودند. شانک، یکی از نیزه‌بازان ولایت لوگر است که برای رقابت به خوست آمده است. او می‌گوید به این بازی علاقه‌مندی بیش ازحد دارد اما نبود امکانات و مکان مناسب برای تمرین، آنان را با چالش روبه‌رو کرده‌است: «این بازی را بسیار دوست دارم. من از ولایت لوگر به این‌جا آمده‌ام. ما زمین برای تمرین نداریم – چنان‌که می‌بینید میدان بسیار کوچک است.» در همین حال، برگزارکننده‌گان رقابت‌های نیزه‌بازی، می‌گویند که این رقابت‌ها برای هم‌دلی و وحدت ملی میان مردم به راه انداخته‌اند.

12 دلو 1397 / هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا که از ۱۵ جنوری ماه شد، با قهرمانی تیم فوتبال قطر به پایان رسید. تیم ملی فتبال قطر، جمعه شب (۱۲ دلو) با بُرد ٣ گل بر یک در مقابل تیم فتبال جاپان، قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. این اولین بار است که قطر در این بازی‌ها قهرمان می‌شود. المعز علی، عبدالعزیز حاتم و اکرم عفیف گل‌های قطر را زدند و از تیم جاپان تاکومی مینامینو یگانه گل را به ثمر رسانید.  دراین مسابقات المعزعلی با گلی که به جاپان زد، ریکارد علی دایی، که پیش از او بهترین گلزن تاریخ این مسابقات بود نیز شکست. علی با ثبت نهمین گل در این جام، توانست رکورد هشت گل زدۀ علی دایی در جام ملت‌های ۱۹۹۶ را بشکند. در این مسابقات جاپان مالکیت توپ را بیشتر در اختیار داشت و از ١٢ شوتی که آنها زدند تنها یکی درون چارچوب بود. قطر در نیمه اول دو گل زد و تا دقیقه ۶۹ به نظر می‌رسید که تا قهرمانی فاصله‌ای ندارد، اما مینامینو از جاپان در این دقیقه گل زد و بازی را جذاب ساخت.

10 دلو 1397 / راشدخان می‌گوید نسل جوان در افغانستان از ورزش و از تیم ملی کشور در هرجا و هرزمان پشتیبانی می‌کند. راشدخان، عضو تیم ملی کرکت افغانستان، می‌گوید که کرکت افغانستان را تغییر داده است و افزود که همه اکنون ورزش را دنبال می کنند. پس از اعلام جدول مسابقات بیست آوره کرکت جهانی سال ۲۰۲۰، راشدخان گفتگو با شورای جهانی کرکت گفت که تیم اس در رقابت‌های سال آینده بهترین‌ها را به نمایش خواهد داشت. او گفت که نسل جوان در افغانستان از ورزش و از تیم ملی کشور در هرجا و هرزمان پشتیبانی می‌کند. او افزود: «مردم افغانستان کرکت را دوست دارند و در شش سال گذشته کرکت همه چیز را تغییر داده است. نسل جوان همه کرکت را دنبال می‌کنند. آنان کرکت را دوست دارند. این به این معنی است که راه یافتن افغانستان در جام جهانی ارزش زیاد دارد.» راشدخان گفت: «زمانی که من در ویست اندیز بازی می‌کردم و تفاوت زمان خیلی زیاد بود - مسابقات ساعت سه صبح به وقت افغانستان شروع می‌شد - ما در من از خواب بیدار می‌شد و بازی مرا تماشای می‌کرد و برای من و دعا کرد که این واقعا برای من خاص است.» این درحالی است که تیم ملی کرکت کشور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰ آوره کرکت که قرار است سال ۲۰۲۰ در آسترالیا برگزار شود در گروه دوم با تیم‌های هند، انگلستان و افریقایی جنوبی همگروه شد. پیش از این تیم ملی کرکت کشور به گونه مستقیم به جام جهانی کرکت ۲۰آوره در سال ۲۰۲۰ راه پیدا کرده است. براساس قوانین شورای جهانی کرکت، هشت تیمی که در رده بندی جهانی، رده اول تا هشتم را بدست بیاورند، به گونه مستقیم به جام جهانی راه پیدا می‌کنند و هشت تیم باقی مانده نیز در بازی‌های راه یابی، به جام جهانی ۲۰۲۰ باید با هم رقابت کنند. در گروه نخست این رقابت‌ها، تیم‌های پاکستان، آسترالیا، نیوزلند و ویست اندیز هم‌گروه استند.

4 دلو 1397 / رئال مادرید با درآمد بیش از ۷۵۰ میلیون یورو(۶۷۴.۶ میلیون پوند) در صدر ثروتمندترین باشگاههای فوتبال جهان قرار گرفت. این مقام پیش از این در اختیار باشگاه منچستر یونایتد بود. براساس برآورد شرکت حسابرسی ورزشی دیلویت، بارسلونا دیگر باشگاه اسپانیایی در رده دوم و منچستر یونایتد در رده سوم قرار دارد. این ارزیابی که براساس فعالیت باشگاهها در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ انجام شده همچنین نشان می‌دهد که مجموع عواید ۲۰ باشگاه تراز اول با ۶ درصد افزایش به ۸ میلیارد و سه میلیون یورو(۷ میلیارد و ۴ میلیون پوند) رسیده که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. شش باشگاه در لیگ برتر انگلیس جزو ۱۰ تیم ثروتمند اول این فهرست جدید قرار دارند که از آن جمله می‌توان به باشگاههای منچستر سیتی، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام اشاره کرد. در تهیه این فهرست که بیست و دومین فهرست اعلام شده از ثروتمندترین باشگاههای جهان تاکنون است، تنها درآمد این باشگاهها درنظر گرفته شده و بدهی‌های آن‌ها نقشی در تعیین وضعیت مالی باشگاهها نداشته است. تفاوت بین دو باشگاه اول و دوم این فهرست حدود ۶۰ میلیون یورو اعلام شده است. رئال مادرید توانست با شکست دادن لیورپول با نتیجه ۳ بر ۱ در مه سال گذشته برای سومین سال پیاپی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود که این موفقیت توانست به افزایش درآمد این باشگاه کمک کند. این باشگاه از رشد مالی به میزان ۵۴.۸ میلیون یورو شامل افزایش در اسپانسورها، فروش اقلام یادبود و یادگاری و همچنین انجام مسابقات سودآور قبل از شروع فصل برخوردار است. بایرن مونیخ و منچسترسیتی که در زمره پنج باشگاه ثروتمند این فهرست قرار دارند، توانسته‌اند موقعیت خود را در دو سال گذشته در این فهرست حفظ کنند. پاری‌سن ژرمن، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام مکان‌های ششم تا دهم فهرست ثروتمندترین باشگاههای فوتبال را به خود اختصاص داده‌اند. باشگاه تاتنهام دومین باری است که در فهرست ده باشگاه ثروتمند قرار دارد. آخرین بار این باشگاه در سال های ۲۰۰۷-۲۰۰۶ در لیست ده باشگاه ثروتمند بود. از دیگر باشگاههای انگلیسی این فهرست می‌توان به اورتون در رده هفدهم، نیوکاسل در رده نوزدهم و وستهم در رده بیستم اشاره کرد. در این فهرست چهار باشگاه ایتالیایی، سه باشگاه آلمانی و اسپانیایی و یک باشگاه فرانسوی قرار دارد.

2 دلو 1397 / راشد خان در میان بهترین تیم سال ۲۰۱۸ شورای کریکت جهانی در مسابقات یک روزه، راه یافته است. شورای جهانی کریکت امروز سه شنبه در کنار معرفی بهترین چهره‌های کریکت سال گذشته، تیم برتر سال در مسابقات یک روزه را نیز اعلان کرد. در این تیم از انگلستان و هند چهار-چهار بازیکن و از افغانستان، بنگله‌دیش و نیوزیلند یک-یک بازیکن جا دارد. راشد خان در سال گذشته میلادی با اوسط ۱۴.۴۵ توانست که ۴۵ ویکت اخذ کند و از رقیبانش پیشی گرفت. ویرات کوهلی کپتان تیم هندی در سه فارمت تست، در مسابقات یک روزه و بیست آوره جایزۀ بهترین بازیکن سال را از آن خود کرد.

30 جدی 1397 / راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی اوپن استرالیا با شکست مقابل استفانوس سیتسیپاس، بخت چهاردهم مسابقات، حذف شد. به این ترتیب تنیس‌باز ۲۰ ساله یونانی به یک‌چهارم نهایی اولین گرنداسلم فصل تنیس رسید و بزرگ‌ترین دستاورد حرفه‌ایش را کسب کرد. فدرر که با ۲۰ قهرمانی در گرند‌اسلم‌ها پرافتخارترین مرد تنیس جهان است با نتیجه (۵-۷) ۶-۷، ۵-۷، (۳-۷) ۶-۷، (۱۳-۱۱) ۷-۶ به حریف باخت. راجر فدرر ۳۷ ساله که شش دوره قهرمان اوپن استرالیا شده در ۱۶ سال گذشته فقط دو بار نتوانسته به مرحله یک‌چهارم نهایی این مسابقات برسد. سیتسیپاس در این مسابقه توانست هر ۱۲ باری را که فدرر شانس شکستن سرویسش (برک پوینت) را داشت به نفع خودش تمام کند. این بزرگ‌ترین پیروزی تنیس‌باز ۲۰ ساله یونانی بود. او در امتیاز آخر در حالی که به نظر می‌رسید، فریاد می‌زد: "من؟" راکتش را به زمین انداخت و از خوشحالی فریاد کشید. سیتیسپاس در یک‌چهارم نهایی باید با روبرتو باتیستا آگوت بازی کند. آگوت با پیروزی مقابل مارین چیلیچ به یک‌چهارم نهایی رسید. در دیگر بازی مهم امروز اوپن استرلیا رافائل نادال، شماره دو جهان توانست توماس بردیچ را در یک بازی برتر با نتیجه (۴-۷) ۶-۷، ۱-۶، ۰-۶ شکست دهد. نادال ۳۲ ساله پس از مسابقه گفت: "او بیشتر از معمول اشتباه کرد و فقط در ست سوم یک بازی واقعی را شاهد بودیم." نادال که ۱۷ بار قهرمان گرنداسلم شده آخرین بار در سال ۲۰۰۹ توانسته در ملبورن جام قهرمانی را بالای سر ببرد. او در مرحله بعد باید مقابل فرانسیس تیافو بازی کند. این تنیس‌باز ۲۱ ساله آمریکایی با پیروزی مقابل گریگور دمیتروف به این مرحله رسیده است.