آخرین عناوین ورزشی

17 جدی 1397 / نام‌های حلیم آقا شیرزاد، یاسمین حیدری داوران فتبال، محمد شریف سروری، فرشته شیخیمری و ننگیالی سادات، کمک داوران فتبال، محمد تمیم حسینی، داور فتسال و زین‌الدین شریفی، داور فتبال ساحلی در این فهرست استند. فدراسیون جهانی فتبال (فیفا) فهرست نام‌های داوران بین‌المللی فدراسیون‌های عضو فیفا را در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد.  نام‌های هفت داور بین‌الملی فتبال، فتسال و فتبال ساحلی افغانستان مشمول دو بانو در این فهرست قرار دارند. فدراسیون فتبال افغانستان می‌گوید که نام‌های حلیم آقا شیرزاد، یاسمین حیدری داوران فتبال، محمد شریف سروری، فرشته شیخیمری و ننگیالی سادات، کمک داوران فتبال، محمد تمیم حسینی، داور فتسال و زین‌الدین شریفی، داور فتبال ساحلی در این فهرست استند.

27 سنبله 1397 / تیم ملی کریکت کشور در نخستین دور بازی‌اش در رقابت‌های جام آسیا در مقابل تیم ملی سریلانکا قرار گرفت و با تفاوت ۹۱ دوش پیروز میدان شد. این بازی عصر روز گذشته آغاز و تا حدودی نیمه شب گذشته ادامه داشت. این بازی با توپ‌زنی تیم افغانستان آغاز و این تیم با از دست دادن تمام بازیکانش توانست که ۲۵۰ دوش را برای حریف سریلانکایی‌اش تعیین کند. در این بازی تیم ملی سریلانکا با از دست دادن تمام بازیکنانش فقط توانست ۱۵۸ دوش انجام دهد. رحمت شاه زرمتی، بازیکن کشورمان توانست بیشترین امتیاز را برای تیم ملی بدست آورد و ۹۲ دوش انجام داد. در این بازی احسان الله جنت ۴۵دوش، حشمت الله شهیدی ۳۷ دوش و محمد شهزاد ۳۴ دوش برای تیم ملی انجام دادند. علاوه بر آن بازیکنان کشورمان توانستند که در۴۰ اور فقط سه بازیکن سریلانکای را از میدان خارج و ۱۸۳ دوش گرفتند و در ۱۰ اور اخیر ۶۶ دوش انجام دادند. تیم ملی کشورمان دردومین دیدار مقابل تیم بنگلادیش قرار خواهد گرفت.

25 سنبله 1397 / ملی پوشان کشور در دو دیدار تمریناتی در امارت متحده عرب توانسته‌است که تیم‌های پشتونخوا و امارات متحده عرب را، شکست بدهد. اصغر افغان، کپیتان تیم ملی کرکت کشور در گفت‌وگو با رسانه‌های هند، گفته‌است که شاگردانش برای پیروزی در جام آسیا آمده‌اند. قرار است تیم ملی کرکت کشور، روز دوشنبه (۲۶ سنبله) در نخستین بازی در چهاردهمین دور رقابت‌های جام آسیا، در برابر سریلانکا بخت آزمایی کند. این درحالی‌ است که سریلانکا در نخستین دیدارش در برابر بنگله دیش با تفاوت ۱۳۷ دوش، شکست خورد. افغانستان و سریلانکا تا حال دوبار در رقابت‌های پنجاه آوره در برابرهم قرار گرفته که در نخستین بازی در سال ۲۰۱۴ ببرهای آبی کشور در رقابت‌های جام آسیا که در بنگله دیش برگزار شده بود، در برابر سریلانکا شکست خورد. در دومین دیدار شان در رقابت‌های جام جهانی سال ۲۰۱۵ میلادی که در زیلاند نو برگذار شده بود، نیز در برابر یاران ملنگا شکست خوردند. اما اصغر افغان به این باور است که افغانستان اکنون بازیکنان خوبی مانند راشد آرمان و نبی عیسی‌خیل دارد و می‌تواند در بازی پیش‌رو، خوب داشته باشد.  رقابت‌های جام آسیا در امارات متحده عرب، برگزار می‌شوند.

16 جوزا 1397 / تيم ملى كركت افغانستان، تيم بنگله ديش را در دومين رقابت ٢٠ اووره شكست داده و براى نخستين بار سيريز سه رقابتى را برنده شد. اين نخستين پيروزى تیم ملی كركت اقغانستان در يك سيريز ٢٠ اووره در برابر بنگله ديش است. پیش از این افغانستان زیمبابوی را در همچو یک رقابت شکست داده بود. راشد خان و محمد نبی عیسی خیل، دو مهرۀ اساسی و کلیدی پیروزی امروز تیم ملی افغانستان در برابر ملی پوشان کرکت بنگله دیش بودند. کپتان بنگله ديش با بردن "شیر و خط" تصمیم گرفت نخست بیتنگ کند و در ٢٠ اوور، با از دست دادن هشت بازیکن هدف ١٣٥ دوش را به افغانستان داد. راشد خان در چهار اوور، چهار بازیکن بنگله دیش را از میدان خارج کرد و تنها ۱۲ دوش داد که به همین دلیل، بهترین بازیکن میدان نیز انتخاب شد. راشد خان با چهار وکت و دادن تنها ۱۳ دوش در چهار اوور، یکبار دیگر بهترین بازیکن رقابت شناخته شد. محمد نبی عیسی خیل، با یک کارکردگی تماشایی، بازی را در اوور نزدهم با ضربات چهار و شش نمره یی به ویژه در اوور نزدهم، پایان داد و نخستین پیروزی سیریز ۲۰ اووره را در برابر بنگله دیش رقم زد. نبی عیسی خیل در ۱۵ بال توانست ۳۱ دوش کسب کند که در آن سه ضربۀ چهار نمره یی و دو ضربۀ شش نمره یی شامل است. خط بیتنگ بنگله دیش در دومین رقابت نیز نتوانست در برابر خط بالنگ افغانستان بیایستد. تمیم اقبال توانست در ۴۸ بال ۴۳ دوش کسب کند و محمد رحیم در ۱۸ بال ۲۲ دوش گرفت، متباقی بازیکنان بنگله دیش با گرفتن کمتر از ۲۰ دوش، مجبور به ترک میدان شدند. محمد نبی عیسی خیل با گرفتن دو وکت و ۳۱ دوش در هژده بال، لقب "بازیکن زرنگ" رقابت را کسب کرد. دو اوور اخیر برای بنگله دیش بسیار مثمر بود چرا که در آن حیدر و اسلام دو بازیکن ردۀ بیتنگ بنگله دیش توانستند در برابر توپ انداز ها "بالر های" تیم افغانستان بهتر بدرخشند. کارکردگی خط بالنگ افغانستان یکبار دیگر امروز برجسته بود که در آن برعلاوۀ راشد خان که چهار بازیکن را از میدان خارج کرد، محمد نبی دو بازیکن، در حالیکه زدران و جنت، هر کدام به یک وکت دست یافتند. مجیب الرحمن هیچ وکت نگرفت اما در چهار اوور داده شده، فقط ۱۵ دوش داد. در میان بازیکنان خط بیتنگ افغانستان، سمیع الله شینواری با یک کارکردی مسوولانه ۴۹ دوش کسب کرد و امید پیروزی را برای تیم افغانستان زنده نگه داشت. محمد شهزاد ۲۴ و اصغر استانکزی ۴ دوش کسب کردند. رقابت اخیر و سوم ۲۰ اووره میان افغانستان و بنگله دیش روز پنجشنبه، هفتم ماه جون در میدان کرکت هند که افغانستان میزبان آن است، برگزار خواهد شد. شمار زیادی از افغان های ساکن در هند، در کنار هندی ها و بنگله دیشی ها برای تماشای این رقابت به میدان کرکت دیرادون هند آمده بودند.

15 جوزا 1397 / رقابت‌های فتبال زیر شانزده سال جام ملت‌های آسیا قرار است در ماه سپتامبر سال روان میلادی به میزبانی کشور مالیزیا برگزار شود. تیم ملی فتبال زیر سن شانزده سال کشور برای حضور در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تمرینات فشرده را روی دست گرفته‌اند. این رقابت‌ها قرار است در ماه سپتامبر سال روان میلادی با حضور سی و دو تیم در کشور مالیزیا برگزار شود. سید هادی کاظمی، مربی تیم ملی فتبال زیر شانزده سال، گفت: «بازی‌های تیم‌های حریف خود را بررسی کرده مطابق آن ما تمرینات مان را به پیش می‌بریم.» شاگردان هادی کاظمی پیش از سفر به مالیزیا برای شرکت در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا، قرار است یک دور اردوگاه تمریناتی و دو بازی دوستانه را با کشورهای امارت متحده عرب و عمان در شهر عمان برگزار کنند. سید هادی کاظمی، مربی تیم ملی فتبال زیر شانزده سال، گفت: «بدون مسابقه خارجی با حضور بازیکنان که حتا تجربه سفر بیرون از کشور را ندارد، نتیجه گرفتن مشکل است.» یوسف کارگر، معاون فنی فدراسیون فتبال، گفت: «فعلن تیم در قرنطین استند، تیم در حال شکل گرفتن است، بازیکنان که ما در نظر داریم از مرکز و ولایت و حتا خارج از افغانستان روی آن کار جریان دارد.» هادی کاظمی از پیوست سه بازیکن بیرونی نیز در ترکیب تیم ملی خبر می‌دهد. سید هادی کاظمی، مربی تیم ملی فتبال زیر شانزده سال، گفت: «شش بازیکن را ما به خاطر تاریخ تولد در تذکره از دست دادیم که این برای ما یک مشکل جدی بود که ما بتانم جایگزین برایشان پیدا کنیم. ولی کوشش داریم جایگزین این بازیکنان را حتا از کشورهای اروپای جذب کنیم.» در همین حال شاگردان هادی کاظمی که از انگیزه‌ی بالایی پس از بدست آوردن جام کشورهای مرکز آسیا برخوردار هستند، وعده می‌دهند از گروه شان که به گروه مرگ این رقابت‌ها یاده شده، صعود خواهند کرد. فردوس شیرزاد، عضو تیم ملی فتبال شانزده سال، گفت: «در بین این گروه سختی که ما قرار داریم، وعده می‌دهیم که از گروه خود صعود خواهیم کرد و حتا به جام جهانی صعود خواهیم کرد.» سجاد خلیلی، عضو تیم ملی فتبال شانزده سال، گفت: «مربی مان کوشش دارد تا نقاط ضعف ما را قبل از برگزاری بازی برای مان بگوید.» رقابت‌های فتبال زیر شانزده سال جام ملت‌های آسیا قرار است در ماه سپتامبر سال روان میلادی به میزبانی کشور مالیزیا برگزار شود که تیم ملی فتبال زیر شانزده سال افغانستان در گروه سی این رقابت‌ها با تیم‌های استرالیا، عراق و کوریا جنوبی همگروه است.

28 ثور 1397 / مجیب زدران می‌گوید که بازی در لیگ انگلستان برای او یک فرصت بزرگ است و او تلاش خواهد کرد در این بازی‌ها خوب بدرخشد. مجیب زدران، بازیکن مؤفق تیم ملی افغانستان در بخش توپ اندازی، با تیم همپشیر در لیگ بیست‌آوره لیگ کرکت انگلستان، قرارداد امضاء کرد. زدران که اکنون در لیگ برتر کرکت هند بازی می‌کند، پس از این بازی‌ها برای تیم همپشیر توپ اندازی خواهد کرد.  در پهلوی مجیب زدران، تیم همپشیر خریداری کولین مونرو، بازیکن تیم کرکت زیلاند نو، را برای این لیگ اعلام کرد. خریداری مجیب زدران روز پنجشنبه از سوی تیم همپشیر در صفحۀ توییتر این تیم اعلام شد. در این اعلامیه آمده است: «تیم کرکت همپشیر خورسند است که امضای قرارداد با توپ انداز افغانستان مجیب زدران و بازیکن کرکت زیلاند نو کولین مونرو را برای لیگ امسال اعلام می‌کند.» زدران توانسته است تا کنون درخشش عالی را در بخش توپ اندازی داشته باشد. او در بارۀ این فرصت تازه به رسانه‌های هند گفته است: «این یک افتخار بزرگ برای من است تا در لیگ انگلستان بازی کنم و من بی صبرانه منتظر این فرصت استم.»  او افزود: «امیدوارم که در بازی ام با تیم همپشیر مؤفق باشم.»  این در حالی است که دو بازیکن دیگر تیم ملی کرکت کشور نبی عسیاخیل و راشدخان ارمان نیز در این رقابت‌ها به امتیاز خریداری شده‌اند. 

23 حمل 1397 / "کتاب جهانی کرکت" به‌حدی در جهان کرکت معتبر است که به آن «انجیل کرکت» نیز اطلاق می‌شود. نام راشدخان، هم‌چون نخستین بازیکن کرکت افغانستان در کتاب جهانی کرکت ثبت شد. چاپ جدید ویسدن، کتاب مشهور کرکت در جهان، نام و عکس‌های مشهورترین بازیکنان کرکت در جهان را پخش کرده‌است که در این میان، راشدخان، بازیکن افغان نیز در آن دیده می‌شود. کتاب ویسدن که آن‌را جان ویسدن، بازیکن کرکت بریتانیایی در سال ۱۸۶۴میلادی بنیاد گذاشت، سال یک‌بار چاپ می‌شود. این نخستین‌بار است که در این کتاب در بارۀ بازیکنان برتر بازی‌های ۲۰ آوره معلومات نشر می‌شود و نیز نخستین‌بار است که نام یک بازیکن افغان در آن درج می‌شود. بربنیاد درجه‌بندی شورای جهانی کرکت، راشدخان برگزیده‌ترین توپ‌انداز در بازی‌های ۲۰ آوره معرفی شده‌است.

16 حمل 1397 / حفیظ‌الله ولی رحیمی پس از رای‌گیری کمیته ملی المپیک با کسب ۱۶ رای به عنوان رئیس جدید این کمیته انتخاب شده است. انتخابات کمیته ملی المپیک که در چند سال گذشته به یک کلاف سر در گرم تبدیل شده بود، صبح امروز با حضور چهره های شاخص ورزش افغانستان و نمایندگان رسمی المپیک آسیایی در هتل "کابل استار" برگزار شد. ابتدا مسعود مبارز، محمود دشتی و حفیظ الله ولی رحیمی نامزدان رسمی این انتخابات بودند، اما با کناره گیری مسعود مبارز به نفع محمود دشتی، انتخابات میان دو نامزد برگزار شد که آقای رحیمی با کسب ۱۶ رای از ۳۱ رای موجود به عنوان رئیس انتخاب شد. در کنار روسای فدراسیون‌های ورزشی، روح‌الله نیکپا دارنده دو مدال برنز المپیک جهانی نیز به عنوان ورزشکار برتر افغانستان در این انتخابات رای داده است. انتخابات کمیته ملی المپیک دست‌کم در چند سال گذشته یکی از چالش های مهم ورزش افغانستان بوده است. تا جایی که کشمکش های فراوان میان چهره‌های شاخص ورزشی، باعث ایجاد کمیته‌های المپیک‌ موازی و چند دسته شدن ورزشکاران شده بود. این اختلافات همچنین باعث قطع حمایت‌های دولتی به کمیته ملی المپیک شده بود و ورزشکاران ملی پوش افغانستان در چندین تورنمنت رسمی با هزینه های شخصی شان عازم مسابقات شدند. در جریان انتخابات صبح امروز کمیته ملی المپیک افغانستان، باور هوتک به عنوان معاون اول، هاشم کریمی به عنوان معاون دوم و همچنین روبینا جلالی نیز به عنوان معاون بخش بانوان کمیته ملی المپیک انتخاب شدند. حفیظ‌الله ولی رحیمی چند ماه پیش به فرمان رئیس جمهور غنی به عنوان جانشین همایون خیری به عنوان رئیس تربیت بدنی معرفی شده بود. پس از حضور وی در این پست، تعامل خوبی میان تربیت بدنی و کمیته المپیک صورت گرفت که در اقدامی مهم در جریان دو ماه گذشته انتخابات تمامی فدراسیون های ورزشی افغانستان با نظارت تربیت بدنی و کمیته المپیک برگزار شد. آقای رحیمی بازیکن سال تیم ملی فوتبال افغانستان است و همچنین سابقه کار در وزارت تجارت افغانستان را در کارنامه‌اش دارد. وی در حالی رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان می‌شود که کاروان ورزشی افغانستان در ماه آگوست در رقابت های المپیک آسیایی در کشور اندونزی شرکت خواهد کرد.

14 حمل 1397 / تیم ملی هندبال دختران افغان با شکست دادن تیم نیپال راهی مسابقات نیمه نهایی جنوب آسیا شد. بر اساس معلومات فدراسیون هندبال کشور، تیم ملی هندبال دختران افغانستان در یک بازی یک طرفه ۱۱ بر ۴ تیم ملی نیپال را شکست داد. مرحله پنجم بازی‌های جنوب آسیا که در هند ادامه دارد در کنار افغانستان تیم‌های دختران بوتان، نیپال، بنگله‌دیش و هند در آن اشتراک دارند. در این مسابقات تیم افغانستان پیش از این تیم بوتان را نیز شکست داده‌است. قرار است تیم هندبال دختران افغانستان امروز با تیم هندبال دختران بنگله‌دیش به میدان برود.

13 حمل 1397 / تیم ملی فوتبال افغانستان در درجه بندی جدید فدراسیون فوتبال جهانی یا فیفا از پنج کشور پیشی گرفته‌است. به اساس معلومات فدراسیون فوتبال تیم ملی فوتبال کشور با بدست آوردن ۱۷۶ امتیاز توانست از مقام ۱۵۳ به مقام ۱۴۸ برسد. از سوی دیگر تیم ملی فوتبال افغانستان به سطح آسیا مقام ۲۹ را بدست آورده‌است. در جمع ۲۰۶ کشور جهان در بخش فوتبال جرمنی با داشتن ۱۶۰۹ امتیاز مقام اول، برازیل با داشتن ۱۴۸۹ امتیاز مقام دوم و پرتگال با بدست آوردن ۱۳۶۰ امتیاز در جایگاه سوم قرار دارند.

9 حمل 1397 / فدراسیون والیبال می‌گوید که افتخار میزبانی مسابقات والیبال آسیای مرکزی سال ۲۰۲۰ به افغانستان داده شد. غلام بهاوالدین جیلانی رئیس این فدراسیون گفت که پیشنهاد میزبانی این مسابقه از سوی افغانستان صورت گرفته و از سوی کشورهای عضو پذیرفته شده‌است. در این مسابقات ۱۲ تیم کشورهای آسیایی مرکزی شرکت خواهند کرد که در کابل برگزار می‌گردد.

7 حمل 1397 / در آخرین دیدار از بازی های راه یابی به جام ملت های آسیا، تیم ملی فوتبال افغانستان در برابر تیم ملی فوتبال کامبوج پیروز شد. تیم ملی فوتبال افغانستان امروز در آخرین بازی خود در مرحله گروهی مسابقات راه یابی به جام ملت های آسیا با نتیجه 2-1 بر کامبوج پیروز شد. تیم ملی فوتبال افغانستان اگرچه امروز پیروز شد، اما به مرحله بعدی صعود نکرد و این یک پیروز تلخی برای تیم ملی فوتبال افغانستان به شمار می آید. گلهای تیم ملی فوتبال افغانستان را در این دیدار جبار شرزه در دقیقه های 26 و 45 نیمه نخست وارد دروازه کامبوج کرد. تیم ملی فوتبال افغانستان با این پیروزی 6 امتیازی شد و در رده سوم گروه خود قرار گرفت. یادآوری می کنیم، که در این گروه تیم های فوتبال اردن در رده نخست و تیم ویتنام در رده دوم قرار دارد.