آخرین عناوین ورزشی

3 حوت 1397 / در این بازی محمد نبی بازیکن تیم ملی کرکت کشور با درخشش خوب توانست افغانستان را به پیروزی برساند. تیم ملی کرکت کشور در نخستین دیدار بیست آورۀ این تیم توانست ایرلند را با تفاوت پنج ویکت شکست بدهد. این بازی در شهر دهرادون هند برگزار شد. در این دیدار نخست ایرلیندی‌ها توپ‌زنی کردند و توانستند ۱۳۳ دوش را به افغانستان هدف تعین کنند. در این بازی محمد نبی توانست با درخشش خوب افغانستان را به سوی پیروزی سوق دهد. در این بازی محمد نبی در بخش بالینگ توانست ایرلند را محدود سازد تا نتواند دوش بیشتر بگیرد و همچنان او در بخش توپ‌زنی در ۴۰ توپ ۴۹ دوش ساخت. در مقابل کرکت بازان کشور توانستند در آخرین آور بازی با از دست دادنی پنج بازیکن هدف داده شده کرکت‌بازان ایرلند را برآورده سازند و برنده این دیدار شوند. قرار است فردا کرکت بازان کشور در دومین دیدار ۲۰ آوره شان نیز برابر ایرلند به میدان بروند. 

1 حوت 1397 / نیزه‌بازی از ورزش‌های سنتی افغانستان است که معمولأ در مراسم و روزهای ویژه انجام می‌شود. رقابت‌های نیزه‌بازی در ولایت خوست اکنون به یک ورزش پرطرف‌دار مبدل شده‌است و نیزه‌بازان حتا از ولایت‌های دیگر برای رقابت به خوست می‌روند. رقابت‌های نیزه‌بازی، روزهای جمعه در مرکز این ولایت برگزار می‌شوند. نیزه‌بازی از ورزش‌های سنتی افغانستان است که معمولأ در مراسم و روزهای ویژه انجام می‌شود. در این ورزش، یک سوارکار از سر اسپ نشانه‌یی را با نیزه می‌زند. در رقابت‌های که روز جمعه (۲۶دلو) در خوست برگزار شد، پانزده نیزه‌باز شرکت کرده‌ بودند. بهادرخان، یکی از این نیزه‌بازان است: «این بازی، از نیاکان ما به ارث مانده است. ما تلاش می‌کنیم این بازی را زنده‌ نگهداریم. این بازی مورد علاقۀ من است.» این در حالی است که نیزه‌بازان و شهروندان دیگر ولایت‌های کشور برای رقابت و تماشای نیزه‌بازی به ولایت خوست می‌روند – چنان‌که در رقابت روز جمعه، ده‌ها تن از ولایت‌های لوگر و غزنی به این رقابت‌ها حضور یافته بودند. شانک، یکی از نیزه‌بازان ولایت لوگر است که برای رقابت به خوست آمده است. او می‌گوید به این بازی علاقه‌مندی بیش ازحد دارد اما نبود امکانات و مکان مناسب برای تمرین، آنان را با چالش روبه‌رو کرده‌است: «این بازی را بسیار دوست دارم. من از ولایت لوگر به این‌جا آمده‌ام. ما زمین برای تمرین نداریم – چنان‌که می‌بینید میدان بسیار کوچک است.» در همین حال، برگزارکننده‌گان رقابت‌های نیزه‌بازی، می‌گویند که این رقابت‌ها برای هم‌دلی و وحدت ملی میان مردم به راه انداخته‌اند.

12 دلو 1397 / هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا که از ۱۵ جنوری ماه شد، با قهرمانی تیم فوتبال قطر به پایان رسید. تیم ملی فتبال قطر، جمعه شب (۱۲ دلو) با بُرد ٣ گل بر یک در مقابل تیم فتبال جاپان، قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. این اولین بار است که قطر در این بازی‌ها قهرمان می‌شود. المعز علی، عبدالعزیز حاتم و اکرم عفیف گل‌های قطر را زدند و از تیم جاپان تاکومی مینامینو یگانه گل را به ثمر رسانید.  دراین مسابقات المعزعلی با گلی که به جاپان زد، ریکارد علی دایی، که پیش از او بهترین گلزن تاریخ این مسابقات بود نیز شکست. علی با ثبت نهمین گل در این جام، توانست رکورد هشت گل زدۀ علی دایی در جام ملت‌های ۱۹۹۶ را بشکند. در این مسابقات جاپان مالکیت توپ را بیشتر در اختیار داشت و از ١٢ شوتی که آنها زدند تنها یکی درون چارچوب بود. قطر در نیمه اول دو گل زد و تا دقیقه ۶۹ به نظر می‌رسید که تا قهرمانی فاصله‌ای ندارد، اما مینامینو از جاپان در این دقیقه گل زد و بازی را جذاب ساخت.

10 دلو 1397 / راشدخان می‌گوید نسل جوان در افغانستان از ورزش و از تیم ملی کشور در هرجا و هرزمان پشتیبانی می‌کند. راشدخان، عضو تیم ملی کرکت افغانستان، می‌گوید که کرکت افغانستان را تغییر داده است و افزود که همه اکنون ورزش را دنبال می کنند. پس از اعلام جدول مسابقات بیست آوره کرکت جهانی سال ۲۰۲۰، راشدخان گفتگو با شورای جهانی کرکت گفت که تیم اس در رقابت‌های سال آینده بهترین‌ها را به نمایش خواهد داشت. او گفت که نسل جوان در افغانستان از ورزش و از تیم ملی کشور در هرجا و هرزمان پشتیبانی می‌کند. او افزود: «مردم افغانستان کرکت را دوست دارند و در شش سال گذشته کرکت همه چیز را تغییر داده است. نسل جوان همه کرکت را دنبال می‌کنند. آنان کرکت را دوست دارند. این به این معنی است که راه یافتن افغانستان در جام جهانی ارزش زیاد دارد.» راشدخان گفت: «زمانی که من در ویست اندیز بازی می‌کردم و تفاوت زمان خیلی زیاد بود - مسابقات ساعت سه صبح به وقت افغانستان شروع می‌شد - ما در من از خواب بیدار می‌شد و بازی مرا تماشای می‌کرد و برای من و دعا کرد که این واقعا برای من خاص است.» این درحالی است که تیم ملی کرکت کشور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰ آوره کرکت که قرار است سال ۲۰۲۰ در آسترالیا برگزار شود در گروه دوم با تیم‌های هند، انگلستان و افریقایی جنوبی همگروه شد. پیش از این تیم ملی کرکت کشور به گونه مستقیم به جام جهانی کرکت ۲۰آوره در سال ۲۰۲۰ راه پیدا کرده است. براساس قوانین شورای جهانی کرکت، هشت تیمی که در رده بندی جهانی، رده اول تا هشتم را بدست بیاورند، به گونه مستقیم به جام جهانی راه پیدا می‌کنند و هشت تیم باقی مانده نیز در بازی‌های راه یابی، به جام جهانی ۲۰۲۰ باید با هم رقابت کنند. در گروه نخست این رقابت‌ها، تیم‌های پاکستان، آسترالیا، نیوزلند و ویست اندیز هم‌گروه استند.

4 دلو 1397 / رئال مادرید با درآمد بیش از ۷۵۰ میلیون یورو(۶۷۴.۶ میلیون پوند) در صدر ثروتمندترین باشگاههای فوتبال جهان قرار گرفت. این مقام پیش از این در اختیار باشگاه منچستر یونایتد بود. براساس برآورد شرکت حسابرسی ورزشی دیلویت، بارسلونا دیگر باشگاه اسپانیایی در رده دوم و منچستر یونایتد در رده سوم قرار دارد. این ارزیابی که براساس فعالیت باشگاهها در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ انجام شده همچنین نشان می‌دهد که مجموع عواید ۲۰ باشگاه تراز اول با ۶ درصد افزایش به ۸ میلیارد و سه میلیون یورو(۷ میلیارد و ۴ میلیون پوند) رسیده که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. شش باشگاه در لیگ برتر انگلیس جزو ۱۰ تیم ثروتمند اول این فهرست جدید قرار دارند که از آن جمله می‌توان به باشگاههای منچستر سیتی، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام اشاره کرد. در تهیه این فهرست که بیست و دومین فهرست اعلام شده از ثروتمندترین باشگاههای جهان تاکنون است، تنها درآمد این باشگاهها درنظر گرفته شده و بدهی‌های آن‌ها نقشی در تعیین وضعیت مالی باشگاهها نداشته است. تفاوت بین دو باشگاه اول و دوم این فهرست حدود ۶۰ میلیون یورو اعلام شده است. رئال مادرید توانست با شکست دادن لیورپول با نتیجه ۳ بر ۱ در مه سال گذشته برای سومین سال پیاپی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود که این موفقیت توانست به افزایش درآمد این باشگاه کمک کند. این باشگاه از رشد مالی به میزان ۵۴.۸ میلیون یورو شامل افزایش در اسپانسورها، فروش اقلام یادبود و یادگاری و همچنین انجام مسابقات سودآور قبل از شروع فصل برخوردار است. بایرن مونیخ و منچسترسیتی که در زمره پنج باشگاه ثروتمند این فهرست قرار دارند، توانسته‌اند موقعیت خود را در دو سال گذشته در این فهرست حفظ کنند. پاری‌سن ژرمن، لیورپول، چلسی، آرسنال و تاتنهام مکان‌های ششم تا دهم فهرست ثروتمندترین باشگاههای فوتبال را به خود اختصاص داده‌اند. باشگاه تاتنهام دومین باری است که در فهرست ده باشگاه ثروتمند قرار دارد. آخرین بار این باشگاه در سال های ۲۰۰۷-۲۰۰۶ در لیست ده باشگاه ثروتمند بود. از دیگر باشگاههای انگلیسی این فهرست می‌توان به اورتون در رده هفدهم، نیوکاسل در رده نوزدهم و وستهم در رده بیستم اشاره کرد. در این فهرست چهار باشگاه ایتالیایی، سه باشگاه آلمانی و اسپانیایی و یک باشگاه فرانسوی قرار دارد.

2 دلو 1397 / راشد خان در میان بهترین تیم سال ۲۰۱۸ شورای کریکت جهانی در مسابقات یک روزه، راه یافته است. شورای جهانی کریکت امروز سه شنبه در کنار معرفی بهترین چهره‌های کریکت سال گذشته، تیم برتر سال در مسابقات یک روزه را نیز اعلان کرد. در این تیم از انگلستان و هند چهار-چهار بازیکن و از افغانستان، بنگله‌دیش و نیوزیلند یک-یک بازیکن جا دارد. راشد خان در سال گذشته میلادی با اوسط ۱۴.۴۵ توانست که ۴۵ ویکت اخذ کند و از رقیبانش پیشی گرفت. ویرات کوهلی کپتان تیم هندی در سه فارمت تست، در مسابقات یک روزه و بیست آوره جایزۀ بهترین بازیکن سال را از آن خود کرد.

30 جدی 1397 / راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی اوپن استرالیا با شکست مقابل استفانوس سیتسیپاس، بخت چهاردهم مسابقات، حذف شد. به این ترتیب تنیس‌باز ۲۰ ساله یونانی به یک‌چهارم نهایی اولین گرنداسلم فصل تنیس رسید و بزرگ‌ترین دستاورد حرفه‌ایش را کسب کرد. فدرر که با ۲۰ قهرمانی در گرند‌اسلم‌ها پرافتخارترین مرد تنیس جهان است با نتیجه (۵-۷) ۶-۷، ۵-۷، (۳-۷) ۶-۷، (۱۳-۱۱) ۷-۶ به حریف باخت. راجر فدرر ۳۷ ساله که شش دوره قهرمان اوپن استرالیا شده در ۱۶ سال گذشته فقط دو بار نتوانسته به مرحله یک‌چهارم نهایی این مسابقات برسد. سیتسیپاس در این مسابقه توانست هر ۱۲ باری را که فدرر شانس شکستن سرویسش (برک پوینت) را داشت به نفع خودش تمام کند. این بزرگ‌ترین پیروزی تنیس‌باز ۲۰ ساله یونانی بود. او در امتیاز آخر در حالی که به نظر می‌رسید، فریاد می‌زد: "من؟" راکتش را به زمین انداخت و از خوشحالی فریاد کشید. سیتیسپاس در یک‌چهارم نهایی باید با روبرتو باتیستا آگوت بازی کند. آگوت با پیروزی مقابل مارین چیلیچ به یک‌چهارم نهایی رسید. در دیگر بازی مهم امروز اوپن استرلیا رافائل نادال، شماره دو جهان توانست توماس بردیچ را در یک بازی برتر با نتیجه (۴-۷) ۶-۷، ۱-۶، ۰-۶ شکست دهد. نادال ۳۲ ساله پس از مسابقه گفت: "او بیشتر از معمول اشتباه کرد و فقط در ست سوم یک بازی واقعی را شاهد بودیم." نادال که ۱۷ بار قهرمان گرنداسلم شده آخرین بار در سال ۲۰۰۹ توانسته در ملبورن جام قهرمانی را بالای سر ببرد. او در مرحله بعد باید مقابل فرانسیس تیافو بازی کند. این تنیس‌باز ۲۱ ساله آمریکایی با پیروزی مقابل گریگور دمیتروف به این مرحله رسیده است.

27 جدی 1397 / دومین جشوارۀ ورزش‌های زمستانی امروز در ولایت بامیان آغاز شد. در این جشنواره، ورزشکاران رشته‌های اسکی، کرلینگ، اسنوبرد، آیس اسکتینگ و ورزش‌های دوگانه برای دو روز باهم پیکار می‌کنند. این رقابت‌ها، با حضور ۲۰۰ ورزشکار دختر و پسر از ولایت‌های بامیان، کابل، پروان، میدان وردک و غزنی برگزار شده‌است. منورشاه شهزاد، مسؤول برگزاری این جشنواره می‌گوید که این رقابت‌ها را به منظور رشد ورزش‌های زمستانی راه اندازی کرده‌است. در روز نخست این جشنواره، ورزشکاران رشته‌های کرلینگ و ورزش‌های دوگانه با هم به رقابت پرداختند. در همین حال، شماری از ورزشکارانی که در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند، از مشکلات فراراه شان شکایت دارند. آنان، از حکومت می‌خواهند که زمینۀ این ورزش‌ها را در دیگر ولایت‌های کشور نیز فراهم سازد.

17 جدی 1397 / نام‌های حلیم آقا شیرزاد، یاسمین حیدری داوران فتبال، محمد شریف سروری، فرشته شیخیمری و ننگیالی سادات، کمک داوران فتبال، محمد تمیم حسینی، داور فتسال و زین‌الدین شریفی، داور فتبال ساحلی در این فهرست استند. فدراسیون جهانی فتبال (فیفا) فهرست نام‌های داوران بین‌المللی فدراسیون‌های عضو فیفا را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد.  نام‌های هفت داور بین‌الملی فتبال، فتسال و فتبال ساحلی افغانستان مشمول دو بانو در این فهرست قرار دارند. فدراسیون فتبال افغانستان می‌گوید که نام‌های حلیم آقا شیرزاد، یاسمین حیدری داوران فتبال، محمد شریف سروری، فرشته شیخیمری و ننگیالی سادات، کمک داوران فتبال، محمد تمیم حسینی، داور فتسال و زین‌الدین شریفی، داور فتبال ساحلی در این فهرست استند.

27 سنبله 1397 / تیم ملی کریکت کشور در نخستین دور بازی‌اش در رقابت‌های جام آسیا در مقابل تیم ملی سریلانکا قرار گرفت و با تفاوت ۹۱ دوش پیروز میدان شد. این بازی عصر روز گذشته آغاز و تا حدودی نیمه شب گذشته ادامه داشت. این بازی با توپ‌زنی تیم افغانستان آغاز و این تیم با از دست دادن تمام بازیکانش توانست که ۲۵۰ دوش را برای حریف سریلانکایی‌اش تعیین کند. در این بازی تیم ملی سریلانکا با از دست دادن تمام بازیکنانش فقط توانست ۱۵۸ دوش انجام دهد. رحمت شاه زرمتی، بازیکن کشورمان توانست بیشترین امتیاز را برای تیم ملی بدست آورد و ۹۲ دوش انجام داد. در این بازی احسان الله جنت ۴۵دوش، حشمت الله شهیدی ۳۷ دوش و محمد شهزاد ۳۴ دوش برای تیم ملی انجام دادند. علاوه بر آن بازیکنان کشورمان توانستند که در۴۰ اور فقط سه بازیکن سریلانکای را از میدان خارج و ۱۸۳ دوش گرفتند و در ۱۰ اور اخیر ۶۶ دوش انجام دادند. تیم ملی کشورمان دردومین دیدار مقابل تیم بنگلادیش قرار خواهد گرفت.

25 سنبله 1397 / ملی پوشان کشور در دو دیدار تمریناتی در امارت متحده عرب توانسته‌است که تیم‌های پشتونخوا و امارات متحده عرب را، شکست بدهد. اصغر افغان، کپیتان تیم ملی کرکت کشور در گفت‌وگو با رسانه‌های هند، گفته‌است که شاگردانش برای پیروزی در جام آسیا آمده‌اند. قرار است تیم ملی کرکت کشور، روز دوشنبه (۲۶ سنبله) در نخستین بازی در چهاردهمین دور رقابت‌های جام آسیا، در برابر سریلانکا بخت آزمایی کند. این درحالی‌ است که سریلانکا در نخستین دیدارش در برابر بنگله دیش با تفاوت ۱۳۷ دوش، شکست خورد. افغانستان و سریلانکا تا حال دوبار در رقابت‌های پنجاه آوره در برابرهم قرار گرفته که در نخستین بازی در سال ۲۰۱۴ ببرهای آبی کشور در رقابت‌های جام آسیا که در بنگله دیش برگزار شده بود، در برابر سریلانکا شکست خورد. در دومین دیدار شان در رقابت‌های جام جهانی سال ۲۰۱۵ میلادی که در زیلاند نو برگذار شده بود، نیز در برابر یاران ملنگا شکست خوردند. اما اصغر افغان به این باور است که افغانستان اکنون بازیکنان خوبی مانند راشد آرمان و نبی عیسی‌خیل دارد و می‌تواند در بازی پیش‌رو، خوب داشته باشد.  رقابت‌های جام آسیا در امارات متحده عرب، برگزار می‌شوند.

16 جوزا 1397 / تيم ملى كركت افغانستان، تيم بنگله ديش را در دومين رقابت ٢٠ اووره شكست داده و براى نخستين بار سيريز سه رقابتى را برنده شد. اين نخستين پيروزى تیم ملی كركت اقغانستان در يك سيريز ٢٠ اووره در برابر بنگله ديش است. پیش از این افغانستان زیمبابوی را در همچو یک رقابت شکست داده بود. راشد خان و محمد نبی عیسی خیل، دو مهرۀ اساسی و کلیدی پیروزی امروز تیم ملی افغانستان در برابر ملی پوشان کرکت بنگله دیش بودند. کپتان بنگله ديش با بردن "شیر و خط" تصمیم گرفت نخست بیتنگ کند و در ٢٠ اوور، با از دست دادن هشت بازیکن هدف ١٣٥ دوش را به افغانستان داد. راشد خان در چهار اوور، چهار بازیکن بنگله دیش را از میدان خارج کرد و تنها ۱۲ دوش داد که به همین دلیل، بهترین بازیکن میدان نیز انتخاب شد. راشد خان با چهار وکت و دادن تنها ۱۳ دوش در چهار اوور، یکبار دیگر بهترین بازیکن رقابت شناخته شد. محمد نبی عیسی خیل، با یک کارکردگی تماشایی، بازی را در اوور نزدهم با ضربات چهار و شش نمره یی به ویژه در اوور نزدهم، پایان داد و نخستین پیروزی سیریز ۲۰ اووره را در برابر بنگله دیش رقم زد. نبی عیسی خیل در ۱۵ بال توانست ۳۱ دوش کسب کند که در آن سه ضربۀ چهار نمره یی و دو ضربۀ شش نمره یی شامل است. خط بیتنگ بنگله دیش در دومین رقابت نیز نتوانست در برابر خط بالنگ افغانستان بیایستد. تمیم اقبال توانست در ۴۸ بال ۴۳ دوش کسب کند و محمد رحیم در ۱۸ بال ۲۲ دوش گرفت، متباقی بازیکنان بنگله دیش با گرفتن کمتر از ۲۰ دوش، مجبور به ترک میدان شدند. محمد نبی عیسی خیل با گرفتن دو وکت و ۳۱ دوش در هژده بال، لقب "بازیکن زرنگ" رقابت را کسب کرد. دو اوور اخیر برای بنگله دیش بسیار مثمر بود چرا که در آن حیدر و اسلام دو بازیکن ردۀ بیتنگ بنگله دیش توانستند در برابر توپ انداز ها "بالر های" تیم افغانستان بهتر بدرخشند. کارکردگی خط بالنگ افغانستان یکبار دیگر امروز برجسته بود که در آن برعلاوۀ راشد خان که چهار بازیکن را از میدان خارج کرد، محمد نبی دو بازیکن، در حالیکه زدران و جنت، هر کدام به یک وکت دست یافتند. مجیب الرحمن هیچ وکت نگرفت اما در چهار اوور داده شده، فقط ۱۵ دوش داد. در میان بازیکنان خط بیتنگ افغانستان، سمیع الله شینواری با یک کارکردی مسوولانه ۴۹ دوش کسب کرد و امید پیروزی را برای تیم افغانستان زنده نگه داشت. محمد شهزاد ۲۴ و اصغر استانکزی ۴ دوش کسب کردند. رقابت اخیر و سوم ۲۰ اووره میان افغانستان و بنگله دیش روز پنجشنبه، هفتم ماه جون در میدان کرکت هند که افغانستان میزبان آن است، برگزار خواهد شد. شمار زیادی از افغان های ساکن در هند، در کنار هندی ها و بنگله دیشی ها برای تماشای این رقابت به میدان کرکت دیرادون هند آمده بودند.